11.5 C
London
Friday, May 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Lebedele Reginei Angliei-fripturã pentru românasi

Discussion in 'Imagine negativa' started by denisss, Feb 28, 2008.

1. denisss

denisss New Member

Trophy Points:
    0
    Lebedele Reginei Angliei-fripturã pentru românasi

"Renumita publicatie din Marea Britanie -„The Sun“ a scris sãptãmâna trecutã, cu litere de-o schioapã, cã est-europenii au vânat si fript lebedele Reginei Angliei. Britisii au fost oripilati când au vãzut cum îndesau conationalii nostri lebedele în plase. Mai oripilati au fost când au numãrat ce mai rãmãsese din frumoasele înaripate. Efectivul de lebede-pãsãri ocrotite de lege în Marea Britanie, a fost redus drastic de emigrantii care, dupã ce au finisat toti pestii din iazurile englezilor, au rãmas fãrã mâncare si s-au reprofilat pe pãsãret. Deocamdatã, singura mãsurã pe care au putut sã o ia autoritãtile din Anglia a fost mãrirea numãrului de patrule în zona lacurilor de agrement. S-au trezit cam târziu britisii, dar mãcar au scãpat bietele lighioane de tigaia cu ulei încins. În fapt, singurele autoritãti care ar putea face ceva pentru a ne mai spãla pãcatele, ar fi cele române. Acestea ar trebui sã ia mãsuri drastice împotriva tuturor celor ce au pãtat imaginea României în exterior si sã le interzicã plecarea din tarã pe perioade de minim 10 ani. În fapt, existã o mãsurã asemãnãtoare, dar ea nu este aplicatã întocmai. Cel ce are interdictie de a mai iesi din România, îsi rezolvã problema în câteva sãptãmâni. Bineînteles cu complicitatea autoritãtilor române. Se cãsãtoreste sau divorteazã, dupã caz, îsi schimbã numele, dã darul la Evidenta Populatiei si, iatã, un om nou, fãrã interdictie, care poate sã mãnânce linistit lebedele englezilor. Si ne mai mirãm sau ne indignãm, dupã caz, când, în Spania, în timp ce alti clienti sunt condusi cu zâmbete pânã la usã, suntem nevoiti sã ne arãtãm toate bagajele la iesirea din super-market, desi suntem îmbrãcati frumos si suntem turisti respectabili. Si asta doar pentru cã suntem români."
    Nici nu pot sa comentez nimic la cele de mai sus,sunt pur si simplu consternat si sincer mi-e rusine ca sunt roman!!!Va astept pe voi cu comentarii.

2. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    -lol- ol- Sint in pas cu moda "free range swan" -lol- ol- ,problema este ca sint cu virusi -handlaugh2- andlaugh2- si mai sint si regale -lol- ol-
    Peste tot sint lebede, de ce tocmai ale reginei ...daca este adevarat!
    Un link se poate?

3. adytas

adytas New Member

Trophy Points:
    0
    Cel mai mare regret este acela ca am facut scoala (facultatea in special ) in Romania, nu ca m-am nascut aici. Si din totdeauna am urat sa generalizez; asa ca cine include toti romanii laolalta (in aceasta poveste negativa )(e valabil pentru toate nationalitatile ) inseamna ca e superficial, mediocru sau rau intentionat si parerea lui nu conteaza in fata mea, deoarece nu cunoaste adevarata problema si nici nu vrea sa inteleaga; Cred ca sunt oameni simplii, care au nevoie de un prieten cu care sa discute si nu au, asa ca generalizeaza un subiect sau mai multe sa simta ca traieste si el/ea pe aceasta planeta. Decate ori s-a ivit ocazia sa vb despre problema cetatenilor Romanilor in UE indiferent de nationalitatea lor, le-am explicat in detaliu care este adevarul si prin comportamentul meu am incercat sa schimb macar pt acele cateva -zeci sau sute -de persoane din jurul meu imaginea romanului ; SI ASTA AR TREBUII SA FACEM FIECARE ; sa fim niste " ambasadori " poate schimbarea perceptiei nu se simte pe loc sau poate tu nu o vei simtii niciodata, dar cine va venii dupa tine, te va admira si-ti va multumii (in gand)
    Nu va lasati coplesiti si manipulati de mass-media, intotdeauna au avut nevoie de subiecte cat mai tari si au speculat, marit si sucit orice realitate pt castig, si in plus in orice fel de comunitate ( chiar si in scoala generala, dc va amintiti ) copiii rai, ieseau in evidenta.... si cu cat erau mai multii, cu atat "renumele" SCOLII crestea.
    Therefore, fiti -elevul eminent -si cine stie ce va rezerva viitorul , dar niciodata a GEEK -eyebrows2- yebrows2-

Share This Page