2.9 C
London
Monday, January 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

medici rezidenti

Discussion in 'SANATATE' started by alin, Dec 6, 2006.

1. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0
    medici rezidenti sunt printre noi pe aici? ma intereseaza procesul de a patrunde in nhs

2. ana11

ana11 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: medici rezidenti

Daca ai drept de munca in Uk conform noilor regulamente, atunci poti sa aplici la locurile advertised pe www.bmjcareers.com . Rezidentii sunt fie SHO (in curs de disparitie acum, rotatia din februarie va fii probabil ultima) fie echivalentul actual: Foundation 2 programme. Aplicatia pentru Foundation 1 programme (la care esti eligibil daca nu ai facut stagiatura sau un an de postgraduate training in Romania) tocmai s-a incheiat.
    Daca nu ai drept de munca... sfatuiesc sa gasesti o tara mai primitoare. Eu am factu 6 luni de Clinical Attachment si am dat toate examenele posibile, Plab, MRCP etc si totusi sansele sunt aproape nule... Deci nu sfatuiesc!
    Succes!

3. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0

pe mine ma intereseaza pt sotia mea care incepe anul 2 pe dermato, deci slabe sanse zici?

4. ana11

ana11 New Member

Trophy Points:
    0

Sansele depind cum spuneam de drept de munca. Daca este 'spouse' si are work permit prin aceasta concesie, atunci exista sanse...
    Urmariti aplicatiile de pe www.bmjcareers.com . La sectiunea 'Hospital Jobs' -> Foundation 2 programme sau Senior HOuse Officer sunt joburile de rezidenti.
    La aplicatii conteaza o gramada de... ingrediente: Experienta, Research, Audit, Teaching experience.... Se vede dupa structura aplicatiilor. Stacheta este destul de sus
    Daca work-permit nu este o problema... atunci restul insemna munca
    Mult succes!

5. cris

cris New Member

Trophy Points:
    0

Eu am fost acceptata din Februarie 2007 sa lucrez ca SHO in Neonatlogie.Este primul meu job in UK si mi-am facut stagiatura acum cativa ani in Romania.Nu a-si putea sa spun ca a fost noroc pentru ca drumul pana aici a fost foarte lung si anevoios. Sant din 4 Ianuarie 2006 in Uk si am tinut-o numai in clinical attachment-CA(deci practic dupa un an am gasit job-dar Multumesc lui Dumnezeu caci altii sant inca fara job ). Acesta este ca un fel de practica in spital intr-un departament care te accepta(initial pot sa incerci sa gasesti un CA in ceea ce ti-ai dori sa faci si apoi aplici la alte departamente mai putin dorite-in special in Londra CA se plateste).Sa fiu sincera cu tine, aceste CA-uri sant foarte bune pt noi pt ca ne ajuta sa intelegem cum NHS(national health system)functioneaza si daca esti interesat , inveti foarte multe lucruri noi.
    Din pacate din 7 Martie 2006 , regulile s-au schimbat si spitalele nu mai vor sa aplice pt work-permit pt doctori. Tu trebuie sa vii cu work-permitul iar ei fac restul demersurilor(adica GMC registration). Din cauza faptului ca nu am avut work-permit , eu am pierdut doua oferte de locum-SHO(medic rezident -temporar). Cat timp esti in acest clinical attachment, trebuie sa te gandesti tot timpul cum sa iti imbunatatesti cv. Plab-urile trebuie date(eu am prins perioada cu Plab-uri dar sa fiu sincera va mai trece ceva timp pana medicii romani vor fi scutiti de PLAB-asta-i parerea mea) dar eu de exemplu am dat si MRCPCH 1 (prima parte a examenului de specialitate in Pediatrie), plus cursuri care nu au fost ieftine deloc(intre 200-600GBP) . Tot in timpul CA trebuie sa-i impresionezi pe consultants(medicii primari) pentru ca vei avea nevoie de referinte si cele din UK conteaza cel mai mult.
    Situatia in Uk s-a inrautatit din 2005. Din 2000-2005 iti gaseai job in 3 luni acum uite ca trece si un an . Daca ai work-permit lucrurile merg mai usor daca nu, cum a fost in cazul meu, a trebuit sa astept aproape un an . A fost un an in care nu am fost platita(deci trebuie cineva sa te sustina financiar), un an in care am fost despartita de sotul si copilul meu . si multe altele. Deci in momentul in care te decizi sa vii in UK , trebuie luate in considerare multe aspecte: sant sanse sa intri in sistem? exista suport financiar?ai putea sta departe de familie?
    Experienta fiecarui medic roman care practica in Uk e diferita, unii au avut mai mult noroc(datorita conjuncturii mai avantajoase din trecut), altii mai putin noroc, dar pentru toti nu ne-a fost usor si e o munca permanenta sa te imbunatatesti profesional si sa dovedesti ca esti persoana potrivita pt job-ul respectiv.
    Cred ca ar trebui sa urmaresti acest forum si sa vezi ce spun si alti medici rezidenti din experienta lor si apoi impreuna cu cei apropiati vei lua decizia care ti se potriveste cel mai mult.

