7.2 C
London
Sunday, December 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Lista Neagra a firmelor de intermediere job-uri !

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by taranu, Oct 5, 2009.

1. ripp32005

ripp32005 New Member

Trophy Points:
    0
    Firma ANSA JOBS SRL cu sediul in Tg MURES, inca am de recuperat si imi e clar ca nu mai vad banii de la ei 350 de euro taxa pe care mi-au cerut`o pentru un job in Irlanda initial, care ulterior a devenit job in UK pentru ca dupa 3 luni mi-au zis ca nu mai au locuri acolo.Au spus de cel putin 5-6 ori la telefon sa stau linistit ca imi recuperez banii.Am trimis pe capul lor pe cei de la ITM Mures sa faca ordine acolo , mi-au zis ca tot ce pot face e sa ii dau in judecata ca ei nu ma pot ajuta deloc.Inca o data NU , DAR ABSOLUT NU DATI BANI CELOR DE LA ANSA JOBS, am vazut ca acum au si mai multe anunturi decat in trecut !!!Dupa ce le dati banii nu o sa mai raspunda la telefon si o sa apara tot felul de scuze atunci cand raspund, concedii, mutari de sediu, etc. -nervos- -nervos-

2. Bacila Dorina

Bacila Dorina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!am vrut sa intreb daca cineva a auzit de MS WRANGHEL din Timisoara....eu am avut interviul cu firma de recrutare din UK, Agincare, care colaboreaza cu wranghel, totul a parut relativ ok. Relativ zic pt ca barbatul care mi-a luat interviul a sunat de pe un nr care parea romanesc...nush ce sa zic....se poate suna de pe cartela din anglia si sa para un nr de aici?...a auzit cineva de firma asta...?

3. lerua

lerua New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva ceva de firma Recruitment UK cu sediul pe Calea Floreasca, Bucuresti? A plecat cineva prin ei?

4. toma88

toma88 New Member

Trophy Points:
    0

Ce ai rezolvat su cei de la StudLine?

5. toma88

toma88 New Member

Trophy Points:
    0
    A plecat cineva cu TransLine Group din Brasov?

6. Patraulea Caraulea

Patraulea Caraulea New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer de firma nu prea stiu nimic, dar par in regula. Si eu am fost la interviu la ei, pentru munca in Birmingham, depozitele Amazon, si probabil o sa plec, desi stiu ce ma asteapta si nu ma incanta, exista si un video pe youtube, facut de BBC, despre conditiile de munca acolo. Din ce m-am interesat pe la cunostintele care au mai "ars-o" prin batranul UK, nici indienii nu prea se mai baga la asa ceva. Vorbim de multa munca prost platita, target-uri la care n-o sa ajungi, deci cam 3 luni de munca, dupa care... altceva. Asta daca si tu ai aplicat pentru pozitia asta.

7. dragos39

dragos39 New Member

Trophy Points:
    0
  8. Laura 24

Laura 24 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna eu sunt noua aici si as avea o intrebare,am primit un loc de munca in Bournemouth de la firma pearsonanderson.co.uk si as dori sa va intreb daca stiti ceva de firma respectiva,nu mi-a cerut nici un fel de comision,mi-a gasit de munca la un azil de batrani ca infirmiera.sunt azile in orasul respectiv?astept raspuns si va multumesc mult!

9. wind2k9

wind2k9 New Member

Trophy Points:
    0
    Mai oameni buni...in viata asta..sau in lumea asta nu trebuie niciodata sa DAI BANI ca sa muncesti. Agentiile de recrutare isi iau comision de la ANGAJATORI..niciodata cel care trebuie sa munceasca nu va trebui sa plateasca un comision. De ce autoritatiile nu au ce sa le faca acesteor agentii care va jupoaie de bani este din cauza ca in contractul pe care il semnati esti scris "consiliere" si nu comision. De aceea ei scapa. Dechideti ochii cand semnati si tineti minte acest lucru..ca sa muncesti nu trebuie sa platesti nimic.

