20.7 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Ma bucur ca existati!

Discussion in 'FEEDBACK' started by gabitaf2, Aug 26, 2011.

1. gabitaf2

gabitaf2 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!

Ma numesc Gabriela,
    Sunt inca in Romania,am un contract cu o firma-Work Experience-statut angajat-care assistant.
    De ceva timp studiez:limba,legislatie etc
    Noroc ca existati!Deja am mai multa siguranta.
    A mai plecat cineva cu aceasta firma? par ok.
    Multumesc!

2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit Gabriela printre noi!
    In legatura cu firma mai sus mentionata, sunt sigur c-o sa-ti raspunda cineva. Intre timp invata, invata si mai ales citeste forumul nostru.
    Iti dorim succes in continuare!

3. gabitaf2

gabitaf2 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns.
    Despre mine.
    Mi-a fost greu cu limba engleza.
    Am 42 ani,am diplome de asistent de farmacie si tehnician masseur.Incerc sa prind contractul pe acest program:Care Assistant.Sunt constienta ca 1 an platesc doar venirea acolo.
    Ma gandesc sa iau cu mine(daca trec de interviul in limba engleza!/ firma cere o plata lunara pentru servicii de 200 lire timp de 10 luni si 250 lire cand ajung in UK),
    diplomele traduse,apostile etc./firma nu cere diplome
    Pur si simplu m-am indarjit sa incerc si varianta UK.Gata cu nationalismul?Nu, dar m-am saturat!
    Ca familie suntem 2 adulti +2 copii-10 ani si 18 ani+2 catei+1 pisoi alb.Ne-am mutat la 23 km de Bucuresti sa scapam de aglomeratie si bloc,ne-am facut un rai de gradina-trandafiri etc.Sotul este topogeodez si a fost de-acord sa incerc.Tragem greu in fiecare luna.
    Naveta e groaznica, un adult trebuia sa ramana fara servici deoarece, calculat,nu merita efortul.
    Ma vedeam pierduta in spatiu prin Regat!Oricum am mare teama cu toata tenacitatea si optimismul.
    Voi ce spuneti?
    O seara buna.
    Dac vreti sa vedeti poze super de pe traseul Trans -Alpina/MuntiiParang-Muntii Capatinii/Obarsia Lotrului(asfaltat recent Sebes-Novaci) le postez.

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    E un topic cu poze, le poti pune acolo!
    Cu venirea, multa bafta, nu e usor, dar cu putina ambitie....cine stie -dans-
    Pt jobul asta, nu-ti trebuiesc diplome, insa pe viitor poate poti deveni asistent de farmacie, aici.
    Nu am inteles de ce-ti cer banii astia???????? lUnar

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Buna Gabriela si bun venit pe forum,

despre acele foto chiar ar fi de dorit,

vezi ca este un topic cu poze ale nostre,

despre job-ul tau insa,
    raman uimit, ce firma te aduce aici si te jecmaneste in asa un hal????

Deci vii ca si carer si tre sa le dai cca 2000£?

Pai citeste forumul, si ai sa gasesti optiuni destule,
    cea mai OK pt tine ar fi YC ca student pt NVQ in caring, dar,
    poti gasi NVQ la preturi OK, si, platesti pt ce inveti,

nu unor jnapani din Ro!

Multa bafta!

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Se pare ca firma Work-Experience este o companie umbrela. Mare grija! De obicei acest gen de firma iti baga doar mana in buzunar si te lasa de capul tau. Ai grija ce fel de contract semnezi cu ei.
    Eu nu-i suport de nici o culoare pe genul asta de excroci. In urma cu cativa ani am indrumat cateva bulgaroaice, care lucrau pentru un excroc din Africa de Sud, cum sa scape de "jugul umbrelei" si au reusit. In doua ocazii m-am luat de sanatatea "banditului", odata chiar l-am imbrancit(din greseala?) pe scari. Eram mai tanar si mai coleric...

Inca o data: Ai grija cui dai banii si mai ales ce hartii semnezi!