Mult noroc, sanatate si nervi de otel,

Cristina.

6. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0

multumesc cristina..am aflat multe noutati de la tine...dar tot mai am cateva nelamuriri. de exemplu, unde trebuie sa te adresezi pentru clinical attachment? esti platita pentru asta? tu ai luat rezidentiatul in romania? cum ai procedat ca sa lucrezi ca SHO? pentru cat timp ai fost acceptata? eu ar trebui sa ma adresez unui profesor sau consultant sau ar trebui sa urmaresc locurile vacante? bine, k oricum nu stiu ce sanse am fara work permit...s-ar parea k e aproape imposibil sa reusesti ca rezident in marea britanie... OF OF OF

7. cris

cris New Member

Trophy Points:
    0

Am lucrat o perioada in Romania apoi am plecat in Canada si apoi din Canada am venit si am dat examenele Plab. Pt Clinical Attachment pur si simplu am dat telefon si am vorbit cu HR si am intrebat de CA in specialitatea dorita. In Londra de obicei platesti pt CA dar nu esti platit- esti voluntar, deci iti trebuie suport financiar consistent. Plus ca ar fi bune si niste cursuri sa faci care nu sant ieftine deloc.Am astepatat 11 luni sa intru in rezidentiat, am mai avut oferta sa lucrez temporar dar nu aveam work-permit si spitalele nu mai aplica de work-permit. Acum se pare ca nu iti mai trebuie work-permit dar iti trebuie un accesion worker card si se ia de la Home Office cu o scrisoare de la spital dar trebuie sa participi la inteview si sa fii selectat pt job-ul respectiv.

8. theodi1998

theodi1998 New Member

Trophy Points:
    0

Exista medici romani acum in UK care si-au depus actele la GMC si a obtinut inregistrarea, acum dupa 1 Ian. 2007?

9. cristina_daniela

cristina_daniela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!sunt rezident in Medicina de Familie anul 1,absolvent 2006 si intentionez sa ajung in U.K.Poate cineva sa-mi ofere informatii legate de posibilitatea de a continua rezidentiatul acolo?care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez?pe cine trebuie sa contactez?trebuie sa-mi gasesc eu un medic indrumator,asa cum avem aici,in Romania?va multumesc si astept cu mare interes o informatie pretioasa de la voi

10. eunice

eunice New Member

Trophy Points:
    0
    Plzzzzzz! Stie cineva daca specialitatea facuta in Romania se echivaleaza in UK?Care este procedura?Este vorba despre medici cu specialitatea incheiata in tara. PLZZZZZZ!E urgenta! -time- -help- -time-

11. iuliadaiulia

iuliadaiulia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! Ma numesc Iulia si sunt studenta in anul 2 la medicina generala, Bucuresti, Carol Davila:) Stiu ca e prea devreme, toata lumea mi-a zis dar as vrea sa ma interesez de un rezidentiat in afara pentru ca aici nu am de gand sa raman si as vrea sa stiu ce am de facut din timp ca sa fiu sigura, eventual pregatita de ce va urma. Sunt constienta ca se vor schimba multe in urmatorii ani dar as vrea sa imi zica cineva exact ce am de facut, care sunt pasii.Ce examene trebuie sa dau?(am auzit foarte multe variante cu plab, ielts, cambridge etc) Exista o nota limita la licentza? (de ex: accepta doar daca ai peste 8....9...sau mai stiu eu...Care sunt cele mai bune universitati de medicina de acolo? practica din vara de aici are vre-un rol acolo? Stiu ca deocamdata prioritatile mele acum sunt reprezentate de facultatea in sine si engleza(urmate bineinteles de conferinte si voluntariate) dar va rog sa ma ajutati.nici sistemul de acolo nu l-am inteles foarte bine(dupa cum spuneam am auzit foarte multe variante)
    Multumesc pentru tot!

12. larissa

larissa New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor care sunt interesati de cum ajungi medic in UK. Am crezut ca gasesc pe aici niste raspunsuri de la persoane care sunt mai avansate in acest proces decat mine dar inca nu am gasit un astfel de raspuns.

