5.3 C
London
Saturday, December 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Limited Company pt. romani

Discussion in 'ARHIVA' started by lpop23, Aug 23, 2007.

1. mariasexybody

mariasexybody New Member

Trophy Points:
    0
    Re: LTD in UK

Buna,

Ca si LTD, taxele se platec anual (taxele pe profit), daca ai si angajati vei avea PAYE care se plateste lunar sau la 3 luni depinde de cati angajati ai.

In primul rand trebuie sa-ti alegi un "year end" adica daca ai inceput sa trade pe 1 Ianuarie 2008, "year endul" tau poate fi 31 Decembrie 2008 dar nu neaparat. Ca sa folosim acelasi exemplu , daca year endul tau e 31 Decembrie 2008, trebuie sa-ti platesti taxele pe profit pe 1 Octombrie 2009, ceea ce inseamna ca trebuie sa-ti platesti taxele 9 luni si o zi dupa year endul tau. Asta e cazul cu toate companiile LTD. E diferit daca esti self employed.

Deasemenea pentru ca esti LTD este obligatoriu sa-ti depui Financial Statements i.e accounts la Companies House la 10 luni de la year endul tau. Stiu ca e ciudat avand in vedere ca trebuie sa-ti platesti taxele la 9 luni de year end deci va trebuii sa ai conturile pregatite deja.

Cu cecul pt taxe trebuie sa depui accounts si de asemenea o Corporation Tax computation...care arata cum ai ajuns la cifra respectiva.

In scurt, as sugera sa-ti iei un contabil cel putin pt primul an, pana te obisnuiesti cu procesele respective ca sa fi sigur ca esti in limitele legale.

Maria

2. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Re: LTD in UK

Multumesc tuturor. Voi veni la vara sa deschid un LTD dar voi apela la o firma care se ocupa cu asa ceva. Nu ma intereseaza sa stau acolo ci doar sa execut lucrari in domeniul meu acolo cu angajatii mei. De aceea nu optez pt. self empl. deoarece nu voi lucra numai eu! Daca mai aveti sfaturi va rog sa le postati

3. mariasexybody

mariasexybody New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Nu trebuie neaparat sa fi LTD ca sa poti sa ai angajati. Ca si self-employed trebuie sa-ti alegi o ruta : sole - trader, partenership, LLP. Probabil vei fi sole trader, dar poti sa ai angajatii tai. Normal cand te hotarasti sa fi self employed te uiti la avantajele vs desavantajele de LTD si sole trader din punct de vedere al taxelor si bineinteles in functie de domeniu. Trebuie sa intelegi diferenta dintre cele doua.

Da-mi un PM inainte sa vii si mai discutam...eu sunt contabila.

Noroc

Maria

4. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Deocamdata la vara vreau sa deschid LTD-ul iar din toamna sa execut lucrari pe piata din UK. Sole trader este un fel de microintreprindere la noi unde impozitul este de 2% din venit in RO!!! Inca nu as putea lucra efectiv acolo ca nu am personal destul. De abea fac fata in RO la cat am de lucru cu cati oameni am.

5. brunetel21

brunetel21 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

As vrea si eu sa deschid o firma, sau nu neaparat, vreau sa lucrez eu, impreuna cu tatal meu si 2 unchi.Se poate ca eu sa incep ca slef-employed si sa ii angajez si pe ei? Cum ii angajez daca nu au permis de munca in uk? Sa fie toti self-employed ar fi o durere de cap pt toata lumea cu atatea contracte intre noi, si implicit mai multi bani pierduti prin taxe, deci care este cea mai buna solutie?
    Am citit pe forum dar nu am gasit pe nimeni cu exact problema mea.
    Self, Sole, LTD, firma deschisa in romania care sa profeseze in UK?,care sa fie alegerea care sa imi dea usurinta in ceea ce vreau sa fac.

Multumesc anticipat celor care vor raspunde.
    O zi buna.

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Brunetel, conform regulamentului, nu ai voie sa postezi acelasi mesaj in mai multe subiecte. E suficient unul; celelalte doua au fost sterse.

Un tutorial legat de LTD-uri va fi postat in urmatoarele zile.

7. brunetel21

brunetel21 New Member

Trophy Points:
    0
    am inteles regulamentul insa am gasit 3 topicuri diferite care dezbat cam acelasi subiect LTD, self , etc , ca drept dovada ca am folosit functia search insa nu am putut sa ma decid la care sa postez.
    Imi cer scuze pentru inconvenientul creat si sper sa preimesc un raspuns deoarece nu sunt inca in anglia.

Multumesc

8. brunetel21

brunetel21 New Member

Trophy Points:
    0
    Este autorizat ca printr-un LTD sa aduci 5 muncitori din Ro si sa le faci permis de munca pe spatele companiei, sau trebuiesc declarati fiecare in parte self?

Multumesc

9. mariasexybody

mariasexybody New Member

Trophy Points:
    0
    Buna brunetel,

Ai pus o intrebare foarte bunala care nu am un raspuns, dar de ce nu suni la Home-Office , sau Immigration advisory?

