14.5 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Le dam copiilor romani din U.K. educatia care a avut-o generatia noastra?

Discussion in 'FAMILIE' started by r.t., Jul 6, 2006.

1. r.t.

r.t. New Member

Trophy Points:
    0
    Ce parere aveti referitor la copiii care cresc departe de tara, fara educatia si cultura pe care le-am primit noi (Ion Creanga, Petre Ispirescu, Fratii Grimm, Eminescu, Sadoveanu si toti ceilalti care nu ar trebuii sa lipseasca din educatia lor)? -ww- -ww-

2. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Vazand ce se intampla pe la scolile din Romania nu mi-as face prea mari probleme.
    Daca intrebi un elev acasa, cine e Petre Ispirescu ai toate sansele sa afli ca e intr-o formatie de hip-hop.
    Sau, daca vrei sa afli ce mai e nou pe piata in vestimentatie si telefonie, ajunge sa intri intr-o curte de scoala generala.

3. r.t.

r.t. New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai de aceea ar trebuii sa facem ceva pentru ei,... sa nu-i lasam sa ajunga sa nu aprecieze aceste valori.

4. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    R.T.cu ce te-a ajutat pe tine faptul ca ai citit Eminescu , Creanga, Sadoveanu Eliade etc ? In afara ca te fac sa te simti mai doct fata de prietenii romani in fata "internationalilor" nu te ajuta cu nimic. Pe mine una nu ma deranjeaza ca fiul meu nu va invata la scoala despre cei amintiti mai sus. Binenteles ca voi incerca sa-i "promovez" in lecturile lui viitoare insa nu pot spune ca generatia copiilor nostri este mai prost educata. Este doar o schimbare de mentalitate, daca noi am invatat despre cei amintiti mai sus ei invata despre computere, programare si ce va aparea mai nou. Iar in privinta a ceea ce se intampla in scoli acum nu este vina lor ca nu li se trezeste interesul cu o metoda didactica mai noua pe masura lor, ca nu se introduc uniforme (in Romania ma refer), etc. Chiar nu doresc sa ma transform in bunica-mea care zicea mereu "pe vremea mea se facea carte nu ca acum" , si asta a spus fiecare generatie in parte. Fruntea sus si ai incredere ca juniorul va reusi in viata :)

5. r.t.

r.t. New Member

Trophy Points:
    0
    Alinutza.
    Eu consider ca toate acestea au cotribuiit la ceea ce suntem, la faptul ca totusi suntem romani. (chiar daca de multe ori ne e rusine sa o spunem). Nu e neaparat necesara cunoasterea acestor mari nume din literatura romana, dar eu cred ca e esentiala. Cat de frumos ar fi (pentru copil) sa mearga la bunici sau undeva la tara si sa vada un colt din Ion Creanga,.. etc. Eu imi sustin ideea ca oameni precum Creanga, Eminescu, Sadoveanu au avut si inca au un impact considerabil asupra identitatii romanesti.

6. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    R.T. ai dreptate: asupra identitatii romanesti, insa in momentul in care am ajuns aici si copiii nostri se nasc si cresc aici nu putem avea pretenti ca ei sa aiba aceeasi identitate nationala. Totul sta in puterile noastre sa le aratam identitatea romaneasca insa trebuie sa acceptam faptul ca ei vor avea o altfel de indentitate. In loc de un colt din Creanga la bunici poti insa sa-i arati un colt din Dickens, Shakespeare etc si sa-i recomanzi lecturi romanesti ca si delectare. (desi daca nu insisti enorm pe invatarea limbii romane nu va putea sa inteleaga perfect).