Dar vreau sa impartasesc cu cei interesati ce am facut pana acum si poate ajuta pe cineva. Cum se spunea mai sus spitalele nu aplica pentru tine ptr work permit. Asa ca inca dinainte de a veni m-am gandit cum pot sa vin ca sa obtin permisul, sa ma inregistrez, iar intre timp sa ma si adaptez la viata de aici si sa ma integrez sa imi pot aduce familia (am doi copilasi). Am venit cu yellow card ca si care assistant, stiind ca dupa 12 luni voi primi Blue Card. Fac NVQ training in Health and Social Care Level 3, 4, dar sincera sa fiu in comparatie cu cat trebuie sa inveti la medicina mi se pare nimic. A trecut aproape un an de cand sunt aici. M-am concentrat pe mai multe aspecte. Primul: sa imi aduc sotul si copiii. Prima data a venit sotul meu, am applicat ptr el ca si dependant (el fiind dependat) si a primit blue card. Apoi mi-am adus si copiii dupa ce am reusit sa inchiriem o casa. Apoi m-am concentrat la celalalte aspecte legate de National Insurance number ptr mine si sotul meu, si gasirea unei scoli si gradinite ptr copii. In acelasi timp mi-am trimis actele la tradus unde se cerea de la GMC, asta este f important. Am tradus diploma de la universitate si scrisoarea de la Ministerul Sanatatii care acrediteaza studiile de medicina in toata UE. Am platit taxa de aproape 400 de lire si am astetptat. Surpinzator de rapid am fost contactata si am primit inregistrare si un reference number. Asa ca mai repede decat credeam m-am trezit ca am dreptul de practica in UK dar nu am permis de lucru. Cu putina rabdare il voi primi in ianuarie. Dar imi e foarte teama ca nu imi voi gasi un job. Aici se aplica ptr Foundation Programme imediat de termini facultatea. EU nu am putut aplica si nu voi putea. DIn start nu sunt eligibila ptr ca am full registration. Am sunat si nu am inteles de ce primesc full ptr ca nu am facut nici un an de lucru. EI au spus ca dupa Curricula de facultate ni se da full si nu provisional. Ciudat lucru este ca ceea ce ar trebui sa ma bucure, inseamna ca de fapt sunt cu un pas inainte, ma incurca. Inseamna ca trebuie sa imi gasesc singura un job si sa aplic ptr el. Am si trimis deja unele aplicatii dar nu am primit raspuns. Proabil ca au invatat si ei vorba romaneasca sa nu dea cioara din mana pe cioara de pe gard, si nu au incredere cand le zic ca in ianuarie cel tarziu februarie o sa am blue card.
    Sper sa fie de folos cuiva ce am scris, m-as bucura sa intru intr-un job si atunci sunt sigura ca voi putea fi si mai de folos cu unele sfaturi.
    Va rog daca cineva citeste si are si petnru mine un sfat cum sa aplic mai bine, cum se cer CV-urile ptr medici in UK, etc etc

13. larissa

larissa New Member

Trophy Points:
    0
    Iulia, nu e prea devreme sa te gandesti de acum. Bravo tie, as fi vrut sa stiu mai devreme ce planuri am.

E adevarat ca lucrurile se schimba. De cand Romania a intrat in UE nu mai e nevoie de PLAB pentru registration cu GMC. SIte-ul GMC este foarte clar referitor la ce iti trebuie. Dar saptaman trecuta am primit scrisoare de la ei cum ca din toamna 2009 se schimba rpocesul de inregistrare si se va face liecence to practice si registration. Inca nu au fost foarte clari care e diferenta dar imi vor mai scrie si voi continua sa postez noutatile.

Singurul meu sfat pentru tine ca ai intreabat asa devreme (as fi vrut sa fi fost asa isteata!) este sa te implici foarte mult in activitati didactice. Du-te la cat de multe conferinte poti, scrie lucrari si cere ajutor profesorilor sa le publici in jurnale si sa le prezinti la conferinte, colaboreaza cu colegii tai pentru cat mai multe lucrari stiintifice. Eu am facut doi copii in timpul facultatii si nu am participat deloc la astfel de activitati. Si ma intreaba in CV si aplicatie, cred ca e important pentru ei.

Inca ceva ce ai putea face este sa te implici in teaching (na ca nu imi vne in romaneste). Dar asta stiu ca e greu si cu pile, dar in anii superiori te poti oferi sa fii asistent ptr colegii mai mici (suna dragutz :)

Si incepe fain frumos sa afli cum se face calumea un CV si sa iti documentezi abslout orice este relevant acolo, si ce tine de practica, ce skilluri ti-ai mai adaugat, etc etc. E foarte important sa stii sa te prezinti cat mai atragator cu putinta, nu ma refer la exagerari sau minciuni, dar noi roamanii avem o modestie ciudat uneori cand nu este necesara, si ne dam mari in momentele cele mai nepotrivite.

O practica de vara in UK ar fi super, ti-ar fi de mare folos. Dar pastram legatura daca vrei si mai vb despre asta, m-as bucura sa pot ajuta pe cineva. Sa ma ajute Dumenzeu sa ajung acolo unde mi-am propus, ca am facut multe sacrificii sa fac facultatea cu doi copii, a fost foarte greu, M-ar durea enorm sa nu reusesc sa ajung medic, nu neaparat pentru bani, ci pentru ca a fost visul meu dintotdeauna.

Notele nu cred ca au mare importanta. Cel putin pana acum pentru mine nu au contat. Poate va conta cand voi aplica pentru job, nu stiu.

Si un ultim lucru: invata bine engleza, si medicala si generala. Eu am facut f multi ani de engleza si as putea spune ca stau nu bine, foarte bine. Cu toatea astea am dat IELTS fara pregatire si am luat 7 cand aveam nevoie de 7.5. Fa-ti rost de carti si practica pentru IELTS si invata mult termenii medicali. Mult succes inti doresc!!!

Share This Page