15.4 C
London
Friday, July 03, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Limited Company pt. romani

Discussion in 'ARHIVA' started by lpop23, Aug 23, 2007.

1. lpop23

lpop23 New Member

Trophy Points:
    0
    buna. poate ma lamureste careva. in cazul in care imi deschid o limited company, voi putea lucra ancajat ca director pentru propria mea companie? sau doar self employed?
    multumesc

2. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
  3. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva ce acte iti trebe pentru a aduce legume/fructe din romania in uk? e vreo diferenta intre a le vinde intr-un magazin si a le vinde intr-o piata? mersi

4. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Este o diferenta intre a le vinde in magazine sau in piata, dar esti sigur ca renteaza ?

5. carlozdre

carlozdre Member

Trophy Points:
    6
    Despre vandutul in piata, in functie de consiliu ( http://www.direct.gov.uk/en/Dl1/Directo ... DG_4003596 ) te duci pe website si iei formularul ala cu care aplici pentru o "street trading licence" care poate temporara (daca e temp, am impresia ca te vor repartiza in functie de locuri, pe ce strada vor ei, dar nu sunt sigur) sau permanenta, si licenta poate fi acordata numai pt anumite strazi.

Oricum ar fi, cel mai bine e sa te intalnesti cu un "Street trading Officer" (sau ceva de gen) care te va sfatui in acest sens, complet gratuit. Exista insa liste de asteptare, si pt vorbit cu Gigi ala si pt taraba, si mie unul nu mi se par seriosi deloc, astia habar nu au ce e aia munca si sunt niste incompetenti cu totii, in orice domeniu, dar acum am impresia ca intrec orice masura. Nu stie stanga ce face dreapta.

Un exemplu, o taraba in Westminster pe o strada anume (d-aia, de "piata"), costa in jur de 27 pe zi si vreo 50 in weekend, cu taraba ta.

In schimb, intr-un magazin, vinzi sora/mama/matusa sa-l inchiriezi :). E alta palarie.

6. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0
    gagicamea i din bulgaria si familia ei se ocupa cu asa ceva. daca ma uit la preturi zic ca se renteaza. tin minte ca in uk kilu de piersici era 4-5 lire alea neorganice. aicia le iei cam cu 50 de pence. fisticu era 1 lira suta de grame. aicia i 30 de pence o punga de 10 kile(raw) de la tarani. struguri de aia oltenesti, pepeni, sa nu mai zic de rosii, castraveti, etc. i plin de romani, greci, macedoneni care vin si cumpara de acia si mai devreme sau mai tirziu o sajunga si vreun englezoi peacia. Ma gindesc ca oricat ar fi transportu si desfacerea, daca le dau la acelasi pret cu astea cu chimicale cel putin jumate din pret ar fi profit. in fine. oi vedea io. mersi de sfaturi. io vreoiam sa aflu daca imi trebe cumva acte de provenienta sau ceva de genu asta daca imi vine bulgaru in londra, sau numa i tai factura si gata. in 2 saptamani plec si vorbesc io si cu Gigi ala. mersi.

7. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0
    "In schimb, intr-un magazin, vinzi sora/mama/matusa sa-l inchiriezi "

pai io am vast pe net spatiu gol in londra si cu 500 pe luna. acuma cit mo costa o casa de marcat si niste rafturi si citeva ladite si pungulite? nu de asta mi frica . mi frica sa nam unde pune gramezile de bani $-) . si sa nu fiu destul de posh pt romanii britishizati.

8. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Poate cineva sa imi zica care is conditiile ca sa infintezi o societate comerciala si care ar fi demersurile.Stiu ca au mai fost astfel de intrebari dar nu am gasit nimic concret.
    Deci nu vreau self employed ce vreu LTD in domeniul amenajarilor de interior "constructi"

Multumesc

-pullhair- ullhair-

9. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
  10. liviadesign

liviadesign New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu mi-am facut un LTD, am platit la o persoana care se ocupa de obtinerea actelor, eu nu stiam pe unde sa umblu, si apoi sunt o multime aici pe site care se ocupa cu asa ceva. Am platit 96 pounds ca sa obtin actele in 24 de ore.Nume, certificat de inregistrare tot. Cand ai actele mergi la banca si-ti deschi cont de business. Deschiderea unei Limited Company nu e foarte dificila in sine. Dupa ce am obtinut actele mi-am facut o programare la Ineland Revenue, si cand mi-a venit cardul de Insurance Numeber mi-am pregatit dosarul pt Home Office. Eu in trei luni am obtinut inclusiv cardul de la Home Office. a mers super repede. Multa bafta!!!!!

