11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Mai credeti ca UK ne va da drept de munca???

Discussion in 'ARHIVA' started by radudb, Aug 23, 2006.

1. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Mai credeti ca UK ne va da drept de munca???

Total de acord cu tine spin! Sunt socat sa gasesc comentarii de acest gen pe acest forum si as merge chiar mai departe spunand ca cei care gandesc asa si sunt "lasati" sa isi exprime asemenea pareri in mediul online are trebui sa fie banned. Banned pentru lipsa de toleranta, generalizare, etc. Din pareri de acest gen s-a nascut anisemitismul si marile genociduri ale umanitatii. ma rog, sunt convins ca cei care isi exprima aceste opinii aici nu sunt mici hitleri pentru ca nu li se da sansa asta (doamne ajuta). ce ne mai miram atunci ca suntem considerati un jeg doar pentur ca suntem romani. Ne plangem ca suntem discriminati dar gandim mai fascist decat cei care ne discrimineaza. Rationament stil Zelea-Codreanu. Sieg Heil!

2. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38

Ramy si AnnoMundi:

Atacurile sau manisfestarile rasiste si xenofobe nu sunt tolerate pe acest forum. O continuare a acestei atitudini pe acest forum va duce la banarea temporara a celor implicati.

Va multumesc pentru intelegere.

Admin,
    -action-

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

" Tu ai habar care au fost consecintele discriminarii rasiale, religioase si sexuale in lumea asta, numai in ultimii 100 de ani? "

Cred ca am habar mai mult decat ai tu impresia ca ai avea tu. Si pentru ca ai amintit de religie, te-as intreba daca este interzis sa te manifesti ca un crestin avand in vedere inchizitia si crimele comise de aceasta. De ce nu este interzis sa te manifesti ca un democrat avand in vedere crimele comise in ultimii ani in razboaiele unde se impune democratia cu fortza ?

Apropos, nu sunt nici antisemit,nici xenofob, nici rasist doar am vrut sa va sugerez sa o lasati mai usor cu lectiile de etica morala pentru ca incepeti sa practicati cenzura cu argumente fragile.

Halal democratie Spin. Azi in lume se moare din cauza democratiei si manifestarile democratice nu sunt interzise ... si stii de ce ? Pentru ca nu putem sa ne taiem craca de sub picioare ... asa ca fie democratie , fie rasim , fie xenofobie .... toate sunt forme de discriminare. De ce as considera-o buna pe una si rea pe alta ?

P.S Daca am fost off-topic puteti muta mesajele la alt topic.

4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

"Banned pentru lipsa de toleranta, generalizare, etc."

Sper sa nu primesc "ban" doar pentru ca in logica mea 1+1 nu fac intotdeauna 2, sau pentru ca imi place culoare verde , sau pentru ca nu TOLEREZ o anume mancare, sau pentru ca nu ii TOLEREZ pe betivi sau pe hotzi.

Multumesc.

5. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Ia uite ce ma distrez :

"ca cei care gandesc asa si sunt "lasati" sa isi exprime asemenea pareri in mediul online are trebui sa fie banned. Banned pentru lipsa de toleranta, generalizare, etc. Din pareri de acest gen s-a nascut anisemitismul si marile genociduri ale umanitatii."

"Atacurile sau manisfestarile rasiste si xenofobe nu sunt tolerate pe acest forum."

Pentru ca am spus cum as gandi sau cum as simti eu, fara sa dau in cap la nimeni au aparut imediat micii comunisti imbracati in robe democratice care vor sa ma elimine , sa imi astupe gura asta nenorocita care trancane ca o melitza, hahahahaha .

"Cei care gandesc asa ar trebui banned", "forumul nu tolereaza" ... ahaaaaaaammmmm care o fi ala intolerant ? Cine vrea sa dea in cap ? ... si cui ? hahahahhahahaha . Oare nu s-a nascut asa comunismul ?? Cei care vb. de rau partidul trebuie eliminati !! hahahahaha

Mrs. Spin si Mr. Skull = Democratii rosii cu cornitze >:) , hehehehehe

Democratia devine ca religia , multi o predica , putini o urmeaza !

6. administrator

Trophy Points:
    38

"Negrii, pakistanezii sau tiganii" nu sunt nici dogme, nici concepte, nici partide, nici organizari sociale! AnnoMundi, please BEHAVE!

