6 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Migrant fear over 45,000 'undesirables'

Discussion in 'ARHIVA' started by gaijin, Jul 23, 2006.

1. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Oricum din articolul din prima pagina, vad ca angajatorii iau apararea est-europenilor ... deci putem fi mandri si noi , indiferent ce ar spune vreun politician :)

2. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Dan,
    Se vede clar ca nu ai inteles sensul intrebarii mele. Nu avea nici o legatura cu UE. M-am referit doar la reactia pe care Romania ar avea-o in cazul in care s-ar confrunta cu un val de emigranti mai mult sau mai putin cinstiti. Diferenta era de nivel economic: Romania- Africa comparativ cu UK-Romania. Imi e foarte clar ca orice guvern ar lua niste masuri de protectie a cetatenilor sai impotriva unui nou val de emigranti care nu stii ce-ti va aduce in tara ta. Si apoi asa cum fac si englezii, poate ca ar apela la niste masuri doar ca sa-si acopere incompetenta, la o diversiune cum spui si tu. Nu vad care e problema aici. Daca tu ai inteles altceva e dreptul tau, bineinteles. Din pacate nu vad ca cineva din guvernul roman va lua vreo pozitie impotriva acestor declaratii. Nu au suficient curaj pt. asta.
    De ce te mira schimbarea de opinie a UK in legatura cu emigratia ? Sau nu ai auzit de vestita expresie "perfidul Albion" ? Degeaba ne lamentam noi si ne improscam unii pe altii cu venin: au dreptul sa zica ce vor, putin le pasa de niste tarisoare amarite din estul Europei.
    Pot sa te asigur ca sint destui infractori romani in UK si pe deasupra destui romani ajunsi aici pe cai ilegale. Anul trecut s-a difuzat un documentar pe BBC despre emigranti ilegali si centrele de detentie temporara. Spuneau ca romanii sint printre cei mai rai, ne stiau de frica. Ei bine, nu au nevoie in continuare de astfel de specimene si nu as incuraja niciodata pe cineva sa ajunga aici prin orice cai. Nu stiu cum vezi situatia de acolo de unde esti tu dar pt. mine este clar ca mirajul ajungerii in UK este mult mai puternic decit de a ajunge in Spania, Franta, Italia. De aceea acele guverne nu-si fac mari probleme cu posibili romanasi care vor navali peste ei. Insa vezi bine tentatia pt. UK este mult mai mare. Nivelul de viata de aici este mai ridicat decit la ceilalti, bani mai multi, conditii mai bune,etc.

Exemplul cu italienii e fortat, nu vei vedea niciodata italieni sau mafioti italieni dind buzna in UK, nu ar avea de ce.
    Cuvintele tale sint tare frumoase, vorbesti de Clubul european si alte chestii din astea care suna bine. Ai cumva impresia ca noi avem multe tangente cu acest club european sau nu mai stii care sint realitatile vietii din Romania ? Vom intra in UE doar din considerente economice si atit. Sintem o noua piata de desfacere pt. UE si pe deasupra oferim si forta de munca ieftina si calificata.

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    eu cred ca engl. sunt constienti de faptul ca sisteml nu prea le merge asa cum ar vrea ei si se gandesc ca decat sa repare o greseala(poate nici nu vor reusi) ... mai bine o previn, ca nu li se poate intampla nimic rau daca previn.

4. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Razvan,
    Din experienta te asigur ca asa este, romanii cinstiti si care-si vad de treaba sint apreciati in UK.

Dar ca sa mai acopere putin incompetenta si mizeria in care se afla Home Office-ul lor se mai fac si declaratii de genul celor din titlu.

5. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Si totusi , incompetentza si ineficientza sunt si ele bune la ceva :D

The only thing that saves us from bureaucracy is inefficiency An efficient bureaucracy is the greatest threat to liberty.
    Eugene McCarthy

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Marian

Nu stiu ce sa mai cred despre tine! :-??
    Mai acum citeva topicuri te dadeai patriot iar acum te deranjeaza ca ma supara jigniri la adresa Romanilor :)|
    Nu sint MIRAT de Albion, sint frustrat si iritat si vad ca mai sint si altii pe acest forum la fel de ultragiati.

