11 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

masina inmatriculata in romania.....in uk

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by ionut petcu, Oct 25, 2011.

1. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    pot obtine resident permit daca am numere de romania ??

2. andystarx

andystarx New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut ! AM citit ce s-a tot scris aici dar as vrea sa va intreb in situatia mea !Daca plec din tara cu masina inmatriculata in ROmania (este personala pe numele meu) si stau in anglia mai mult de 6 luni sunt obligat sa o inmatriculez acolo ?? si daca da cum fac asta si ce costuri implica (daca e cazul va specific si ce masina am ) ??

3. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    ce are una cu cealalta?

4. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    pai aveai raspunsul in posturile de mai sus...da,trebuie inmatriculata.
    pt inscris,intreaba fie la DVLA fie la un service care face MOT.

5. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    deci se poate ?

Ar trebuii sa-mi petrec o mare parte din timp prin zona 1, si ma rupe parcarea acolo . asa cu resident permit as iesi mai ok.

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Zonele pt resident permit sunt punctuale. Nu exista resident permit pe toata zona1

7. andreias

andreias New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, am inteles treaba cu 6 luni, dar: dupa ce expira ITP-ul, care sunt variantele? Mersul in tara si inapoi pt ITP costa vreo 700 euro/lire sau peste, cu tot cu traversat Canalul plus taxe autostrada si combustibil. Stie cineva cam cat costa sa inmatriculezi in UK o masina si cat poate costa asigurarea? Adica nu cumva iesi mai ieftin daca totusi o inmatriculezi in UK decat sa vii cu ea in tara la 2 ani si sa dai poate peste 700 lire?

8. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    da,poate fi o problema daca ai ITP expirat...dute la un service de MOT si intreaba daca poti face verificarea la ei.
    daca nu,te duci in Romania 1 data la 2 ani si asta e...
    sau o inscrii aici si gata...sau o lasi acasa si iti iei alta masina aici.
    eu am vindut-o pe a mea in Ro si am luat alta aici cu banii aia...problem solved.
    ref la asig,e in functie de mai multe criterii( virsta,tip masina ,NCB-din Ro)dar de regula,pt nerezidenti e mare...
    succes.

9. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Am adus eu masina din Ro in UK, este frumos sa ai masina dar cum aici nu poti sa parchezi oriunde mai bine o lasi acasa si mergi cu autobuzul/metroul, nici macar la cumparaturi nu poti sa te duci cu masina fara sa platesti parcarea.

10. andreias

andreias New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, TFB
    Exact asta voiam sa intreb: ce ai de platit in Londra, de ex, ca posesor de masina cu numere de RO? nu cumva ai de platit si ceva cand o lasi pe strada in fata casei? stie cineva exact? adica ceva gen 'council tax', dar pentru masini

11. GeoGrig

GeoGrig New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Manager
    Mosule da tu mai vrei sa te mai intorci in Romania??? Dak da , ce Doamne iarta-ma te gandesti ca e mult 700 de lire un drum aks???? Iar dak NU ce te gandesti sa aduci masina aici ??? Vorba colegului @TFB o vinzi si ei alta aici....dar banuiesc ca e mai bine sa avem ce discuta pe forum si altii sa isi faca probleme care nu exista, si daca vrei sa stii se poate face MOT aici la masinile inmatriculate in alta tara -sssst-

12. GeoGrig

GeoGrig New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Manager
    Depinde de zona unde locuiesti , se poate plati sau nu, daca se plateste e in funtie de zona si variaza de la 50 la 150 pe an, poate o fi mai mult , da eu nu am auzit deocamdata. Iar de parcat, oriunde ai parca aici au alde nenea englezu niste aparate in care bagi monezi, adica lire sau pence si iti elibereaza un ticket pt perioada platita, adicatelea cat stai tu parcat acolo, cam asa cum avem si prin Romania da la scara mult mai mare.

In alta ordine de ideii mai ai multe intebari din astea gen "'council tax', dar pentru masini"?

13. andreias

andreias New Member

Trophy Points:
    0
    Păi ce vrei dacă nu știu cum îi zice?
    În altă ordine de idei, îți mulțumesc pentru informații

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  15. andreias

andreias New Member

Trophy Points:
    0
    Oameni buni, suntem la sectiunea 'Bine ati venit!' Cu siguranta sunt lucruri inutile pentru cei care sunt aici de mai multa vreme, dar eu sunt in stadiul in care inca nici n-am ajuns in UK. Voi ajunge acolo la sfarsitul lunii. Incerc sa aflu toate aspectele legate de adusul masinii de aici, fie si pentru 6 luni, si sa pot sa cantaresc daca: merita sa o aduc cu nr de Ro, sau sa o vand aici si sa mi iau alta acolo, sau sa o aduc acolo si sa o inmatriculez, cu tot ce implica fiecare din aceste variante. Multumesc ca imi raspundeti la intrebari de baza, dar cred ca asta e rostul acestei sectiuni a forumului

16. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    dude,citeste mai sus...ai toate raspunsurile,alegerea e a ta.

17. Poezie U.K

Poezie U.K New Member

Trophy Points:
    0

18. Poezie U.K

Poezie U.K New Member

Trophy Points:
    0
    -hipno- Ok!Multumesc din suflet ptr informatiile postate,imi sunt de mare ajutor.

19. kedavras

kedavras New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut si bine v-am gasit ! Sunt nou pe acest forum. Am venit in UK ( Leicester ) acum 3 saptamani si am o nelamurire : am un VW Golf mk2 in Romania cu care sincer nici nu am apucat sa circul de cand l-am cumparat si as vrea sa il aduc aici. Nu as renunta la el ca l-am gasit destul de greu ( e o editie limitata ). Ideea e ca masina in talon e 1.8 benzina , iar eu am cumparat un Golf mk3 doar pntru motor ( 1.9 tdi ) . Deci masina in talon e 1.8 benzina , iar motorul e NEOMOLOGAT 1.9 tdi. Credeti ca englezii vor verifica asta daca aduc masina aici ? Omologarea costa peste 7000 de lei in Romania , deci e exclusa varianta asta. Sau credeti ca as putea sa il omologhez aici chiar daca masina nu e inscrisa in UK ? Asigurarea , ITP , toate actele sunt la zi , mai putin omologarea motorului. In cazul in care as putea sa circul cu el in UK cu motorul neomologat ce alte taxe va trebui sa mai platesc aici ? Va multumesc anticipat. Numa' bine si voie buna !

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

Share This Page