Admin,
    -action-

7. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0

AnnoMundi, nu ti se pare ca tirada ta rasista degenereaza in monolog?
    Nu de alta, dar decat sa-ti racesti gura de pomana, mai bine ti-ai economisii energiile pt ceva mai constructiv si folositor, daca nu altcuiva, macar tie....
    Nimeni nu te impiedica sa fii asa cum iti doresti in propria ta ograda, dar nu vehicula aici idei si concepte care unora mai saraci cu duhul le poate suna a propaganda antisemita si exemple demne de urmat!Adica: daca ala poate sa-i insulte, eu de ce nu le-as da in cap?
    Sau tu crezi ca noua, astora care nu zicem nimic rau de vecinu', ne convine oare ca ne toarna smoala in cap?Nu, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fac si eu a fel, pe principiu 'ochi pt ochi si dinte pt dinte!'
    Hai sa lasam pe fiecare cu bubele lor si sa ne vedem fiecare de treaba noastra!
    Apropo, indemnurile la manifestari mai temperate mi s-au parut de bun simt, iar reactia ta nu este deloc fair-play!

8. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Hmmm , n-am prea inteles care-i legatura , dar am impresia ca te referi la o fraza din mrskull :

Din pareri de acest gen s-a nascut anisemitismul si marile genociduri ale umanitatii. ma rog, sunt convins ca cei care isi exprima aceste opinii aici nu sunt mici hitleri pentru ca nu li se da sansa asta (doamne ajuta).

Daca la asta te referi , ai gresit adresatul. -beer-

9. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

"Nu de alta, dar decat sa-ti racesti gura de pomana, mai bine ti-ai economisii energiile pt ceva mai constructiv si folositor, daca nu altcuiva, macar tie...."

1. Managementul energiei mi-l fac eu :)
    2. Chiar este constructiv ... daca tot vorbim de democratie, trebuie sa intelegi toate aspectele democratiei ... nu numai cele care iti sunt favorabile.

10. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0

Io nu am atacat pe nimeni, mi-am spus doar parerea in contextul in care romanii de aici, tac si nu mai stiu de unde au plecat. Acum ne-am ajuns domnule mari democrati..ce Romania nu a fost sub regim dictatorial peste 45 de ani?

Si bunicu a fost in razboi, a si suferit din pricina asta..ar trebui sa vina si bunicu in Uk sa isi ceara drepturile ptr ce a suferit daca stam sa privim astfel lucrurile.
    Uite vin io in numele a atator batrani, foste generatii care au suferit in lagarele si inchisorile comuniste, deportati si alti nedreptatiti ai vremii sa spun pai ne ajunge domnule ..am suferit in trecut, acum vrem si noi o viata mai buna..by the way suntem ROMANI.
    Nu mai faceti discriminare.

11. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0

Razvanik hai sa traiesti mi-era dor de tine, -beer-

12. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

Mi se pare curios cum unii Romani sint foarte rapizi in a eticheta drept rasisti pe alti romani, dar nu sint la fel de rapizi cind rasismul, sau discriminarea, cum vreti s-o numiti este indreptata impotriva Romanilor :-??
    Au fost trase niste paralele foarte periculoase intre citeva afirmatii (fara actiuni impotriva vreunui individ) si acte de genocid si razboi!
    ARE YOU PEOPLE OUT OF YOUR MINDS? -no-
    Cum poate cineva care nu face parte din INCHIZITIA EVULUI MEDIU sa traga asemenea paralele?
    Libertatea de expresie da dreptul unui individ sa-si exprime parerea; nu are dreptul sa instige la violenta sau sa aplice violenta fizica. Iar eu nu am citit nici un asemenea indemn; daca cineva intrepreteaza gresit, sau decide sa se arunce in cap datorita unor OPINII, NU INDEMNE LA OMOR, asta e treaba lui si ar trebuii judecat ca atare.
    Daca eu spun ca mie nu-mi plac trandafirii si unul se duce si rade trandafirii din Hyde Park e vina mea? :)| -violent-
    De aici si pina la a compara afirmatiile unora cu RWANDA -violent-
    Apropos, Rwanda a fost un genocid si un conflict inter etnic, nu a fost rasism alb si s-ar parea ca in spatele acestui macel a fost FRANTA, UN MODEL DE DEMOCRATIE CARE NE TOT DA LECTII DE COMPORTAMENT!
    In WW2 o alta mare DEMOCRATIE, GERMANIA a facut macelul, in ALGERIA, FRANTA a omorit cu ghiotura, in Africa de Sud, PINA IN 1990 CIND APARTHEIDUL S-A TERMINAT, OLANDA, O ALTA DEMOCRATIE DEMNA DE DAT LECTII A TAIAT SI SPINZURAT (LA PROPRIU).
    Cit despre "democratia" Britanica....hai s-o lasam moarta, ei care au avut cel mai mare imperiu din istoria moderna...ei care ne-au vindut rusilor cu semnatura lui Churchill...ei care ne vind dinnou acum...
    Romanii au fost inselati si manipulati de marile "democratii" Vestice pentru sute de ani si unii Romani tot se uita la ei ca si cum ar fi ceva "INGERASI" sau vreun model demn de urmat.

