25.6 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Merita pasul facut?

Discussion in 'EMIGRARE' started by tirasoft, Nov 14, 2014.

1. tirasoft

tirasoft New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua
    Avand in vedere ca e un forum al romanilor in UK , poate ma ajutati sa ma hotarasc.

Planuiesc sa ma duc in UK , eu , si poate pe urma si restul familiei.

Am citit destule info de pe forumuri , si , inca ma gandesc daca e cea mai buna otiune de a parasi Ro sau nu.

Datele initiale ar fi : sunt casatorit, am 3 copiii , 4,8 si 16 ani. Locuiesc in casa construita de mine, confortabil , la margine de oras in Ro, intr-o zona linistita , rezidentiala. Sotia lucreaza la stat . Copiii sunt la scoli bune , sunt integrati , sunt ok, au o viata buna zic eu ,fara probleme de orice fel. (Deja poate va intrebati , de ce vreau sa plec??) .

Eu : sunt inginer, am lucrat si in domeniul tehnic si vanzari . Momentan fara servici.

Motivatia principala pt plecare la lucru in UK , ar fi , evident , financiara. Desi sotia castiga bine in Ro (putem sa traim 5 personane, cu rata la banca pt casa de 500 Euro lunar platita) doar din salariul sotiei, totusi , situatia e cam de subzistenta. Aici locurile de munca pt mine ca inginer intr-un oras relativ mic sunt reduse, piata muncii in Ro e nasoala, nu mai e ca acu cativa ani. Istoric vorbind, noi familia am mai avut ganduri de emigrare , mai demult, in NZ , avem prieteni acolo care o duc ca in rai. Dar, in UK e mai aproape, e in Europa, si acum se poate lucra legal.

De ce UK ? Pt ca stiu engleza, pt ca oarecum imi place ceea ce inseamna spiritul britanic. Pt ca in particular pt mine in domeniul tehnic in care am experienta in UK au bine puse la punct sisteme de echivalare a acreditarilor. Am vazut pe site-urile de employment ca in domeniul in care am experienta tehnica, salariile sunt de la 28-30k in sus gross. Oricum , am un "track" din mai multi pasi in gand , trebuie sa imi gasesc intai un job de "Van Driver" pt a strange banii (vreo 2000L) necesari pt echivalare acreditari tehnice. Apoi , slujba de ing in UK.

Acuma, urmeaza dubiile. Imi imaginez cum ar fi sa plec la lucru , mai ales din partea situatiei familiale :
    - oare cum se vor integra copiii . O adaptare , la orice varsta pt ei , schimb de scoala, parasire prieteni, alta cultura, alta limba... Orice as fi citit ca copiii se adapteaza mai repede decat adultii ... am totusi o strangere de inima. DESI , una din motivatii ar fi tocmai asta : un viitor mai bun pt ei. Ma gandesc nu e totuna sa termini o scoala/facultate in UK sau Ro ca perspective de viata pe urma. DESI , ar fi varianta ca sa faca scoli aici in Ro , si facultatea abia in UK.
    - aici in Ro as lasa o casa f confortabila si noua, spatioasa, pt niste conditii de rent in UK, si ma gandesc ca asa o casa in UK nu prea am sanse sa am prea curand. Desi casa ne inrobeste acum cu ratele, de bine de rau , ne ofera familiei un confort si un loc in care crestem copiii. Nu mai spun ca daca am pleca toti definitiv, vanzarea casei din Ro e o afacere total dezavantajoasa financiar datorita conditiilor imobiliare stiute . (As vinde-o la vreo 60% din pretul de constructie)
    - o perioada ar trebui sa stau singur, si familia in Ro, pana m-as "insuruba" eu in UK. Evident, ar fi mai greu pt cei ramasi acasa fara tata

Asa, pe scurt, cam asta ar fi intrebarea cu care am inceput : oare merita pasul facut?

PS . Am inceput deja formalitatile. Din RO. Am "proof of adress" , imi vine imediat CRB-ul, aplic pt NINO peste vreo 2 saptamani , am dosarul pregatit pt schimbare de permis in cel de UK

2. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    buddy,numa tu sti daca merita sa faci pasul asta,nimeni nu-ti poate spune ce sa faci.
    ref la sfaturi,fiecare are experianta sa in UK si ideile sale ref la viata in UK,deci un sfat obiectiv e dificil de dat.

ps:lucrurile nu sint chiar asa roz cum par,vazute din Ro dar, da,ai sanse sa realizezi ceva daca ai incredere in tine.
    eu cred ca,copiii sint cei care se integreaza cel mai usor intr-o noua societate.
    succes.

3. tirasoft

tirasoft New Member

Trophy Points:
    0
    Pai tocmai asta e ca nici eu nu stiu si de aia intreb . De aia am dat detalii despre situatia mea. De cele mai multe ori e bine sa asculti si de altii care au trecut prin experiente asemanatoare.

