6.2 C
London
Thursday, January 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

masina inmatriculata in romania.....in uk

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by ionut petcu, Oct 25, 2011.

1. ionut petcu

ionut petcu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor.....

Doresc sa aflu cat mai multe informatii cu referire la aducerea unui automobil inmatriculat in Romania in Uk si folosirea lui aici......

2. sebastiaan

sebastiaan New Member

Trophy Points:
    0
    salut, m-am interesat si eu sa fac acelasi lucru si am tot citit pe forumuri, ideea generala este ca da, poti face asta si e substantial mai ieftin, iti platesti asigurarea in Romania,
    -nu mai stiu sigur daca casco este valabil, insa chiar daca ar fi valabil, trebuie sa te duci cu masina in Romania sa o repari http://www.asigurari-auto-online.ro/casco.html( reclama mascata la astra
    - la 6 luni trebuie sa iesi cu masina din UK
    - la 2 ani sa ii faci ITP-ul, alta cheltuiala
    - oricum ca punct forte e ca ai deja masina, pe cealalta parte masinile sunt la preturi mici in UK, insa taxele te omoara( asig 700 lire, taxa de drum 150, itp-ul englez 50 lire la an, insa am inteles ca masina trebuie sa fie in stare ft buna, altfel te trmit sa iti faci reparatiile)

nu ai zis daca are volan pe dr sau pe stanga, capacitate cilindrica..
    eu de fapt am cautat si masina cu volan pe dreapta sa o inmatriculez in bulgaria, insa riscurile sunt ft mari si chiar nu se merita( varianta cu bulgaria) -trist-

3. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Pai Sebastian, uite si eu intentionez sa pun mana pe o masina buna si ieftina de aici din Uk si o duc in Romania pe trailer, o inmatriculez tot acolo si apoi vni linistit aici sa imi continuu lucrul , dar apare o intrebare :

Zici ca odata la 6 luni tre sa iesi cu masina din UK, pai cum demonstrezi la autoritatile Uk rutiere, cum ca ai iesit tu dupa 6 luni din tara, avand in vedere ca nu avem frontiere terestre nu?..cum facem asta?

Si 2, pai e mai ieftin sa ies cu masina din UK trec cu vaporul in Franta, simi iau bilet dus intors in aceasi zi...40 lire :)) si inseamna ca am iesit la uk nu? sau e necesar sa merg pana in Romania.

4. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    chiar nu si a cumparat nimeni masina din uk si a inmatriculat o in Romania, si apoi sa vina cu ea aici in UK sa o conduca? Ca as vrea sa stiu cum demonstrezi la autoritati ca ai iesit in uk dupa 6 luni si daca trebuie sa iesi pana in tara de unde e inmatriculata sau poti sa iesi si pt 24 ore in Franta dus si intors?

5. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    alyn, s-a scris despre asta de ne dor buricele degetelor.
    dovada este biletul de ferry. si da, te duci pina in Franta, bei o bere si te intorci.

cit despre cumparat in uk si inmatriculat in Ro, stau sa ma intreb daca este rentabil dpdv al taxei de mediu...chiar as fi curioasa sa aflu cum ti-ai facut socotelile.

6. ionut petcu

ionut petcu New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc toturor ptr. raspunsuri.....intentia mea este sa aduc masina din romania...(volan pe stanga)...aveam cunostinte cu privire la iesirea o data la sase luni cu masina de pe teritoriul uk.....dar nu stiam ca este ok si daca iesi in spatiul comunitar....(franta,irlanda de nord).

asigurare casco incerc sa-i fac din tara....cu o acoperire si in uk....sper sa fie la un pret acceptabil.

asigurare rca tot acasa....itp la fel.....

stie cineva cum se procedeaza cu ...tax road...??? si daca trb. sa-l am imediat ce intru pe teritoriul uk???

multumesc.

7. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Deci va za zica desi daca as avea bani sa iau o masina in Uk si o inmatriculez in Ro, ai fac Casco si cei mai trebuie, zici ca daca vin aici in Uk trebuie sa mai platesc taxa de mediu? Ce alte taxe se mai platesc si unde as putea sa ma interesez daca stiti va rog frumos sa ma indrumati si pe mine...

8. ionut petcu

ionut petcu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu....ai inteles gresit.....ideea era ca nu se merita sa cumperi o masina de aici...fie ea cat de ieftina... ptr. ca in momentul inmatricularii in romania...va trebui sa platesi taxa de mediu care este obligatorie in romania ptr masinile second hand inmatriculate prima data in tara,aceasta taxa de mediu se calculeaza in functie de anul masini...capacitate cilindrica...si cantitatea de noxe emisa in atmosfera.....sfatul meu este sa te interesezi amanuntit inainte sa cumperi masina....

9. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    aa.. pai si cum pot sa verific cata taxa de mediu e pt o masina... nu poate sa fie mai mult de 200 lire pe an nu? sau unde as pute verifica ..la rar Romania? sau unde?

