6.6 C
London
Wednesday, January 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

masina inmatriculata in romania.....in uk

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by ionut petcu, Oct 25, 2011.

1. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Voi ăştia , aveți un loc de unde răsăriți periodic ? Ce-i cu aroganțele astea pe tine ? Ești român ? Am auzit că aia au un comportament așa de înfumurat .

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    intrebarea mea a fost la obiect, anume la postul tau in care prezentai masina ca ceva realmente deosebit.
    si eu conduc tot golf, mi se par toate la fel; asa ca nu te mai autoflagela cu ironii si frustari, ca nu e cazul.
    oricum faci ce-ti trece prin cap, mergi mai bine la politie/notar si intreaba ce vrei sa stii.

3. kedavras

kedavras New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg care e problema voastra de ma atacati atat. Dupa cum am spus , rolul forumului e pt informare si nu inteleg ce frustrari ai observat tu sau ce arogante. Am scris despre editia limitata ca sa inteleaga tot prostu' de ce nu vreau sa renunt la masina. Unii din voi sunteti frustrati ca atacati atat , mai ales pe cei ca si mine care sunt noi pe forum. Promit sa nu va mai deranjez.

4. kedavras

kedavras New Member

Trophy Points:
    0
    Ti se par , tocmai de aia ar trebui sa te documentezi sau sa iti tii gura daca nu esti in cunostinta de cauza. Daca conduci golf nu inseamna ca ai habar de masini. Sau ca poti intelege o pasiune. In fine , nu am de gand sa ma razboiesc cu voi , sa imi bat capul cu lucruri marunte , sau sa explic fiecarui bou in parte ce voiam de fapt.

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Tinere din Colonia Penală România , nu poți să vi pe forum ca să întrebi cum să comiți o ilegalitate și în momentul în care lumea te atenționează tot tu să faci pe victima , încearcă pe alt forum , aici nu o să găsești răspunsuri la combinațiile tale .

6. kedavras

kedavras New Member

Trophy Points:
    0
    Ce-s alea combinatii , monsieur ?

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Combinațiile sunt evenimentele zilnice din viața ta .

8. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    in primul rand incearca sa vorbesti frumos si civilizat, nu te-a jignit nimeni. daca erai asa destept cum te consideri fata de astia care nu prea iti inteleg aberatiile si au rabdare sa-ti explice ce si cum gresesti, nu intrebai ce si cum - citeai tu si poate le povesteai si la altii.

in al doilea rand, cand te dai pasionat de masini unicate / de colectie sau cum vrei tu sa le zici nu pui motor pe benzina cum faceau toti tractoristii de la SMTuri punand motoare diesel de aro pe IMSuri... adica tot cazan ramane, dar cu motor diesel!

in al treilea rand nu prea ai de unde sa stii cat ma pricep eu sau altii la masini, tine-ti parerile pt tine.

iar daca totusi faci schimbari d'astea, le faci macar legal. mai ales ca vrei sa plimbi cazanu' in uk, tara cu traditie in automobilism si respectarea legii.

9. kedavras

kedavras New Member

Trophy Points:
    0
    Am vorbit cat se poate de frumos si civilizat pana la un anumit punct in care nu inteleg de ce trebuie sa fiu atacat. In al doilea rand e strict problema mea de ce am pus diesel in locul benzinei. Cat despre cunostintele tale in automobilistica, ma abtin. Nici nu ma intereseaza cat si ce stii , dar daca pretinzi ca stii , ar fi trebuit sa stii ca aproape fiecare editie de golf a avut cel putin o editie limitata ( mai ales daca ai golf ) , poate asa ai fi facut deosebirea intr-o editie limita si celelalte. Cat despre cazan , iti garantez ca masina aia asa veche cum e , e mai noua ca majoritatea masinilor care le vezi zilnic in circulatie. Are absolut tot nou , iar daca faptul ca e veche o face cazan , ma abtin din nou. Iar in al treilea rand as vrea sa imi arati tu mie cate masini cu motoare schimbate (alt motor decat s-a pus din fabrica pe modelul respectiv) au motoarele omologate. Probabil voiam mai mult cuplu sau putere , sau probabil nu toti ne permitem v8 , unii mai au si tractoare ca mine. Cat despre respectarea legii aici , daca erai open-mind , realizai ca nu sunt mai educati decat noi englezii , doar mai controlati si brainwash , singura diferenta intre ei si romani e ca aici legea se aplica. Cat despre needucati si tarani , gasesti la tot pasul aici.

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nu te-a atacat nimeni, de unde victimizarea asta!?
    faptul ca nu ai auzit ce vroiai e cu totul altceva

faptul ca golful are o editie limitata e doar o chestie de marketing, care se pare ca prinde de minune la amatorii de briz brizuri... eu vorbeam de pricepere la chestie tehnice, samd

ca sa spui ca o masina de vreo 20 de ani e mai noua decat una realmente noua e cam fortat... exista si formulari mai la obiect, dar ma abtin

depinde mult cu cine intri in contact, chestia cu open mind e relativa - in special in privinta respectarii legilor. asa ca ai grija de tine si numai bine.

11. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @kedravas: de ce vrei sa fii si fudul?

