0.9 C
London
Tuesday, December 10, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Lucrat legal ca dependent - fara Blue Card

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by butterfly, Jun 15, 2009.

1. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    Am nevoie de o opinie: eu am lucrat legal ca dependent de self de aproape un an. La vreo 4-5 luni insa dupa ce am inceput sa lucrez ne-a mancat undeva (de fapt vroiam sa imi schimb eu locul de munca) si am aplicat pt YC si BC. In scrisoarea cu care au venit scrie peste un an puteti aplica pt BC definitiv, bla-bla... Deci se sterge peropada dinainte? Pot aplica acum sau tb sa astept un an de cand avem YC si BC?

Daca trimit aplicatia asa ce paragrafe din lege sa le trimit in plic, sa le pun o scriosare in care sa explix situatia? Avem vreo sansa in Croydon (am prefera) insa auzit persoane pe care le-au trimis sa aplice prin posta ca ei nu pot verifica daca ai fost self tot anul...

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Re:lucrat legal ca dependent ... fara blue card

Cred ca e o neintelegere. Blue card definitiv il obtii dupa ce lucrezi legal 12 luni(fara conditionari). Blue card ca dependent iti da dreptul sa lucrezi full time doar cat timp esti dependent de persoana care e self employed, sau doar atata timp cat acea persoana ramane self employed. Din punctul meu de vedere sunt niste idiotenii si bani cheltuiti aiurea pe tiparirea unor documente, dar... asta e.

Eu inteleg ca v-au venit cardurile(yellow+blue), dar te nelinisteste acea remarca. Poti aplica pt blue definitiv(fara conditionarile de care ti-am spus) dupa 12 luni neintrerupte, din momentul in care ai inceput sa lucrezi legal(trebuie sa poti dovedi ca ai lucrat legal). Poate e o formulare nefericita. Nu un certificat de inregistrare iti acorda acel drept dupa 12 luni ci faptul ca ai lucrat legal si neintrerupt 12 luni.

3. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0
    Re:lucrat legal ca dependent ... fara blue card

Ms... si mie mi se pare o idiotenie (insa stiu ca pt noi legile is facute spacial idioate deci ma astept la orice)

As incerca in persoana insa tare ma tem ca ma trimite acasa (stiu pe cineva care a aplicat pt YC ca self si la trimis sa aplice prin posta) si n-am vrea sa pierdem o zi de munca si un drum pana in Croydon degeaba...

Share This Page