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

7. gabitaf2

gabitaf2 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    atentionarea e in capul meu permanent.Alta solutie nu am gasit-pentru asistente generaliste firma nu cere comision(ciudat) desii justifica banii ca fiid plata servicii-avocati etc.
    In fapt,e o firma de consultanta/intermediere.Spun ca au firma partenera in UK,ca va suna angajatorul direct din Uk... dar nu au dat numele acesteia desi am insistat.
    Ma freaca cu CV-ul si interviuri telefonice de nu credeti!
    Din acest motiv ma vedeam singura prin Regat.Am semnat un contract de consultanta ,trimis prin E-mail,fara stampila si mi-au indicat sa-l trimit semnat la firma.Ei nu mi-au trimis contractul in original stampilat.Poate cineva a mai plecat cu ei sau cunoasteti voi mai multe.Sincer,actele ptr self tot eu le iau cu siguranta.Vom vedea!Va tin la curent daca vreti.De trei ani incerc sa scap de tepari, sunt peste tot!
    O sa atasez poze in albumul meu.
    Va doresc tuturor zile bune si linistite.

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    deci tu vei fi 'self'????

9. dan2011

dan2011 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

Foarte curand voi ajunge in uk,mai precis in zona Bristol,plin de incredere ,optimism si cu dorinta de a reusi.
    Tin sa va spun ca am unde sta si ca am ceva bani pana ma voi pune pe picioare(sper sa-mi ajunga 2500 pounds).Primul pas pe care-l voi face -inscrierea la un colegiu acreditat ukba in Bristol si apoi voi depune pentru y.c.
    Daca este careva dispus sa ma ajute cu ceva sfaturi i-as fi foarte recunoscator,mai exact as vrea sa stiu care ar fi cea mai indicata specializare pentru a obtine repede un job si cum sta treaba cu job-urile prin Bristol?

10. gabitaf2

gabitaf2 New Member

Trophy Points:
    0
    Da,fara NVQ, CU BILET AVION PLATIT DE MINE,CU SUMA DE BANI PTR.3-4 saptamani, cu asigurare medicala.Am mai vazut pe cineva aici ca pleaca cu firma asta dar in programul in care i se retine pe ora 1,25 lire timp de 12 luni.

11. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Si ce te face sa crezi ca tie n-o sa-ti retina nimic?
    Ce statut o sa ai aici? SE?

12. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Bun venit pe site Gabriela! S-ar putea sa se dovedeasca a fi unul dintre lucrurile inspirate pe care le-ai facut.

N-as vrea sa-si spulber sperantele, dar din ce am citit aici, singurele lucruri bune se pare ca sunt faptul ca inveti engleza si te pui la curent cu conditiile legale.
    Spui ca ai un contract cu statut de angajat - care assistant si apoi ca vei lucra ca self employed. Cele doua lucruri sunt complet diferite, dar multi escroci ce se ascund in spatele unei firme de intermediere (acum inteleg ca si consultanta) amesteca diferite chestiuni (de exemplu "angajare ca self employed") doar pentru a crea o imagine de legalitate. Un angajat (employee) are un contract de munca la un angajator cu toate drepturile ce deriva de aici(angajatorul ii plateste taxele la stat, are dreptul la concediu de odihna, are un program stabilit de angajator, etc.) iar un self employed este un lucrator pe cont propriu pentru diversi clienti (isi plateste singur taxele, el decide daca isi ia sau nu concediu si cand, e raspunzator pentru munca lui intr-o mai mare masura, el stabileste orele de lucru...). Apoi ca angajati romanii au restrictii de munca, ca self employed nu. E drept un self employed poate lucra cu o agentie care sa-i ofere de munca(care sa-i ofere clienti ce au nevoie de serviciile persoanei self employed), dar raman in picioare diferentierile de mai inainte.

Nu exista oficial un "program" care assistant. Asta cu programul e probabil o denumire a intermediarilor sa para lucrurile mai nu stiu cum, dupa principiul "program visa waiver" 'program highly skilled"...
    Diplomele ti-ar putea fi eventual de folos daca ar fi echivalate, nu stiu cata importanta ar acorda cineva unei diplome traduse, in afara cazului in care vei vrea sa studiezi mai departe. Britanicii ar fi mai incantati daca ai avea 'UK experience'.

Sper ca ai citi bine ce scria in acel contract de consultanta. Actele pentru self se pot face in decurs de trei luni dupa ce incepi sa muncesti (prestezi servicii) ca self employed. Chiar daca intarzii cu inregistrarea ca self amenda e de 100 de lire, ceea ce e mult sub cele aproximativ 2.000 de lire pentru "servicii". Chiar, in ce constau serviciile astea?