Nu cunosc nici un exemplu de genocid sau cotropire referitor la ROMANIA!
    In cazurile mentionate mai sus milioane de oameni au fost macelariti, si asta nu pentru ca cineva a spus ca nu-i plac negrii sau arabii ci pentru ca cineva a INDEMNAT POPULATIA SA PUNA MINA PE ARME SI SA EXTERMINE O ANUMITA ETNIE, SAU A TRIMIS ARMATA LA MACEL, MARE DIFERENTA!
    Asa ca haideti sa nu mai sarim asa de repede in circa unui Roman care-si spune si el oful si sa nu-l mai etichetam cu titluri care nu i se aplica!
    Cind voi vedea UN SINGUR MEMBRU DE PE ACEST FORUM demonstrand impotriva gloatelor din fata parlamentului care strigau "moarte lui Tony Blair" si "moarte Papei" si "cine a desenat caricaturile lui Mahomed sa fie decapitat" atunci voi fi de acord ca acel membru sa numeasca un alt membru "rasist". Pina atunci ar fi bine sa-si deschida ochii si sa vada realitatea care ne inconjoara.

13. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0

"Mi se pare curios cum unii Romani sint foarte rapizi in a eticheta drept rasisti pe alti romani, dar nu sint la fel de rapizi cind rasismul, sau discriminarea, cum vreti s-o numiti este indreptata impotriva Romanilor ."

Merci Dan, de fapt asta incercam si eu sa spun..numai ca din cauza nervilor, in logica mea nu vedeam cum sa asez cuvintele potrivite in fraza.
    Alta data o sa incerc sa fiu mai coerenta.

14. administrator

Trophy Points:
    38

@Ramy:
    - De polonezi, cehi si indieni, pakistanezi..toate ciorile astea ca m-am saturat de ei si nesimtirea lor..nu mai spune nimeni nimic.
    - Da domne sunt rasista..nu ii sufar pe cioroii astia, pakistanezii si indienii..
    - Io nu am atacat pe nimeni, mi-am spus doar parerea in contextul in care romanii de aici, tac si nu mai stiu de unde au plecat

Ai putea sa-ti exprimi frustrarile personale si dezacordul cu anumite aspecte ale societatii din UK si fara a face afirmatii din gama celor de mai sus. Astfel de atitudine nu face decat sa conduca la conflicte, de orice natura, fapt pentru care EU / Admin nu am sa tolerez astfel de limbaj aici pe forum. E problema ta personala cum gandesti despre categoriile enumerate de tine. Sunt sigur ca ai inteles EXACT.

@UKOK:
    - Mi se pare curios cum unii Romani sint foarte rapizi in a eticheta drept rasisti pe alti romani, dar nu sint la fel de rapizi cind rasismul, sau discriminarea, cum vreti s-o numiti este indreptata impotriva Romanilor

E o mare diferenta intre rasism si discriminare politica/sociala. Nu are rost comparatia sau paralelismul intre cei doi termeni, doar pentru a motiva atitudinea ta. Cat despre reactie la discriminare, dupa cum foarte bine stii, am fost printre primii, daca nu chiar primul, care a sesizat Ambasada Romaniei la Londra impreuna cu mai toate autoritatile si oficialitatile romane dar si britanice, lucrand impreuna cu alte organizatii romanesti cu mult inainte sa existe o hotarare oficiala si definitiva cu privire la accesul pe piata muncii din UK al cetatenilor romani. Accesele tale de patriotism, atunci cand sunt in joc interesele personale sunt de-a dreptul penibile. Am sa ma opresc aici, intrucat deja nu ne mai incadram in acest topic.

Admin,
    -action-

15. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

mai admin,
    eu chiar ca nu m-am referit la tine ABSOLUT DELOC, cunosc reactia ta oficiala la cele spuse despre romani si am aplaudat-o, deci ia-o mai usor.
    Ba mai mult inteleg ca din punct de vedere al administratorului trebuia sa intervii in a aplana o situatie, deci inca o data ia-o mai usor ininte sa ma acuzi de ceva. -action-
    Cit despre "accese de patriotism cind sint in joc interese personale"ce interese personale? nu inteleg, am eu ceva de cistigat sau de pierdut din discutia asta sau din sustinerea unui punct de vedere?
    Nu accept sa implici ca sint un fals patriot, sau ca mi-as urmari ceva interese personale, nu eu sint cel care fac bani de pe urma acestui forum, asa ca las-o mai usor....Daca ai ceva dovezi care sa sprijine afirmatiile tale, bine, daca nu abtine-te in a le face!
    Nu confunda pozitia pe care o ai cu cea a unui "judecator" pentru ca nu e acelasi lucru.