Laura24 daca ne spui si numele azilului poate putem sa te ajutam..iti imaginezi ca azile sunt peste tot....

10. Laura 24

Laura 24 New Member

Trophy Points:
    0
    nu mi-a aspus nimic de numele azilului,mi-a zis ca doar cand ajung acolo voi vedea:((

11. Dan360Rec

Dan360Rec New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, sunt Relativ nou pe forum (cu cont ) dar va urmaresc de mult timp.

Am doar o singura intrebare , avand in vedere ca sunt in rubrica (Firme de Recrutare/Intermediere)

Are cineva vreo informatie ,cu privire la agentia 360Recruitment ? cu sediul in UK Nottingham ??

Este evident dupa nickname ca lucrez pentru ei, dar eram curios doar daca exista vreun feedback negativ. . . .

Raman in continuare un "Cetitor" inrait al acestui forum , Mult respect si toate cele Bune

12. Radicals

Radicals New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor.
    Am observat ca unii dintre voi cauta informatii despre "Mrr Recrutment". Sa va spun cateva cuvinte despre cine sunt cu adevarat. Totul incepe cu un anunt foarte pompos pe net dupa care daca suni la ei , te cheama la un hotel intr-o sala de conferinte (eu am fost la Ramada in Bucuresti) sau unde gasesc sa inchirieze spatiul. Acolo vi se prezinta de catre 2 englezi si 2 romani o serie de firme care cauta mana de lucru cat si o schema de salarizare. Fiecare candidat isi alege firma si afla in ce oras este repartizat. Eu de exemplu am ales DHL ca firma. Zis si facut; puteam sa plec in orice zi , chiar si a 2-a. Am ales sa plec luni pe 8.9. Marele meu noroc a fost ca am avut inspiratia sa cer celui cu care am vorbit prima data la telefon si dupa aceea la interviu, 2 contacte cu care m-am intalnit in aeroport.
    Am ajuns la Londra si dupa ceva peripetii, noaptea am ajuns in Wolverhampton un mic orasel de provincie in care fusesem repartizati. De aici au inceput dubioseniile . Din tren am fost anuntati de o romanca care vine frecvent si racoleaza romani pt joburi in UK ,ca va veni cineva sa ne ia cu masina de la gara. Am asteptat aproape o ora acea masina . Dupa aceea am fost dus, impreuna cu cei 2 cu care luasem legatura in tara, la o locatie , ei 2 intr-una si eu in alta. O sa las la finalul povestii cateva poze din acele locatii. Eu am ajuns intr-o casa fara curent.Doar cu cartela , o incarci ca pe una de telefon si o bagi la contuar. Am zis ca nu am ce sa fac acolo , pentru ca nu mai aveam nici baterie la telefon si a 2-a zi trebuia sa mergem la induction. Au zis ok (ma refer la sofer si la romanca cu racolarile). Mi-au spus ca pot sa imi dea provizoriu un loc intr-o camera unde mai dormea cineva. Era un patut cam jumate din cat sunt eu (am 1-83). Sa pot sa dorm ? Cum as fi reusit . Poate maxim jumatate de ora . Cazarea propriu-zisa trebuia platita a 2-a zi cand trebuia sa ne mutam in casa noastra cica. Costa 380 de lire, iar daca nu iti convenea si vroiai sa pleci de acolo ,banii dati ramaneau dati, iar locul de munca era strans legat de cazare dat fiind faptul ca MRR RECRUTMENT NU ESTE NICI PE DEPARTE O FIRMA DE PLASARE DE FORTA DE MUNCA CI UNA IMOBILIARA
    A venit a 2-a zi cand trebuia sa ma intalnesc cu amicii mei si sa mergem la indction. Aveam stabilita ora ,dar am asteptat cam 1 ora jumate in frig dupa soferul care trebuia sa ne duca la locatia aleasa , aproximativ 100 de km. Evident am facut aproape 2 ore pana acolo , iar la final am fost aproape obligati sa achitam 5 lire. Am dat cate 3 , soferul nu a mai avut ce sa zica si ne-a trecut pe lista de datornici . Am asteptat inca o ora sa intram la induction, unde ni s-au dat niste teste de limba engleza si in functie de asta eram sau nu angajati. Am terminat relativ repede si urma ca cineva sa vina sa ne ia si sa ne duca inapoi in Wolverhampton. Am asteptat 4 sau 5 ore acea masina .Dupa vreo 3 a venit una din ele . Politia l-a arestat pe sofer direct. Era unu din soferii care luau banii ilegal pe transport, mai exact, transport ilegal de persoane. Au mai trecut inca 2 . A venit acelasi sofer care a venit seara la gara. Nu avea absolut nici o treaba cu noi .A stat inca jumatate de ora la telefon dupa ce noi statusem aproape 5 ore sa il asteptam . La interventia unora (printre care si a mea) am reusit sa il urnim. Planul il aveam facut. Trebuia sa evadam pentru ca seara urma sa vina cineva sa ne ia cele 380 de lire pentru cazare .Ajunsi unde aveam bagajele , am facut niste poze la acele locatii unde nici macar animalele nu ar putea trai si am plecat. Nu mai zic ca nici nu trecuse jumatate de ora si am fost sunati de oamenii cei primitori, ca de ce am plecat ?, ca nu puteam sa anuntam? ca trebuia sa ii sunam si sa ne mutam in probabil alte cocine.
    Concluzia e ca nu sunt nici pe departe cine zic ei ca sunt. Acolo e o mafie in adevaratul sens al cuvantului . Vrei job acolo ? Stai unde vor ei. E o indianca care detine monopol in oras in materie de locatii de cazare, care mai are si 2-3 ajutoare pe langa ea (unu din ei e soferul cel "dragut") . Daca totusi iti convine cazarea, ai sanse sa fii chemat la munca dupa 2 saptamani iar primii bani sa vina dupa o luna sau poti sa fii chemat o zi si dupa aceea sa te mai cheme dupa 3-4 zile. Deci, nimic serios.
    Acum eu mi-am gasit prin niste cunostinte cazare langa Londra si un job momentan stabil.Oricum, joburi sunt destule aici. Problema e cu cazarea. Ai cel putin 1000 de investit? (garantie + prima luna), da, se merita sa incerci.