7. r.t.

r.t. New Member

Trophy Points:
    0
    Altcineva? alte pareri?
    Haideti fratilor!!!
    lol
    -lurk-

8. betty

betty New Member

Trophy Points:
    0
    Ma intreb de ce se denigreaza atat de tare educatia primita in scolile romanesti?! Oare stiti ca cei mai cunoscuti hackeri in State sunt romani? Sau ca elevii romani cunosc lumea mergand la olimpiade mondiale, la materii precum matematica, informatica si fizica, care mie personal nu mi se par deloc usoare. Haideti sa privim si partea buna a lucrurilor, nu? Si ca sa nu ma abat de la subiect, eu cred ca mi-ar placea ca fiul sau fiica mea sa rada atunci cand eu si sotul meu vom face o gluma la cum a tras Pacala usa dupa el, in loc sa ne priveasca nedumerit! Sau mi-ar placea sa citeasca despre ce tara frumoasa avem dintr-o simpla pagina din Sadoveanu, pentru ca mai tarziu sa vada cu ochii lui! Ca sa nu mai spus despre cat de emotionat ar fi pentru el sa vada cum se sculpteaza in lemn sau cum un mestesugar isi da gata opera dupa lungi ore de munca...

9. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Nu a spus nimeni ca ei nu ar trebui sa citeasca lecturi romanesti. Ceea ce am spus eu este ca, vrem nu vrem (iar eu personal am acceptat asta cu greu), primordial in educatia lor va fi scoala engleza. Normal ca tu ca parinte ii deschizi ochii spre literatura romaneasca insa ce faci cand esti pus in situatia mea: copilul e la scoala invata spelling si sa citeasca. Vine acasa si spune la A-ei, B-bi, C-si etc. Tu ce faci ca parinte pentru a il invata si romaneste? Eu in prima faza i-am explicat si pronuntia romaneasca. Rezultat? Rezultate mai slabe la citit. Asa ca am renuntat (pentru moment) si mai tarziu cand va fi stiut engleza perfect (scris) voi incerca si cu romana. Si daca nu va arata interes oricat de tentant voi prezenta eu produsul stiu ca va trebui sa accept punctul lui de vedere si faptul ca pt el limba romana semnifica mult mai putin decat pentru mine.

P.S. Nu detin eu adevarul suprem deci logic fiecare da importanta cuvenita tarii lui.

10. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    1. Lucrurile frumoase din educatia romaneasca sunt frumoase pentru noi pentru ca am "crescut" cu ele. Pentru copii lucrurile frumoase vor fi cele cu care vor creste. Acelea le vor trezi emotii. Nu este nici o nenorocire sa inveti mai mult despre Shakespeare decat despre Creanga si nici daca inveti mai mult despre Napoleon decat despre Stefan Cel Mare. Pana la urma oricat ar fi fost Stefan de mare ... au fost altii mai mari decat el ... Napolean,Alexandru cel Mare, poate si amiralul Nelson :D ... dar chestiile astea sunt foarte subiective , depinde de nationalismul din fiecare.

2. Oare stiti ca cei mai cunoscuti hackeri in State sunt romani?

Tocmai asta este problema. Pentru mine, o educatie buna inseamna SA NU AJUNGI CRACKER (ca de fapt la asta te referi) , pe langa multe altele, si nu doar acumularea de cunostinte.
    Este ca si cum ne-am lauda cu hotzii !

Inca ceva ... as aprecia daca uneltele folosite de asa-zisii crackeri ar fi facute de ei ... dar ei le iau de pe net si doar le folosesc ... asa ca sa nu crezi ca ar fi niste inteligenti vigilenti.

3. Sau ca elevii romani cunosc lumea mergand la olimpiade mondiale, la materii precum matematica, informatica si fizica, care mie personal nu mi se par deloc usoare.

Asa este, nu sunt usoare.
    Dar sistemul educational romanesc ACTUAL nu le da copiilor o educatie potrivita in sensul ca ii indoapa cu informatie gata preparata in loc sa ii invetze sa cerceteze si sa descopere ei singuri rezultatele. In momentul cand nu mai primesc "informatie", copii respectivi sunt "blocati" , ei nestiind sa cerceteze.

