19.2 C
London
Friday, July 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Limited Company pt. romani

Discussion in 'ARHIVA' started by lpop23, Aug 23, 2007.

1. gabely

gabely New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi Ella,am inteles.
    Ieri am sunat la HMRC pt amandoi.Acum ramane sa vedem care are succes mai mare cu self,ca sa ne decidem care din noi sa fie dependentul.
    Cum pot sa obtin un NINO temporal? In ian 2007 cand am cerut NINO temporal cei de la JOB C. din Edinburgh mi-au spus ca nu se mai dau temporale.
    S-a mai schimbat ceva de atunci?

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    NINO temporar il scrii singura:

TN= temporary number + data nasterii sub forma zi zi luna luna an an + sexul masculin=male=M sau feminin=female=F. Un barbat nascut pe 1 ianuarie 1980 va avea National Insurance Number temporar TN010180M.

3. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    gabely, sa va mearga bine si sa angajati voi pe altii.

Cu NINO, lucrurile stau cam asa:

1. HMRC nu mai accepta NINO temporar, asa stiu si eu, dar au mai fost unii care s-au descurcat asa pe moment, de asta ti-am sugerat si ideea asta. Banuiesc ca fie nu se aplica unitar reglementarea, fie angajatorul a facut plata in primele 2-3 saptamani pe NINO temporar, dar operatiile in contabilitate s-au inregistrat dupa obtinerea NINO definitiv.

2. Ca self employed, NINO nu iti trebuie in relatiile cu clientii. De altfel, daca un client te intreaba de NINO, spune-i ca esti self employed si ai UTR si ca nu iti trebuie NINO in relatiile cu clientii. Pe linkul asta vezi ce iti trebuie sa duci ca acte dupa ce iti faci programarea la Job Centre pentru NINO:

http://www.dwp.gov.uk/lifeevent/benefits/ni_number.asp

3. NINO obtinut ca self employed il folosesti si daca gasesti un loc de munca in calitate de angajat. NINO e permanent, nu se schimba.

Mult succes.

Share This Page