18.5 C
London
Tuesday, September 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Merita pasul facut?

Discussion in 'EMIGRARE' started by tirasoft, Nov 14, 2014.

1. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    Sslut,intr un final tu vei fi cel care va lua decizia,însă eu una mereu îmi spun ca dc as fi avut casa in Ro as fi stat bine mersi acolo,dar cum stăteam cu părinții am decis in 2011 sa plec in Uk.treaba pe aici sta cam așa: chirie 1bedroom flat cel puțin pt ca ați spus ca sunteți 5 persoane dintre care un adolescent e undeva peste 1100£ In Londra plus bill-URI .zic Londra pt ca aici ai șanse sa găsești de lucru așa cum vrei tu sa vii,adică la ghici cu. S ar spune..ca van driver e bine sa ai van-ul tău pt ca de cele mai multe ori așa caută angajatorii.s au șmecherit .au priceput ei probabil ca de mașina proprie ai mai multă grija :) ca van driver nu ai sa iei mai mult de max 2000£-2500£ lunar ,insuficient pt 5 persoane dar destul de mult ca sa nu te încadrezi pt beneficii de la stat.alocatia copiilor va fi si ea un 82£ pe luna.depinde acum dc va munci si soția si ca ce. Sa zicem ca s ar merita pt un viitor mai bun al copiilor pe termen lung dar ca sa vii cu gând sa faci un bănuț grămada părerea mea ca nu se merita.dar cum spuneam.tu decizi.P.S dc ai veni ca inginer angajat situația ar fi cu totul alta.succes!

2. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu uita ca in orice caz rata de 500 de eur/luna in RO ramane de platit in continuare. Doar daca nu va hotarati sa vindeti la un moment dat casa din RO si sa faceti un mortgage in UK. Sincer eu as evita Londra. Ce iei in Londra cu peste 1 mie de lire iei in afara Londrei la jumate de pret, poate un pic peste (ma refer la casa cu chirie).
    In situatia ta, daca ai castiga undeva spre 2 mii pe luna si sotia si-ar gasi un job cam la fel platit s-ar merita! Si m-as gandi si la a vinde casa din RO ca sa fac un mortgage in UK. Pt ca decat sa dai lunar 1 mie pe chirie mai bine ii dai ca si rata la casa.
    Succes, tine-ne la curent cu mersul lucrurilor!

3. tirasoft

tirasoft New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru a tine la curent pe cei care au citit... Deocamdata lucrez, cheltui la minim pt a trimite bani acasa sa acopar cardurile de credit golite pt venirea aici (pana la primul salar de Uk s-au topit 1400 lire). Inca nu stiu deloc cum va fi viitorul meu si al familiei. Acuma sunt centrat pe cererile de Child Benefit si Child Tax Credit. Asta e, pe langa polemica in jurul acestui subiect, atat in Uk cat si pe forumuri ro, vorba aia, daca legal ai dreptul, prost sa fii, de ce sa beneficiezi. Adevarul ca am facut niste simulari pe site-uri si sumele teoretic de primit ar fi mai mult decât frumusele. (aproape inca un salar). Eu zic ca asta nu va mai dura mult, dupa alegerile de anul asta din vara din Uk se vor inaspri condițiile pt beneficii ale imigrantilor, asa ca pana atunci ce se poate face e bun facut. amanunte

Sunt putin supărat, tocmai am luat amenda de parcare de 30+55 lire.

In ceea ce priveste viitorul, ar fi cateva probleme:
    - ruperea familiei cu mine aici si ceilalti acasa nu e o sit prea vesela si de dorit, asa ca mai mult decat o perioada de ordinul lunilor nu as sta asa
    - desi se spune ca copiii se adapteaza usor, eu cel mai pus pe ganduri ca sa aduc familia aici ar fi mutarea copiilor si efortul lor de adaptare la sistemul scolar, lb engleza, scoli de stat cu imigranti majoritar musulmani etc
    - desi in perioada asta ideea era sa aflu cat mai multe despre uk, sistemul de invatamant pt. copii si in general tot ce e nevoie sa stii ca sa iei o decizie daca a muta familia sau nu, orizontul de informatii si posibilitati de informare e deocamdata limitat: lucrez si ma odihnesc in mare parte. La servici 90 % colegii sunt imigranti (negri, est europeni, spanioli). Nu prea ies nicaieri sa nu cheltui, etc.
    - abia peste vreo 2 luni incep sa strang banii necesari pt creare conditii de schimbare job de inginer ( bani pt cursuri, carti, examene de acreditare, taxe de autorizare). Sper sa ajung sa apuc si autorizarea necesara ca inginer. Salarizarea ar fi in meseria mea de cca 20 lire pe ora, ceea ce e motivant. (de sofer e 8.50)

In ceea ce priveste raspunsul la intrebarea de titlu a topicului, daca merita pasul, din punct de vedere financiar e destul de clar deja ca merita. In rest.... nu stiu încă, ramane de văzut.

