6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Migrant fear over 45,000 'undesirables'

Discussion in 'ARHIVA' started by gaijin, Jul 23, 2006.

1. gaijin

gaijin New Member

Trophy Points:
    0
  2. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Referitor la acest articol nu pot sa spun decit ca demonstreaza inca o data cit de slab reprezentati sintem ca si Romani peste hotare.
    Daca asemenea remarci - "INDEZIRABILI" - ar fi fost facute la adresa Pakistanezilor, Palestinienilor, Chinezilor sau oricui altcuiva, ambasadorul acelei tari alaturi de intelectuali din acele tari ar fi fost la poarta Parlamentului Britanic cu jalba in bat, batind cu pumnul in masa si facind scandal ca sint discriminati si ca populatia lor este pictata in culori nefaste...etc.
    De Romani insa se poate lua oricine, caci guvernul Romaniei nu zice nimic, ambasadorii nostrii tac iar noi ca Romani stam cu capul plecat caci asa ne-au invatat pe noi niste DOBITOCI in trecut ca "capul plecat de sabie nu e taiat".
    Se vede ca acei cretini care au promulgat o asemenea zicala nu au asistat niciodata la o executie prin decapitare; in momentul decapitarii capul este INTOTDEAUNA PLECAT.
    Ca sa nu mai vorbim ca recomandarea de a traii o viata intreaga in umilinta si plecaciune nu poate venii decit de le niste indivizi interesati sa te manipuleze si sa te foloseasca ca pe o cirpa de sters pe jos.

Iertati-mi tonul iritat dar m-am cam saturat de toti politicienii astia descendenti din FECIOARA MARIA SI IISUS HRISTOS, (asa de puri se cred dumnealor) care pina mai ieri isi conduceau natiunile la jaf si cucerire si care astazi ne dau lectii de buna purtare si curatenie morala.DEZGUSTATOR!
    Dupa ce s-au saturat dumnealor sa-si umple vistieriile de prin lumea larga, furind si jefuind de la toate popoarele lumii ce era mai bun si mai scump, acum incearca pe toate caile sa-i opreasca pe altii de a se atinge chiar si de frimiturile de la masa lor! Incearca acum sa ne explice cit de INDEZIRABILI sint vreo 45,000 de Romani si Bulgari care vor sa vina in UK sa MUNCEASCA si sa traiasca un pic mai bine decit acasa!!!!! De ce, pentru ca printre ei sint si criminali. WOOOOOOW, asta venind de la un Ministru de la Home Office zilele astea e si mai amuzant; cind unul dintre cele mai patetice si incompetente departamente in Europa este asa de preocupat cu cei citiva potentiali criminali care vor veni din Romania dar lasa in libertate CRIMINALII EXISTENTI si condamnati in UK.
    Nu am auzit nici un fel de asemenea comentarii inainte de aderarea celorlate 10 tari in 2004; sa intelegem oare ca in Polonia, Ungaria, Cipru, Malta....etc nu exista criminali?????????
    Daca domnii de la H.O. ar fi fost asa de metodici cu toata lumea poate ca nu ar fi avut astazi peste 500,000 de imigranti ilegali din parti ale lumii unde femeile trec direct pe beneficii pentru ca menirea lor este doar sa toarne la plozi si nu au voie sa iasa in public fara sa fie insotite de un barbat..Dar de aia nu se pot lua pentru ca se trezesc cu o manifestatie pe cap si cu plancarde de rasisism etc.
    De Romani in schimb oricine se poate lua, chiar si "prietenii" nostri Britanici, ultimii din Europa care ne mai cer vize de intrare, halal prieteni, halal diplomatie Romana, RUSINE!
    Cita ipocrizie in aceasta rasa aparte care se numeste POLITICIAN!
    Ma declar pe fata rasist impotriva ecestei rase, da, sint anti-politician.

