11 C
London
Friday, October 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Living costs in UK. Cum e viata in UK?

Discussion in 'ARHIVA' started by khepery, Sep 21, 2006.

1. khepery

khepery New Member

Trophy Points:
    0
    salut, numele meu e marius ,student in bucuresti,i-mi poate spune cineva cum e viata in mare britanie?
    as vrea sa ajung acolo printr-un program pt studenti,dupa incheierea programului as vrea sa raman acolo sa muncesc in continuare si sa fac si o facultate...ce parere aveti? [:)]

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Viata aici este probabil altfel pt fiecare dintre noi.
    Caini cu covrigi in coada nu sunt sigur, eu m-am plimbat mult si n-am vazut nici unul :)| dar daca esti un om corect, muncitor si mai ales stii ce vrei, atunci cred ca ai toate sansele sa te adaptezi f bine si sa si reusesti in ce iti propui sa faci aici.

3. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Corect, insa acest lucru e general valabil... Covrigi in coada nu sunt nicaieri si daca esti serios si muncitor te adaptezi repede... oriunde. Succes

4. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Buna marius!
    Parerile sunt impartite despre cum este viata aici.
    Este clar mai bine decat in Romania, nivelul de trai este bun, oameni civilizati.
    Sunt si chestii care nu ne plac aici, dar per total cred ca si cei mai nemultumiti dintre noi nu se pot plange.
    Cum s-a spus si mai sus, daca muncesti, vorbesti engleza si ai bun simt, atunci te vei adapta!
    aaa...ai grijaviata e scumpa mai ales ca student!

5. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde numai de tine sa-ti faci viata cum vrei. Nu am vazut, asa cum zicea si Motanik, caini cu covrigi in coada, nu am vazut nici macar covrigi, si nici nu ma plang pt ca prea multi covrigi te constipa, iar avand in vedere ca Londra este capitala culturala a lumii (daca nu-i asa, scuze), atata timp cat te descurci sa supravietuiesti, si te descurci, nu o sa poti niciodata sa spui ca te plictisesti sau nu ai ce face aici. Resursele, din toate punctele de vedere, parerea mea, sunt nelimitate.

6. Anonymous

Anonymous Guest

Dragule eu am prins cainele, am gasit si covrigul, insa nu avea gaura facuta. Atunci, am inceput s-o fac, si crede-ma burghiele romanesti nu prea merg la covrigul englez.
    Din afara toti covrigii par sa stea in coada catzeilor.
    E bine in Anglia abia dupa ce te acomodezi. Ca student banuiesc ca esti in jurul lu` 20. Deci o sa te descurci

7. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Buna asta cu cainele si covrigul, Florin...
    I like it... -happy-

8. zabronn

zabronn New Member

Trophy Points:
    0
    Cum v-ati adaptat in Anglia?? De ex. : cum va intelegeti cu seful , oamenii din uk , cum va petreceti timpul liber .va e dor de cei din ro( si aici ma refer nu numai la familie, ci la prieteni si colegi de fac:) )

9. Anonymous

Anonymous Guest

Daca te referi la colegii de liceu sau colegiu e OK dar pentru cei de facultate. mai greu.

10. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Nu m-am adaptat deloc asa cum credeam ca o voi face! Oamenii mi se par reci, satui de atatea natii, neinteresati de unde vii si ce vrei sa faci.
    Nu mi-e foarte dor de familie si prieteni de cand stau aici pt ca am venit pentru o viata mai buna si stiam la ce sacrificii ma voi supune, numai ca de multe ori devine deprimant sa nu ai prieteni apropiati. Noroc ca eu am venit cu prietenul meu si de aproape trei trecem peste probleme impreuna si mult mai usor.
    Vacantele ne incarca bateriile si ne ajuta sa mai rezistam cativa ani pana cand vom putea sa plecam spre alta tara...aici nu ramanem-clar!

11. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Casper, stiu ca New Zealand si Australia ofera niste oportunitati grozave mai ales ptr cei care vin din tara mama -blah- si sunt niste tari minunate cu oameni deosebiti...
    Spun asta ptr ca mult timp am studiat terenul si am fost convinsi ca vom merge acolo si am si ceva amici stabiliti pe acolo.
    Dar din motive familiale a trebuit sa renuntam cel putin deocamdata si sa ramanem la optiunea de tara europeana...
    Succes

12. Anonymous

Anonymous Guest

Da` ce aveti fratilor cu englezii -finger- ? Oare ei ne-au rugat sa venim in tara lor? Sa fim seriosi, noi ne-am facut-o cu mana noastra. :)|
    Pe de alta parte va spun cu mana pe inima ca natia asta de "reci" si "distanti" au mai mult bun simt comparativ cu multe alte natii din Europa si sunt destul de toleranti. Credeti ca spaniolii, italienii sau nemtii se comporta mai bine cu "strainii"? Nici pe departe... V-o spun din proprie experienta -violent-
    Voi cum v-ati comporta in Romania cu niste chinezi sau mai stiu eu ce natie care ar munci in acelasi loc cu noi? Just think about...
    -ww-