Spui ca nu vezi care e problema.
    EXACT ASTA E PROBLEMA! Ca nu vezi care e problema!

Pai te mira????
    Daca un simplu cetatean Roman ca mine se zburleste un pic pe un forum si se gasesc imediat alti cetateni Romani care sa-i astupe gura si gasesc tot felul de justificari intelectuale pentru injuriile aduse, te mai mira pozitia Guvernului Roman?
    Iti spun sincer ca pozitia ta, mai ales, m-a luat total prin surprindere :-??

Din fericire pentru noi Romanii, singurul lucru pe care domnii de la H.O. il mai pot face de la 1 Ianuarie 2007 este sa ne verifice pasaportul sau cartea de identitate si sa ne spuna "welcome to UK".

De oprit la intrare nu se mai poate, vor mai putea insa, in cazul cel mai drastic, sa impuna necesitatea unui permis de munca pentru a lucra legal in UK, dar spre deosebire de azi, nu va mai trebuii sa aplicam din Romania ci vom putea aplica din interiorul UK in baza unui contract de munca (sistem similar cu cel curent din Germania/Austria etc). Vom afla asta in Octombrie.

Odata intrati in UK nu am nici un dubiu in privinta aprecierii pozitive din partea patronilor Englezi, am lucrat pentru ei si nu am decit cuvinte de lauda.

7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Iata ce spune un alt Roman ultragiat de articolul "Germanii asociaz? România cu s?r?cia, ho?ia, murd?ria ?i peisajele frumoase" din Gindul.

Poate ca ea pune mai bine in cuvinte ceea ce vreau sa spun :-??

8. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Dan,
    Tu poti sa crezi ce vrei despre mine, nu ma deranjeaza.
    Patriot voi incerca sa fiu intotdeauna si te asigur ca am incercat intotdeauna sa arat partile pozitive ale Romaniei intr-o conversatie cu un strain.
    Ceee ce nu ai inteles tu este ca pe mine nu ma mira atitudinea UK-ului vizavi de emigratie. Ei au painea si cutitul si aroganta imperiala si nu dau socoteala la nimeni. Noi putem sa le schimbam mentalitatile sau perceptia despre noi doar printr-o atitudine corecta fata de UK, demonstrind ca sintem oameni normali si seriosi ca si ceilalti est europeni. Din pacate sint atitia nenorociti infractori si pe deasupra zaristi si reporteri de bine care ne-au creeat o imagine minunata incit ti se da la cap inca de la intrarea in UK, chiar daca esti om cinstit si corect. Nu stiu daca esti trecut prin asa ceva si am impresia ca din America situatia se vede cam roz. Pe mine personal ma verifica aproape de fiecare data la aeroport, doar din cauza ca un infractor si-a schimbat acum numele si este similar cu al meu. Deci pe mine ma streseaza Politia de frontiera doar din cauza unui infractor. Ei bine, cu asta nu sint de acord si asa cum am spus si in alte topicuri, legile sint legi si trebuie respectate. Daca te-ai duce la ambasada UK in Bucuresti si ai intreba putin pe acolo, ai fi surprins sa afli ca din cei minim 100 de aplicanti, doar 10 sint cu acte in regula, toti ceilalti incearca sa pacaleasca cumva ca sa ajunga aici cu orice pret.
    Uite eu consider sa lupt pt. imaginea Romaniei prin corectitudine. Am impresia ca tu neglijezi prea usor raul pe care ni-l facem noi insine. Inainte de a da vina pe altii, in cazul nostru declaratiile UK-ului, e bine sa starpim raul din curtea noastra.

Stii care e parerea mea referitoare la imaginea tarii noastre in lume ? Nu se vrea sa fim altfel, sa fim prezentati altfel. Nu intereseaza pe nimeni asta. E bine sa fim tinuti in mocirla. In tarisoara aia se pot face multe lucruri frumoase, cu bani putini, macar o cosmetizare. Dar asta nu intereseaza pe nimeni.

9. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Iti inteleg punctul de vedere din ultimul tau post Marian.
    Sintem de fapt in acord, doar ca alegem limbaje si atitudini putin diferite sa zicem, that's OK.
    Am trecut si eu prin umilintele de care vorbesti si asta este unul din motivele pentru care nu vreau sa ma intorc acolo pina nu voi putea trece prin coridorul marcat "cetatenii EU". Este o mica ambitie personala daca vrei.
    Vreau sa-i vad fata aluia de la intrare cind se va uita la pasaportul meu romanesc si nu va putea zice nimic.

10. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Ce sa zic, mie mi-ar fi placut sa fim respectati pt. ca ne-am cistigat un loc in UE nu ca ni s-a oferit acest loc de mila si ca au nevoie de noi dar momentan asta e realitatea.
    Din pacate romanii i-au cam speriat pe vestici si aici cum aud ca esti roman (in special cei care nu au avut tangenta cu romanii decit din mass media) se strimba lung la tine.
    O intimplare care m-a facut sa ma simt putin bine:la un interviu de primire a numarului de asigurari sociale in UK am aratat CI-ul meu romanesc la functionara. Femeia a fost placut surprinsa ca pe CI se specifica adresa si prenumele parintilor si codul numeric personal si a remarcat ca in curind vom calatori pe baza buletinului in interiorul UE.
    Ceea ce ma scirbeste si dispera pe mine insa e aceeasi atitudine securisto-comunista cu care te priveste ofiterul de la control pasapoarte din Romania, care nu se oboseste nici sa spuna Buna ziua si care te priveste ca pe un infractor din cauza imensei frustari pe care o are fata de cei care calatoresc. Dar despre asta ar trebui deschis topic separat.

11. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
  12. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este Marian, privirile alora de la pasapoarte si de la granita m-au facut si pe mine sa-mi fiarba singele la momentul respectiv, imi aduc foarte bine aminte.
    Din fericire, nu ma mai intilnesc cu aceleasi priviri de cind scot pasaportul Canadian.

Admin, am citit vestile respective, dar nu prea au relevanta.
    Faptul ca va trebuii sa prezint pasaportul/ID la intrarea intr-o tara EU pina in 2008 nu ma deranjeaza, ba ar trebuii sa fie regula generala; UK oricum nu face parte din spatiul schengen si nu adera la aceleasi tratate.
    Cit despre 2-7 ani perioada de tranzitie, asta a fost stipulat in tratatul de aderare inca din 2004, cum interpreteaza fiecare tara aceasta TRANZITIE nu se stie inca.
    Pentru noi, Romanii stim sigur ca Finlanda nu va impune nici un fel de restrictii. Semnale pozitive vin si de la Italia, Spania, Portugalia, Grecia si Suedia. De la UK si Irlanda semnalele sint mixte iar Germania, Austria si celelalte au anuntat ca vor mentine sistemul de work permit (care se elibereaza destul de usor daca ai un contract de munca pentru care ai la dispozitie 3 luni sa ti-l gasesti).
    Inca odata subliniez ca perioada de tranzitie se refera STRICT LA WORKERS nu la self-employed, students, retired or self-suficient.

13. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Dan, intr-un fel esti norocos ca nu mai dai de flacaii de la pasapoarte. Dar eu calatoresc in tara cam odata la 3 luni asa ca le vad mutrele plictisite destul de des din pacate pt. mine.

14. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Marian,
    Imi pare rau pentru tine ca si pentru multi alti romani de la care am auzit tot felul de povesti de groaza.
    Eu n-am mai trecut prin tara de 16 ani si nici nu cred ca ma voi duce prea curind. Am calatorit mult prin tara cind eram acolo, acum e rindul altor locuri magnifice de pe acest Pamint.

15. thetunder28

thetunder28 New Member

Trophy Points:
    0
    -weehee- eehee- supe tare articolul tau!! ai perfecta dreptate!!!su suntem sclavi nimanui suntem o natie de minti luminate si oameni biruitori!!!!FRUNTEA SUS ROMANILOR FRUNTEA SUS ROMANIA!!!!! -shout- hout-

Share This Page