Dovada este faptul ca de la o vreme incoace ponderea de romani care au avut rezultate valoroase in cercetare este nesemnificativa in comparatie cu cei din USA,UK,Germania etc etc. Bineinteles ca la asta contribuie si sustinerea institutelor de cercetare care tot de invatzamant sunt legate.

11. r.t.

r.t. New Member

Trophy Points:
    0
    -pc-
    Se pare ca mergem toti prea departe,.. eu ma refeream la cateva nume importante care sa nu le lasam uitarii. Nu compara nimeni romanii, romania cu restul lumii si educatia ei. Eu vorbesc pur si simplu de lumea simpla... Ce are Pacala al nostru de a face cu Gates?!
    Nu a spus nimeni ca ar fi mai bine sa inveti sau citesti Creanga in loc de Shakespeare sau sa studiezi istoria noastra in loc de ce-a a lumii. Nu a spus nimeni sa lasam totul ptr Numele romanesti,.. Pur si simplu, sa nu-i lasam uitarii.

12. betty

betty New Member

Trophy Points:
    0
    Eu una stiu sigur ca am sa-i citesc copilului meu, seara inainte de culcare din Amintirile lui Creanga pentru ca pe Shakespeare il va invata la scoala oricum.
    Cat despre ce spui tu alinutza, ai dreptate, cred ca e destul de greu pentru copil sa invete sa citeasca si texte englezesti si romanesti in acelasi timp, si eu am sa incerc sa-l invat alfabetul romanesc la momentul oportun...vom vedea ce iese :)
    Dar pe noptiera lui/ei tot am sa las cartea de lectura romaneasca langa cea englezeasca!

13. adi24

adi24 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu sunt tata si referitor la educatia culturala e bine ca se procedeaza in felul asta.insa referitor la educatie,tind unii romani sa-si rasfete copiii cum am vazut aici ca fac localnicii?asta e dilema pentru ca chiar daca copiii sunt fff bine protejati aici la un moment dat datoritaa educatiei primite acasa si din ceea ce prind si la scoala ajung cum am vazut intro zona la 40 min. de Londra fumand pe strada ceea ce nu ar trebui sa se fumeze nici macar in casa.nu zic sa primeasca batai cum se obisnuia in draga noastra tara chiar si in scoli dar macar sa fie invatati de mici ce e voie si ce nu.parerea mea ca eu daca si cand o sa am copii aici in tara asta nu vreau sa aud sau sa vad ca beau la colt sau fumeaza ce stiu eu ce.daca am gresit cu ceva cer sa fiu corectat daca a fost prea putin sa fiu completat.multumesc!

14. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Astept in februarie sa plec in tara sa pot trimite incoace cu firma aia de mesagerie ce a ajutat la trimiterea ajutoarelor la Focsani toate cartile mele.O buna parte sunt carti pt copii,cumparate cand erau inca in fasa,Creanga,Ispirescu,Basmele Romanilor,etc.Se descurca f bine aici cu limba ,fata mea a castigat un premiu pe scoala la o compunere,evident in lb engleza,despre craciun,dar nu mi-as ierta daca nu le-as da posibilitatea sa afle ce,si de unde suntem.Copiii mei au acces restrictionat la net si playstation,si au jumatate de ora pe zi,program de citit.Cea mai mare bucurie e ca acum nu mai trebuie "stimulati" sa ia cartea in mana,ci o fac din proprie initiativa.Toti cei cu copii aici avem marele avantaj ca ei pot invata si citi in doua limbi,pot lua din ambele culturi.Cum am mai zis si in alte posturi,o fi totul tehnologie,internet si alte astea,dar raman la parerea ca nimic nu se poate compara cu o carte buna.Si astept ziua aia cand sa incerc sa le explic copiilor mei de ce Ion s-a insurat cu Ana,desi o iubea pe Florica.Sau ce inseamna 'RASCOALA" ,si nu in ultimul rand,cum e sa fii la furat cirese.Ca de vazut fructele pe raft lam Tesco e simplu...

