6.1 C
London
Friday, December 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Membri de familie

Discussion in 'EMIGRARE' started by Anonymous, Mar 19, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Am si eu o intrebare. Eu am certificat albastru, fara restrictii la munca. Poate obtine si sora mea dreptul de a munci folosindu-se de acest certificat al meu?

2. sigbebe

sigbebe New Member

Trophy Points:
    0
    nu sunt in masura sa dau sfaturi,darCRED ca da.intra pe O.I.M.si vezi unde te regasesti.ii las pe altii sa iti dea sfaturi pertinente,poate te vor lamuri ei.asteapta.

3. Anonymous

Anonymous Guest

Gopo,
    se pare ca da
    sau asa mi-au zis cei de la IND.
    Eu am blue reg certf si am aplicat pt fratele meu.
    Mai e cineva pe Forum care scrie la sub cu aplicatii trimise BR1, 2,etc si ast raspunsul ca a aplicat pt sora acum cateva sapt.
    Nu ai ce pierde dac aplici, iar legea zice ca se poate. Pare aberant, dar daca e spre binele nostru "de ce nu".
    Curand vom vedea daca am avut dreptate
    Citeste sub cu aplicatii trimise ( ala vechi si cel nou si te lamuresti.
    Mult success!
    T

4. alessa

alessa New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,
    va rog din suflet lamuriti-ma si pe mine ,de 2 sapt ma dau cu capul de toti peretii pt ca nu reusesc sa ma inteleg cu cei de la work permit. Eu sunt casatorita cun un cetatean englez,fiul meu de 19 ani ,a terminat studiile in Ro iar acum s-a hotarat sa locuiasca cu noi in Uk,am sunat sa intrebam ce aplicatie trebuie sa completam,toti ma trimit la BR3,ASA ESTE?Eu nu ma lamuresc de ce are restrictii?Are cineva un raspuns pt mine?
    Multumesc anticipat .
    Alessa

5. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0
    pai daca ai ILR sau British citizenship trebuie sa aplici cu BR1 iar pe el il pui ca family member si va primi blue certif cu drept de rezidenta si de munca nerestrictionat in UK

6. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    fratilor am si eu o intrebare care e procedura ca un cuplu sa obtina drept de lucru in UK? sotul vrea sa fie self employed iar sotia sa lucreze orice dependent de sot? trebuie puse BR1 si BR4 in aceeasi aplicatie sau separat? thanks

7. Anonymous

Anonymous Guest

RE: cuplu ...self emply
    BR1 cu sotul titular si tu trecuta la family member.
    Nu stiu daca tie iti vor drept de munca restrictionat.Infoemeaza-te fie la IND sau citeste Forumul din scoarta in scoarta ca tb sa fie pe undeva.
    T

8. crestin

crestin New Member

Trophy Points:
    0
    prilie
    Buna razvan1980!

Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine , sotul meu care este self employed a aplicat BR1 si acum urmeaza sa vin si eu impreuna cu fetita mea in uk si sa aplic cu BR4,ca si dependent .

Spune-mi si mie te rog ce ati facut voi pana la urma .

Multumes frumos!

9. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog tare mult sa ma lamuriti si pe mine!!! Eu am Work Permit pt 24 de luni,in ianuarie 2008 am sa aplic pt blue card.Sotia mea ,tocmai a obtinut cardul ca dependent(noi nefiind casatoriti legal inca). As vrea sa aplic si pentru fratele meu tot ca dependent.El nu este in UK la ora actuala.Ce acte imi trebuie ca sa aplic pentru el? Pot aplica daca el este in RO? Sa aplic si sa spun ca el este deja aici,adica ar trebui sa mint.Se poate verifica daca el este sau nu in UK.? A mai fost cineva in situatia asta? Orice sugestie este bine venita, as vrea sa-l aduc pana in dcembrie, ca nu se stie ce va mai fi din ianuarie. Va multumesc tare mult!

10. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    si eu as vrea sa-l aduc pe fratele meu aici in uk.eu sunt detinator de Blue Card si ma gandesc ca poate as putea cumva sa-l ajut sa obtina ceva acte de la Home Office mai usor...daca stie cineva cam ce as/am putea face si eu si mariolyme...poate si altii care sunt in situatia noastra...Multumim.

