3.6 C
London
Saturday, December 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Le dam copiilor romani din U.K. educatia care a avut-o generatia noastra?

Discussion in 'FAMILIE' started by r.t., Jul 6, 2006.

1. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Le dam copiilor romani din U.K. educatia care a avut-o gener

juliane ,daca vei citi topicul "year 7 secondary school"vei vedea ca temerile mele au fost aceleasi ...dar gandindu-ma mai bine ,totusi aleg sistemul englezesc .
    Alexandra a invatat pana intr-a V a in tara si a trebuit sa faca fata la teme interminabile ,planse la romana cat cuprinde ,la istorie ,geografie ,iar intr-a v a a avut inca o materie inutila ,ceva legat de canalizari,plus desen tehnic si alte cele ,unde pe langa teme avea si de-nvatat ..iar profesorii ?fiecare cu ideea ca ,materia lui e cea mai importanta...dar erau unii care nu meritau sa fie profesori si care dadeau note in functie de atentiile pe care le faceai sau in functie de orele in particular luate de la el...
    bucura-te ca nu a prins sistemul din Ro:in fiecare dimineata cara un ghiozdan de vreo 10 kg ,si ii presa cu materia .am ajuns la concluzia ca fost prea mult:lectii ,teme,munca suplimentara si nedreptate cat cuprinde ...
    nu te speria !daca va vrea sa munceasca mai mult o va face ,daca va vrea sa descopere mai multe ,va descoperi,dar toate la timpul lor,pt ca aici toata viata inveti ,faci cursuri,traininguri...
    totul e sa fi alaturi de copil si sa-i dai si tu cateva idei si sa-l ajuti sa-si gaseasca aptitudinile ,talentele...deocamdata la a mea ,e acum cititul in cap ...poate la anul va fi altceva ...atata timp cat e legat de cunoastere si de dezvoltare spirituala e ok....nu putem compara UK cu Ro...dar si daca am trai in Ro,educatia lor nu va mai fi niciodata ca cea de care am beneficiat noi.never...
    aici ,abia asteapta sa mearga la scoala.in Ro,desi era o eleva fff buna astepta vacanta si cateodata ii era sila sa mearga la scoala ....
    daca invata din placere ,totul e ok...vazand stirile cu copiii romani din scolile romanesti ,mi-e groza ...recent o eleva de-a IX A a ajuns la spital ,doar pt ca a atentionat o colega sa nu mai manance seminte in ore....aici ,va puteti imagina asa ceva?niciodata.
    juliane ,fii linistita :copilultau poate invata in orice colt al lumii.totul e sa vrea . -kiss- iss-

2. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0

Imi pare rau sa o spun dar sistemul de invatamant din Anglia este dezastruos .. poate numai cu meditatori sau multa munca casa in paralel se poate face ceva ..
    Am lucrat la o familie de profesori .. pana si ei spuneau cat de rau este sistemul si aveau meditatori pentru copiii lor. Ghiozdanul era mereu greu .. ca doar il mai verificam si eu din cand in cand, copiii la scoala sunt atat de rai.. la 8-9 ani se injurau.. si doar am lucrat intr-o zona foarte buna .. de unde aveam pretentii .. dar acolo era nimic comparativ cu ce am vazut si am auzit la liceul nepoatei mele. Dezastru total... eu imi strang bani de acum pentru meditatorii copilului meu :))
    Sunt atatia copii care nu stiu sa citeasca sau sa scrie ... oameni mari care spun ca au dyslexie, ceea ce eu cred ca este vina sistemului lor de invatamant. Nu spun ca sistemul romanesc este bun dar comparativ sunt absolut egale.

3. Anonymous

Anonymous Guest

Eu nu cred ca sistemul de invatamant din UK e dezastruos.E adevarat ca se invata mai putine materii ca in Ro, copiii nu sunt stresati de profesori care ii ameninta la 10 ani ca ii lasa corigenti.Nu li se dau 100 de teme pt acasa - temele se fac la scoala.Dar cine vrea sa invete , invata.Eu cunosc destui adulti care au invata aici si au o cultura generala foarte buna si cariere infloritoare.
    Cu ce te ajuta daca copilul are de rezolvat 10 probleme la mate de pe o zi pe alta pus inca 7 materii la care tb sa se pregateasca pt. a doua zi daca e super stresat, face teme pana la miezul noptii si cand creste mare vinde in piata cu facultate sau vine in uk menajera?