Am citit un post asemanator , "Merita sa "reusesti" in UK?" , de vreo 8 pagini . Pareri pro si contra . Era de prin 2012 . Oricum , am ramas oarecum ametit din cele citite pe acel post.

PS Inca ma mai gandesc. Oricum, un raspuns general valabil si fara echivoc e cred, aproape imposibil de data. Eventual, doar pe cazuri particulare.

4. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    repet,doar tu sti ce e bine pentru tine...parerile altora sint doar pareri,tu cintaresti si decizi(ai multe de luat in calcul,nu doar parereile noastre)
    ia uita-te la filmuletul asta pina la capat,poate iti lamureste unele dintre intrebari:

https://www.youtube.com/watch?v=m9lf14OysUU

succes.

5. edut

edut New Member

Trophy Points:
    0
    Daca pui in balanta situatia ta de acum pe de o parte si pe cealalta parte cam cat de multe sacrificii va trebui sa faci,eu zic ca nu se merita.Daca reusesti sa rezisti in RO,eu cred ca e mai bine pt familie.

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    dintr-un job de sofer....nu cred ca reusesti sa intretii 5 persoane ( plus chirie, taxa consiliu, utilitati), .
    Ar fi mai bine sa vii tu primul, sa vezi dk te integrezi, cum ti se pare si mai apoi sa iti aduci familia, mai ales ca ai 3 copii.
    Bafta multa, ganduri intelepte si nu te lasa dus de iluzii.

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca esti inginer, cauta in primul rand in jurul tau ceva. poate nu gasesti chiar in localitate, dar trebuie sa gasesti ceva.
    in uk o naveta de 1-2h nu e ceva iesit din comun.

si daca tot te bate gandul sa vii in uk, cauta ceva pt specializarea ta fara sa mai pierzi timpul cu van driver samd.
    totaljobs.com e plin, poate nu e nevoie de acreditari.

8. tirasoft

tirasoft New Member

Trophy Points:
    0
    Asa e. Nici nu se pune problema de a intretine 5 pers dintr-un job de sofer. Am scris ca sotia poate intretine singura din salar in Ro pe copii deocamdată. La fel nici vorba sa plecam toti odata. Mersi pt gândurile bune si urări.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu cred ca subevaluati activitatea de sofer in UK. Nu vreau sa spun ca oriunde si orice sofer castiga bine, dar fiind in domeniu, va pot da exemple ca sofer C+E distributie de noapte la LIDL £140 pe zi x 6= 840/sapt. Private hire in Londra 500-800+ / sapt, bus driver 500+/sapt.

Nu vad nici un motiv pentru care sa nu-ti ajunga banii astia sa traiesti decent, chiar si impreuna cu familia. La 30 de mile de Londra un 2 bedroom flat este 7-800 cu tot cu billuri. Deci care ar fi problema? Nu va ajung inca 1200 - 1500 pentru mancare si restul? Hai sa fim seriosi!

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    eu cred ca se castiga bine, insa nu va primi chiar de a doua zi un job bine platit! De aia am zis sa vina el primul ...apoi incet ince si familia

11. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Eu ma intreb de ce ai cauta un job de sofer daca esti inginer???
    Daca esti stapan pe meseria ta,vorbesti engleza decent, tradu Cv-ul (mare atentie la exprimare,foma,continut) ,fa o scrisoare de intentie bine scrisa si apuca-te si aplica pt joburi in domeniul tau.
    Cred ca a venit vremea sa invatam sa ne vindem si sa nu mai ingrosam randurile imigrantilor "low skilled",atunci cand nu e cazul!

Asa cum zice Albea,munca de sofer (cel putin de camion,restul nu stiu) e bine platita,dar trebuie pus in balanta si numarul de ore lucrate si alte aspecte(weekenduri,sarbatori,etc).

Daca merita sau nu e subiectiv.Nu se rezuma totul la bani,mai ales ca aici daca vrei sa muncesti e destul de greu sa nu te descurci.
    Dar ramane faptul ca o iei de la capat intr-un loc nou,ca iti lasi acasa familia,prietenii,amintirile.Copiii-cred- ca se obisnuiesc cel mai usor.
    La final,incercand sa rezum, cred ca totul depinde de cat de mult iti doresti schimbarea asta.Tu,sotia,copiii.Ar trebui sa fie o alegere comuna sau cel putin majoritara:)
    Si sigur te rog sa tii cont ca parerea mea e personala,deci subiectiva :).
    Multa bafta!!!

12. tirasoft

tirasoft New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt cei care s-au gândit sa îmi dea un sfat sau o informatie.
    Cat priveste întrebarea de ce caut un job de Van Driver eu cu meserie de inginer, răspunsul e simplu : Ca inginer vreu sa fiu "Gas Safe Engineer" , pt care trebuie autorizarea persoanei fizice in Uk, lucru obtinut dupa un examen de autorizare care costa bani, bani ce nu ii am acuma. Slujba (temporara) de Van Driver ar fi pt a obtine acei bani, si pt perioada de acomodare cu Uk. Eu estimez ca max 6 luni.

13. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu - ți trage toate familia în UK, încearcă sa vezi cum e pentru câteva luni. Eu cred ca am început discuția cu se merita sa reușești acum 2 ani, și încă nu am răspuns ...

Sent from my A0001 using Tapatalk

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    -ras2- Mda... exista o incarcatura filozofica aici. Dpmdv consider ca intrebarea este mai degraba retorica. si trebuie pusa la ora bilantului, nu inainte. Poate ar trebui puse alte intrebari cum ar fi: Bai, ce fac eu aici (in RO)? Care e rostul meu? Ce fac pentru familia mea? Ce fac cu copiii? Pentru ce ii pregatesc? Ce perspective am? Ce perspective au ei? ... si lista poate continua.

In ce ma priveste, povestea mea este scurta. M-am bucurat de un succes oarecare in primii 10-12 ani dupa revolutie, dupa care putreziciunea din sistem m-a ajuns din urma. Am plecat din RO dintr-un motiv FOARTE simplu: foamea. Eram inglodat de datorii la banci, rude, prieteni, intretinere la casa, telefoane taiate, frigider gol, sosete si chiloti vechi de 4-5 ani+ (gaurile din ele nu erau din fabricatie). Am vazut un anunt pe totaljobs cu taximetristi pentru Londra.

Atunci am avut o revelatie, parca m-am scuturat de toate gandurile si angoasele care imi mancau sanatatea (la propriu). Era sub calificarea mea. Ei, si? Aici este cheia problemei, acest Ei, si? Care este scopul existentei tale pe fata Pamantului? Cariera de inginer? Titlurile universitare? Un mare fas! Nu astea conteaza in viata, conteaza ce lasi dupa tine. Nu caramizi sau diplome. Construiesti prin copiii tai. Oferindu-le o cale pe care sa o apuce si sa construiasca si ei.

Si uite asa am ajuns de la dezbaterile din familie legate de cantitatea de margarina cu care ungem painea la masa de seara, la dezbaterile legate de numarul de usi de la masina care o vrea fiul meu si pe care coasta a Mexicului ne facem concediul din Ianuarie. Pe ala din August il dezbatem la primavara. Asta este viata mea de acum si daca ma intrebi daca se merita, eu zic ca da. Si nu fac altceva decat sa platesc tributul de a iesi 8-10 ore la munca pe zi, cand am chef. Si am chef 5 zile din 7, care le vreau eu. Nu mi-e rusine deloc cu munca mea, e o munca ca oricare alta. Si o fac cu demnitate si pasiune.

Deci aici este ideea: ai grija ce dorinte iti pui, ca s-ar putea sa se indeplineasca.

15. tirasoft

tirasoft New Member

Trophy Points:
    0
    Pana una alta sunt in Londra.
    Am venit pt interviul pt NiNo. Am deja rezidenta in Uk, am permis de conducere de Uk, adresa de Uk, mi-am facut un cont de banca.

Chiar si banii deja cheltuiti deja cu formalitatile , de curiozitate, pt a invata ceva nou, pt a nu renunta pana nu duc ideea pana la capăt si tot o sa incerc sa duc la capat ideea de a ma insuruba in UK.

Luni am un interviu pt job. Doamne ajuta.
    Acuma miza e sa îmi găsesc un prim job sa pot sa stau cu chirie si restul plătite. (Cine are vreun pont sau vreo idee e binevenit)

PS Va mai tin la curent.

16. tirasoft

tirasoft New Member

Trophy Points:
    0
    Am si job acuma, de dupa interviul de luni.

Acuma am trecut la pasul cu găsirea chiriei (mica si fără depozit :) )

17. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Felicitari pentru reusitele de pana acum si mult succes in continuare.

18. Mrcea Arthur

Mrcea Arthur New Member

Trophy Points:
    0
    salut ,cum ai reusit sa obtii proof of adress in Romania fiind?

19. tirasoft

tirasoft New Member

Trophy Points:
    0
    Pt Arthur: vezi Pm.
    Am găsit și chirie (lângă servici ca mersul cu autobuzul cu orele ma omoară). 95 pe sapt single cu depozit doar pe 2 săptămâni.

A fost greva la autobuze. Am mers la servici cu taxi (m-a durut buzunarul, 20 lire). Taximetristul mi-a zis ca câștiga 150-200 pe zi. Buna treaba. Eu am 330 pe sapt. Dar nu ma plâng pt început. Deocamdată sunt în grafic. Urmează pasii urmatori

20. GeaninaV

GeaninaV New Member

Trophy Points:
    0
    Eu zic ca pentru inceput este foarte bine, cu rabdare si gandurile clare si constructive de viitor iti vei atinge scopul , eu te felicit pentru alegerea facuta, si o sa te citesc pe parcurs , mult succes!!!

Share This Page