24.6 C
London
Sunday, August 09, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Masina intre necesitate si lux

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by VERATM, Sep 29, 2011.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cred ca traim in tari diferite. In UK-ul unde sunt eu costul asigurarii creste de la an la an. Cu tot cu no claim bonus.

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptate. Noroc ca exista site-urile alea mentionate de mine mai sus. In fiecare an alt "quote". Care lasa mai ieftin cu ala mergem.

3. VERATM

VERATM New Member

Trophy Points:
    0
    -bravo- Va multumesc pentru informatii, multe si bune, eu personal ma gindeam la un SAAB sau un SMART .O sa imi spuneti ca sunt doua extreme dar sunt fan SAAB in acelasi timp ma cindesc la asigurare, la consum, la faptul ca voi conduce pentru prima data pe dreapta, o chestiune noua despre care nu ma pot pronunta. In tara conduc de 6 ani, fara accidente.Am peste 35 ani ! -dans-
    Asigurarea o sa fie mare in primul an -nuuu- ( eu asta am tradus din discutii )

4. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Nicole, tu ai zis foarte bine draga de tine, numai ca parca prea insistai sa imi fac asigurare, iar eu numai cind ma gindesc la cite am pe cap imi vine sa-mi iau cimpii. La cite cheltuieli am fix asigurarea aia mai lipseste motz!:) si apoi MOT in fiecare an, parca e inca 100 de lire, iar eu la a mea am ITP-ul pina in 2013! :) Deci sa dea cine-i responsabil cu datul, sa dea sa nu ma prinda politia, sau macar sa ma mai astepte un pic:) si precum am mai zis, nu road tax-ul ma sperie, ala chiar o sa ma interesez sa vad daca il pot plati, ci asigurarea. cum e posibil de exemplu, ca eu pentru afacerea mea sa platesc 400 de lire/an, insa pt. o masina care a costat 2000 de lire sa platesc 1000?

si stii ce-i aberant iarasi? ca daca ai 20 de ani te pune sa platesti mai mult daca ai carnet doar de 1 an sa zicem, insa daca ai 30 de ani, nu, oricit de cizma de sofer ai fi.

5. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna, las-o incet mamã...
    Asta e "mersul" in Uk. Nimeni nu ti-a zis sa faci ceva, doar ti s-a adus la cunostiinta care este calea legala.
    Tu faci cum crezi ca este mai bine pentru tine.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

6. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    Nu esti singura care sare in sus ca nu intereseaza pe nimeni ce face capra vecinului;poate in ro,ca aici intereseaza pe oricine-mai ales vecinii-si de iedul caprii.Fa ce vrei,vad ca degeaba te-au invatat Ellaws si multi altii..dar sa nu plangi pe aici cand iti va fi saltata masina...

7. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Intradevar, in ultimii ani, preturile la asigurari au inceput sa creasca...cel putin asa se vaieta localnicii.

P.s.: din cate stiu, aici, daca esti prins fara asigurare valabila, iti salta masina si ti-o baga direct la casat plus ca te alegi cu dosar penal. Daca ma insel sa ma corecteze cineva.
    Sunt camere la tot pasul, suficient sa te prinda una...ti-a citit numarul de inmatriculare si esti pa :))
    Aviz celor care merg pe ideea: "las-o, ba, ca merge asa..."

8. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    popmaria: esti complet out of...everything...ce m-a invatat Ellaws? si din ce film esti exact? :)

si repet, daca cumva nu v-ati prins desi comentati dragi romani de rupeti forumul: eu AM asigurare perfect valabila! da' nu cumva sa cititi ca va sare foaia la caiet, voi doar vorbiti si dati sfaturi (care of course, nu intotdeauna vin ca un raspuns la ce spune interlocutorul, ci la ceea ce VA IMAGINATI voi ca ar spune interlocutorul).

9. popmaria

popmaria New Member

Trophy Points:
    0
    deanna,sunt dintr-un film real in care politia chiar salta masinile care nu au asigurare facuta in uk;dac e prima oara cand te prind,ai sanse sa recuperezi masina platind niste banuti...consistenti.La tine poate e entuziasmul noului venit de poti sa spui ca merge si asa...
    Despre sfaturile primite in legatura cu viata si sistemul din uk ma refeream in cealalta postare.
    Oricum ai sa dovedesti ca stii regulile,asa cum sustii,cand ai s afaci totul ca la carte si nu strigand in gura mare ca ai asigurare valabila si noi ceilalti care platim asigurare,MOT,Road Tax...mai ramane sa ne spui ca suntem fraieri ca scoatem atatia bani din buzunare.
    O zi buna si fa cum te duce capsorul!
    P.S:Masina e o necesitate oriunde in lume,nu doar in uk!

