11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Mai credeti ca UK ne va da drept de munca???

Discussion in 'ARHIVA' started by radudb, Aug 23, 2006.

1. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Mai credeti ca UK ne va da drept de munca???

Inca ceva :

"E o mare diferenta intre rasism si discriminare politica/sociala."

Discriminarea este o multime de criterii. Rasismul este unul din criteriile cuprinse in multimea discriminarilor, alaturi de disc. pe motive sexuale, de varsta, nationalitate, pozitie sociala, optiune politica.

Asadar rasismul (discr. pe baza culorii pielii) si discriminarea politica sau sociala sau orice alt fel de discriminare se afla pe acelasi nivel in sistemul de discriminari ... asadar poate fi facuta orice paralela intre aceste elemente pentru ca nu este absolut nici o diferentza cand vorbim despre gravitatea lor.

Nelamuriri ???

2. oanagav

oanagav New Member

Trophy Points:
    0

Dezamagitor! Si ce m-am mai suparat cind a zis Trevor Philips ca est europenii sint rasisti.
    Razvane, Ramy, nu zice nimeni sa nu va ziceti parerea dar rabufnirile literare pline de etichete si cuvinte mari nu o sa ajute in nici o imprejurare.
    Revenind la topic.. nu mai cred ca o sa ne dea drept de munca intr-un viitor apropiat pentru ca se pare ca majoritatea romanilor nu sint pregatiti.

3. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
  4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

"Razvane, Ramy, nu zice nimeni sa nu va ziceti parerea dar rabufnirile literare pline de etichete si cuvinte mari nu o sa ajute in nici o imprejurare."

HA HA HA ! Parca incep sa imi amintesc de un tabloid din UK pe care "rabufnirile literare si pline de etichete" l-au ajutat sa isi impuna punctul de vedere. ... Ce crezi este nevoie sa mentionez numele The Sun ?

Intr-adevar , romanii nu sunt pregatiti sa lupte ... de fapt nici nu vor ... nici nu pot ... niciodata n-au putut , toata istoria lor au fost niste mamaligi. In cinstea lor s-a inventat mamaliga !

Time's up babe !

5. oanagav

oanagav New Member

Trophy Points:
    0

Si tu crezi ca daca "lupti" verbal pe forumul asta atacind natii despre care habar n-ai nimic se cheama ca nu cazi in mioritic?
    Cit despre The Sun si rebufnirile literare... ei macar au cititorii lor muncitori care nu-s destepti da-s multi. Daca exemplul The Sun ti se pare demn de urmat atunci alege audienta potrivita.

6. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

1. Este impresia ta ca "lupt" doar pe forumul asta.

2. In "mioritic" nu am sa cad eu , pentru ca nu am sa ma las strivit ca un gandac de catre papucul lor jegos. In "mioritic" cad doar cei RESEMNATI ... cei care isi accepta soarta stabilita de altii. Hmmmmmm , ai cam uitat poemul.

3. Faptul ca tu locuiesti in UK si eu nu ... nu iti garanteaza ca nu as sti nimic despre natiunea respectiva. S-ar putea sa stiu CEL PUTIN la fel de multe cum sti si tu.

7. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0

E incredibil la ce s-a ajuns incepand initial de la subiectul topic-ului... Am sperat sa aflu raspunsuri cat mai obiective, desi recunosc m-am lasat cuprins de prejudecata si m-am cam luat de englezi. DE ENGLEZI, pe care i-am facut rasisiti, xenofobi... si mi se pare un lucru normal pentru ei tinand cont ca au dominat lumea timp de mai multe secole, vazandu-se acum invadati de popoarele din coloniile lor. Dar noi romanii, in loc sa le demonstram englezilor ca suntem mai buni decat ei, ne este mai usor sa dam vina pe cei ce au ajuns in UK inaintea noastra pentru ca e mai usor sa moara CAPRA vecinului -violent- :):). O alta atutudine romaneasca la fel de daunatoare ca si cea mioritica. Si ne dam seama noi, ce vrem sa schimbam felul in care lumea vede pe al nostru popor in modul pe care-l stim noi toti, cum tot efortul nostru e ravasit nu de altcineva decat un compatriot. Si in momentul acela iti dai seama ca englezii nu sunt mai rai decat noi ci reprezinta modul in care lumea se percepe pe ea insasi in momentul actual. Rasismul e in continuare o cronica caracteristica a orcarui popor. Oriunde te-ai duce nu poti sa scapi de el. Pentru ca e mai usor sa dai vina pe cineva decat sa recunosti, lucru pe care ne invata societatea de mici. Conluzia este ca poporul roman e reprezentativ pentru multe rele ale acestei lumi si inca mulri dintre romani nu vor sa recunoasca desi zic ca Romania e tara tuturor posibilitatilor..."negative" -strike- -strike- -strike-.

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Pfoa, stau zi de zi sa urmaresc forumul sa fie totul in regula si taman cand lipsesc si eu peste w/e fierbe subiectul asta.
    Oameni buni, stati asa!
    Dupa cum a spus si Admin, comentariile unora dintre voi nu isi au locul aici. Asta nu inseamna ca nu va dam noi voie sa fiti rasisti, fiti daca asa vreti! Dar nu va exprimati asa aici pt ca noi nu toleram. Ce e greu de inteles? E forum privat pana la urma si daca adminul a scris clar ca exprimarile voastre deranjeaza pai inseamna ca deranjeaza si trebuie sa va opriti.

Cat despre implicatii financiare, cred ca nu e treaba nimanui cat investeste si cat are profit adminul de la acest site. Va face placere, ramaneti si discutati civilizat. Nu va face placere si va considerati asupriti, there you go, nu va retinem.
    Cand intri la Starbucks si incepi sa comentezi la adresa persoanelor de la alte mese, e normal ca patronul sa vina sa iti spuna ca daca nu te potolesti te da afara. Si nu cred ca iti incalca tie nici un drept cu asta. Esti pe domeniul lui.
    Plus ca..normal ca ai interese personale cand te duci la Starbucks, iti place cafeaua de acolo probabil. Sau iti plac sandwichurile, sau scaunele, sau mai stiue eu ce. Sau doar eu nu as intra undeva unde nu m-as simti bine?

Ca sa trag linie, va invit sa va intoarceti la subiectul acestei discutii. Daca se continua off topic, am sa inchid aici si nu, nu incalc dreptul nimanui, doar il aplic pe al nostru, de a pastra forumul un loc civilizat.

Multumesc pt intelegere.

9. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0

Pe topicul asta ati dau dreptate.

Oare care ar fi sentimentul Englezilor catre Romani daca ei ar intelege limba noastra?!

Un amic Roman refuza sa faca prietenie cu alti Romani si sincer sa fiu incep sa-l inteleg.

10. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

1 . Yep , amicul ala sunt eu :) pen'ca sunt satul de fitze romanesti de 2 lei care in 2-3 ani de UK vezi domne s-au scuturat complet de 20 ani de romania si nu se mai regasesc decat in canoanele societatii britanice.

2 . A aruncat unu' la intamplare pe forum ca cica cineva a facut un comentariu rasist , a mai zis unu' ei si care e problema daca e comentariu rasist ?? ... si gata romanii se papa intre ei ... hmmmm englezii tot asa s-au papat intre ei cand au trebuit sa ne discrimineze. In cazul asta aveti dreptate : SA NE FIE RUSINE :)

3. SI EU MA SIMT DEZAMAGIT CA VA LASATI INSELATI DE IPOCRIZIA TIPIC ENGL. CONSIDERAND-O O MAREATZA FORMA DE POLITETE, IN ACELASI TIMP SIMTINDU-VA DEZGUSTATI DE "SINCERITATEA" CU CARE IMI EXPRIM PARERILE ... HA HA HA HA .... DEZAMAGITOR :).