15. zax

zax New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca e important ca generatia noua sa stie de unde vine si cu ce se mananca Romania. Dar nu cred ca poti sa-l cresti in Mareata Britanie si sa te astepti sa-i placa faleza Dunarii.

Cu lecturile e si mai delicata treaba. Da, om fi citit noi la vremea noastra, sincer nu cred ca peste 10-15 ani, prin 2023 or sa mai fie copii atat de rabdatori sa-si poata pune deoparte o bucatica din vacanta ca sa termine vreun Jules Verne. Nu mai vorbesc de Ispirescu ori Eminescu.
    Eventual o sa le citim noi seara inainte de culcare, cat or sa fie mici si n-or sa aiba gusturile personale formate.

Daca or sa fie crescuti in respect pentru cei in varsta (adica sa-mi dea mie locu-n tramvai cand oi fi batran, hehehehe), daca or sa stie ca in viata singura avutie sigura e creierul personal atunci s-or putea dispensa ei si de Eminescu si de Creanga. Nu ca n-ar fi misto sa recite din Eminescu, da' va mai intreb o data, cine-o sa stea sa-si invete copilu' in 2023 Luceafaru' ori Scrisoarea III? Poate doar in varianta aia "pinky" :eek:)

16. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu intelegi la ce te ajuta ca ei citit Eliade, Eminescu si altii, imi pare rau ca i-ai citit...e trist si sincer incep sa ma gandesc serios daca intradevar i-ai citit??? Iar pe Shakespeare l-ai citit, si daca da in ce fel te-a ajutat mai mult?
    Eu cred ca poti sa cresti copii in spirit romanesc si aici in UK, eu cel putin asta incerc sa fac cu fetita mea. Sunt pagini pe web cu povesti online, si fireste, ii spun si ii citesc si eu povesti romanesti.

Prima limba pe care a invatat-o a fost romana, iar acum vorbeste si engleza foarte bine. I-am dat un nume romanesc, pentru ca suntem romani si nu englezi. Suntem romani ce locuim in Uk , iar cine isi face iluzii ca situatia e alta se inseala.
    Am vazut ca in Romania e la moda sa dai nume din telenovele, nume de staruri etc. Iar cei de aici ajung in situatii penibile cu nume de genu Vasilica Jessica Gheorhe Katie etc. penibil! Exista si nume romanesti de rezonanta internationala daca va temeti ca nu va fi un nume usor de pronuntat aici. Nume de genul Ana, Andreea, Monica, Cristina, Claudia etc suna romaneste si pot fi pronuntate si aici fara probleme.
    Ce sa zic, fetitei mele i-au fost citite deja multe din operele lui Creanga, ceva poezi de Eminescu, Arghezi, Toparceanu si altii. Tinem traditiile romanesti, ne uitam la programe romanesti, ascultam muzica romaneasca, mancam mancare romaneasca etc. Fireste, nu ne uitam DOAR la programe romanesti, nu ascultam DOAR muzica romaneasca....cred ca intelegeti ideea. Ne bucuram ca suntem in Londra, luam ce e bun de aici, de la multele civilizatii si culturi care convietuiesc aici, dar nu uitam cine suntem de fapt, iar copiii sunt tot ROMANI, daca noi suntem romani, ca doar n-or fi englezi???!!!!

17. adamica70

adamica70 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Le dam copiilor romani din U.K. educatia care a avut-o gener

Ce ati zice de niste programe pe calculator in romana pentru toate virstele de pitici?
    Prietena mea a gasit pe ebay programe in romana, produse de o firma romaneasca.

Pustiul ei care intelege foarte bine romana (are aproape 4 ani si e nascut aici) ii raspunde aproape numai in engleza dar a fost tare incintat de "omul" un program despre corpul omenesc dar si de punguta cu doi bani.