10. ionut petcu

ionut petcu New Member

Trophy Points:
    0
    bun....taxa de mediu nu se plateste anual...este o taxa stabilita in functie de criteriile descrise in mesajul anterior....an fabricatie...capc. cilindrica...etc....si care de multe ori depaseste jumatate din suma de cumparare a masini.....au fost cazuri in care masina a costat cateva mi de euro...lire...si taxa de mediu a ajuns sau chiar a depasit jumatate din valoarea masini....repet totul depinde de criteriile descrise mai sus...foarte important fiind anul de fabricatie si tipul de motorizare...euro 3..4...etc..... in functie de tipul de motorizare sunt stabilite si valorile noxelor emise....bineinteles ca va trb. sa faci si rar-ul....iar daca masina nu corespunde din puct de vedere tehnic...atunci va trebui sa investesti bani...si asa mai departe.

11. ionut petcu

ionut petcu New Member

Trophy Points:
    0
    chiar nu ma poate ajuta nimeni cu informati referitoare la tax road ??

12. ionut petcu

ionut petcu New Member

Trophy Points:
    0

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai daca vii cu masina din Ro,
    nu platesti road tax aici.

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cel mai bine e sa inmatriculezi masina in Bulgaria. Ieftin, rapid si garantat nu vei avea probleme in UK.

15. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
    Salut la toata lumea.
    Eu mi-am cumparat masina din uk acuma 3 ani am dat 1700£ pe ia si 1000 euro prima matriculare ford focus din 2003 motor 1.6 benzina,transport nu am platit nimica, mi-la adus cumnatul meu in tara. Am fost si sunt foarte multumit de masina comparativ cu preturile din romania dar aicea cu 2700 mi-as cumpara o masina cred mai buna decit asta dar acuma asta o am si asta o voi folosi deocamdat.

Dar sau schimbat treburile cu munca in tara iar acuma sunt un uk de un an jumate,si chear azi mi-a ajuns masina din tara aicea in uk .inscrisa pe romania cu asigurare rca si verificare.
    Am inteles ca dupa 6 luni o sa trebuiasca sa fac o plimbare pina in franta asta e ok .

Dar ca sa fiu sigur va mai intreb inca odata chear NU trebe sa platesc nimica aicea in uk ca sa pot circula ? Martea incep munca in afara londrei si as vrea sa fiu sigur sa nu am vro problema sa ma opreasca sa....mai platesc vro amenda de numa numa

16. liviu66

liviu66 New Member

Trophy Points:
    0
    Ai voie sa circuli cu masina 6 luni intr-un an, deci degeaba tot mergi in Franta si te intorci.

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Asta daca esti rezident. Daca nu esti, poti sa stai si 3 ani. S-a spus de vreo 5369875 de ori pana acum treaba asta, dar lumea are o idee fixa. Cu ce te doare gura sa spui ca esti in UK temporar, pentru studii sau pentru o lucrare (ca self employed poti avea lucrari oriunde in Europa). Atata timp cat ai actele in regula, nu te doare capul.

P.S. Este de presupus ca in situatia asta vei prezenta un permis de conducere romanesc, nu britanic.

18. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    eu zic ca este rentabil sa cumperi o masina din uk , o inmatriculezi in ro si circuli cu ea in uk, iar ca taxa de mediu de exemplu pentru un motor mic dar euro4 ca norma de poluare, de pana in 1500 cc si fabricatie 2000 cum ar fi de exemplu vw polo platesti 200-300Euro

19. scotpick

scotpick New Member

Trophy Points:
    0
    eu mi-am luat un peugeot 206,motor 1.1,an 2002 si l-am inmatriculat in romania.am ajuns cu totul,pretul masinii,rar,taxa de mediu etc. la 2000 lire.la anul ma intorc in scotia,in agricultura.stiu de la alti romani care au venit cu masinile proprii din romania ca nu ai nevoie de road tax

20. king2pin

king2pin New Member

Trophy Points:
    1
    stiu ca e cu intarziere dar poate mai ajuta pe careva.

eu sunt cu masina aici deja de 9 luni si nu am avut probleme cu politia.

am fost baiat cuminte si am si iesit din tara la 6 luni pentru a avea dovada biletului de ferry.

ca sa fii in regula cand vrei sa iesi din uk la 6 luni nu iti ei bilet dus intors , iti iei un bilet dus si unu intors.
    pentru a nu figura intrarea si iesirea pe acelasi bilet.
    iar daca te opreste nenea politist esti in toata regula si iti potzi continua de drum asta daca nu ai facut vreo infractiune rutiera ( depasirea vitezei sau nu mai stiu ce).

In dupa ce am revenit in uk din nou am fost oprit de politie au zis ei de rutina cnad ma duceam la aeroport cei drept era seara pe la vreo 12 si era si sambata(suspect sa fiu baut ;). ) si ma intrebat de cat timp sunt aici si i-am zis ca sunt de o saptamana. ma pus sa suflu in fiola si atat . nici nu ma intrebat daca am actele la masina , daca am asigurare, daca am carnet, nici nu mi-a cerut biletul de ferry nimic. nici buletin , nimic.
    deci daca respecti ce am zis mai sus ai toate sansele sa stai departe de probleme.
    acum difera de la caz la caz.

cat despre asigurare, rovinieta, itp toate sunt facute in romania. si cand imi expira pun pe careva din romania sa le trimita aici. toate cele bune.

vreo nelamurire intrebatzi si va raspund.

Share This Page