3.1 C
London
Wednesday, February 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Limitarea accesului romanilor la sistemul social?

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Viorel.C, May 30, 2015.

1. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Buna ziua tuturor!
    Citesc stirile din UK si se tot contureaza ideea ca David Cameron intentioneaza sa interzica (pentru noii imigranti veniti in UK) accesul la sistemul social in primii lor 4 ani...cu scopul de a limita imigratia...de parca romanii si bulgarii vin aici sa solicite ajutor social din prima zi...nicidecum sa munceasca pe branci pentru niste amarate de lire...in fine...

Din punctul meu de vedere, atat timp cat platesti National Insurance din prima zi, consider ca o interzicere pentru 4 ani a accesului oricarui nou imigrant la sistemul social britanic este in totala opozitie cu MOTIVUL pentru care platesti National Insurance (motivul pentru care fiecare dintre noi plateste National Insurance este exact dreptul de a avea access la sistemul social britanic in caz de nevoie sau in cazul in care esti in mod legal ENTITLED pentru a solicita beneficii sociale...nu?)

Doresc sa va solicit tuturor parerea cu privire la ce am scris mai sus, deoarece consider ca orice nou imigrant venit in UK ar putea deschide un proces impotriva statului britanic pentru a-si obtine dreptul ca, in primii sai 4 ani de UK sa nu mai plateasca National Insurance, deoarece accesul sau la beneficiile sociale ar putea fi restrictionat inca din prima zi de aceasta noua lege pe care David Cameron o pregateste impotriva imigrantilor.

Ce parere aveti?

2. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Sunt de acord cu ce vrea să facă Cameron. La muncă, nu la întins mîna!

3. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Daca dupa 3 ani si jumate ramai fara loc de munca si ai nevoie de Jobseeker Allowance pana iti gasesti alt job, cand dai CLAIM la Jobseeker allowance iar raspunsul primit de la autoritati va fi "La munca, nu la intins mana!", asta tinand cont ca in 3 ani si jumate ai platit National Insurance aprox. 13.000 lire (eu unul platesc ~70 pe saptamana NI), ce vei face prietene? Ti se pare normal sa platesti/contribui pentru o Insurance iar in schimb sa nu primesti nimic?

P.S.: Eu de 13.000 lire imi cumpar apartament in Romania. Tu nu?

4. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Păi ai grijă să nu rămîi fără loc de muncă. Sau ai ceva bani puși de-o parte ca să poți trăi 2-3 luni pînă îți găsești alt job.

Eu plătesc nițel mai mult de 70 de lire pe săptămînă NI și nu mă mai plîng.

Și vezi că NI-ul ăla înseamnă și NHS printre altele. Știi, chestia aia la care ai access gratuit.

5. mjack20

mjack20 New Member

Trophy Points:
    0
    Ff bine face ..doar sa aiba access la sistemul de sanatate e suficient! Cum eu am pusi deoparte 1000\1500 in caz ca se strica treaba asa poate sa faca oricare .UE nu e un colac de salvare pentru toti implinitii sexuali si altii care merg cu scopu de a putea avea o familie. Ai familie fi responsabil nu cum fac majoritatea beneficii gratare si alte manele. Plus nu sunt obligati sa iti deie joburi permanente ...schimbi orase agentii pana iti faci un rost iara. scz pt greseli Succes

from Tapatalk

6. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Nu vorbim despre daca sunteti sau nu deacord cu practicile prin care unii solicita benefits fara sa munceasca. Binteinteles ca nu putem fi deacord cu astfel de practici.
    Intrebarea mea era: de ce sa platesti in totalitate inca din prima zi de munca pentru ceva de care nu poti beneficia in totalitate decat abia dupa 4 ani? ...mai exact National Insurance?

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Este doar discurs politic , nu o să poată să facă așa ceva niciodată.

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Uite o întrebare mult mai simplă: de ce nu te duci tu în altă parte dacă aici nu-ți mai place? Te ține cineva legat de glie?

9. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ba mi-ar plăcea să o facă. Bine, eu mi-aș dori ca întregul sistem de beneficii să dispară aproape în întregime.

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Nu trebuie să dispară ci să ajute doar pe cine chiar are nevoie .

11. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    De asta am si spus "aproape". :)

12. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Solicit adminilor sa ia masuri fata de atitudinea userului "mufa", care, din punctul meu de vedere, nu prea mai are ce cauta pe acest forum.

Sper sa primim si o parere avizata din partea unui avocat cu privire la ce am descris mai sus.

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Deci nu are voie mufa să își spună părerea ?

14. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Nu discutam daca fiecaruia dintre noi ne convine sau nu treaba cu limitarea accesului la beneficii in primii 4 ani. Nu e sondaj de opinie. Iar atitudinea aroganta si de scandal a userului "mufa" nu prea se integreaza in aceasta discutie.
    Discutam daca e normal sa platesti pentru ceva de care nu beneficiezi.

15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu inteleg, ce e in neregula cu atitudinea mea? E ok, te inteleg ca vrei s-o arzi pe beneficii, dar bunastarea unei tari se bazeaza pe cei care muncesc, nu pe putorile care stau cu mina intinsa.

16. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Prietene, nu ma cunosti. Nu am solicitat nimic de gen benefits de cand sunt in tara asta. Castig suficient cat sa pun 1.5k deoparte in fiecare luna (si asta cu fiecare penny declarat la HMRC, pentru ca sunt angajat, nu self employed). Singurul lucru pe care il voi solicita, daca mai apuc, va fi State Pension.
    Se pare ca tu ai inteles gresit ce am intrebat eu initial: este normal/logic/moral/democratic sa platesti pentru ceva de care nu te poti bucura?

17. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Beneficiezi de sistemul de sanatate printre altele, de politie, de pompieri, samd. Iar 4 ani trec repede.

18. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Politie si Pompieri le platesti la Council Tax (ai pe bill ce sume se duc la fiecare serviciu public). Ar fi trebuit sa stii astea deja...zic eu...
    Aici vorbim despre NI.

19. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Habar n-aveam, recunosc. Oricum ramine NHS-ul si pensia.

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ops! uite ca Mufa a pus degetul pe rana. Multi dintre compatrioti nostri confunda accesul pe piata muncii din UK cu cucerirea vestului salbatic de acum 200 de ani.

Piata muncii, dupa cum i se spune, este o "PIATA", nu o institutie democratica la care accesul este garantat prin constitutie. Munca este o marfa ca oricare alta, cu calitate si cantitate, care se vinde si se cumpara. Daca vrei sa vinzi trebuie sa ai marfa buna si suficienta.

Adica - vreau sa zic - daca tu vinzi lemne de foc si gaz de lampa, inseamna ca ai o problema. Pe aici nu se cauta. Implicit, dupa cum spune si Mufa, du-te sa o vinzi in alta parte, acolo unde se cauta marfa ta.

Competitia este cuvantul cheie aici. De asta a ajuns capitalismul unde este acum, datorita competitiei de pe piata, inclusiv a muncii. De aceea, cel care face regulile competitiei - in speta Guvernul - incearca sa asaneze aceasta piata de parazitii care vin din exterior. Are deja mai multi decat doreste la intern.

Share This Page