-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Membri de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by Anonymous, Mar 19, 2007.

1. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare scurta.
    Poate ca s-a mai discutat aici, imi cer scuze daca asa e cazul.
    Daca am cetatenie britanica, sotia mea poate "by default" sa munceasca in UK sau are nevoie de blue card?
    In momentul de fata am settlement si sunt necasatorit.
    Mersi
    -handlaugh2- andlaugh2-

2. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, mrskull.

E indreptatita 'by default':

'A national of Bulgaria or Romania is not an accession State national subject to worker authorisation during any period in which he is the spouse or civil partner of a national of the United Kingdom or of a person settled in the United Kingdom' (The Accession Regulations 2006/3317, section 2, para (6) )

http://www.opsi.gov.uk/si/si2006/20063317.htm

3. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    -hello- ello- Am observat ca in acest subiect se vorbeste cel mai mult despre dependentii de self-employed, iar statutul lor mi se pare foarte clar. Am si eu un caz (nu este vorba de mine, ci de cineva din familie): daca sora mea este inscrisa la un curs part-time acreditat de Home Office (deci pe lista DFES), dar NU lucreaza in baza statutului de student (deci, prin urmare nu a fost necesar sa obtina yellow card ca sa si poata munci), atunci, sotul ei, care este dependent de ea (membru de familie) poate lucra nerestrictionat, nu? In acest caz, este absolut necesar sa obtina blue card de la Home Office? Sau trebuie ca ea sa aiba neaparat yellow card de student (chiar daca NU va lucra) ca el sa pota sa se angajeze fara sa fie nevoie de autorizare in prealabil? Iar peste 12 luni de munca neintrerupta, va putea sotul ei sa aplice pt blue card definitiv aratand ca sotia lui a fost studenta in tot acest timp dar fara sa fi muncit, deci el a fost membru de familie al unei persoane care a exercitat Treaty rights? Statutul asta al studentilor (desi exercita Treaty rights) mi se pare cu asterisc printre celelalte si de aceea sunt putin confuza si daca stie cineva exact ce trebuie facut, multumesc din toata inima anticipat! -kiss- iss-

4. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Luana.

Nu, nu e obligatoriu ca sotul sa aplice pentru blue card. Are automat drept de munca nerestrictionat ca dependent de sotia sa, atat timp cat aceasta isi pastreaza statutul de student. Cum mare parte din angajatori nu cunosc legea sau vor sa fie siguri ca nu o interpreteaza gresit si pretind romanilor dependenti de partener/a blue card, majoritatea dependentilor se chinuie cu aplicatia pentru blue card ca sa-si poata gasi mai usor un loc de munca.

Dupa implinirea celor 12 luni, sotul poate aplica linistit pentru blue card permanent, atasand eventual copii dupa actele sotiei prin care se dovedeste ca aceasta a fost studenta in perioada celor 12 luni (copie dupa legitimatia de student, scrisoare de la scoala, diploma de absolvire a cursului etc).

Mult noroc!

5. luana_m

luana_m Member

Trophy Points:
    6
    Multumesc Ella din inima pt raspunsul atat de prompt! -cadou- adou-

6. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Ella36, iti multumesc!

7. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate eu vin cu o veste rea,am fost respinsa la Croydon,nu am primit blue card-ul.Dupa cum am mai spus,sotul meu e self employed si eu am vrut sa aplic ca si dependenta lui.Am avut programarile in zile diferite,si din pacate a intervenit ceva si el nu a putut merge pt aplicatia lui pt yellow card.Stiind de aici de pe forum ca pot aplica si singura,fara ca el sa aiba yellow card,ne-am dus in ziua cand eram eu programata.Toate bune si frumoase,ne ia actele,totul care demonstreaza ca el e self employed si merge sa faca copii la pasapoarte...cand se intoarce,ne spune ca ii pare rau dar nu pot aplica daca el nu are yellow card.Am putut sa-i spun orice,sa-i arat legile,ca tot degeaba.
    Am iesit din cladire dezamagiti,am stat putin si am zis ca nu pot sa plec asa,nu am batut atata drum pe degeaba...m-am intors,nu au mai vrut sa ma lase sa intru in cladire,dar pana la urma am dat de o d-na mai intelegatoare si am intrat iar.Ma trimite la un ghiseu,ii spun omului povestea si el imi spune fara sa vada nici un act ca am lucrat ilegal si eu si sotul meu daca nu avem viza sau carduri.M-am enervat rau cand l-am auzit ce vb si i-am spus ca vreau sa vb cu altcineva.A chemat o d-na,si ea imi spune ca daca am toate actele sotului la mine,e ok,am dreptul la blue card;pe cand sa-i dau actele,barbatul ia spus ceva si a inceput si ea ca de fapt suntem ilegali si cu asta a plecat,am ramas cu zambetul ironic al barbatului.I-am spus ok,vreau sa fac plangere si m-a expediat la un alt ghiseu,unde si acolo,am auzit o gramada de aberatii si mi-a dat adresa,mail si tel unde pot face reclamatie.Si cu asta am plecat de acolo.