Ma bucur din suflet ca data de 1 Ianuarie 2007 se apropie si asa cum se lamenteaza si minstra din articol domnii de la H.O. isi vor pierde puterea asupra Romanilor; ajunge atita degradare si umilinta, ajunge atita cap plecat si slugarnicie!
    Romanii trebuie sa tina capul sus si sa se duca peste tot in lume, sa se afirme, sa-si caute fericirea, sa faca bani, sa inceapa sa-si infiga coltii in ciolanul plin de carne de care au tinut prea mult cu coltii lor "PRIETENII" nostri.
    Au dreptate sa se teama de noi, dar nu pentru ca sintem criminali, ci pentru ca sintem inventivi, indrazneti, muncitori, puternici, virili si in citiva ani reusim sa facem ce ei nu pot sa faca intr-o viata.
    Sa le fie frica, foarte frica, ca ne-a venit rindul!

3. Anonymous

Anonymous Guest

Mai usurel, ca nu dau turcii! Apropo, turcii ne-au cam luat peshcheshuri serioase pe care de-a lungul secolelor, le-am platit cu bogatiile tarii noastre, inclusiv copii si femei. Englezii cu ce ne-au asuprit? Ca vad ca esti asa rasculat impotriva lor, de parca ti-ar fi luat toata avutia, nevoile si neamul iar acum te-ai trezit si tu cu pretentii.

Cine te tine sa nu te afirmi in UK? Sunt destui romani care lucreaza cu contracte de munca la diverse firme acolo, basca cei care si-au deschis afaceri. Vino si tu in UK si uimeste-i cu ce stii tu sa faci, ca sunt convinsa ca esti baiat istet. Dupa ce vor constata cat de priceput esti in profesia ta, te vor aprecia, cu aplauze la scena deschisa -dance- ance- Si nu te vor mai lasa sa pleci din UK, dimpotriva, te vor ruga ei sa mai stai -ntwhy-

4. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Daciana,
    Cred ca tu citesti in alta limba!

Eu nu am nimic cu Englezii si iubesc din toata inima Anglia, eu am o problema cu politicienii in general si cu politicienii Englezi in particular.

Si apropos de "afirmat", nu ziceai tu ca nu v-au lasat Englezii sa va afirmati cu toate ca sotul a facut studii la Cambridge?
    Cum de nu i-ai uimit si nu te-au rugat sa mai stai? Oare n-ai fost priceputa in profesia ta?
    Insinuari cinice de acest gen nu cad bine nimanui, asa ca hai sa nu le folosim! Parca tu erai cea care spunea pe un alt forum
    Daca ai fi citit tot ceea ce am scris ai fi inteles ca sint ultragiat in principiu de modul cum sintem noi Romanii tratati in Europa de Vest si in lume, comparativ cu ceilalti cetateni din fostele tari Est Europene.
    Parca si tu erai ultragiata cind ai citit articolul despre IQ-ul Romanilor din care reiesea ca am fi cam prosti si spuneai
    Ceea ce am scris eu nu are nimic de-a face cu pregatirea profesionala, cu avutia, cu istetimeaare de-a face cu modul in care noi la nivel de NATIUNE ROMANA, INDISCRIMINATORIU, sintem stigmatizati ca hoti si cersetori; nu cred ca majoritatea celor 33 milioane de Romani (21 in Romania si 12 in diaspora) fac parte din aceste categorii de INDEZIRABILI!

5. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, din ce am auzit la televizor pe "lista neagra" vor fi si cei carora le-a fost refuzata viza... Mie mi-au refuzat viza de au pair pt ca "stiu suficienta engleza si nu mai am motive sa invat engleza, daca vreau s-o imbunatatesc sa fac un curs aici in Romania"... Pt ca taxa de viza e 5 mil. si pt ca am inteles ca daca te refuza o data te vor refuza din nou aproape sigur, nu mi-am mai incercat norocul... Asta inseamna ca de acum nu voi avea dreptul la libera circulatie?

6. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Articolul acesta reprezinta un sindrom specific in tzara asta. Repede, repede, sa gasim ceva de care sa ne legam, sa ne plangem un pic, sa fim alarmisti un pic, asa gandesc domnii astia, incepand cu politicienii si terminand cu ziaristii. Acest alarmism ascunde si evidenta xenofobie la nivel inalt de care probabil fiecare dintre noi s-a izbit la Home Office, spre exemplu.

Sa nu fiu inteles gresit, imi place Anglia si lucrez cu oameni deosebiti insa cum ies din aceasta cochilie fericita pe care am dobandit-o in timp, sunt lovit de diverse grade de xenofobie. Si nu numai eu ca si roman, ci si altii, evident. Fierul trebuie batut cat e cald si asta fac ei acum.