Azi ma intreba nevasta-mea cum e lumea acolo, stresata sau liniștită ( ea mănâncă stres cu tona la servici in R) I-am spus ca nu, lumea, cel putin cu care am venit eu in contact nu e stresata domle, ca in Ro. Fiecare isi face treaba, nu se freaca menta la servici ca sa zic asa, dar nici nu e stresata lumea. Si ma gandeam ca sunt oamenii mai relaxati pt ca pur si simplu nu au motive de stres.

Altceva ar fi, ca de cand sunt aicea punand in practica "visul Uk" am devenit mai materialist. Banul conteaza. Pur si simplu iti schimba viata, stilul de viata, destul de puternic. Si nu numai banul tau, al familiei tale (desi in principiu la ala ma refer) ci banii in general. Aici daca dai roata cu ochii, se vede banul in serviciile publice, in ceea ce oferă mediul omului in general. Si asta conteaza. Administratia are bani, primaria are bani etc. de unde rezulta o alta imagine a vietii individului si ca parte a unui sistem.

Poate unii se vor simti lezati dar uite oarerea mea: tinenti minte pe Brucan, care dupa revoluția din 89 spunea ca ne vor trebui 20 ani sa ajungem din urma statele europei de vest si multi s-au suparat si au spus ca e prea mult. Ei eu cred ca daca vreti sa nu fie diferenta intre ro si europa de vest trebuie sa treaca... vreo 200 ani. Si nu o spun la misto, chiar asta cred. Ei bine, evident cine inca mai asteapta in Ro sa fie totul ok... nu o sa apuce in timpul vietii. Asa ca eu, calatoria cu avionul Wizzair de 3 ore spre Uk o privesc ca pe o calatorie in viitor de 200 ani (jumate gluma jumate serios spus)

4. tirasoft

tirasoft New Member

Trophy Points:
    0
    Cu casa din Ro: eu zic ca cel mai bine e sa o pun la punct si sa o dau in chirie daca vine familia. Sa ai o proprietate cu ipoteca si sa o dai in chirie e sport practicat des aici in Uk si e mai bine: se capitalizează luna de luna si peste n ani va fi a ta. Daca vand pierd o gramada de bani 120000-70000 vreo 50 mii euro

Pt mortage in Uk trebuie sa astepti o perioada ca sa poti demonstra bancii o situatie financiara stabila si destul de solida, cu un credit history corespunzator

Cat privește Londra, se feresc britanicii de chiriile si costurile de aici darminte noi. Pt a sta cu familia sigur e mai ieftin undeva in afara Londrei. In schimb daca stau singur, nu cred ca e mare diferenta ( cu cat mai ieftin crezi ca as gasi o chirie decat 95 pe sapt cat dau acuma?)

5. tirasoft

tirasoft New Member

Trophy Points:
    0
    Deci: pt toata familia imi trebuie un 3 bedroom flat, nu 1 bedroom flat, ceea ce in Londra e binisor peste 1100 cat ai spus tu

Un van driver castiga 1200-1500 doar. Salar de 2000-2500 au soferii profesionisti (de camion si tir)

Eu nu am venit pentru un ban gramada ci pentru o viata mai buna a mea si a copiilor

Si da, am venit sa fiu inginer in Uk, nu van driver

6. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer bine ai facut. Aici banii vin cu timpul, cu experienta, si binenteles cu certificarile de rigoare.
    Da, e greu la inceput, dar pana la urma se merita.

7. GeaninaV

GeaninaV New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo, felicitari , eram convinsa ca din moment ce ajungi in uk si incepi munca vei afla ca se merita!
    eu am sotul tot inginer printre multe altele, a demisionat si a plecat fara regrete, unul singur..noi , sotie si copil ramasi acasa!
    Dar cand sacrificiul suprem este pentru viitorul copilului, orice obstacol este o propulsare!!!
    Imi este drag sa te citesc, mai ales prin prisma firului logic al gandurilor tale!
    Dureaza cateva luni pana o sa ajungi sa sustii ratele de acasa si banii imprumutati pentru plecare, apoi usor usor vei reusi sa iti aduci familia!
    sotul are deja 6 luni, acum schimba permis, in scurt timp ia casa, mai asteptam sa o puna din pct de vedere al confortului la punct, avem bebe de 1an si 4 luni si in toamna ne reunim! -hipno-
    A venit deja 3 saptamani in concediu acasa, va venii o tura si la vara sa ma ajute cu ce mai am de facut, mutarea multor lucruri la casa batraneasca, si apoi relocarea!
    O INTREBARE...o voi pune si intr-o alta sectiune mai corespunzatoare, ma intereseaza daca si cat de ok este sa luam legatura cu o firma de relocare? Costa mult? nu vrem sa caram mobila sau electrocasnice, doar lucruri lejere, amintiri etc!!!
    Intre timp eu acasa vand pe capete tot ce pot si ce nu ne mai trebuie, una din ele este masina, asa mai amortizam cheltuielile noastre de zi cu zi, si ramane doar ratele sa plateasca tati si sa puna deoparte!!!
    mult succes pe viitor!!! -bravo-

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Aberezi grupa mare. Daca tot ai venit pentru o viata mai buna, stai si tu intr-o zona care nu e plina doar de imigranti.