-ww-

13. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    eu cred ca parerile sunt impartite aici, au si ei dreptatea lor , dar cred ca totusi merg prea departe cu unele chestii, don't you think? -rock-

14. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0
    Australia? Yeeeess -angel2- Just like heaven.
    Tu numai ai studiat terenul dar eu am locuit acolo 23 de ani, de cand eram aproape junior. Si acum daca ma intrebi ca caut in Londra: future plans
    Aussie,
    -beer-

15. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0
    zulluflo,
    You're spot on. You hit the nail on the head -violent-
    Why do people like casper & Co worry about what the british think about us? Who gives a sh&@ anyway?
    Casper, I give you 3 choices:
    1. Forget it and get on with your life. -umbrela-
    2. See a shrink. -walk
    3. Pack your suitcase and head for Heathrow. -home-

Pick one (sic)

16. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    La cat de civilizat pari tu nici nu cred (tot cu mana pe inima o spun)ca pe tine te-ar ruga sa vii in tara lor!
    Daca puteai sa vorbesti normal si sa nu fii obscen poate-ti intelegeam punctul de vedere...poate ne spuneai si noua cum ai reusit performanta ....dar stai cam prost cu bunul-simt si nu am chef de cearta.

17. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Aussie aleg doua!Am ales prima varianta pentru moment iar mai peste cativa ani voi alege 3.
    Stiu ca e usor sa spui "fa-ti bagajele si pleaca" cum spune userul de mai sus, dar nu despre asta e vorba. Daca incerci sa te integrezi si nu reusesti ce poti face decat sa cauti alte variante !?!?!?!Tot el amintea de nemti...am avut niste prieteni in vizita din Germania si ei au remarcat aceeasi chestie de cand au aterizat.
    Se poate ca unora sa le placa foarte mult tara si valorile si atunci normal ca le este mai usor sa se integreze, se poate ca unii sa fie prea nesimtiti si sa nu dea a monkey's ass pe ce englezii cred sau simt sau se poate sa fi fost influetati de experiente placute si oameni deosebiti care le fac sederea foarte usoara. Eu nu am avut norocul....

18. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Really,Aussie...Atunci raman doar la tari europene cya, dar pana la pensie poate reusesc sa vad si eu raiul ala de pe pamant care se pare ca e in NZ.

Casper , nu mi se pare lipsa de bun simt in mesajul lui Florin, din contra...
    Si apoi fiecare aici are dreptul sa isi spuna parerea si nu cred ca este o conditie a acestui forum , ca toti sa avem aceleasi pareri, right?

19. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Si apropo de alte tari europene si nu numai.
    Am amici care au plecat in Germania si care s-au intors mai repede decat au plecat si au preferat Romania...
    Am prieteni care au stat in Germania , s-au stabilit in California si acum se reintorc in Germania.
    Am prieteni care au plecat din Canada in America...am 2 frati stabiliti in Madrid si colega de munca , care dupa 3 luni de Spain s-a intors invartindu-se de acolo...
    Si exemple de astea sunt o mie ptr fiecare dintre voi... [:)]

Depinde foarte mult de adaptabilitatea fiecaruia in tara respectiva si de ce asteapta de la viata in general si de la noua lui tara de adoptie in special...
    Fiecare om are locul lui in lumea asta cu conditia sa il gaseasca. -wave-

20. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0
    Casper, casper,
    No need to get upset.. :((

Nu stiu care e mai civilizat.. dar asta e alta poveste.

This might come as a shock for you, but you know what the most surprising thing is? Actually, I WAS INVITED to come and work here. In case you wonder, I am an Engineer in IT working for Lloyds of London (transfer from an Australian bank)

Sper ca nu pui la inima tot ce se discuta pe acest forum. Se spune ca imbatranesti repede -happy-

In viata mea in Australia am vazut multi (majoritatea sarbi, greci si libanezi) care la fiecare prilej incepeau: Mate, Australia is no good, Australia is 'this', Australia is 'that', etc. etc.

(Sa nu mentionez ca majoritatea aveau 3-4 case, afaceri, masini luxoase, tot comfortul care nici macar nu ar fi visat daca stateau in tarile lor.)

La care le raspundeam:
    Listen, if life's so tough on you here in this country why don't you go back where you came from? Maybe you'll live a better life there. Tullamarine (Melbourne's International Airport) is that way and if you need a lift, look me up.

Si cam toti aveau acelasi raspuns:
    But you know, is the kids that hold me back, they're born here, they have friends here, etc. etc.
    Yeah, right...

Din acest motiv ti-am dat acele 3 optiuni:)

I think we should make peace, I am not as bad as you might think -happy-

Who knows, I might turn up at the next party and I don't want to have a finger pointed at me (or up) all night -beer-

Share This Page