E interesant de vazut cum a fost intocmita aceasta lista, avand in vedere gradul hiperbolic al incompetentei celor care fac asa ceva. Lista e cu siguranta oarba, globalizanta si va creea mai multe probleme decat rezolvari. Cum spune adynutza, in cazul in care aceasta lista a fost "pusa la punct" in functie de cei carora nu le-a acordat viza dintr-un motiv sau altul, e tragic. Si apoi "the crooks" vor ajunge aici sau aiurea oricum pe cai mai putin ortodoxe. Acest articol face un mare deserviciu romanilor, imi si imaginez discutile familiale ale multor englezi in legatura cu asta: Bladidi, bladibla -lurk-

Eu astept momentul in care sa fim cu adevarat apreciati, pana atunci va trebui sa fac antrenamentul spiritual necesar pentru a-mi imagina englezul ca fiind un huligan alcoolic si atata tot. Ce gand "frumos" -wc-

7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    mrsskull si adynutza,

Puteti fi pe orice lista neagra, nu are importantza dupa 1 Ianuarie 2007! Asta este exact ce ii doare, ca nu mai pot opri pe Romani si Bulgari sa intre in tara, nu-si mai pot face ei jocul cu vizele si cu interogatoriile la ambasada si la granita.
    Doamna Junior Minister Reyd nu face altceva decit sa incerce sa mute atentia alegatorilor de la incompetenta ministerului si de la scandalurile reale ce-l inconjoara - cum ar fi cei peste 1000 de condamnati straini care se plimba liberi prin Anglia - spre o gogoasa umflata, 45,000 de "criminali" cum se spune in The Sun Online din Romania/Bulgaria. Faptul ca MAREA MAJORITATE a acestora nu au fost condamnati (deci nu sint de fapt criminali) si ca au contravenit legilor de imigratie la timpul respectiv, dar care nu mai au interesul s-o faca deoarece vor putea veni legal, nu este mentionat nicaieri, tipic politician, fum in ochi pentru fraieri.
    In tot UK sint vreo 80000 de puscariasi dintre care numai vreo 550 din Estul Europei dar astia sint pericolul numarul unu in UK!!!!!! :)| :mad: :mad:
    Ca si cetatean al EU la intrarea in orice tara EU nici macar nu au dreptul sa te ntrebe de ce te duci acolo! Singurul drept pe care il au este sa-ti verifice identitatea, atit si nimic mai mult, asa stipuleaza legea; nici macar pasaport nu-ti trebuie, cartea de identitate este suficienta.

Mai multe detalii pot fi gasite pe siteul Home Office.

8. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0
    Exact vechea poveste.
    Cauta nod in papura sa ne scoata din lista statelor cu drept de munca. Eu speram sa pot veni si eu in Anglia dupa 1 ianuarie sa ma reintalnesc cu sora mea si eventual sa raman cu ea. Dar drama tepelor daca ai pasaport roman se pare ca nu se mai termina niciodata :)|.
    Ma gandesc daca e o asa de mare crima sa ai un pasaport fals sa poti trimite acasa niste bani pentru ca parintii tai sunt bolnavi si cu pensia lor medicii nici nu se uita la ei. Dar sa fim realisti a fi roman= a fi corupt sau hot. O mentalitate mult raspandita la nivelul politicienilor (posibili si cei englezi) cei care se vad si ne REPREZINTA la stiri. -action-

9. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    radudb,
    Chiar daca nu ne dau drept de munca, tot vei putea veni si munci ca self-employed (varianta cea mai buna si usoara, nu trebuie decit sa te inregistrezi la Inland Revenue, o simpla formalitate)sau te poti inrola la o scoala si atunci ai dreptul la munca 20 ore/saptamina si full time in vacante.
    Doar roaga-te sa intram in Ian 2007 ca nu prea mai au ce face dupa-aia; ii doare ca trebuie sa imparta pacinta si cu noi, ar fi vrut s-o tina toata numai pentru "clubul" lor select. Nu sint obisnuitit sa ne trateze ca pe egali (inca o data ma refer la nivel politic, nu la nivel individual, am prieteni Englezi si Scotieni si ei sint la fel de ultragiati ca noi cind li se explica problema).
    Octombrie se apropie si vom stii totul!