Poze cazare Wolverhampton :

http://prntscr.com/4rbics
    http://prntscr.com/4rbiph
    http://prntscr.com/4rbiyy
    http://prntscr.com/4rbj8y
    http://prntscr.com/4rbjih
    http://prntscr.com/4rbjpv
    http://prntscr.com/4rbk1a
    http://prntscr.com/4rbk8p
    http://prntscr.com/4rbkhh
    http://prntscr.com/4rbkqw
    http://prntscr.com/4rbkzl
    http://prntscr.com/4rbl5y

13. ralukutza2015

ralukutza2015 New Member

Trophy Points:
    0
    doamne fereste,am fost si eu contactata de o firma care cereau 380 lire pentru camera , dar nu inteleg de ce suntem noi obligati sa platim depozit si comisionul casei, daca depozitul e 5% din rent si depozitul este refundabil. adica ei colecteaza comision si depozit de la fiecare persona. oricum am cazut de acord sa plec pe cont propriu. nu te poti baza pe aceste companii din romania.

14. wind2k9

wind2k9 New Member

Trophy Points:
    0
    Da intradevar am auzit si eu de aceasta firma..defapt sunt mai multe. Cum le recunoasteti usor ..dupa ofertele inclusiv de cazare pe care le au in momentul cand tu te duci si cauti defapt de munca. In Manchester am avut un prieten care sa lovit de asa ceva. La baza intradevar sta o firma de recrutare dar din cate am inteles acei oameni nu stiau ce fac cealata firma(in cazul nostru imobiliara) sau cel putin sau prefacut ca nu stiu. Oamenii de contact in cazul prietenului meu erau un cuplu roman..o sa vorbesc cu el ca sa imi dea chiar linkurile lor de fb...cel putin sa stiti cu cine vb in caz de...