11. bistranvalentin

Trophy Points:
    0
    Multumesc Livia
    Daca te rog poti sa imi dai si mie un numar de telefon
    Sau careva de aici care se ocupa cu asta sa imi trimita un numar de contact
    Oricum in inanuarie vreau dupa sarbatori.

12. bistranvalentin

Trophy Points:
    0
    As avea si eu o intrebare -eyebrows- yebrows-

Ca si Self Employed ai dreptul sa ai angajati sau este nevoie de LTD ?

Mersi

13. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Ai dreptul si ca sole trader cum probabil esti tu. Ca self-employed poti lucra ca sole trader, in parteneriat sau ca LTD. E recomandabil sa-ti faci LTD deoarece raspunderea ce o ai e mai mica,la fel si modul de impozitare e mai avantajos la LTD, ma rog, vezi diferenta intre sole-trader si LTD.

Raspunsul strict e DA, poti angaja la fel ca si cand ai avea o companie. Pentru mai multe explicatii vezi linkul:
    http://www.tax.uk.com/SoleTrader.html

14. bistranvalentin

Trophy Points:
    0
    Stiti pe cineva care se ocupa de infintare de Ltd. (Romaneste) ?

Thx

15. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Compania ti-o poti face si singur si iesi mult mai ieftin, dureaza cam o saptamana, vezi ghidul de pe situl de mai jos care-ti arata cum sa procedezi - e simplu, iar aici nu e birocratie asa ca nu ai cum sa nu reusesti.Costa cam 30 lire, iar daca o vrei in 24 de ore exista o taxa de urgenta de £100.

http://www.presentationhelper.co.uk/bus ... ompany.htm

16. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    LTD in UK

Buna. ARe cineva LTD in UK dintre forumisti sau stie careva cum este cu impozitarea la LTD? Adica se impoziteaza o anumita cota din venit sau din profit? Si cat sunt acestea? Multumesc anticipat

17. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Re: LTD in UK

da, eu am LTD. Se impoziteaza din profit la LTD, si din venit la sole trader. Inca nu am platit txe, asa ca nu stiu cat, dar cred ca e in jur de 20 la suta.

18. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0

Si cum se plateste? anual,trimestrial, lunar? Iti faci singura contabilitatea sau ai un contabil angajat de la ei? Banuiesc ca iti poti deduce cheltuieli si VAT si acolo ca la noi?

19. che

che New Member

Trophy Points:
    0

Eu am o firma ce se ocupa de chestia asta, dar daca te pricepi poti sa faci si singur. Din cate mi-am dat seama, se plateste anual, anul fiscal fiind diferit de cel calendaristic in sensul ca se termina si incepe prin aprilie, parca.
    Daca lucrezi ca self-employed primii 5000 sunt neimpozitabili...si ca self-employed poti face tot ce faci ca LTD/. Dar parca a amai fost un astfel de topc.

20. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0

Sorry to barge in like this, dar sint ceva anumite chestii de care trebuie sa tii seama in cazul LTD:
    1. LTD-ul e o entitate de sine, nu se confunda cu tine ca individual (in sensul ca ai mai nu ai responsabilitate personala in cazul in care dai chix (hopefully not :))
    2. banii intrati si iesiti din contul LTD trebuie justificati. Daca un self-employed putea face cheltuieli personale din contul in care primea banii de la clienti, asta nu mai e valabil in cazul ldt.
    2. LTD trebuie sa plateasca corporate tax, care e in jur de 20%. dar trebuie sa platesti taxe pe venit in cazul in care ai venit de la LTD mai mare de 5000 de lire. Si cum e putin probabil ca poti trai cu 5000 de lire pe an, trebuie sa mai tii cont si taxa pe care trebuie sa o platesti tu, ca individ, pe venit. Un contabil ar recomanda - probabil - sa iti platesti un salariu minim (peste cei 5k) astfel incit sa fii inregistrat cu NI si sa iti platesti restul in dividente. Se pare ca e mai eficient din punct de vedere al taxelor.
    3. Eu zic ca e recomandat sa lucrezi cu un contabil, pentru ca el te poate ajuta cu multe hirtii pe care trebuie sa le trimiti la Inland Revenue si Companies House. Mai ales daca esti director al LTD-ului, ai anumite responsabilitati: sa trimiti balance sheet si profit and loss in anumite formate si altele (nu imi amintesc acum).
    4. LTD-ul trebuie inregistrat cu VAT numai in cazul in care turnover depaseste 64K lire anual. Bineinteles, depinzind si de domeniul de activitate, inregistrarea pentru VAT 'da o anumite greutate' firmei.

Last, but not least - gasesti o suma de informatii pe www.businesslink.gov.uk

Share This Page