10. gaijin

gaijin New Member

Trophy Points:
    0
    haha ....vorbiti despre moralistii astia de englezi care i-au facut 1000 de statui si monumente piratului Nelson ...pardonAmiral si Lord Nelson.
    Oamenii "se inchina" in fata puterii de cand e lumea.iar lupul moralist este ceva banal ...doar pentru ca ultima treapta pe piramida nevoilor sociale este nevoia de Recunoastere.

11. Anonymous

Anonymous Guest

Amice, nu vad legatura dintre studiul privind IQ facut de UN cercetator englez si politica de emigrare britanica. Nu cred ca echipa lui Blair isi pleaca urechea la asemenea studii pentru a aproba drepturile romanilor din UK.

are de-a face cu modul in care noi la nivel de NATIUNE ROMANA, INDISCRIMINATORIU, sintem stigmatizati ca hoti si cersetori; nu cred ca majoritatea celor 33 milioane de Romani (21 in Romania si 12 in diaspora) fac parte din aceste categorii de INDEZIRABILI!

Depinde de la individ la individ. Eu una nu m-am simtit stigmatizata.

12. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Daciana,

Daca pe tine nu te deranjeaza modul cum sintem pictati in toate documentarele cu copii orfani si cu tigani inspirind aurolac si la nivel European ca hoti si tilhari, pe mine unul ma deranjeaza foarte tare.
    Eu nu caut gilceava cu tine sau cu oricine altcineva, decit cu POLITICIENII BRITANICI/EUROPENI, ei sint cei care ne jignesc.
    Se vede ca Romanii sint buni sa le fie camarazi de arme in Irak si in Afganistan, dar nu sint suficient de civilizati sa manince o piine pe teritoriul Britanic.

13. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca octombrie va fi un adevarat RED OCTOBER pentru mine si cei
    ce se gandesc la o experienta profesionala in Anglia. Tot ce pot sa fac e sa ma ROG si sa sper sa nu fie lasata Romania la urma si in domeniul asta. :-??

14. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Yo ,

Eu sunt de parere ca ei au dreptul sa isi faca ce reguli vor ei in tzara lor, chiar daca nu imi sunt convenabile sau sunt irationale.
    Daca ei asa considera ca isi vor eficientiza sistemul ... este doar problema lor.

Inca un lucru pe care as vrea sa il spun este ca britanicii nu s-au nascut ei cu asa o repulsie fatza de romani sau bulgari, sau fatza de orice alta natie. Atitudinea lor este rezultatul ineficientei institutiilor noastre( romane) de a ne ingropa lichelele, leprosii, jigodiile.

In cazul asta eu nu as da vina pe ineficienta sistemului lor , ci pe ineficienta sistemului nostru. Asadar, poate ca s-ar comite o nedreptate imotriva romanilor, dar aceasta nedreptate are o oarecare justificare.

Cateodata trebuie sa traim cu greselile noastre toata viatza. :(

Cheers,

15. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Razvan,
    Subscriu in totalitate la ceea ce ai spus mai sus; problema este ca multi dintre noi nu inteleg aceste aspecte sau le inteleg dar nu sint de acord cu ele, se sugereaza ceva de genul: noi ar trebui sa fim tratati putin diferiti ca sintem romani, sint multi infractori printre noi dar sint si multi oameni seriosi. Da, dar asta nu are nici o relevanta.

Off-topic, ma intreb daca in ipoteza ca in Romania ar creste nivelul de trai si salariile si am fi pusi in fata unui val de emigranti din Africa in cautarea unei vieti mai bune, cum ar reactiona si trata statul roman acest fenomen...Cine a avut tangente cu viata in Africa stie cam la ce ma refer. Cei care nu au avut aceste tangente pot presupune destul de usor.

Numai bine !

16. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Exact la asta ma gandeam si eu. Ce ar fi ca romania sa se confrunte cu emigranti din Irak, Siria, Iran ????????

17. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Poate ca nu mai stiu eu sa ma exprim :-??
    Cu riscul de a ma repeta:
    Cite articole jignitoare ati citit inainte de aderarea celorlate 10 tari in 2004?
    Nicidecum nu vreau sa fim tratati diferit doar pentru ca sintem Romani cum zice marianmiv, exact dimpotriva, vreau sa fim tratati la fel!
    Iar comparatia cu tarile africanesint ele pe cale sa devina membre EU dupa ani de scritinizare si indeplinire a conditiilor impuse chiar de cei care ne denigreaza azi? Haideti sa stam la mere cu mere....
    Vreti sa-mi spuneti ca Polonezii nu au hoti si excroci sau orfelinate? Cite reportaje si articole ati vazut despre ei?
    Nu ma deranjeaza decit vesnica diferentiere intre noi si ceilalti.
    Pina la urma, atitudinea de astazi este datorata in mare parte Polonezilor, nu Romanilor, dar politicienii nu mai au curaj sa se ia de ei pentru ca au deja o comunitate de peste jumatate de milion si le e frica la alegerile municipale etc.

Dupa cum si Camera de Comert sesiza ieri Guvernul Britanic, asta este doar o diversiune politica, nu o realitate. Incearca sa arunce vina pe imigratia din Estul Europei pentru a-si acoperi crasa incompetenta si pentru a arata electoratului ca vezi Doamne ei sint acuma foarte duri cu imigratia.
    Si mai dureros pentru mine este ca remarcile astea vin din UK, de la Campionul extinderii Europene, de la "suporterul" nostru inversunat, de la tara care militeaza puternic pentru aderarea Turciei la EU.Intelegeti ironia?
    Daca venea de la Olandezi/Germani/Austrieci ar fi parut absolut normal, dar de la UK, campionul liberalismului si al deschiderii globale?

Sint de acord ca multi Romani ne-au patat onoarea nationala si multi dintre ei ne fac si acum de ris prin Spania si Italia, dar cele doua guverne nu au pictat niciodata Romanii ca "indezirabili" ci si-au pus Politia la munca si au arestat si expulzat pe cei VINOVATI.
    La nivel National, Guvernamental, oficial cele doua guverne au recunoscut contributia pozitiva a Romanilor la societatile Spaniole si Italiene.

Noi Romanii avem un complex de inferioritate la nivel national (si individual) cum nu mi-a fost dat sa intilnesc la nici o alta natie; sintem incredibil de rapizi in a ne asuma vina pentru orice, in a pune capul in pamint si a lua picioare in fund de la oricine. Pina nu vom schimba aceasta mentalitate nu vom fi tratati diferit de nimeni, indiferent cit de corecti sau de treaba vom fi.

Italia este faimoasa in lumea larga pentru organizatiile criminale Camora, Cosa Nostra etc. dar nimeni nu indrazneste la nivel national sa spuna: PAZEA! CA VIN MAFIOTII DIN ITALIA!

18. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Razvan, nu poti compara asa; noi vom fi parte din acelasi club, Comunitatea Europeana. Este vorba de modul cum trateaza membrii aceluiasi club, nu imigratia in general. Cind membrii EU se muta din tara in tara, din punct de vedere legal nu este considerata imigratie ci relocare.
    Si apropos de pozitia Romaniei, noi am anuntat deja facilitati pentru Moldova si Ukraina, inainte cu mult ca ei sa fie parte din EU.
    Interesant totusi ca ai mentionat cele 3 tari, s-ar parea ca aia aduc numai bine statului Britanic, ca nimeni nu se ia de ei, ba mai mult.... :mad: :)|

19. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK man,

Eu personal , nu obisnuiesc sa ma raportez la nimeni in afara de mine insumi. Daca eu ma stiu curat ... atunci pot sa dau oricui peste bot in orice situatie. Daca ma stiu cu musca pe caciula ... nu pot sa zic nimic. Asta e un principiu de-al meu. -wh-

20. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Razvanica,
    E un principiu foarte sanatos!
    In interactiile mele personale, nici eu nu am cea mai mica plingere, dar cu virsta si dupa ce te-nvirti un pic prin lume si vezi cit de mindri sint Columbienii si Domincanii si Cubanezii si Portoricanii....te cam doare cind vezi cit de smeriti sint Romanii :-?? Si am ales aceste natii pentru motive bine intemeiate.

Imi mai zic si eu ofu' din cind in cind -angel-

Share This Page