6.2 C
London
Thursday, January 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

masina inmatriculata in romania.....in uk

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by ionut petcu, Oct 25, 2011.

1. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @ king2pin cum pui pe cineva din romania sa iti trimita itp-ul cand expira? ca sa iti dea itp-ul trebuie sa vada masina si sa o verifice... te duci cu ea in ro odata la 2 ani?

2. king2pin

king2pin New Member

Trophy Points:
    1
    da pentru itp trebuie sa te duci cu masina in tara... odata la 2 ani potzi face o vizita :).

3. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    citisem pe forum undeva si printr-un pdf oficial ca daca esti aici temporar(si declari asta politistului) nu mai e nevoie sa iesi cu masina din tara la fiecare 6 luni. Ar trebui incercat si asa in loc sa iesi mereu la 6 luni din UK.

4. king2pin

king2pin New Member

Trophy Points:
    1
    pai daca vrei sa luam legea ca reper legea zice asa : nu ai voie sa stai pe teritoriu angliei mai mult de 6 luni din 12. fara sa fii nevoit sa iti inscrii masina si sa platesti taxe.

deci daca vrei sa stai cu masina fara sa o inmatriculezi e bine sa iesi din tara ca sa nu ai surprize.
    nu cred ca 100 lire toata distractia asta la 6 luni costa prea mult.

5. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Citeste cu atentie forumul, nu cred ca e absolut necesar sa iesi cu masina din UK daca stii ce sa declari si daca statutul tau iti permite asta. Ca daca ai primit cetatenia nu ai cum sa zici ca esti temporar aici clar.
    Mi se pare ca user Albea zicea ceva in acest sens; spui ca stai temporar si mi se pare ca si legea e de partea ta.

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Oofff! Pot eu sa zic si de 6465463 de ori. Peste 3 zile va veni unul nou si va intreba iar. Sau nu neaparat unul nou. -dans-

7. king2pin

king2pin New Member

Trophy Points:
    1
    poate nu m-am exprimat corect sa fiu inteles si anume : eu nu vb de ce am citi pe forumuri eu iti zic ce iti cere legea britanica (DVLA = Driver and Vehicle Licensing Agency ). tu cat stai in tara indiferent ca esti temporar trebuie sa faci dovada cu biletul de ferry cand ai intrat . asta e primul lucru pe care te intreaba ei daca vor sa te verifice si sa il si aratzi.

daca nu potzi sa faci dovada cand ai intrat aratandule biletul risti sa tzise ridice masina si sa platesti amenda cat nu face masina. asta asa pentru intelesul celor ce cred ca englezi se joaca cu legea ca in romania :).

pentru a fii in regula tu nu ai foie sa stai mai mult de 6 luni in anglia din 12. indifernt ca tu alea 6 luni le faci venind de mai multe ori pe teritoriul britanic sau ca stai 6 luni si apoi iesi.
    altfel daca stai mai mult ei te obliga sa iti incrii masina la ei aici si sa incepi sa platesti taxa de drum . asigurare si tot ce mai vor ei.

asta e singura variante care merge sa stai mai mult cu masina in anglia. ca degeaba zici tu ca esti doar in trecere pe teritoriul britanic daca nu ai cum sa dovedesti lucrul asta cu acte concrete , in cazul tau biletul de ferry.
    acum sper ca m-ai inteles.
    si cred ca 100 lire nu te saraceste si nici nu te imbogateste daca ii cheltui pe o excursie de o zi.

8. king2pin

king2pin New Member

Trophy Points:
    1
    si apropo la cetatenie .. nu conteaza ca o ai aceasi magarie o potzi face . e valabila si in cazul cetateniei. daca masina e incrisa ori unde decat in anglia statul englez iti da posibilitatea sa stai decat 6 luni cu el fara sa il inscri punct. acum sper ca m-ai inteles.

ca sa batem campii pe ici si colo ca am auzit pe la unu ca a zis pe la altu nu rezolvi nimic. cel mult iti risti blana ta pe vorbele altora :d . noroc

9. king2pin

king2pin New Member

Trophy Points:
    1
    scuzatzi-mi greselele de ortografie din posturile anterioare ... e tarziu :D

10. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    For anyone wishing to stay in the UK for longer than a six month period, their vehicle will normally need to be registered and taxed at Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA). There are exemptions for students and workers who normally live outside the UK but are only in the UK for a set study or work period.

http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Bu ... G_10014623

11. king2pin

king2pin New Member

Trophy Points:
    1
    deci tu degeaba zici ca esti ca esti temporar..... tu trebuie sa prezintzi biletul de ferry. daca esti in termenul de 6 luni scapi cu basma.

eu nu mai comentez nimic pe tema asta . am vb destul pe subiect.... daca tu intelegi ca nu trebuie sa iesi atunci asa sa fie :D.

12. king2pin

king2pin New Member

Trophy Points:
    1
    si ca sa nu mai fie nici un dubiu am sunat la dvla si mi-au zis ca nu ai voie sa stai mai mult de 6 luni. vrei sa stai mai mult o inscrii cu numere galbene.

daca vrei potzi sa dai un telefon si sa te convingi.

