2.9 C
London
Monday, December 09, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Lista Neagra a firmelor de intermediere job-uri !

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by taranu, Oct 5, 2009.

1. ValentinAdrian

ValentinAdrian New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare. Am citit multe din posturile referitoare la Ruby Red. Pana la urma, sunt escroci? Tocmai ce au postat un job opening pe bestjobs si ma intrebam daca merita sa aplic sau nu. O zi buna

2. NC24

NC24 New Member

Trophy Points:
    0
    SC SIEBENBURGISCHE PRIVATE ARBEITSVERMITTLUNG SRL cu sediul in Sibiu, str. Negoi, nr. 76 C – TEAPA!!!
    Iti face un contract cu ei in care specifica pentru ce dai bani si cum o poti recupera, dar de recuperat bani nu poti sunt niste clauze in care numai ei castig. Ne-au promis ca intr-o saptamana primim contract din Anglia, dar cand a trecut saptamana le-am sunat si mi-au zis ca inca nu au primit raspuns din Anglia. Si a trecut inca o saptamana si acelas raspuns am primit. Mi-au zis ca daca vreau pot sa reziliez contractul, am trimis prin fax cererea de reziliere si am primit inapoi 49 lei din 490.
    Ei mi-au zis ca nu percep comisioane, cica bani astea (490lei) sunt pentru traducerea actelor si drumul panan Anglia. Sa nu aveti incredere in ei.

3. valentinamarcu84

valentinamarcu84 New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara am si eu o intrebare : stie cineva de firma AMGJOBS recrutare asistenti medicali si medici? sau cineva care sa fi plecat prin aceasta firma? multumesc anticipat

4. aura.suhanea

aura.suhanea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!Poate sa-mi spuna cineva ceva de firma EXPRESS JOBS LIMITED din Birmingham?Multumesc!

5. valy1410

valy1410 New Member

Trophy Points:
    0
    GREEN JOBS UK 2010 LIMITED, BIRMINGHAM

Dragi Romani,

Cei care visati ca in Anglia umbla cainii cu covrigi in coada cititi mai departe:
    Am contactat din tara firma GREEN JOBS UK 2010 LIMITED, BIRMINGHAM, reprezentata de d.nii RAZVAN GHEORGHITA si LAURENTIU STELIAN PLESAN, ambii din Pitesti. La telefon totul era minunat, promisiuni ca ne ajuta cu cazarea (39 case ale agentiei, toate situate pe ruta de transport a indianului MAZ (firma BHX Travel ltd. www.bhxtravel.com – revin si la el!!!), locurile de munca (Ocado-depozit) si actele (NINo, cont bancar etc.).
    Cei doi domni se ocupa cu racolarea de forta de munca iar indianul cu transportul (are soferi si microbuze, toate cu geamuri negre sa nu se vada ca transporta oameni din Birmingham, Wolverhampton si toate imprejurimile depozitului Ocado).
    Am ajuns acolo si dupa o lunga asteptare ne-au luat de la aeroport. Ne-au dus la o garsoniera, motivand ca nu au nici o camera disponibila si ca trebuie sa stam acolo cateva zile. Pret: 1000 Lire (2 persoane), 200 fiind garantia. Garsoniera (pe Summerfield Road) era un dezastru, plina de mucegai, nimic nu functiona, nu am avut cum sa facem o cafea 3 zile, nu avea nimic la bucatarie (vase, vesela etc.).
    Dupa 3 zile ne-au mutat intr-o casa (KELIA DRIVE 5, Smethwick B67 7QU – ACEASTA CASA A PRODUS 4000 LIRE INTR-O LUNA DE LA ROMANII CARE AU VENIT SI AU PLECAT - Dai banii si indiferent cat stai o zi sau doua saptamani ai pierdut banii, daca mai recuperezi garantia e bine!!!!) 3 camere si baia la etaj, jos un asa zis living si bucataria. Recunosc, cea mai buna din cate am vazut mai apoi! Aici cazarea este 900 Lire (200 fiind garantia).
    Intr-o saptamana ne-au dus la interviu (nu ei cu masina ci ne-au dus pana la statia de benzina Esso din Aston, de acolo te prelua MAZ (trebuia sa-l platesti 7 Lire de persoana transport zilnic la/de la munca (adica 150 Lire pe luna doar transport - afacerea lui din care scoate pe luna peste 60 000 Lire fara sa plateasca nici o taxa!). MAZ indianul are intrarea la Ocado si el duce oamenii ca pe vite acolo zi de zi!
    In afara de angajare nu au facut nimic de 60 lire/persoana care zic ca ii iau pt ca te ajuta cu actele. Cont bancar am facut singuri, programare la NINo cica au facut la Coventry. Ne-am dus acolo si SUPRIZA nu aveam nicio progamare facuta. Deci bani luati degeaba!!! Si am platit si trenul degeaba pana la Coventry 13 Lire!!! pe care nu i-am mai vazut ca ne-am dus acolo fara rost trimisi de ei!!!