Totusi daca va loviti de ei...nu ezitati sa le faceti un raport la politie. Aici e diferit ..va asculta si daca se strang un usor nr de reclamatii vor lua masuri. Dupa parerea mea acele locatii cred ca sunt date de council ptr anumite persoane ca ajutor...deci daca acea indianca are aceste locatii si cei de la council vor descoperi asa ceva ..numarul ei pe tricou e ca si alocat.

Defapt cel mai usor lucru de a face un raport este http://www.actionfraud.police.uk/ ...credeti-ma ca va da rezultate.

15. balintdnl

balintdnl New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, a plecat cineva in UK prin firma WRSC Consulting/Melania??? Ce referinte puteti sa dati despre aceasta firma de intermediere?

16. balintdnl

balintdnl New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, a plecat cineva in UK prin firma WRSC Consulting?? Ce referinte puteti sa dati despre aceasta?

17. Radicals

Radicals New Member

Trophy Points:
    0
    Oameni buni. Nu plecati cu nici o firma din tara. Nici una nu este serioasa . Daca vreti sa plecati , e necesar sa aveti ceva lichiditati cat sa va intretineti cel putin o luna + in jur de 1000 de lire de fiecare pentru un avans si o luna de cazare . Cam pe la toate agentiile sunt cam aceleasi taxe (depozit+avans 1 luna). Nu va incredeti in nimeni. Toti sunt doar pe furat , ca doar asta e sistemul la noi .Cel mai indicat e sa va cautati job si cazare pe cont propriu. Bafta