4 . Draga BADEA , tu nu poti imparti drepatea cum vrei tu , in stanga si in dreapta, doar daca pretinzi ca detii adevarul absolut ! Asa ca nu mai promite dreptate ca poate nu o sa-ti poti plati datoriile :) Poti doar sa fi de aceeasi parere cu Oana. No offence !

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Razvane, tu instigi la cearta, no offence.
    Lasa subiectul in pace, discutati despre dreptul de munca sau inexistenta lui, discutati despre ce trebuie discutat si hai sa nu ne grabim in a categorisi oamenii. Tu nu ne cunosti, nici pe mine, nici pe Adi, nici pe Ramy samd. Ai citit postarile noastre si gata te grabesti sa tragi concluzii. E simplu, in spatele nickului sunt oameni si intamplator oameni care se simt deranjati de unele exprimari, intre care a ta.

Eu nu sunt rasista, am totusi preferintele mele dar inteleg ca daca nu intereseaza pe ceilalti sa le expun nu le expun. Daca le expun si tonul scrierii mele deranjeaza pe ceilalti, ma opresc. Se numeste bun simt, nu altceva.

In speranta ca vei intelege, e ultimul avertisment si inchid topicul.

12. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Drept la munca nu o sa avem decat limitat. Necalificati max 22 mii, iar calificati pe unde pot ei dovedi ca au nevoie de fortza de munca , sau self-employed. Asta este cu dreptul la munca.

Asta este ultimul lucru pe care am sa-l spun legat de ceea ce am discutat pana acum in acest topic.

Eu am fost cel "judecat" , haituit , s-au aruncat cu rosii in mine, oamenii s-au aratat dezamagitzi , dezgustati etc etc pentru ca am crezut ca pot fi un rasist sau xenofob sincer(asa pentru mine, acasa in timpul liber) fara sa imi sara "tolerantzii" in cap. Cred ca aveam si eu dreptul la replica. Sau n-aveam ... ? Daca nu aveam dreptul la replica atunci imi cer mii de scuze ! :)

13. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0

Faptul ca inteleg de ce un amic evita romanii nu inseamna ca mi-am vindut tara pt Lire Sterline.

Tu intradevar nu esti deosebit in ceea ce gindesti, sunt multi ca tine in lume dar din pacate noi romanii am fost blestemati cu mai multi retardati decit alte natii.

14. crisa81

crisa81 New Member

Trophy Points:
    0

mda .. se pare ca aici parerile sunt foarte bine impartite. Parerea mea e ca nu vom avea drept de munca in UK cel putin un an de acum incolo(doar in nr. limitat). Am citit si eu ziarele si m-am socat de ce am putut vedea. E foarte clar ca NU NE VOR. Pana sa se discute de aderarea noastra in UE nimanui nu-i pasa ... ACUM ?? nu-i zi de la D-zeu sa nu fim pe primele pagini ale ziarelor locale din Londra. Ieri eram niste hoti, azi suntem bolnavi de tuberculoza, maine ce mai urmeaza? Am urmarit meciurile Stelei cu Real Madrid( si acasa si in deplasare)si m-a dezgustat atitudinea comentatorilor (era vb. doar de un meci de fotbal, ptr. D-zeu )
    Asta e mesajul lor catre noi : Nu ne vor si in afara de asta au si un talent deosebit in a ne umilii.
    Am fost la mai toate evenimentele culturale de aici si am auzit numai reusite din partea multor romani, dar pacat ca nimeni nu vrea sa ii auda sau sa-i vada. Tot ce ramane de facut este sa nu uitam ca orice am face suntem totusi pe un teritoriu strain si macar noi intre noi sa fim uniti.

15. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

"Tu intradevar nu esti deosebit in ceea ce gindesti, sunt multi ca tine in lume dar din pacate noi romanii am fost blestemati cu mai multi retardati decit alte natii."

M-ai facut cumva retardat ?

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Ok, punct, daca doriti continuarea subiectului din titlu va invit sa deschideti o parte a doua.

Share This Page