Ne-am angajat!!!! dar ATENTIE, ne-am angajat finndca vorbim engleza, altfel nu aveti nici o sansa. Nu va lasati pacaliti de ei ca aveti nevoie de cunostinte minime.

De luni incepeam munca!!!
    Ne-am trezit la ora 02:00 AM, deoarece MAZ nu vine pe la noi sa ne ia. Am luat taxiul (15 Lire pana la aceeasi Statie Esso Aston), de unde la 03.50 AM ne-a luat soferul lui MAZ si ne-adus la Ocado. La 04:30 am inceput munca pana la 14:30 PM. La plecare acelasi sofer ne-a luat si ne-a dus in oras. Ne lasa undeva cat mai aproape de o statie de autobuz. Luam autobuzul pana in centru si apoi schimbam pana in Smethwick (8 Lire – all day saver for group).
    Total transport pe zi: 37 LIRE + aprox. 5 ore pierdute zilnic pe drum.
    Dupa cateva zile au zis ca ne muta mai aproape de ruta de transport a marelui MAZ (el e seful, cei doi romani se ocupa de maruntis). Am vazut vreo 5 case, toate dezastru, de la mucegai pana la sobolani (o colega s-a trezit noaptea cu el in pat) de la o baie de 1 mp la 8 persoane pana la mai ceva ca WC-ul public. DEZASTRU!
    Ne-am intors la Kelia Drive 5, asa cum am zis era lux fata de celelalte si am preferat sa cheltuim 37 LIRE pe transport decat sa stam in mizerie, ca niste animale!
    La OCADO eram ca robotii, lucrezi mai mult la frig (0-5gr C. zic ei dar sunt cam -10gr C. Si km multi pe zi de alergat intre statii sau intre etaje.
    TOATE ANUNTURILE CA MAI ANGAJEAZA SI ALTCEVA SUNT FALSE. Doar sa te prinda si apoi tot la depozit ajungi!! (soferi, ospatari, barmani, depozit de electrocasnice – MINCIUNI).
    Ei nu au decat OCADO!!!

Am plecat dezamagiti, fara sa primim nici macar cei 200 Lire garantia. (Aaaa curentul si gazele le platiti singuri (se incarca niste stick-uri), daca va dau banii dupa vreo 2 saptamani e bine).
    Deci, am plecat dupa 1 luna fix cu paguba de la la prietenii nostri de 223 LIRE (garantia, tren, curent).

Dragi Romani,
    AVETI GRIJA LA ANUNTURI, NU CREDETI ORICE SI MAI ALES
    SA NU LUCRATI CU ROMANI (GREEN JOBS UK 2010 LIMITED, BIRMINGHAM, reprezentata de d.nii RAZVAN GHEORGHITA si LAURENTIU STELIAN PLESAN, ambii din Pitesti!!!!)
    Pt. detalii suplimentare puteti scrie la cdiua1@yahoo.com

6. Vlad21

Vlad21 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare români

A auzit cineva ceva de firma de recrutare asistenti medicali
    " Brilliant Recruiment " ?
    Multumesc anticipat

7. Svetlana89

Svetlana89 New Member

Trophy Points:
    1
    Salut. Cine cunoaste firma Deas-job? Cu sotul am gasit pe www.ecanada.ru, am indeplinit cerintile lor, in afara de plata . Ne-au cerut 100$ , care ulterior trebuia sa-i achitam prin terminalul de plata, nu transferati pe un cont bancar. Am telefonat numerele indicate pe www.ecanada.ru si nu raspunde nimeni. Orice informatie a D-stra ne va fi utila. Merci mult.

8. Ciprian DINU

Ciprian DINU New Member

Trophy Points:
    1
    Salutare tuturor !!! Știe cineva informații reale despre MEDIKO HIRE ? Mulțumesc.

Share This Page