O alta cale de a atrage copii spre limba romana si cultura romana?
    Ati incercat asa ceva pina acum?

18. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Ceva ce sigur nu mi s-a intamplat mie in RO,cand mergeam la scoala
    -stau intre doua ape cum ar veni,du-l pe unu',ia-l pe celalalt de la..DISCO.
    E dezastru dpdv al timpului,cu sfarsitul de an,activitati peste activitati.
    DISCO!!!Ioana ii zice lui Andrei-"vezi sa-ti faci girlfriend"!!!
    Cred ca le dau ban si la Simpson -slap- lap-

Oricum,o inima cat o paine calda,cand ii vezi aranjati frumos,de era cel mai fain barbatel de acolo,manca-l-ar tata -ahaa- haa- -love3- ove3-

19. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0

La ultimul interviu pe care l-am avut cu invatatoarea fimii , mi-a explicat ca e f clever chiar mai mult decat altii copii englezii si ca nu trebuie sa imi faca absolut nici o pb, apoi m-a surprins cu o intrebare ,,,cum citeste in romana ...si am spus ca nu prea bine...scrisul si cititul in romana e aproape dezastruos...asa ca invatatoarea mi-a explicat ca pot gasi la library cartii cu scriere si in engleza si in romana pe aceasai pagina de text...Pana sa ajung eu la library , mi-a trims una, Hansel si Gretel...si am realizat ca e nemaipomenita ideea , ca de multe ori traduce din engleza in romana si asa poate citi si invata in romana...Daca nu gasiti la cea mai apropriata library puteti cere sa va aduca de la alte sucursale ale lor...
    Pe mine ma uimeste stilul lor de calcule de la matematica si am cerut niste scheme si cartii sa inteleg ca sa o pot ajuta , e clar ca nu sunt cum am invatat eu la scoala...Prietena mea are fetita in Romania de aceasi varsta cu a mea si le-am comparat scrisul , al fetei mele este dezastruos asa mi se pare , dar profa cica tre sa compar cu cei de la ea din clasa in engleza si nu in romana...
    La inceput mi se parea extraordinara atitudinea asta relaxanta si de vesnis holiday de la scoala ., acum numai mi se pare, am impresia ca copilul meu va iesi aproape un semianalfabet din scoala asta, desi participa la taoate activitatile scolare, face sport, canta la vioara si recorder, isi face lectiile sirguincios...
    Dar chiar si volumul de homework ma surprinde , nu e interminabil cum eram noi obisnuiti in Romania...Senzatia mea e ca li se cere prea putin ptr varsta lor , si poate gresesc comparand cu varsta noastra scolara din Romania...vom vedea ce va iesi din ei...
    Pe de alata parte stiu ca in Romania li se cere prea mult din prima zi de scoala , totul e exagerat...Daca s-ar putea crea o cale de mijloc in sanul acestor 2 sisteme de invatatmant...

20. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Urmarind cele doua filme cu amabilitate postate de ADMIN la topicul "Crezi in DZEU?",chiar incep sa cred ca scopul final al sistemelor de invatamant este de a tine generatiile viitoare la un nivel submediocru,gen "nu stiu,nu cunosc,de ce m-ar interesa?,se poate trai si fara a sti".
    Mai ales aici,mi se par greu de motivat copiii.
    Au cam tot ce-si doresc (asta fiind evident si greseala noastra),dar apoi,cateodata ne spunem "pai doar de asta muncim".
    Au acces la informatii/aparatura la care noi nici macar nu am visat.
    De aceea vreau sa cred ca si inteligenta li se va manifesta proportional.
    Acesta cred ca e unul din motivele pt care ai nostri (cei cativa de aici de pe site,dar si toti din colegii mei de aici) avem copii primii in clasele lor-"foamea" de cunoastere,inradacinata.
    Englezii cred ca au cam dat asta pe comoditatea telecomenzii...

Share This Page