13. king2pin

king2pin New Member

Trophy Points:
    1
    If you are stopped by the police driving a car with non-UK plates

If the police stop your vehicle it's up to you to show you can use the vehicle in the UK without taxing and registering here. You may be asked to show proof of the length of time you have been in the UK, such as a ferry ticket or evidence that you and the vehicle are eligible for customs relief.

http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Bu ... G_10014623

14. klauscip

klauscip New Member

Trophy Points:
    0
    Pai deci daca iesi din tara la fiecare 6 luni si intri iar ...bine ca aici e cu cantec...ca trebuie sa-ti iei un bilet separat de iesire si altul de intrare ca sa nu vada ca doar ai iesit si ai intrat din nou...practic n-au ce sa-ti faca. Dar ei nu au cum sa verfice chestiile astea? N-au nicio evidenta cu masinile care au intrat la ei in tara si cu datele cand au intrat? Ca asa s-ar vedea clar daca doar iesi si intri.
    Oricum...asta mi se pare o alta magarie de-a lor...la noi in tara cum au voie sa circule cat vor aia cu masini inmatriculate in Bulgaria pt ca deh...suntem in UE si e dreptul lor, iar aici fiind tot in UE nu mai e aceeasi regula? Iar asta cu obligatul sa-mi inamtriculez masina la ei in tara dupa o perioada este de-a dreptul aberanta...ok...sunt de acord sa platesc anumite taxe ca sa pot circula aici...dar NU sunt de acord sub nicio forma sa-mi inmatriculez masina la ei. De-aia suntem in UE...ca sa o pot inmatricula in orice tara vreau eu din toata UE.
    Si inca ceva...daca n-ar mai fi traversarea aia cu feribotul ce-ar mai face? Restul tarilor din UE cum pot sa vada ce masini au intrat si cand in tara lor? Ca nici nu-ti dai seama cand treci dintr-o tara intr-alta...dar trebuie sa fie englezii mai cu mot decat toti.

15. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Ultima oara cand am venit cu masina nu s-a eliberat tichet. Doar un reference number. Mi s-a dat ceva la o poarta, apoi mi s-a luat inainte de a intra in ferry. le-am zis ca am nevoide de dovada , tipa de acolo a vorbit ceva in statie apoi mi-a zis ca daca ma opreste politia sa ii sune pe ei. nu mi-a ma dat nimic. asa ca...

ideea e ca scrie totusi ca studentii pot fi exceptie. dintr-o parte intelegi ca trebuie inscrisa masina dupa 6 luni, altundeva ca stidentii pot fi exceptie. Nu e f clar.

16. IFlip92

IFlip92 New Member

Trophy Points:
    0
    Dar daca ai permis de conducere UK? Ca doar le zic ca imi fac studiile aici si in timp ce imi faceam studiile miam luat si carnetul intre timp aici daca tot ma aflam in treaba. Corect?

PS: Nu stiu cum sta treaba la cei cu carnetul romanesc dar cei cu carnet UK, odata de treci de varsta de 25 de ani chiar nu mai are rost sa faceti figura asta pt. ca pretul la asigurare scade la ceva de genul 400 lire/an pe o masina relativ mare gen 2.0L-2.5L.

In acest caz ar fi fiabil sa va schimbati carnetul cu unul UK ca sa beneficiati de acest pret.
    1 lucru trebuie considerat aici in schimb si el ar fi ca, cu un carnet RO nu iti poti lua puncte in caz ca esti prins cu viteza sau ceva :p. Eu daca as putea mias schimba carnetul intrunul RO ca sa scap de puncte eventual ca sunt relativ tanar si ma mai mananca si pe mine uneori stiti cum e, dar nu pot schimba din UK in RO ca nu imi permite legea. Dar din RO in UK se poate schimba http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Dr ... DG_4022562

17. Dragos82

Dragos82 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara. Sunt venit din luna noiembrie 2011 cu o masina inmatriculata in RO, acum 2 zile am fost oprit de politie si nu m-au intrebat nimic de biletul de la ferry, mi-au cerut permisul si daca am vreo dovada de adresa. Nu au facut decat sa verifice seria caroseriei, masina fiind cu volan pe dreapta.M-au informat ca, daca am de gand sa stau mai mult de 6 luni in Uk sunt nevoit sa imi schimb permisul Ro in unul Uk.Asta a fost tot.

18. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    ce nu inteleg eu legat de iesitul cu masina in afara UK o data la 6 luni este cum mai conteaza lucrul asta daca :
    1. nici macar nu primesti bilet de ferry la trecerea canalului manecii, totul se face online iar biletul ti-l printezi singura.
    2. sa zicem ca asta e dovada, biletul printat: atunci ce rost mai are sa te si duci ca atare pe ferry?

biletul ti se trimite pe mail imediat ce ai facut plata . il printezi fara sa te mai si duci si gata nu?
    ca daca e sa te verifice si suna asa cum afla ca ai intrat in uk pe data de... atunci tot asa pot afla si ca ai iesit in uk cu cateva zile mai inainte si tot asa pot 'vedea' si cand ai intrat prima oara etc.

adica si politistii astia isi dau si ei seama cat de cat de unele chestii. daca vor verifica si cred ca afla usor cand si cum ai intrat tu in Uk.

19. vladremuss

vladremuss New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara.Dar dak imi trec masina in tara pe numele lui tata sau al unei persoane din familie si mi fac o procura precum k pot sa conduc aceasta masina inscrisa pe numele cuiva din familie?astept un raspuns va rog.exista posibilitatea asta?ati auzit de asa ceva?

20. lukas43

lukas43 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Refrigeration technician
    Cu procura poti circula fara probleme. Si eu sunt in aceiasi situatie.

Share This Page