Sa auzim numai de bine -wave-

11. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
  12. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Nimeni cu nici o sugestie pt mine si feliteodor? Am aprecia f mult daca ne-ati da niste indicii sau trimiteri sa ne informam daca nu-i nimeni care si-a adus frati/surori. Multumesc mult si sa auzim numai de bine!

13. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Da...este userul TUn care a primit respengeri de ns cate ori pt dependent de Blue card pentru fratele sau. Cei de la HO il puneau sa aratae dovezi concludente din care sa reiasa ca TUN este unicul intretinator al fratelui si ca acesta depinde de el. TUN a trimis la HO toate chitantele de la Western Union prin care atesta ca trimitea bani pe numele fratelui....si multe altele...si tot respingere .... este tot ce stiu .. .Stiu ca 100% sot/sotie ....copii sunt dependenti..restu...mama/tata/frati/surori/marusi/merisoare/unchi....etc... trebuie aduse dovezi clare ca persoana cu blue cardul este intretinatorul celui care aplica ca dependent.

Multumesc,
    -police-

14. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    m-ati facut curios,nu vreau sa par ignorant,da la ce foloseste bluecardul asta?

15. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Cataasta`i ochiu` dracului ... iti da drept de munca nelimitat si nerestrictionat in UK

16. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    ok,mersi,l-am primit si eu acu vreo luna,chit ca nu-mi trebuia,chestia ca toti bulgarii pe aici ii ziceau greencardul,dar acum imi dau seama ca de fapt e blue 8-},mersi oricum,eu stiu ca am trimis formulare br1,si nu am nevoie in sensul ca angajatorul meu nu mi le cere,dar desigur,daca as dori sa ma mut oriundealtundeva,probabil ca mi-ar trebui,bafta si succes celor ce le asteapta

17. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Da Andreiule...si eu stiam ca frate/sora merisoare intra la alta categorie,alta decat sot/soata/copil SI fadar/madar socrela/socrel.Da nu mai gasesc unde am citit si de aceea tot insist,poate se gaseste un binevoitor si ma lamureste cum sta treaba...Caut si rasfoiesc si astept si de la feiteodor un raspuns...Am sa trimit si la HO un mail sa intreb si revin cu detalii..

18. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

feliteodor este in aceeasi situatie ca si tine...si el vrea sa il aduca pe fratele lui tot ca dependent de cardul lui.

Trimitei un PM lui TUN de pe acest forum ca stiu ca el a aplicat de cateva ori pentru fratele lui, exact in aceeasi ipostaza

19. itsjustme

itsjustme New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare. Am citit si eu ce ati scris la subiectul asta.A mai incercat cineva sa trimita intre timp pt. frati/surori? Si daca da, ce raspunsuri ati primit?
    Am incercat si eu sa ma informez daca pot aplica pt. asa ceva. Sora mea e casatorita cu un englez, deci are ILR( Indefinite Leave to Remain) si desigur nici o restrictie in the labour market. Am trimis un email la HO explicand toata situatia, i-am intrebat daca ma incadrez in categoria aia cu " family member of an EEA national who has a right to reside and is not subject to work authorisation requirements" si daca pot aplica pt blue card(adica sa trimit BR1 in care eu sa fiu trecuta la family member) Acesta a fost raspunsul:

"Dear Madam,
    Thank you for your enquiry.

Please be advised that you will need to complete application form BR3, in order to obtain an Accession Worker Card for this purpose. You will not qualify for permanent residency on the basis that you sister has an Indefinite Leave to Remain in UK.

For full details on how to apply, please visit the Border & Immigration Agency website at www.bia.homeoffice.gov.uk ."

Daca mai stie cineva ceva, spuneti. -lurk-

20. Anonymous

Anonymous Guest

Buna tuturor!

Nu poti obtine Blue Card pt frati si surori.
    Eu am aplicat pt fartele meu si am primit refuz. Altii inca asteapta de 6 luni sa primeasca un raspuns.

L-am inregistrat pe fratele meu ca self employer. A fost mai usor, dar a durat cateva saptamani.

Share This Page