10. VERATM

VERATM New Member

Trophy Points:
    0
    Vad ca spiritele s-au incins tare ! -nuuu-
    Rolul acestui nou subiect era altul ! -asa-asa-
    O masina cumparata in UK cu volan pe dreapta le arata acelor indivizi ca te incadrezi in " limitarile " lor , ca esti dispus la schimbari ca devii " de-al lor ".
    Nu imi pun problema sa aduc masina de acasa acolo !
    Si asa ei ne percep ca pe niste " monstruleti " -ceeee?- de sa nu le aratam ca suntem ca ei ?
    Luindu-ma cu discutii despre ce e bine sa facem noi mai bine ptr noi intru in dispute cu unul si altul !
    Cit timp esti intr-o tara atit de diferita de tara ta trebe sa te integrezi in acea comunitate cu absolut orice !
    Asa vei fi perceput ca esti de al lor ! -ma-iubesc-
    Discutie are despre asigurare , cit sunt de mari , cum se calculeaza, de ce se tine cont - capacitatea motorului, experienta, de emisii........ s a m d...
    Cele mai multe contraziceri nu ajuta pe nimeni ! -wow-

11. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    draga mea Vera,
    esti de-o naivitate care-mi taie respiratia :) si in ceea ce priveste UK-ul si in ceea ce priveste lipsa ta de informare. Internetul e pentru toti, in orice tara te-ai afla. Foloseste-l. Cere quotes pt. asigurarile din UK la masina, fa un calcul si apoi vorbeste. Toti cei care am venit aici ne-am informat, am calculat si am facut fiecare cum am stiut mai bine.
    Uitindu-ma la poza cu masina ta cred ca nu ai NICI UN FEL de sansa sa faci 2500 de km cu ea pina aici, asa ca uita acest subiect. Ti-am dat un site misto de unde poti sa-ti iei o masina (e pentru cunoscatori, da cred c-am stricat orzul pe giste), intereseaza-te, fa-ti calculele. Nimeni nu-ti poate spune cit o sa te coste pe tine o asigurare aici, trebuie sa calculezi pe net, in functie de virsta, zona in care locuiesti, masina, daca ai si second driver la ea (de chestia asta pun pariu ca n-ai auzit:), etc, etc.
    Succes!

12. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Va certati inutil!

Ca sa vii cu masina din Romania este cea mai buna varianta,daca nu aveti permis de prea mult timp,pentru ca, s-a mai scris pe forum,asigurarile sant foarte scumpe pentru incepatori si tineri.
    Pentru detinatorii de masini inmatriculate in Romania treaba sta in felul urmator:
    Trebuie sa ai asigurare valabila,inspectie tehnica valabila.Trebuie sa parasesti Uk odata la 6 luni,pentru ca atata poate sta masina pe teritoriul UK.
    Daca devii rezident esti obligat sa ai masina inmatriculata pe teritoriul UK.Altfel iti va fi confiscata masina.
    Sa nu credeti ca puteti sa pacaliti politia din UK!
    Daca nu scoti masina adusa din Romania,afara din Uk odata la 6 luni si te prinde politia,iti va fi confiscata masina,fara drept de a o recupera.Veti primi si 6 puncte de penalizare plus amenda.Daca aveti permis romanesc punctele nu pot fi trecute pe el,dar ele vor ramane in baza de date,si in cazul in care veti avea nevoie de counter part vreodata,il veti primi cu tot cu acele puncte,pentru ca puncte de penalizare stau timp de 4 ani!

Intradevar asigurarea in UK este foarte scumpa,dar daca esti un sofer ok,in timp poti beneficia de claim bonus,si iti va scadera considerabil pretul la asigurare.

Pana la urma fiecare face ce vrea atunci cand se hotareste sa vina in uk.E pe barba lui,cum se spune! -ras4-

13. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Deanna!

Ar trebui sa iti revizuiesti putin comportamentul pe care il ai fata de alti utilizatori.Daca ai 800 de posturi pe acest forum nu te face cumva atotstiutoare.Las-o mai moale ca nu te prinde!Nu cred ca esti tu in masura sa iti dai cu parerea daca poate VERATM sa ajunga in UK cu masina ei.Si dupa ce am citit nu am vazut ca ea sa te fi atacat in vreun fel.Nu trebuie sa fii sarcastica inutil!!!

14. VERATM

VERATM New Member

Trophy Points:
    0
    Buna stimat/a DEANNA
    Nu vreau sa intru in discutii cu tine, sarcasmul tau e tipic romanesc !
    Acest forum e sa ne ajutam, sa comunica !
    Masina postata e exceptionala !
    Daca citeai mai atent ai fi vazut ca nu intentionez sa aduc masina cu mine si nu pentru ca are citiva ani ci ptr ca prezinta un anume risc ptr ei la asigurare ptr ca nu are volan pe dreapta !

istratebogdan --- mi-ai dat un sfat bun !

eduard34 --- multumesc de sprijin !

15. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    dar tu cum esti mai Maica Tereza, cu boruri largi la palarie? -nu-ma-uit-
    cu ce drept imi vorbesti asa si dai cu piatra, pardon bolovanul cit poti de tare?

16. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Lovely Deanna draga,just lovely.

P.s nu ma impusca,ok? -ma-iubesc-

17. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    hehe, am inceput sa ma obisnuiesc :) miine ma duc la JobCenterPlus, sa vad aia ce mai au in vocabular :)

Cheers! -nu-ma-uit-

18. mihai.dumitriu

mihai.dumitriu New Member

Trophy Points:
    0
    La cat timp trebuie scoasa masina romaneasca din uk? la 3 luni sau la 6 luni?si cand iesi cu ea din uk cat timp tre sa stai cu ea in alta tara? Multumesc

19. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca am citit eu bine,cineva a zis ca poti sa conduci aici maxim 6 luni dintr-un an.

20. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Masina inmatriculata in Romania poate circula 6 luni pe teritoriul UK,dupa care trebuie sa o scoti din tara.
    Nu conteaza cat stai afara din UK,nu exista limita legala ci doar sa iesi pana la francezi!
    Aviz celor care isi cumpara masini in UK:
    Nu circulati fara asigurare ca au metode de verificare prin camere si oricand va puteti trezi cu politia dupa voi!

Share This Page