15 C
London
Wednesday, October 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Londra - pro sau contra?

Discussion in 'LONDON' started by motanik, Sep 11, 2006.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ne gandim de ceva vreme sa ne mutam in afara Londrei, undeva unde sa fie liniste si sa scapam de traficul infernal.

Ce parere aveti? Cum e viata in afara metropolei?
    Care sunt diferentele dpdv al chiriilor, al transportului, al accesului la supermarketuri si magazine dar si al iesirilor in w/e?

Sunteti pro sau contra Londrei? Daca ati lua-o de la inceput in UK si ati avea de ales Londra sau provincie, ce ati alege si de ce?

2. lilac

lilac New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara eu doar ce am venit din vacanta si londra nu mi se mai pare deloc minunata.evident e temporat si o sa imi revin la ganduri mai bune.
    cred ca e mai bine sa stai undeva in afara dar sa fie suficient de aproape sa poti iesi in londra cat de des vrei.la 20-30 minute cu trenul ar fi ideal.chiriile sunt ceva mai ieftine cand te indepartezi de londra mancarea e la fel pt ca sunt aceleasi supermarketuri care practica aceleasi preturi.nu sunt atatea magazine turcesti unde gasesti bunataturi dar cu putin noroc gasesti unul polonez.

3. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost acum cateva zile intr-un oras la 30 de minute de Londra cu trenul. Se numeste Harpenden si e superb. Liniste, curatenie, oameni relaxati. Totusi, viata parea prea monotona in comparatie cu cea din acest oras apocaliptic (ma refer la Londra). Dar daca ce iti doresti e linistea, un oras ca acela e ideal. Oricum, din secunda in care ai iesit din Londra totul se schimba in bine. Si eu ma gandesc sa ma mut in timp, nu am s-o fac acum, mai stau p'aci :)|

4. cippi2001

cippi2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Si noi vrem sa ne mutam in afara Londrei... dar nu in perioada imediat urmatoare! Noi credem ca viata in afara Londrei este mult mai buna... nu este asha mult stres si aglomeratie!

5. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Londra - pro sau contra?

pai hai sa-ti povestesc istoria cu london.
    vin din brasov, un oras relativ curat in ro si al 3 ca suprafata cu un amestec de romani din toate colturile tarii.
    am ajuns aici in uk acum 3 ani juma am locuit preston pentru un an juma dupa care m-am mutat in london. acolo nightmare trafic crazy 100% nu tu locuri de parcare cazare extrem de scumpa shopuri extrem de aglomerate lume nebuna agitata nervoasa. la semafor daca nu ai plecat in sec 1 pe verde auzi 10 claxoane instantaneu, joburile sunt la fel de bine platite, sau poate un pic mai bine, joburi sunt cu carul si acum dupa invazia polonejilor.
    am plecat dupa 3 luni din london tocmai din cauza ca nu ma simteam bine si castigam exact ca si in nord asa ca am preferat sa ma intorc la prietenii de aici si sa traiesc o viatza mult mai linistita. aici locuri de parcare cu carul sosele mult mai bune lume mult mai linistita, daca uiti sa pleci pe verde la semafor nu-i bai nu te claxoneaza nimeni. deci mult mai liniste. apropo media de viata in metropole e cu 7 ani mai scurta decat a celora care taiesc afara din metropole.
    ati intrebat de weekend... lakes e la o ora juma driving de aici, asa ca .... discoteci sunt ca si peste tot ca si cluburi. retelele de magazine tesco asda lidl aldi boots etc sunt peste tot in uk asa ca nu e problema.
    sincer nu va inteleg de ce locuiti in asa o chestie in care iti rupi nervii zilnic mashina la fel.
    sincer as prefera sa locuiesc undeva la marginea unei metropole (manchester ori birmingham) nu prea departe de un motorway in asa fal incat sa am casa in liniste si jobul in metropole ca deh asa sunt joburile.
    eu cred ca cel mai bun test este sa incerci sa locuiesti in ambele locatii iar dupa sa vezi care din ele te caracterizeaza, mai ales ca noi romanii nu prea avem neamuri pe aici asa ca e simplu sa ne alegem locatia.
    pun pariu ca sunt unii care nu se pot despartii de london nici in ruptul capului....