Stim ca poti sa-ti deschizi firma in Uk si stim ca poti sa ai angajati in Uk, dar nu stim daca le poti face permise de munca altor romani!

Trebuie sa te gandesti daca se merita financiar. Daca ai angajati, ei vor trebui sa plateasca PAYE si NI (ceea ce plateste oricine e angajat dar si ca self employed). Deasemenea , tu va trebui sa platesti employer national insurance contribution pt ei (12.8%).

Trebuie sa te gandesti si la limite , spre exemplu daca firma ta face peste £64,000 turnover, va trebui sa te inregistrezi pt VAT (TVA in Ro).

Daca sti ca e posibil, atunci gandeste-te ca impartind suma la 4 va fi mai avantajos.

Maria

10. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Pt. brunetel:

Atat timp cat accesul romanilor pe piata muncii din UK este restrictionat, nu-ti vei putea angaja rudele decat daca obtii work permit pentru ele sau daca au blue card, indiferent daca vei lucra ca self-employed (sole trader) sau ca LTD. Din acest punct de vedere trebuie sa respecti legile pe care le respecta orice angajator din UK.

Daca rudele vin cu sotiile, atunci acestea se pot declara self-employed, iar sotii pot obtine blue card ca dependenti de ele.

Faptul ca va declarati toti self-employed nu presupune ca platiti mai multe taxe decat in cazul in care ei ar fi angajatii tai si nici nu e obligatoriu sa faceti contracte numai intre voi. De exemplu:

- daca ei sunt angajatii tai, atunci exista sansa sa ajungi repede la pragul la care trebuie sa devii platitor de TVA; asta inseamna preturi mai mari pentru client, TVA de plata pentru care trebuie sa ai disponibil in banca, costuri mai mari cu contabilitatea

- asa cum a mentionat si Maria, vei fi obligat sa platesti employer national contribution, plus costuri mai mari cu contabilitatea, intrucat trebuie facute si depuse state de plata

- in ambele cazuri (angajator self-employed sau LTD) raspunzi pentru siguranta angajatilor la locul de munca si pentru despagubiri in caz de accidente; asta inseamna costuri in plus cu asigurarea

- rudele tale pot incheia si ele contracte direct cu clientul sau cu alti clienti

Cat priveste daca e mai avantajos din punct de vedere al taxelor sa fii self-employed sau LTD, asta se poate estima de catre un contabil - oricum nu te opreste nimeni sa incepi ca self-employed si cand nu mai e avantajos asa , sa te inregistrezi ca LTD.

11. gabely

gabely New Member

Trophy Points:
    0
    buna tuturor,
    De cateva ore citesc ce s-a scris pana acum insa nu am gasit un raspuns la problema mea.
    In septembrie anul trecut am venit cu sotul meu in uk(mai exact in scotia)cu speranta de a deschide un restaurat.Ne-am facut un LTD,am gasit un spatiu de inchiriat dar din cauza incompetentei unui avocat am pierdut locatia si din pacate pana acum nu am gasit alta.
    Deoaece fondurile ne-au scazut considerabil in ultimile luni ne-am decis sa lucram o perioda pana vom putea deschide ceva.
    Ce ar trebui sa facem ca sa putem muncii?
    Persoana care ne-a ajutat cu infiintarea LTD-ului ne-a recomandat ca sotul meu sa aplice pt yellow card si eu ca depententa pt BC.
    Am aplicat acum 2 luni dar nu am primit un raspuns pana acum.
    Acum eu nu stiu daca yellow cardul ii da sotului meu drept de munca?
    Poate ma lamureste cineva.
    va multumesc

12. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Sotul tau in ce capacitate a aplicat pt yellow card? Self employed? SI daca self employed, s-a inregistrat mai intai la HM Revenue & Customs?

Daca e inregistrat ca self employed si in aceasta capacitate a aplicat pt yellow card, atunci el poate munci numai ca self employed.

13. gabely

gabely New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi pt raspuns motanik,
    El este director de companie. Cu capacitate de self employed dupa cate am inteles eu.
    Da este inregistrat la HM Revenue & Customs si a primit NINO.Dar firma nu a functionat si nu a platit nimic.
    Stiam ca cei care sunt self employed dupa ce au avut ceva activitate aplica pt card si ma gandeam ca din cuza asta nu am primit nici un raspuns la aplicatie pana acum.Poate sa primeasca un raspuns negativ din acest motiv?Sau ma insel?
    Si as mai avea o intrebare.Nu stiu daca ar trebui sa scriu aici sau in alta parte ,dar imi incerc norocul!
    Eu sunt studenta part-time asta imi da dreptul sa lucrez 20 ore/sap sau trebe sa fi student full-time?

14. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Da, ai dreptul sa lucrezi 20 de ore pe durata cursului si full time in vacante. Dar trebuie intai sa obtii yellow card ca student.

Eu as sugera ca tu sa obtii yellow card ca student, iar sotul sa aplice ca dependent de tine pentru blue card.

Cand s-a inregistrat la HMRC a primit acasa documentele pentru self employed? Si cand a primit NINO, l-a primit sigur in baza statutului de self employed? Te intreb fiindca a fi directorul propriei tale companii nu te face automat self employed.

