6.4 C
London
Thursday, January 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

masina inmatriculata in romania.....in uk

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by ionut petcu, Oct 25, 2011.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ai procura si de la asigurari?

2. lukas43

lukas43 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Refrigeration technician
    La asigurari nu am procura . Trebuie si la asta ?

3. 73crys73

73crys73 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,citeam cu atentie topicul cu privire la masina inmatriculata in Ro si ultimele postari mi-au atras atentia findca sint cele m-ai apropiate de adevar.In realitate se practica asa:inmatriculezi masina in Ro pe numele unei persoane de incredere(ruda,amic,etc),dupa care aceasta face un contract si sint varie tipologie(inchiriere,cu titlu gratuit zis comodat..etc).Din acest punct libertate maxima chiar daca esti rezident in UK,GERMANIA,ITALIA,FRANTA..etc si circuli cu masina in tara respectiva de m-ai mult de 6 luni,e o scapare a legii europene ce a adoptato si UK(armonizato dupa ue)adica de nu esti tu proprietarul autovehicolului nu pot dovedi nimic,decit daca esti un pesim sofer si incalci legea rutiera in 7 luni in aceiasi tara cu aceiasi masina.Ei verifica proprietarul de este rezident in tara respectiva si de nu e drum bun,apoi asigurarea o face in Ro proprietarul din acte si o expediaza prin posta. -sssst-

4. adi8speed

adi8speed New Member

Trophy Points:
    0

Buna ziua, si eu ma gandeam la acelasi lucru, as vrea sa stiu de la cineva 100% daca e ok metoda.
    Adica inscriu masina pe numele unei rude, prieten X cu rca`ul aferent pe numele lui, fac procura si circul in uk.
    Este ok la 1 eventual control?
    p.s eu am permis de UK
    Ms anticipat.

5. danutza87

danutza87 New Member

Trophy Points:
    0
    am si ceva nelamuriri legate de asigurarile in uk respectiv romania
    in primul rand sunt noua in ceea ce priveste toata zapaceala cu asigurari, din ce inteleg ca sa poti asigura o masina in romania si sa o conduci in uk trebuie inscrisa in romania
    intrebarea mea este daca masina are numere de anglia si este in anglia ii poti face asigurare in romania ?
    am o problema, am cumparat o masina din uk, nu am asigurare la ea, la orice companie incerc sa inchei asigurarea nu imi accepta formularul pentru ca am permisul de mai putin de un an si varsta 21; de asemenea imi spune ca daca nu am rezidenta aici nu pot sa inchei asigurarea, ceea ce mi se pare complet aiurea; pot cumpara masina de aici pe numele meu dar nu pot sa ii fac asigurare pe numele meu pentru ca nu am rezidenta.
    ce ma sfatuiti sa fac, cum ar trebuii sa procedez ?

multumesc anticipat

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  7. vladremuss

vladremuss New Member

Trophy Points:
    0
    Salut toata lumea de pe acest site!Eu am masina cu nr de Italia si vreau sa incep sa lucrez aici.Mi am aplicat pt schimbarea permisului romanesc in unul UK.Odata ce voi avea permis britanic pot circula cu masina in UK tinand cont k are numere de Italia?

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Cum mai Cata?
    "Nu"?

De vo' trei saptamani in Birmingham, mi-a ajuns de masini cu numere de PL -nervos-

10. CarFix Garage

CarFix Garage New Member

Trophy Points:
    0
    Pot face Inspectia tehnica auto la masinile cu nr romanesc masina in felul acesta este inscrisa in sistemul englezesc, cand politia va opreste apare ca aveti MOT englezesc nu mai primiti amenda sau orice altceva, tel07772038625

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca posesorul este rezident in UK poate avea si 637534 de MOT-uri la masina. Trebuie inscrisa si asigurata in UK.

12. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    sintem campioni la fentat legea...."unul"nu intreaba cum sa intre in legalite,ci doar cum sa fenteze...hahahaha

13. Horia-Victor

Horia-Victor New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor! am citit depsre masini inmatriculate in romania cu volan pe stanga si am inteles ca o pot conduce 6 luni aici apoi sa ies si sa intru in tara sa fac dovada ca am parasit tara , am revenit si nu am depasit perioada de 6 luni! intrebarea mea este : ce taxe trebuie sa platesc aici? cum se numesc taxele? vreau sa merg la munca cu ea si asta inseamna ca circul si pe autostrada! Va multumesc!

14. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    daca ai asigurare la ea si VT,nu cred ca mai trebuie nimic,atita timp cit poti face dovada ca esti doar de 6 luni aici,sau ca nu esti rezident.

15. vladremuss

vladremuss New Member

Trophy Points:
    0

16. vladremuss

vladremuss New Member

Trophy Points:
    0

Imi poti da te rog un link in kre sa ma conving sau sa vad dak as putea face ceva in legatura cu asta?Sau de unde as putea afla in mod cat de cat sigur k nu pot face nimic dak am permis UK si masina kre vreau sa o aduc e cu nr din alta tara.

17. vladremuss

vladremuss New Member

Trophy Points:
    0
    Cine imi poate da va rog un link in kre sa ma conving sau sa vad dak as putea face ceva in legatura cu asta?Sau de unde as putea afla in mod cat de cat sigur k nu pot face nimic dak am permis UK si masina kre vreau sa o aduc e cu nr din alta tara.

18. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    https://www.gov.uk/browse/driving/driving-licences

eu unul,nu am gasit nicaieri vre-o specificatie cum ca,daca ai permis de UK,nu poti conduce un autovehicul cu numere din alta tara,in concluzie:
    daca masina e pe numele tau e ok,daca nu trebuie sa ai imputernicire sau un document care sa dovedeasca ca ai dreptul sa o conduci.
    deasemenea,trebuie sa fie la zi cu verificarea si asigurarea in tara respectiva,sa sa poti face dovada ca nu esti in UK de mai mult de 6 luni sau nu esti rezident.
    am mai vazut pe forum,situatii asemanatoare(gen permis UK-masina de RO)

19. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Pot sa circul in uk cu o masina care nu este pe numele meu? Este pe numele lu Taicamiu.

20. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    citeste mai sus.

Share This Page