6. Anonymous

Anonymous Guest

sal.eu una as prefera sa stau in londra.nu stiu de ce dar ador forfota.abia astept sa ma intorc. -ww-

7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca este de asemeni foarte important unde s-a nascut si a crescut fiecare. Nu este o regula garantata 100% dar de cele mai multe ori oamenii veniti dintr-un mediu rural sau din orase mai mici nu se adapteaza usor la viata Londoneza.
    Londra este unul dintre cele mai "tari" orase pe Pamint alaturi de Paris, New York, Roma, Tokio. Aceste orase au un puls al lor, o viata si o energie care poate fi datatoare de viata pentru unii sau axfixianta pentru altii.
    Eu unul am fost atras de orase ca Londra toata viata mea, orice altceva mi se pare de mina doua, plictisitor si nesatisfacator, dar asta nu inseamna ca toata lumea trebuie sa simta la fel.
    Asa cum spun englezii: "beauty is in the eyes of the beholder" -salut-

8. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

Plictis, se pare ca te ia somnul la semafor! :-zz
    Eu nu prea aud claxonand in Londra, cred ca nu ai mai fost de mult in Romania, sa vezi acolo claxoane, e tot o claxoneala! Circulatia, oriunde in Londra, imi pare in regula, chiar lejera cu exceptia ambuteiajelor cand poti sa tragi cate un pui de somn.
    Pt mine Londra e un oras fascinant, nelimitate resurse si oportunitati pt orice; acum as da orice pt o viata linistita la tara, sa zic asa, dar doar pt ca sunt un pic obosita iar aglomeratia si galagia ma chinuie acum, dar nu as pleca din Londra definitiv.

9. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

int2471 am fost recent in ro si chiar am stai in bucuresti cam 4 zile... intersectii blocate claxoane etc.... e intradevar un oras viitor european cu intersectii blocate... nightmare e intradevar un oras unde nu as putea conduce.
    londra in schimb pot coduce oricand si oriunde... dar era doar un mod de exprimare a stresului dus de zi cu zi de cei ce locuiesc in london.
    m-am nascut in brasov crescut tot acolo... sunt obisnuit cu aglomeratii mari de oameni, dar londra a fost prea mult pentru mine, e chiar culmea grabei a vitezei si a nervilor.
    oportunitati sutn si in alte zone ale uk, probabil mai putine dar in acelasi timp e si mai liniste iar daca vrei sa traiesti cu 7 ani mai putin (rezulta din ultimele cercetari) poti locui in londra.

10. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

Bun de stiut!

11. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

Hello everybody!!!
    M-am intors acasa :((( I mean in Bucuresti.
    Mi-a placut extraordinar de mult UK-ul, atat cat am putut vedea. In Londra am fost sa zic cam de 5 ori dar nu pot sa zic ca wow ... mi se pare foarte aglomerat... in fine, dar tot nu se compara. Am fost surprinsa de cat de educati sunt oamenii acolo. Mi-a placut verdele parcurilor care e verde!!! Urasc metroul londonez, nu-l suport, e super naspa ... si f scump, mi-a mancat o gramada de bani. Imi place Chelmsford, unde am stat, Colchester, unde stau parintii lui dar cel mai mult mi-a placut Cambridge. Am fost mirata, ca deh sunt roman, ca lumea sta la coada sa se urce in autobuz si daca nu mai sunt locuri pe scaun il asteapta pe urmatorul. Voi vedea asa ceva in Romanai? hihihi Poate daca cei de la Transporturi vor incerca sa se modernizeze, sa mareasca numarul autobuzelor etc etc etc
    Am 3 zile de cand sunt acasa si inca nu imi revin, e parca ceva in mine care ma cheama acolo.
    Mi-au placut englezii, atat cat am interactionat eu cu ei si pot sa spun ca nu sunt atat de "scortosi" cum se spune. Nu stiu cum e sa lucrezi cu ei, sa stai mai mult in preajma lor. Este o parere formata pe parcursul a doua saptamani.
    Mi-a placut si vreau sa ma mut acolo!!! -angel2-
    Abia astept sa va vad la PRO TV asa ca pregatiti-va si aratati-ne povestile voastre.
    Chris

12. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Int ma bucura enorm faptul ca esti prima sa vada ceea ce e mai mult decat evident: Londra e intr-adevar un oras fascinant, oferind nelimitate resurse si oportunitati si nu pot decat sa spun ca imi pare rau pt romanul care, venind dintr-un orasel de 20.000 de oameni de pe malul Tarnavei Mici, nu realizeaza ce sansa a avut sa ajunga aici. Ar fi pacat pt oricine sa renunte la peste 84 de muzee si galerii de arta, 65 de teatre, 5 universitati, 22 colegii, 3 case de opera si mute alte locuri care sa te inspire si sa-ti potoleasca setea de cultura si de educatie, daca nu are un motiv foarte bun.

Christine, urasti metroul londonez pt ca te-ai obisnuit cu cele 3 magistrale din Bucuresti si 80 de statii in Londra ti se par prea multe? Sau pt ca are atatea informatii si indicatoare incat nu ai cum sa gresesti? Sau pt ca are acces pt invalizi? Sau pt ca poti vorbi cu doamna de la casa de bilete fara sa-ti fie frica ca va tipa la tine?

13. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

eu cred ca toate au farmecul lor , si londra , si oraselele mici de langa londra fara aglomeratie si tot felul de poluari.

Londra :

Pros : tot ceea ce a spus spin + realtiile interculturale la care ai acces intr-un oras cosmopolit.

Cons : Aglomeratia, stresul, criminalitatea, costuri

Depinde de fiecare ce compromis este dispus sa faca ... care sunt prioritatile lui.

Parerea mea :

Cred ca cel mai bine ar fi de locuit intr-un orasel la o juma' de ora sau o ora de Londra. In felul asta, scapi de toate relele dintr-un oras mare avand posibilitatea sa te bucuri de ce este bun atunci cand simti nevoie.

14. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Da, Anno, asa ar fideal. Sunt de acord. Dar, ca si o consecinta directa a faptului ca multi gandesc ca tine, oraselele alea mici din afara londrei incep sa devina mai scumpe si mai indepartate de Londra. In curand, ele vor fi la mai bine de 2 ore de metropola, avand in vedere ca doar din Ilford, Uxbridge sau Hampton iti ia o ora pana in centrul Londrei, iar aceste locatii sunt considerate facand parte din Greater London.

15. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

Eu sunt constienta, dragul meu Spin, de sansa pe care am avut-o. Am savurat muzeele lor. Sunt pline de informatii si sunt imense. Stateam cate 3 ore intr-un muzeu.
    Intr-adevar metroul iti indica la tot pasul ce trebuie sa faci daca vrei sa ajungi in punctul x si y, tipa de la ghiseu e draguta samd insa mie nu mi-a placut. Tot timpul era fffff aglomerat, nu aveam aer sa respir, metroul e f stramt in comparatie cu vechiturile noastre dar care inca isi mai fac treaba ... si pot sa spun ca la metrou la ei nu e asa curat si nu e nici f frumos. In fine. Spin nu putem compara cele 4 magistrale ale noastre cu cele 80 ale lor cum nu putem compara Romania cu Anglia.
    Eu am ramas foarte impresionata si mi-a placut la nebunie, una peste alta.
    De cand am venit acasa ma doare capul ingrozitor si am numai stari de ameteala ... sper sa-mi revin :)

16. lorena

lorena New Member

Trophy Points:
    0

Am fost in Londra o saptamana sa-mi vizitez noul loc de munca. Mie mi s-a parut super, iar comparativ cu Bucurestiul....mult prea putin stres. Voi locui in wimbledon..e cineva pe acolo?

17. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0

Plictissi eu sunt din Brasov..nu stiu de ce ai vrut sa faci o comparatie intre Brasov si Londra..chiar puse una langa alta diferenta se vede de la o posta. Nu ma intelege gresit, cred ca Brasovul este unul dintre cele mai frumoase orase din tara din toate punctele de vedere.

Aici stam in sudul Londrei, in Croydon..unde este relativ linistit..in centru doar la munca si la vizitat.
    Avem si mall-uri si tot ce vrei si aici..mi se pare totusi putin aglomerat.
    Situatia ideala ar fi sa locuiesti la o distanta decenta de Londra, ca dupa o zi hectica de munca sa te duci la casuta ta linistita si sa scapi de aglomeratia orasului.
    La mine e ok aici..chiriile mai mici, liniste, nu prea multi negri(am o problema cu ei) >:)sunt multumita.

Lorena Wimbledonul e o zona foarte frumoasa, cam la jumatate de ora de Croydon. Case frumoase, zone rezidentiale..nu o sa te plictisesti..plus ca ai acces la toate mijloacele de transport.

18. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

Si eu subscriu din toata inima la cele spuse atit de bine de ilustrul "Doctor Johnson".
    "Samuel Johnson (often referred to as "Doctor Johnson"), literary titan of the 18th century — essayist, lexicographer, poet, editor, critic, and famous talker — is the second most quoted person in the English language, after Shakespeare."

19. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
  20. crisa81

crisa81 New Member

Trophy Points:
    0

Lorena - eu stau in Southfields, 5 - 10 min. de Wimbledon. E o zona cu foarte multa verdeata, iar de liniste nici nu se mai pune vorba. Fac 30 min cu metroul pana in centru, deci nu as avea nici-un motiv sa ma plang. Londra e un oras superb si e de inteles (cand la noi era rascoala lu'Horia , Closca si Crisan londonezii se plimbau cu metroul)Este adevarat ca uneori imi vine sa-mi iau campii cand vad atata agitatie dar se merita din plin orice efort de acomodare. Insa daca as avea sansa sa stau undeva mai departe de oras nu cred ca mi-ar displace ideea.

Share This Page