7.6 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Livravri Colete

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by alinakelly, Jul 7, 2011.

1. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    deci am spus ca revin cu pareri. Am folosit firma Pedro Tour ( pt nordul Angliei) si sunt f multumita! am trimis din Ro TV, calculator etc si au ajuns in conditii intacte si extrem de repede. Deci se poate :) numai bine

2. monel

monel New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva vreo firma de coletarie UK-Olanda?

3. xrt3

xrt3 New Member

Trophy Points:
    0
    cum e se mai plateste vama, ajung chestiile direct acaasa..? vreau sa iau ceva de pe net, si nu stiu daca tre sa mai trec pe la vama..
    stie cineva?

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    degeaba postezi aceeasi intrebare pe n topicuri daca nu pui o informatie de baza - unde esti.
    daca esti in uk vine direct acasa prin posta. la fel si in ro - viva ue!

5. suporteru

suporteru New Member

Trophy Points:
    0
    Pai normal nu se plateste nimic.Acum depinde cum trimiti,eu iti recomand sa trimiti printr-o firma de curierat nu prin servicii de posta.
    Eu am trimis cu domnul Tiberiu Antohi zeci de pachete si niciodata nu am avut probleme cu ele.A venit si le-a luat din UK provincie si au ajuns cu bine la destinatie.
    Pot ajunge oriunde si cand spun oriunde ma refer si la cele mai indepartate sate,cu drumuri vai de ele,asta numesc eu curierat.

Acum mai sunt si Smartparcel care trimit in Ro,Atlassib-ul,Crespocom-ul si altele insa Tibitrans(firma d-lui Antohi) are cele mai mici preturi pentru provincie UK,este convenabil pentru mine,numai ca trebuie sa trimiti mai mult de 50 kg dar asta o poti face usor,doar nu trimiti pe fiecare saptamana.

6. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog sa ma ajutati si pe mine.
    Sotul meu ar vrea sa imi trimita colet din Uk. Am citi topicul si anunturile de pe aici, dar mai toate postarile sunt mai vechi. Din ce am inteles eu mai de incredere au fost la vremea respectiva urmatoarele firme : Eastline, Crespocom, Tiberiu si DPD.

In ultimele luni a mai trimis cineva prin aceste firme? Din afara M25. Sunt de incredere?

La DPD care este pretul pentru un colet trimis Uk Romania, cu aproximatie pt 10 kg. Am vazut pe site-ul lor un pret care sincer nu am inteles : pt colet < 10 kg colet 128 lei.
    Adica e 128 lei coletul de 10 kg?
    Si Tiberiu cat are tarif in afara Londrei ca nu am gasit pretul.
    aaa, si trebuie in cutii de carton? poti sa trimiti intr-o geanta, de ex?
    Multumesc mult, anticipat, de ajutor.

7. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    prin crespocom, astept eu sa primesc unul, sapt viitoare!
    Minim e 20 kg, deci chiar dk pachetul tau nu are 20, ei te taxeaza pt 20kg. Pretul din Romania in Uk e de 2 lire/kg

8. nicole2005

nicole2005 New Member

Trophy Points:
    0
    Merci.

trebuie sa fie cutie ambalajul sau se poate si intr-o geanta ?

9. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    NU Crespo

Am trimis 7-8 pachete cu ei .. si unele merg bine ... cu altele am avut probleme ... O data mi-au uitat pachetul in Romania (neintelegeri cu colaboratorii de la FanCurier cica)
    In UK cateodata livreaza ala ore acceptabile, odata la 3 noaptea . Azi la 3 dupa-amiaza (cand normal lumea e la munca) . Deci trebuie sa mergi dupa pachet la ei la sediu.

Toate poate nu ar fi probleme majore, ne-am adapta pt ca avem nevoie, daca ar vorbi frumos la telefon, insa atitudinea lasa mult de dorit ...

Rata de roare si nervii is suficient de mari ... recomandati-mi alta companie

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

-ras2- -ras2- -ras2-

Si pe mine m-au trezit pe la 4 dimineata, tot dansii suparati!!!
    ca de ce nu raspund la telefon la ora 2 dimineata!!! -nu-ma-uit- -nu-ma-uit-
    ca ei bat TOATA EUROPA sa-mi aduca mie pachetul!
    PENTRU CARE PLATISEM DESIGUR!