Numai bine.

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu, poti fi self employed si avea ltd deci nu cred ca e o problema aici. Insa ltd-ul tb sa fi avut activitate, parerea mea.

Nu trebuie insa sa fie asta neaparat motivul intarzierii raspunsului, si un prieten de-al meu a trimis aplicatia pt yellow la finele lui ianuarie si inca n-a primit nimic inapoi, cred ca sunt foarte multe aplicatii si de aici intarzierea.

16. gabely

gabely New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi pt raspuns,
    Acum mam mai luminat.Am fost informati gresit de cei care sau ocupat de acte pt noi.
    Deci el este inregistrat ca dir de comp si pe baza asta a primit NINO pt ca nu a primit nici o scrisoare sau dovada de self.
    Deci asta inseamna ca nare nici un fel de drept de munca.
    Asa ca singura posibilitate e cum miai recomandat.Insa eu termin cursul in iunie si la cum se misca cei de la HO o sa temin cursul pina sa primesc cardul.As putea sa ma inscriu la alt curs dar ce am gasit incep in august.O sa ma interesez mai bine poate gasesc unul sa inceapa mai devreme.
    Mersi inca o data pt lamuririi

17. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Exact asta incepusem sa-ti scriu si eu, gabely.

Se poate sa fie si self employed si sa aiba si Ltd, dar trebuie sa se inregistreze separat ca si self employed. Ca director de Ltd are calitatea de 'office holder' si a primit NINO in baza stabilirii unei scheme PAYE pentru directors de catre HMRC. Ca director de Ltd el este considerat de catre HO ca si 'self sufficient' - s-ar putea ca aici sa fie ei nelamuriti, daca el a aplicat in calitate de self employed.

Numai bine.

18. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca tu termini cursul in vara, atunci sa se inregistreze el ca self employed si tu aplica drept dependenta de el pentru blue card.

Fac observatia ca daca se inregistreaza ca self employed, el lucreaza pe cont propriu, nu pentru companie. Compania, intrucat nu are activitate, ar trebui sa fie declarata inactiva (dormant company) la Companies House si la HMRC (asta ca sa nu mai apara acolo in evidenta cu PAYE scheme for directors).

Numai bine.

19. gabely

gabely New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Ella,
    Pana sa va gasesc pe voi, pt ca nu cunosteam deloc legile m-am bazat pe o agentie ,care se pare nu prea stie ce face.Asa ca va multumesc din suflet ca existatii !
    Pana sa va gasesc as fi platit 120£ ca sa ma iregistrez ca self si din cate am inteles de la voi,nu se plateste nimic si e foarte usor sa te inregistrezi.
    As mai avea o intrbare. Ca sa putem face bani nu doar sa cheltuim ar fi vreo problema daca ne-am inregistra amandoi ca selff si dupa o perioada sa aplicam unul din noi pt BC?

20. ella36

ella36 New Member

Trophy Points:
    0
    Puteti sa fiti amandoi self employed, iar automat unul dintre voi are drept nerestrictionat la munca ca dependent de celalalt.

Acum sa detaliez mai mult, daca spui ca esti mai putin la curent cu legislatia.

Obtinerea yellow card in calitate de self employed, self sufficient sau student (care nu vrea sa lucreze) nu este obligatorie. Obtinerea yellow card este obligatorie numai atunci cand esti student si vrei sa ai si drept de munca part time ca student.

De asemenea, nici obtinerea blue card nu este obligatorie, ca dependent de self employed, de self sufficient, de student sau de cineva care are deja drept nerestrictionat de munca.

Cei mai multi aplica pentru obtinerea yellow card si blue card intrucat angajatorii sau clienti, necunoscand legislatia, au rezerve in a angaja sau a colabora cu romanii daca nu vad aceste cartonase.

In concluzie: puteti sa va inregistrati amandoi ca self employed, printr-un simplu telefon la HMRC, in timp de trei luni de la inceperea activitatii. Sotul nu mai trebuie sa aplice pentru NINO, acesta ramane neschimbat. Tu insa trebuie sa obtii NINO dupa inregistrarea la HMRC - pana la obtinerea lui poti folosi un NINO temporar.

Din momentul in care unul dintre voi e inregistrat ca self employed, celalat are automat drept de munca nerestrictionat ca dependent. Dar numai unul dintre voi are drept de munca nerestrictionat ca dependent de celalat, nu aveti drept de munca nerestrictionat amandoi. Si este posibil sa fii self employed si employee in acelasi timp. Daca unul dintre voi isi gaseste si loc de munca, poate ramane in continuare si self employed. Dar numai el poate munci ca angajat, celalat poate fi doar self employed.

Obtinerea cartonaselor are sens numai in cazul in care intimpinati dificultati din partea potentialilor clienti sau angajatori - adica cer neaparat sa vada cartonasul, ca sa fie siguri de statutul vostru, si nu se multumesc cu dovada de inregistrare la HMRC si cu citirea legilor.

Sper ca am reusit sa fiu destul de clara, daca ai vreo nelamurire, mai intrebi.

Numai bine.

Share This Page