8. bogdan25

bogdan25 New Member

Trophy Points:
    0
    mai fratilor am cautat tot situl dar nu am gasit nimic concludent despre self-sufficient, intrebarea mea este cam asa : daca sora mea este self sufficient eu pot sa fiu dependentul ei?

9. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu,fratii nu se incadreaza la aceasta categorie,ci numai rudele pe linie descendenta,adica parinti-copii si sot-sotie (ca de,dupa casatorie esti dependent de celalalt...).S-ar putea sa fie ceva pt frati,daca se demonstreaza ca ea te intretine,dar nu cred ca s-a obtinut cardul in aceste conditii...Stiu ca era un baiat pe forum care voi sa-si aduca fratele,(si eu am vrut tot asa,dar m-am dezumflat),care nu a mai dat nici un semn .deci,probabil nu s-a putut...

10. dacaunico

dacaunico New Member

Trophy Points:
    0
    Cum am mai scris mai sus,am fost respinsa la aplicatia facuta la Croydon pt blue card ca si dependenta de o persoana self employed,pe motiv ca sotul nu are yellow card.Am scris un mail catre biroul d-lui MacMillan,intreband-ul daca pot aplica pt blue card fara ca sotul meu sa aiba yellow card si raspunsul lor a fost ca da,pot aplica,ceea ce si stiam,dar vroiam sa am un raspuns clar.
    Acum,vreau sa fac o reclamatie catre cei de la Home Office,dar rugamintea mea catre voi este,cine ma poate ajuta sa o scriu,pt ca din pacate nici nu stiu cum trebuie scrisa,nici nu am cunostinte suficiente de lb engleza pt a o redacta.
    Daca ma poate ajuta cineva,atunci va rog sa-mi lasati un mesaj.
    Va multumesc.

11. daniela24

daniela24 New Member

Trophy Points:
    0
    Soara mea este cetatean britanic de 10 ani.Pot aplica pt blue card de pe urma ei?Stie cineva?

12. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Dacaunico te ajut eu cu placere.
    Trimite-mi te rog o adresa de email pe privat (PM) unde sa iti pot trimite scrisoarea. O sa adaug mesajul tau la topicul probleme cu Home Office.

13. mihaiuk

mihaiuk New Member

Trophy Points:
    0
    buna,

am aplicat pentru mama mea.si dupa o luna de asteptare home office mi-a trimis o scrisoare si imi cere sa demonstrez ca mama e dependenta de mine.ce trebuie sa fac sa demonstrez. fratele meu va implini 21 de ani in septembrie si nu stiu ce sanse mai am sa fac ceva ptr el.din ce am citit pana acum pe forum parea foarte simplu sa le dai dreptu parintilor si ei apoi fratelui meu .da treaba s-a complicat. cum fac sa demonstrez ca mama e dependenta de mine? ce alta solutie mai am. help !!!!!

mihai

14. roflorin

roflorin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Sotia mea va aplica ca si student dependent pentru blue card (eu avand yellow). Am cateva intrebari scurte va rog:
    1. Poate trimite cartea de identitate in loc de pasaport?
    2. Certificatul de casatorie trebuie trimis in original?
    3. Dar yellow cardul meu tot in original?
    4. Am inteles ca trebuie sa aplice pe BR1 si sa puna tick pe casuta cum ca e sponsorizata de mine si sa introduca detaliile mele in sectiunea 2. Asa e?
    5. Mai trebuie sa trimitem alte acte (payslipuri de ale mele, dovada de adresa, adica bills, sau ceva de la banca)?
    6. Cat timp ia actualmente daca le trimite prin posta la sheffield? E mai rapid decat cu programarile in persoana de la Croyden? (am inteles ca la croyden ti-l da pe loc)?