Eu stiu exact despre ce vb. si cat de stresata eram dupa m-am intors in Ro la nici 10 ani impliniti- dupa ce am invatat un an si jumatate la British School of Tripoli si a trebuit sa fac fata la un program de scoala de la ora 14.00 la orea 20.00.Mers acasa facut teme pana la 23.Si dimineata meditatii pt. ca profu' de mate ne dadea teme din culegerile de clasa a 7-a si in ora de sport si de desen faceam tot mate ca sa isi ia el mai multe ore.Cand s-a dus tata la scoala sa ii ceara un sfat , i-a spus sec: Nu ii mai dati de mancare pana nu isi face toate temele'.Aici asta este abuz.Ca si ridicatul tonului si jignitul elevilor.

Eu nu as accepta sub nici o forma ca fiica mea sa mearga la o scoala unde sa fie tratata asa si sa isi piarda copilaria.Va invata foarte bine si aici.Important e sa stie cat conteaza in viata sa ai o pregatire si o cariera.
    Eu a trebuit sa fac eforturi deosebite ca sa am o situatie scolara foarte buna, sa fac facultate si studii post universitare si sa am o cariera.As fi preferat sa invat de drag si cu o metoda de studiu adecvata varstei si sensibilitatii specifice copiiilor.Macar pana la liceu.
    Mare atentie parintilor care aveti copiii aici o perioada la scoala si doriti sa ii reinscrieti la o scoala de stat din Ro.Le va fi foarte foarte greu sa se adapteze.Va spun din experienta.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Putin offtopic

Nu sunt mamica, dar...fenomenul girlfriend /boyfriend este si in tara:
    Discutie sub geamul meu intre 2 fetite pe atunci de 9 si 11 ani (anul 2006)
    "Tu mai esti virgina?
    Nu. Dar tu? Sh...ma omoara mama."

Referitor la a interzice, nu cred ca e cea mai buna solutie (tentatia va fi si mai mare si se vor gasi ocazii sa "break the rules.""daca altii o fac, noi de ce nu"?). Ideal ar fi sa pari tu ca parinte interesat de activitatile lor, filme, joculete, petreceri supravegheate din umbra, mici conversatii bazate pe ce s-a petrecut, cum te-ai simtit, e bine/rau asa etc.
    Nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme, deoarece, dupa cate spui, exista COMUNICARE -saint- aint- intre tine si copii si asta e cel mai important lucru.

5. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Putin offtopic

Nu sunt mamica, dar...fenomenul girlfriend /boyfriend este si in tara:
    "Tu mai esti virgina?
    Nu. Dar tu? Sh...ma omoara mama

au,nasol cartier!!! -vampire- ampire-

rebbeca,mersi de sfaturi,dar totul era la modul de pamflet,fetita mea are 10 ani,se "domnisoreste" de la o zi la alta,dar se afla inca in limitele normale de comportament.
    Si,ca sa fiu drept,astept cu nerabdare sa creasca amandoi incat sa pot macar sa-i las sa mearga singuri la scoala,apoi in oras.

6. InfomediaPro

InfomediaPro New Member

Trophy Points:
    0

Incercati soft-urile educationale de la InfomedIa Pro, avizate de Ministerul Educatiei din Romania si astfel copiii vostri vor fi mai aproape de educatia din Romania. Metode traditionale de invatare combinate cu tehnologia, clasicele povesti Capra cu 3 iezi, Praslea, Fata Babei, Scufita si altele. Http://www.soft4kids.ro

7. larry

larry New Member

Trophy Points:
    0
    Copiii mei au fost la scoala si in Romania, in UK iar acum sunt in Canada.

Invatamantul canadian si cel britanic au aceasi baza: materiile sunt structurate pe un anumit "calup" de stiinte (citire-scriere-dictare, matematica, stiinte-geografie-istorie, limbi straine - de regula franceza, arta-drama-invatarea unui instrument muzical, activitati sportive - practicarea baschetului, volei etc.).

Curriculum este conceput special pentru capacitatea psihoafectiva a copilului, corespunzator varstei. Informatiile sunt predate in stransa legatura cu practica si lumea inconjuratoare, nu se merge pe teoretizari si nici pe invatarea pe dinafara a unor formule matematice sau poezii fara noima. Pentru grupele mici de varsta, se aplica metodologia jocurilor, desenului, imaginilor, povestilor pentru transmiterea cunostintelor.