Chitanta? -ras2- -ras2- -ras2-

11. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Pe mine nu m-a deranjar livrarea noaptea, e mai bine decat la 4 dupa-amiaza cand nu sunt acasa, m-a deranjat tonul si atitudinea...
    Daca te suna si nu raspunzi in 2 minute (poate esti pe buda), suna de 4-5 ori in alea 2 minute si apoi is f nervosi ... cam 3 zile inainte de a primi pachetul trebuie sa te pregatesti de marele eveniment din viata ta: primirea pachetului cu domnii de la Crespo, fereasca sfantul sa ratezi telefonul, sa fii nemultumit de ora la care livreaza (dupa-amiaza) ...
    Serviciul door-to-door m-ar fi satisfacut, pretul e ok ..... daca schimbau atitudinea ii recomandam cu caldura ...... asa caut altii ...

12. deionara

deionara New Member

Trophy Points:
    0
    Dragilor, caut si eu o firma prin care sa imi trimit toate lucrusoarele la Londra. Firma mea imi plateste transportul, am gasit o firma din Bucuresti care mi-ar lua lucrurile din Timisoara si le-ar transporta la Londra. Oferta pe care mi-au facut-o a fost in jur de 1,000 de lire. Pare mult, insa celelalte 4 oferte pe care le-am primit erau intre 600-1,500 de lire!

M-am hotarat sa nu imi iau multe lucruri, in principiu haine si alte cateve obiecte, nu mobila etc, asa ca probabil pt vreo 40 de kg de lucruri nu merita sa inchiriez un camion sau ce ofera firmele astea! M-am gandit si eu sa fac prin Atlassib cu care probabil m-ar costa vreo 200 de lire, insa nu pot sa risc sa mi se piarda chiar lucrurile cele mai importante.

Ce ziceti, ati avea incredere 100% cu toate lucrurile voastre importante cu Atlassib, sau sa las firma mea sa imi acopere cheltuiala de 1,000 de lire si nu mai le fac nicio economie? Mersi fain!

13. andreeabindea

andreeabindea New Member

Trophy Points:
    0
    NU stiti pe nimeni care sa livreze in Bristol? DE cand caut si nu gasesc nimic. Iar sa merg pana in Londra dupa un pachet este mult prea complicat. Iar posta este prea scumpa.
    Va multumesc

14. alamicupiticu

alamicupiticu New Member

Trophy Points:
    0
    care stie cum pot se poate trimite un pachet din romania in anglia (mansfield, undeva langa nottingham) ? ma intereseaza ceva mancare romaneasca si vreo litra de tuica.

ideal ar fi sa ajunga pana in paste, dar nu imi fac sperante.

15. sorinsorin

sorinsorin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna in 2 saptamani plec in londra si nu am ce duce sunt cu o duba !! Sunt din alba care are de trimis ceva pachete in londra sau inprejurimi sa ma contacteze multumesc!!

16. sorinsorin

sorinsorin New Member

Trophy Points:
    0
    deionara daca vrei ati duc eu cat intra la mine in dubita cu 650 lire !Si o sati intre foarte multe lucruri !!! ca e mare duba !!! Contacteazama !!

17. anghelandreea707

anghelandreea707 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: pachete uk - romania

buna. imi poti da is mie cateva detalii desprea firma respectiva: cum sa iau legatura cu ei (mama),cum pot trimite niste pastile(daca ma vor lasa) si un o lista estimativa cu preturi ? te rog mult. am nevoie de acest colet din rom in uk.

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am folosit pentru prima oara
    Eastlines,

superOK, au venit si ridicat de acasa, au cantarit totul,
    si...atentie!

MI-AU DAT CHITANTA!
    m-au bombardat cu update-uri prin email unde se afla pachetele mele, si, au ajuns cu bine, in 5 zile,
    cca 38 Kg am dat 53£, luate din afara Londrei, si duse la Roman.

19. pocketworld

pocketworld New Member

Trophy Points:
    0
    Sa va feriti de Euro Fratello. Am trimis din Iasi o geanta de circa 30 de kg la Londra. Tariful era de 1 lira pe kg, dar ca sa livreze la domiciliu tariful se dubleaza. Pana la urma mi-au luat 90 de lire, au umblat in geanta si au lasat-o si pe undeva afara, pentru ca era plina de stropi de noroi intariti.

Nu mai vorbesc de chitanta. Soferul nu avea chitantier sau cantar si nu era prea interesat de nevoile mele.

20. ramona79

ramona79 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua

sotul meu trebuie sa trimita urgent un plic cu niste documente din Anglia in Romania. am observat ca cele mai multe firme au plecari in anumite zile, o data pe saptamana. Stiti cumva o firma care ar putea prelua si trimite imediat plicul? Orice informatie mi-ar fi de ajutor preturi, timp pana la destinatie, o adresa sau un link.
    el locuiest in Burton on trent (poate fi ridicat plicul de acolo?)
    am vazut recomandarile voastre east lines, atlasib, Crespocom, tiberiu Antohi. Am nevoie ca plicul sa fie preluat si trimis imediat ce-mi recomandati?

va multumesc.

Share This Page