9. tirasoft

tirasoft New Member

Trophy Points:
    0
    Aici iti dau dreptate. (desi ma amuza termenul cu care m-ai taxat, "aberez"). Cand imi voi aduce familia ma voi muta intr-o zona potrivita. Acum stau aproape de firma unde lucrez.

Daca tot esti bun cunoscator al particularităților Uk, reconanda-mi tu o zona, oriunde in Uk pt a locui cu familia.

Cheers

10. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Mie imi place vestul Londrei: Ealing, West Ealing, Hanwell. SW e iar fain: Richmond, Twickenham, Teddington etc.

11. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu de exemplu cred ca o zona buna (inclusiv din punctul de vedere al amplasamentului - ma refer ca esti inconjurat la distanta relativ mica de alte orase/orasele) ar fi Northampton sau imprejurimi.
    Dar chiar as vrea sa mai spuna si altii parerea lor.. sunt f urios. Eu as evita Londra indiferent de job.. doar sa am un job din care sa castig peste 3 mii pe luna :))

12. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Că și ai nevoie să te duci în alte orașe de 3 ori pe săptămînă, nu?

Personal mi se pare cea mai mare prostie să eviți Londra pentru job, din simplul motiv că acolo-s în general joburile bine plătite. De acord că te costă mai mult chiria și transportul, dar, dacă ai un job bine plătit, la sfîrșitul lunii îți rămîn mai mulți bani în buzunar.

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Poate se teme de paki si negrii .

14. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Asta e, să ceară taximetrist alb și să evite magazinele de cartier.

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Indraznesc sa te intreb,
    tu ai mai fost in UK si pe undeva in afara Londrei?
    And, btw, ai sunat de multe ori la taxi si ai cerut sofer alb?

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Da

Eu n-am probleme legate de rasa, culoare, tara etc.

Indraznesc sa intreb, tu de ironie ai auzit?

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am auzit dar nu o sesizasem, scuze.
    Despre treaba cu Londra,nu stiu, din ce scrii pare ca nu exista viata in afara metropolei.

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ba exista! Am fost eu de vreo 2 ori in Rugby (un sat mai la nord de Londra, pe M1) si e misto pe acolo. Da' nu prea e de munca. Daca as gasi ceva de facut sa iau macar un 500 pe saptamana m-as muta acolo.

19. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Haha! Sunteti simpatici! Fiecare face alegerea lui, eu mi-am spus-o pe a mea :)
    Cred ca acelasi job este la fel platit peste tot si in general gasesti job oriunde. Singura diferenta este cu allowance-ul de London, dar 2-300 de lire in plus nu acopera decat poate jumatate din faptul ca ai ales Londra. Am comparat 2 joburi similare. Am spus ca daca as avea un job f bine platit (care intr-adevar e mai usor de gasit in Londra) as alege Londra.

Chestiunea cu zona "strategica" cred ca o poate lamuri dromaderu, pentru ca e unul din acei oameni care lucreaza peste tot in zona. Si acei oameni castiga bine, mai bine decat majoritatea celor din Londra ;)

Daca esti pe coasta de sud sa zicem deja ti-ai injumatatit arealul, iar daca esti intr-o zona unde nu prea sunt orase in jur foarte aproape e si mai dificil. Dar nu e rau nici asa. Doar de comparatie zic.. pentru ca asta era subiectul discutat.

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai sa o luam asa,
    cam ce forta de munca exporta Romania spre UK?
    Marea majoritate,intr-o ordine banuita de mine,
    necalificata,aici includ carers, asisitenti medicali, doctori ,taximetristi, IT.
    In afara de taximetristi si IT ,care ,intr-adevar au daravera mai mare in Londra,toti eilalti sunt OK peste tot prin UK.

Sa nu zic ca, in peregrinarile mele cu munca am gasit IT-isti care munceau de acasa ,prin zone rurale pierdute ale UK-ului.

Strict la domeniul meu, asistenti medicali, diferenta de salar in Londra este spre nesimnificativa daca vei compara costurile de daily living.

Acum, personal, ma apropii de 50 si, pentru mine, o zi in vizita in Londra inseamna head ache deja:))))
    Asta inseamna ca-i recunosc calitatile de social life but...
    cati din cei ce muncesc la negru acolo sau pe salariul minim, se duc de ex la Wimbledon?sau Royal Albert Hall,pt un concert?

Sunt oportunitati de munca mai multe dar si stress-ul aderent cred eu.

La mine la Rugby,iei o chirie de 3 dormitoare cu 650/700, naveta pana in Londra este de o ora (daca chiar cineva vrea Londra),liniste,calm...viata! -ras4-
    BTW,vezi ca acusica cum da caldura poate o punem de-un gratar...ca intalniri romani-online cam nema...

@mufa, I hope no offence taken mate.Didn't mean it.

Share This Page