Timpul de scoala este de la ora 9:00-15:30 cu o pauza de o ora pentru lunch si alte pauze mai mici intre materii. Profesorii se schimba pe fiecare an, copilul neavand acelasi profesor. In fiecare zi, au cate o ora afectata studiului individual, studiului in grup, proiecte, eseuri, obligatia de a citi anumite carti date de profesor si sa faca rezumatul lor sau sa raspunda la intrebari si li se da si homework dar atat cat sa nu depaseasca maximum 1 ora pe zi - acest timp crescand gradual odata cu varsta. Aproape saptamanal, elevii sustin quiz, assignment sau test la diferite materii.

La fiecare sfarsit de trimestru parintii primesc report card in care sunt trecute rezultatele la invatatura si explicata evolutia scolara a copilului.

Nu este dezvoltata notiunea de competitie intre elevi (copiii nu cunosc rezultatele altor colegi de-ai lor decat poate din simpla curiozitate). Acest lucru se datoreaza faptului ca fiecare copil este considerat a fi o personalitate unica, cu deprinderi diferite. La nivelul clasei, se lucreaza cam la standarde medii. Pentru copiii cu probleme de invatare, exista clase separate (tot in cadrul scolii respective) sau anumite ore cu profesori special pregatiti.

Cam pana la varsta de 16 ani se practica un
    invatamant "de acumulare a cunostintelor" - fundamentul. Dupa 16 ani, se considera anii pregatitori pentru colegii si universitati, cerintele fiind cu mult mai mari.

Se practica uneori si sistemul de meditatii dar din motive diferite: copilul este mult prea libertin si mai putin preocupat de scoala; parintii sunt extrem de ocupati si nu au timp sa se ocupe de el; nivelul clasei copilului este scazut etc.

8. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0

rebecca_uk a scris:
    [quoteNu sunt mamica, dar...fenomenul girlfriend /boyfriend este si in tara:
    "Tu mai esti virgina?
    Nu. Dar tu? Sh...ma omoara mama."

[/quote]

9 si 11 ani ...? Cineva ar trebui inchis pentru pedofilie...

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Mda...boyfriend-ul era cam pe la aceeasi varsta sau putin mai mare...daca mai era prietenul ei/lor. Ei experimenteaza sa vada cum e.
    Cat am fost aupair, am gasit contraceptive incepute in geanta fetei cand ii pregateam pachetelul pt. scoala (10 ani jumate). Nu stiu cum au ajuns acolo sau cum le-a procurat, dar erau...macar se proteja:p

10. gabrielaplaton

gabrielaplaton New Member

Trophy Points:
    0
    Romanian Saturday School in London ...mai exista?

Buna ,
    am vazut pe site un articol din anul 2006 despre cursuri in cadrul Bisericii romane din Londra -Romanian Saturday School in London. Sunt foarte curioasa daca mai functioneaza si as fii profund recunoscatoare pentru orice fel de feed-back. Baiatul meu face 6 ani in cateva luni si vreau sa incep cu el si studiul paralel,pentru a invata limba romana( literatura si gramatica). Am considerat ca e inca putin devreme si nu vreau sa il ametesc de pe-acum cu prea multe informatii,il mai las putin sa aprofundeze lb. engleza. Am rugat pe cineva din tara sa imi trimita un Abecedar si o Aritmetica,pentru inceput,sa incep cu el studiul individual in timpul liber. Am pregatirea necesara,deci nu ar fii o problema. Ma intrebam daca mai sunt parinti care se confrunta cu aceasta problema,care vor sa le dea "piticilor" mai mult decat ceea ce invata la scoala in UK. Cunosc si sistemul de educatie din UK, activez in cadrul scolii fiului meu ca membru al "The Governing Body" si nu sunt multumita 100% de ceea ce invata. Sunt de acord ca inca sunt mici,mai au timp destul,dar nu vreau sa ajunga in year 5 sau year 6 si sa fie mult sub nivelul cunostintelor acumulate,de ex,de un copil de aceeasi varsta din Romania.
    Cred ca e foarte important sa cunoasca cultura romaneasca,ceea ce ne defineste si ne uneste pe noi ca popor.
    Pentru cei care au copii in sistemul de invatamant din UK si cred ca copiii lor il studiaza(aprofundeaza) pe Shakespeare,se inseala.Am terminat filologia in liceu si era obligatoriu sa il citim pe Shakespeare..in original.Nu operele lui repovestite sau adaptate...aici nu o sa vezi asa ceva...nu exista nici dorinta nici interesul pt asa ceva. Stiti ca,in general,englezii nu stiu ce e ala substantiv,verb sau adjectiv pentru ca nu au cunostiinte de gramatica aproape deloc? Ei stiu sa vorbeasca limba asa cum au invatat-o de la nastere,dar nu acorda atentie prea mare gramaticii. Si nu vorbesc din auzite,chiar am intalnit persoane care ,ca sa isi poata ajuta copiii la temele de casa,trebuiau sa inceapa de la zero cu invatatul gramaticii. Si,cu siguranta,m-am simtit foarte recunoscatoare pentru faptul ca,odata,demult,cineva m-a pus sa invat toate aceste lucruri...
    Intre a trezi interesul copilului pentru cultura romaneasca si a il stresa incontinuu ,de la o varsta fragedea,e o mare diferenta. Nu astept sa fie vreun geniu sau sa citeasca tot ce am citit noi...vremurile nu mai sunt aceleasi.Dar cred ca e pentru binele lui sa cunoasca cat mai mult din ambele culturi,iar daca cea engleza o invata la scoala zi de zi,e de datoria noastra, ca parinti, sa ii insuflam dragostea si curiozitatea de a descoperi valorile noastre culturale.

11. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    gabrielaplaton,

cat s-a mai discutat pe aici despre asa ceva,si cat as vrea sa iti dau dreptate...

Vorbesti de Shakespeare,dar cred ca va mai fi studiat poate doar in scolile de specialitate de pe aici.

Eu le-am cumparat alor mei tot ce am gasit din clasicii indragiti de mine,din literatura mondiala,aferenta varstei lor,dar pun mana pe ele doar cand le atragem atentia.

Bucuros sunt insa ca citesc,foarte mult de altfel,dar citesc ceea ce li se spune la scoala.Autori total necunoscuti pt mine,cei drept,dar,hei,timpurile evolueaza,nu?!!!

Exista in aceste timpuri,acest enorm nivel informativ,cel putin comparativ cu ce am experimentat cei din generatia mea,incat ca,chiar cred,in viitor,faptul ca vei sti despre Shakespeare va fi posibil parte al unui hobby al tau.

12. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Cartile cu Horrid Henry sunt la mare cautare la fimea in clasa, citeste o groaza dar cred ca cea mai rasarita e Oliver twist, de asta am si intrebat la library de carti de Jules Verne si altele specifice varstei...Eu personal sunt nemultumita de nivelul de invatamant de aici , nu pot spune ca cel din Ro e mai multumitor ptr ca mi se pare strict ori contrafacut din capitolul...te pic la mate ca sa vii la mine la meditatie...
    Ca urmare gasind in manualul fetitei un pliant despre...The student Support Centre, care furnizeaza cursuri de matemetica si engleza...i-am contactat si mi-au trimis un Course Advisor ptr 1 ora si jumatate acasa free of charge, timp in care fetita a dat cateva teste ca sa ii poate aprecia nivelul , iar noua parintilor ni s-a prezentat acest curs...ne-a impresionat, asa ca acum asteptam programul...
    Daca vreti mai multe amanunte va stau la dispozitie , sau va pot da adresa lor...www.student-support.co.uk.

13. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    SAL.Vreau sa intreb si eu pe cei ce au deja copii la scoala in uk..crede ti ca sunt putin dati la o parte sau sunt sentimente de rasism asupra lor din partea colegilor englezi??..sincer eu ca parinte l-am simtit 7 ani in Grecia si pina acum am 2 ani in uk si tot uneori ma simt lovit de rasism...dar nici Romania nu o mai pot considera casa.

14. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    De aproape 3 ani in UK, nu am simtit sau vazut nici o atitudine rasista la scoala, din contra la toate festivalurile si concursurile la care fetita mea a participat si de cele mai multe ori a castigat profesorii ei nu contenesc laudand-o ca este din Ro , dar s-a adaptat asa de bine aici si ca vb perfect engleza si ca este mai buna chiar decat copii englezii...Cred ca mai mult am intalnit atitudine rasista la locul de munca unde din cand in cand cate un englez binevoitor iti mai aminteste ca esti foreigner...

15. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    replica mea este in consens cu cea a juliannei,
    (nu pot reprosa absolut nimic din acest punct de vedere).

Poate conteaza si faptul ca noi suntem intr-un orasel mic,doar 70-90000 de locuitori.

Oricum,daca simti aceste chestii,trebuie sa mergi sa vb cu directorul,daca esti "plimbat" cu vorba (se intampla),schimba scoala.

Share This Page