12. adrianhd

adrianhd New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, ajutati-ma si pe mine va rog cu un sfat ce as putea sa fac, astazi cand veneam spre casa unde locuiesc mia aparut politia in spatele masini si ma urmat pana in parcare in fata casei si a inceput sa ia la intrebari daca lucrez si decand sunt in uk, iam zis ca de 2 luni si da muncesc si am casa,dupa care mia zis ca stiu ca odata ce sunt rezident in termen de 30 de zile trebuie sa imi inscriu masina in uk si iam zis ca nu am stiut si tot miau luat masina maine ma costa 100 de lire sa imi iau masina, dar nu as vrea sa o inscriu aici ca sunt sigur ca ma va costa o gramada de bani, de aceea va cer un sfat mai exista vreo alta solutie nu stiu sa le zic altceva cand ma vor opri data viitoare sau ce pot face

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    nu cred ca te costa mai mult de 100£ inscrisul aici , parac 40£ identificarea , 30£ MOT si inca ceva marunt care imi scapa

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    opa... a inceput urmaritul masinilor de import?!

15. cristy2710

cristy2710 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare. Eu am masina inscrisa in Ro pe numele tatalui si as vrea sa o aduc in UK. Imi puteti spune va rog daca imi trebuie procura pentru a o folosi aici (daca da, cam cat costa si mai apoi cat costa tradusul) si cum adica pot circula 'fara probleme' ? chiar daca stau mai mult de 6 luni nu imi cer sa o inmatriculez? mai e nevoie sa ies din tara? cat timp am voie sa circul? Daca mai sunt si alte detalii de stiut in aceasta situatie sunt binevenite.
    Multumesc anticipat !

16. flaviuss15

flaviuss15 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, vreau sa imi aduc in septembrie masina aici, stiti careva daca trebuie sa platesc Road Tax ? Mersi.

17. kedavras

kedavras New Member

Trophy Points:
    0
    Daca e inscrisa masina in Romania , nu trebuie sa platesti road tax. Si eu am ajuns acum cateva zile cu masina. Ce nu inteleg eu , cum naiba i-au ridicat masina colegului nostru pentru ca e rezident si lucreaza aici ? Ca eu din cate am inteles , daca iesi la 6 luni cu ea din tara e ok. E perfect legal. Nasoala treaba. Nici nu stiu ce sa mai cred. Ca eu vreau sa ma angajez cu masina persoanala la livrari de pizza sau ceva de genul asta. Si aia ma gandesc ca ar putea verifica daca lucrez sau nu. Deci exista riscul de a imi confisca masina ?

18. kedavras

kedavras New Member

Trophy Points:
    0
    SI cu procura , da , poti circula , dar trebuie sa apara si numele tau in asigurare. Adica , atunci cand tatal tau isi face asigurarea , sa te treaca si pe tine acolo ca al doilea sofer. Eu m-am interesat si se putea la Astra acum 3 saptamani. Inca se mai poate. Daca nu e numele tau in asigurare , nu e valabila si nu poti circula cu masina. Practic nu ai asigurare. Si da , trebuie sa iesi din tara la 6 luni , ca se considera ca esti in vizita aici si de aia nu ai masina inscrisa in UK. Dar eu ma intreb ce naiba fac dupa ce ma angajez legal , ca ma pot verifica astia cand ma opresc. Imi vor confisca masina ?

19. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Salutare. Va deranjez cu o intrebare.
    Sunt rezident in UK si am permis englezesc. Peste cateva zile imi voi aduce sotia in UK cu masina pe numele ei (masina cu volan pe stanga, noua, inmatriculata in Romania, ITP si Carte verde in regula, bineinteles), ea avand permis romanesc.
    Doresc sa va intreb daca in timpul celor 6 luni in care poate circula cu masina romaneasca in UK fara sa plateasca Road-Tax, Asigurare si MOT englezesc, pot conduce si eu masina ei fara probleme sau trebuie sa imi fac la notar un contract de inchriere a masinii de la sotie? Este suficient certificatul de casatorie?
    Precizez ca nu doresc sa incalc legea englezeasca sau sa trag in teapa regatul britanic, doresc doar sa stiu daca ma pot bucura si eu de masina in timpul primelor 6 luni de UK ale sotiei mele, urmand ca dupa aceste 6 luni sa o inregistrez in UK, bineinteles.
    Deasemenea precizez ca eu sunt LTD Driver si intentionez (daca va fi posibil), sa claim millage expenses pentru transport pana la munca si inapoi cu aceasta masina, daca va fi posibil, bineinteles.
    Va multumesc anticipat pentru lamuriri.
    Cu stima,

20. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Revin cu o precizare.
    Driving with a foreign registration number
    UK residents aren’t allowed to use non-UK registered vehicles on UK roads. The only exceptions are if you:

-work in another EU member state and use an EU-registered company car temporarily in the UK
    -lease an EU-registered car and use this temporarily in the UK

Intrebarea mea este: daca fac in Romania un contract de inchiriere intre mine si sotia mea, cu o procura de utilizare atasata contractului, toate traduse in engleza si legalizate la notar in Romania, sunt in regula? Pot sa folosesc singur masina in UK?
    Va multumesc.

Share This Page