Mersi si bafta.

Florin

15. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor....ma aflu intr-o mare dilema si va rog mult,poate ma puteti ajuta cu un sfat...eu am yellow,NI no,am lucrat aprox 9 luni in UK,dar din pacate a trebuit sa revin in romania pt o perioada ce depaseste 30 zile si nu voi mai putea termina acel sandwich course.Cand ma voi intoarce insa,vreau sa vin impreuna cu sotia si fetita mea si vreau sa-mi inscriu sotia la un colegiu si sa aplice ea pt yellow si eu pt blue.Intrbarile mele ar fi:
    -este posibil ca eu sa aplic pt blue in conditiile in care am yellow,dar nu am 12 luni lucrate?
    -este OK daca-mi inscriu sotia la un curs de engleza pt incepatori?(sa zicem Uk school of english?)
    -este ok sa-mi trec fata la dependenti?pt ce i-ar trebui blue card fetitei mele care are 5 ani?
    Astept parerile voastre si multumesc anticipat....

16. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0

Ptr Roflorin:

1. Se poate trimite CI in loc de pasaport. Daca sotia a intrat insa in UK ultima data in baza pasaportului, trebuie trimis si acesta.
    2. Da, original.
    3. Nu, copia este suficienta (in ideea ca ei au oricum detaliile tale intr-o baza de date).
    4. Corect. Sectiunea 2.1(b)
    5. Nu. Acte necesare: BR1, pasapoarte/CI, certificat casatorie, fotografii, copie yellow card.
    6. Verifica site-ul HO ptr a afla perioadele de asteptare. Daca sotia are o oferta de munca scrisa - se poate trimite un fax, impreuna cu o copie dupa oferta - se poate urgenta rezolvarea aplicatiei. La Croydon programarea se face cu EXACT 6 saptamani in avans (este posibil sa aiba si locuri mai devreme).

Multa bafta!!
    Irina

17. roflorin

roflorin New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, Irina, e f. clar. Cutia noastra postala nu e sigura (e distrusa de teenagers), stii cumva daca pot sa dau adresa postei de langa mine si sa ridic plicul de acolo?

Mersi, Florin

18. daniella75

daniella75 New Member

Trophy Points:
    0
    Plicul de la Home Office este cu confirmare de primire, adica postasul va suna la usa si tu sau cineva din familia ta va trebui sa semneze pentru el. In cazul in care nu vei fi gasit acasa, postasul iti va lasa o instiintare cu care va trebui sa mergi la posta ca sa-l ridici. Cel putin in cazul meu asa a fost.
    Mult succes!

19. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Roflorin,

Cu placere.
    Varianta alternativa la raspunsul Daniellei75: pe formularul BR1 poti completa la sectiunea cu detaliile aplicantului ADRESA ALTERNATIVA (unde ai preferea sa ti se trimita actele - daca este diferita de adresa ta). Puna adresa cuiva in care ai incredere.
    De asemenea, ar fi o idee buna - zic eu - sa atasezi o scrisorica impreuna cu aplicatia in care sa explici cum ca cutia ta nu este sigura si ai prefera adresa alternativa ptr returnare (asta ca sa nu creada aia ca ai completat din greseala). Banuiesc ca ar fi in regula si oficiul postal ... insa nu stiu cu certitudine.

Sa ne dati numai vesti bune!!
    Irina.

20. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Poate cineva sa ma ajute cu un raspuns , rog frumos...Ori eu numai inteleg limba engleza , ori nu stiu ce sa cred.
    Am student card din iunie si desi am citit aici ca nu tre' sa aplic ca dependent de yellow card ptr sotul meu, dar de la HO mi se raspunde asa...
    [b]Dependants are not "automatically" allowed to work in the United Kingdom, they have to be assessed along with main applicants
    Your husband will have to apply to the UK Border Agency on a BR4 application form before he can start work.
    Hope this helps
    [/b]

Am mai intrebat , dar tot nu m-am lamurit daca trebuie sa aplic sau nu ,sincer nu as prea vrea decat daca trebuie ptr ca la cardul meu am asteptat f mult si nu mai vreau sa repet experienta si apoi nu vreau sa am pb cu blue card anul viitor. .Sotul are deja job si nu am avut pb nici cand am aplicat de NI, deci pana la urma sunt confuza ...am citit guideline acela , dar poate cineva a fost in situatia asta si ma elucideaza si pe mine.Multumesc....

Share This Page