Ok, fara NVQ, deci e clar self employed, deci nu vei avea statut de student. Atunci pentru ce e asigurarea medicala? Tot la ei ai platit-o, sau o vei plati? Nu-ti trebuie asigurare medicala decat daca vrei sa capeti statutul de student, sau daca vrei un certificat de inregistrare care sa confirme ca te intretii singura fara sa muncesti (statut de self sufficient - nu-i acelasi lucru cu self employed!).

Sper sa ma insel si sa fie toate bune si frumoase, dar dupa cum vezi sunt multe semne de intrebare. Studiaza putin tutorialele din categoria "UK de la A la Z" de pe forum, sau de la "Nou venit". Incepand cu 'Drept de munca', 'Mature students', 'Self employed', chiar si de mai multe ori si poate vei intelege pe unde scartie oferta intermediarilor. Asa vei putea alege in cunostinta de cauza.

Daca tot vrei sa vii in UK cu statut de self employed, cred ca ti-ar fi mai de folos cele 2.000 de lire pentru chiria pe doua-trei luni si ai putea incepe sa lucrezi pur si simplu fie ca baby sitter, fie ca nanny, fie ca mother's help, cateva ore la o familie, cateva ore la alta (e important ca self sa ai mai mult de un client). Incepe anul scolar, unii copii mai au nevoie sa fie dusi/adusi de la scoala, sa fie supravegheti de cineva, sa le pregateasca un mic dejun, o gustare, iar experienta cu copiii banuiesc ca ai ceva.

Spor la invatat engleza(conteaza mult) si alegeri intelepte!

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Citesc pe aici si ...nu stiu,

intai ma ia cu furie, apoi, ma strange'n spate,

apoi ma ia cu dureri de stomac...

Mai intai, m-as astepta la cineva cu o diploma de asistent sa "infraneze " nitel din optimismul

plecarii afar, garantate de un contract prin email...

Plata sumei de 1.25 £/ora, timp de un an, este o ASA DE MARE JECMANEALA!!!, ca stau si ma intreb

pe aia nu-i gaseste nimeni domn'le, sa-i intrebe ce si cum?

Inteleg ca sunt persoane care au birocratofobie (ca sa zic asa),
    sau nu au timp/etc/etc,

dar,

alimentandu-i cu bani pe acesti jnapani, nu faceti decat sa le intariti credinta ca "se poate, mai are balta peste" profitand de naivitatea si de saracia si lipsa de perspective, din ce in ce mai acute in Romania!

Citeste forumul, informeaza-te, pune intrebari,

cere-le jnapanilor INFORMATII CERTE,

cere-le jnapanilor sa intre si dansii aici, sa discute cu noi eventual,

nu pleca urechea la vorbe gen "aia s-au ajuns acolo, nu vor sa se umple de romani",

cel care ti-a dat raspunsul precedent, cel mai eficient, este in Romania!

Urmeaza-i sfatul! rogute!

14. gabitaf2

gabitaf2 New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor!

M-am dumirit cu firma aia work Experience!nici nu au mai sunat dupa ce am pus intrebari.
    Acum trebuie sa vin in North Shields-Nursing Home /preston Road 29,pe 17-19oct(post in asteptare).
    Vreau sa iau cazier din Ro.Ei spun ca nu e necesar.Firma noua este GetworkMedical,am un contract sau subcontract cu LeTemp(www.letemp.com).
    Postul este deself/carer=6 luni-32-44 ore/luna(care assistant-la interviu).Spun ca se ocupa de acte.Plata pe ora=5lire.cazare:60lire/sapt(fara utilitati)-e iarna!. nu cer comisioane.Pot supravietui cu banii astia acolo?cat ar fi estimativ cosul zilnic pentru mancare?Vor confirmare de bilet avion dar Le Temp are pe contract doar semnatura mea!nu ar trebuie sa-mi trimita si semnatura lor?sau vor sa fie siguri ca am platit bilet de avion?(250 euro).
    E cineva in North Shields?
    Cred ca e foarte frig iarna!
    multumesc

15. gabitaf2

gabitaf2 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    am urmat sfatul tau.
    citeste mai departe.(mai jos)

16. gabitaf2

gabitaf2 New Member

Trophy Points:
    0
    am scapat de firma aia.

17. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Biletul e cam scump, 250 £ ?
    Iar plata pe ora e cam mica, minim pe economie e 6,08.
    Si daca vii tot ca self, e cam aiurea, dar...

Share This Page