18. ROMANI INSELATI

ROMANI INSELATI New Member

Trophy Points:
    0
    MRR Recruitment
    Acest mesaj este destinat tuturor persoanelor care doresc sa plece in Anglia prin MRR Recruitment. Va intrebati daca sa va incredeti sau nu in MRR Recruitment http://www.mrrrecruitment.co.uk/about-us/,pentru a pleca sa faceti bani? Va ajuta? Va ofera contract de munca pe 3,6, 12 luni? Perioada nedeterminata? Sunt seriosi?
    Haideti sa va raspund. Sper sa va convingeti.
    MRR o sa va promita lucruri frumoase. Ca ei sunt firma de recrutare, ca ei sunt corecti, bla bla bla... Or fi ei firma de recrutare. Or fi? Da. Sunt inregistrati ca firma de recrutare. Nu contest, pentru ca nu stiu, daca au avut vreun recrut englez care sa lucreze intr-un loc de munca prin ajutorul lor. Dar stiu sigur, adica din proprie experienta, ca pentru a te angaja ( la depozite - cu asta se cam ocupa), te obliga sa te cazezi la ei. Vrei job? Pai trebuie sa vrei si cazare! Pai din asta isi fac ei grosul!!! Pai o casa pe care o iau ei, probabil costa cel mai mult 450 lire. In casa ei cazeaza vreo 8 persoane si iau chirie 55 lire pe saptamana de persoana. Faceti voi un calcul. Iese putin profit pe casa, nu-i asa? Pana aici sper ca v-ati convins.
    MRR Recruitment spun ca doar colaboreaza cu o firma specializata in cazari, unde lucreaza bineinteles si romani. Abureli ca firma este englezeasca. Este un nume pe care il gasesti pe net, poate iti si vorbeste cineva in engleza. Dar fratilor, romani nevinovati, nu este cum va spun ei!
    Va asigur ca nu am niciun interes personal. Nu imi iese nimic prin publicarea acestui mesaj. Vreau sa va treziti din vis! Vreau sa va avertizez, poate pe lumea cealalta primesc o bila alba.
    Va deporteaza in case jalnice! Este oribil! Pereti sparti, geamuri lipsa, fara electricitate, gaz. Inchipuiti-va turcii cand au venit peste romani, ce-au lasat in urma lor? Au spart case, au furat, au incendiat cladiri, au furat animale. Au nenorocit! E, asa arata casele in care va duc ei! Va trateaza ca pe animale. Va baga in custi, cotet etc. Rusine sa va fie daca acceptati asa ceva! Din cauza unor oameni care nu se respecta, niciun roman nu va fi respectat!
    In ceea ce priveste angajarea, sunt romani care inca stau pe tusa. Asteapta sa fie bagati la munca. Oare se vor alege cu job? Sau vor fi scosi din casa chiar de proprietarul de nationalitate engleza? Cred din proprie experienta ca a doua varianta este corecta. Adica: vor fi dati afara din casa direct de englez.
    Salariul? Pai 30% taxe, pai 55 lire cazare pe saptamana, pai transport 5-6 lire. Sunteti platiti 6,31lire pe ora. In cel mai bun caz lucrati 40 ore pe saptamana. Dupa calculele mele as fi ramas cu sub 120 lire pe saptamana. Calculam si mancarea. De o persoana minim 20 lire pe saptamana mancare. Pai daca mai vrei si altceva, pai ia-ti gandul! Cu ce ramai? Daca mananci numai oua, fasole si paine, strangi maxim 100 lire pe saptamana, 400 lire pe luna. Inmultit cu 5lei lira, sunt pana in 2500 lei. Pai si vii aici, departe de casa, suferi, te degradezi ca om pentru banii pe care ii poti face si in tara? 2500 in cel mai fericit caz. Pe bune? Josnic!
    Acum o sa va vorbesc despre partea cea mai rea. In cazul in care faceti parte din categoria celor care nu vor fi angajati, veti ramane in strada ca niste caini. Nimeni nu va va ajuta! Romanii sunt foarte rai in Anglia. Daca nu stiti engleza, luati-va gandul! Nu veti reusi sa va angajati pe cont propriu! Nu aveti nicio sansa! Asta daca nu cumva sunteti eroi si reusiti sa supravietuiti fara apa, hrana si caldura. Vedeti ca in Anglia este frig si ploua aproape in fiecare zi. Aici nu sunt ghetouri, blocuri si alte cladiri in care sa va adapostiti! Prin pomi nu va sfatuiesc sa stati!

NU MMR RECRUITMENT!
    DA, SUNT TALHARI!

19. ROMANI INSELATI

ROMANI INSELATI New Member

Trophy Points:
    0
    NU CREDETI ANUNTURILE CARE VOR SA VA CONVINGA ca MRR RECRUITMENT este firma serioasa. Vor dori sa anuleze mesajul meu anterior care este real.
    NU MRR! NU VA ALEGETI CU NIMIC! VETI FI TRATAT PRECUM SCLAVI, ANIMALE! Firma asta este de fapt o organizatie de criminali! Au invatat sa insele romanii de la romani. Feriti-va de: Beatrice(nume de scena probabil), Ramin, Roman. Poate or sa isi schimbe numele firmei. Nu uitati numele.
    Daca le cadeti in plasa, va luati teapa, nu prea aveti ce sa le faceti. Dau tepe legal. Practic, esti de acord sa fii inselat!
    NU va lasati pacaliti de nicio vorba de-a lor frumoasa!
    Daca ati apucat sa va faceti rezervare, anulati-o! Daca ati ramas blocati la ei, cautati sa plecati cat mai repede. Nu mai sperati!
    Va rog sa dati mai departe. Asa cum eu am stat sa va scriu, pentru niciun interes, voi dati decat un copy si paste. Puteti scrie doar cateva cuvinte: 'Nu MMR Recruitment. Sunt tepari!'

20. stoenac

stoenac New Member

Trophy Points:
    0
    salut ..imi poate spune si mie cineva .ceva despre firma ..GLOBAL EMPLOYMENT SOLUTIONS?e firma serioasa?e de la oradea...

Share This Page