Asa este, cind oficialii unei tari sau anumite ziare se refera la o INTREAGA NATIE ca indezirabili, sau TBC-isti sau mai stiu eu ce mie unul imi suna mai mult a rasism, dar cine stie poate nu inteleg eu bine :-??
    O sa ma opresc si eu, ca intr-adevar ne departam de la topic.

Cit despre rasism 100%, uite colea rasism in actiune, dar asta e OK!

16. administrator

Trophy Points:
    38

Daca nu ai avea interese personale in raport cu UK, nu ai fi prezent pe acest WEBSITE (nu doar forum, nu fii ignorant). Esti interesat sa vii aici, deci ai un interes personal. E common sense!

Cat despre "banii de pe acest forum", nu e nimic de ascuns. Costurile pentru ca acest website sa functioneze sunt cu mult depasite de veniturile generate din publicitate. Sunt angajati platiti pentru a construi si mentine acest website, altii care se ocupa cu optimizarea pentru motoarele de cautare, sunt costuri de peste £100/luna doar pentru hosting pe server dedicat. Sa nu mai spun de alte costuri.

Cu privire la poza atasata de tine, daca o astfel de atitudine era afisata de unul din membrii de aici, ca mesaj personal, poti fi 101% sigur ca l-as fi exclus din randul nostru. Intrucat nu intra in atributiile mele ceea ce se intampla in Time Square, Parliament Square sau alte locuri in care se fac manifestatii rasiste, antisemite sau xenofobe, nu voi putea sa controlez. Chiar e irelevant exemplul tau de rasism, in cadrul discutiei noastre.

Admin
    -action-

17. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

Te rog sa te abtii in a folosi cuvinte de tipul "penibil" si "ignorant", nu mi-am permis asemenea cuvinte la adresa ta, deci comporta-te cum pretinzi ca esti, un domn!

Interes personal implica faptul ca as avea ceva de cistigat, deci las-o moale cu " Esti interesat sa vii aici, deci ai un interes personal. E common sense!"
    Nu cred ca am aflat eu ceva de la voi care sa-mi ajute, daca am putut am contribuit cu cit am putut la a explica si ajuta cit am putut.
    Nu-mi pune in circa pacate pe care nu le am, prezenta mea pe acest forum este pur si simplu ca o cafenea virtuala, nu cred ca tu te duci la Starbucks pentru ca ai un interes personal....Am cunoscut aici oameni interesanti, si m-am bucurat ca pot impartasii citeva din cunostintele mele legale etc.
    Nu are nimic de a face cu "interes personal".

18. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0

Draga Adi, cred ca ai inteles gresit, nu am nici o frustrare personala.
    Spun ce spun despre ei, pentru ca si ei si nu numai isi permit sa insulte natia noastra, sa ne faca in toate felurile samd.
    Eu de ce nu as spune acelasi lucru despre ei? Sau numai unii au voie sa jigneasca?
    Banuiesc ca esti "foarte bucuros" cand citesti presa si gasesti numai acuzatii calomnioase la adresa romanilor. Ei daca fac discriminare si fac diferente, eu (noi, ca mai sunt si altii care cred ce cred si eu)de ce nu as avea dreptul sa intorc replica?

Sa nu imi dai acum exemplul cu "sa moara si capra vecinului" ca nu este elocventa.
    Dar din respect pt acest forum si din dorinta de a nu crea conflicte, indiferent de natura lor, o sa ma opresc aici si ptr mine acest subiect este inchis.

19. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0

Pai ce faceti mai? cum de a deviat topicul asta la asa mesaje piperate? Totul a inceput de la articolul cu pricina... care de fapt nu a constituit problema in sine... problema a fost autoarea articolului ce i-a deranjat pe unii membrii ai formului cu interviul ala nenorocit de la BBC...

Uitati dragii mei ca ne aflam pe forumul asta (si nu numai) majoritatea dintre noi deghizati sub identitatea id-ului tocmai ca asa putem spune exact ce ne trece prin minte, fara nici un fel de retineri si repercusiuni directe. Toti suntem rasisti intr-o oarecare masura, numai ca intre a face o simpla afirmatie si a ajunge la crime in numele rasismului e o diferenta de la cer la pamant... n-o sa intru in mai multe detalii..

Multumim d-le admin -jrk- ca ne dai posibilitatea exprimarii pe acest forum si multumim d-le ukok -jrk- ca ne esti consultant in materie legislativa dar haideti totusi sa ne intoarcem la ale noastre...

20. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Ne intoarcem la ale noastre , dar mai intai as dori sa mi se prezinte multimea finita de idei pe care am voie sa le exprim pe acest forum alaturi de multimea finita de cuvinte care sa ma ajute in a-mi exprima ideile si in final morfismul de la multimea cuvintelor la multimea ideilor cu care sa transform cuvintele in idei coerente si pe placul tuturor.

Astept morfismul !

Share This Page