27.4 C
London
Saturday, August 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Le-a picat sistemul de emitere pasapoarte!

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by alin31ro, Feb 6, 2010.

1. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Salutare oameni buni,plecam in aprilie in tara si din pacate,i-a expirat pasaportul fetitei mele.Am sunat la ambasada si ni s-a comunicat ca nu se mai fac pasapoarte,ca nu le merge sistemul,ce pot face este sa mergem ambii parinti si fata la consulat si sa facem un titlu de calatorie,valabil 25 zile,care costa aprox £90,iar apoi in tara sa scot pasaport nou.Nu mai am pretentii sa inteleg cum de nu le merge sistemul de a face pasapoarte si de asemenea nu mai am pretentii sa inteleg de ce platesc 90 lire pt o hartie/titlu de calatorie,ca cineva semneaza ceva,eventual fara sa se uite.Relatia cu publicul in consulat este jalnica,cum intri in consulat prin acel detector,care urla incontinuu,iti sare in cale acel domn portar,care mi-a pus mana pe buzunare-nici acum nu stiu din ce cauta,fara sa ma intrebe mai intai de sanatate,iar apoi intrebat de altii,"ce faci fratioare cu mainile pe mine?",el umil a spus "imi fac doar meseria",continuand cu doamnele de la ghiseu,care cu o ureche asculta la tine,cu alta vorbesc la mobil si trebuie sa te repeti de 4-5 ori care este treaba,si probabil terminand cu aceste taxe ridicole si tot sistemul lor de 2 lei.Probabil pentru unii dintre noi,acestea sunt doar unele din motivele pentru care am plecat din tara si ma fac sa ma intreb de 1000000 de ori daca vreodata mai vreau sa ma intorc in tara.Scuze daca m-am lungit prea mult,astept vesti de la voi,daca ati intampinat si voi de curand aceste probleme cu emiterea de pasapoarte.

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare Alin,

Ai facut o plangere (inregistrata) cu privire la toate neplacerile astea? Stiu ca romanii sunt tentati sa zica "ce rost are, ca oricum nu se rezolva nimic", insa mentalitatea asta doar consolideaza problemele.

Lucrurile sunt chiar mai grave decat spui tu. Si uite de ce. Spui ca te costa acel titlu de calatorie aprox £90. Pai pe site-ul ambasadei zice asa:
    http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=78744

Eu am inteles ca fiica ta are pasaportul expirat, nu l-a pierdut, deci de ce sa platesti 30 de lire?. Si oare de ce trebuie sa platesti "NUMAI" cash? Ce-i atat de complicat sa implementeze plata cu card? Sau trebuie sa mai existe posibilitatea de a umple cate un buzunaras(de exemplu cu 30 de lire pt "identificarea in baza de date"). Te pomenesti ca de fiecare data cand se acceseaza acea baza de date trebuie sa plateasca un curs de baze de date pt functionarul respectiv...

Apropo fiica ta n-are si o carte de identitate, sa nu mai fie nevoie de titlu de calatorie?

Oare chiar trebuie sa-l invatam noi pe acel "domn" portar ca trebuie sa avertizeze oamenii inainte de a trece de acel detector, nu sa-i puna in situatii jenante, ca apoi "domnia sa" sa arate ca "e cineva" acolo si e vigilent? Sau pe "doamnele" ghiseiste trebuie sa le invatam sa citeasca fisa postului?

Sa le amintim mai des acestor indivizi ca deviza Ministerului de Externe este "In slujba cetatenilor romani din strainatate" nu "In ciuda cetatenilor romani din strainatete".

Oare se aude si prin Arundel House?

3. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Vorbesti serios si eu trebuie sa ii schimb fetitei pasaportul care a expirat anul trecu in oct si trebuie sa ajung anul asta in Ro in sept, deci plec cu aceea hartie de calatorie si ii fac pasaportul in Ro?
    Sincer , cred ca prefer sa il schimb in Ro decat in consulatul asta minunat din Londra, de care am auzit numa de bine...
    Spune-mi si mie ce ai rezolvat , te rog frumos...dar oare e de durata sau e definitiv caderea sistemului?

Si mai am si eu o intrebare legate de buletine...Sotului ii expira CI in ian 2011, iar mie in iulie 2011, putem sa le schimbam amandoi in iulie 2011, e vreo pb daca sotul il schimba mai tarziu, se poate face asta aici la consulat sau trebuie sa ajung in Ro?Multumesc,,,

4. alin31ro

alin31ro New Member

Trophy Points:
    1
    Buna dimineata,
    plangere inregistrata nu am facut,am trimis un e-mail,la care nu ma astept sa mi se rapunda.
    Fata mea are 7 ani,nu are carte de identitate,altfel lucrurile erau mult mai usoare.
    Raspunsul lor vis-a-vis de durata nefunctionarii sistemului a fost:"Mai reveniti cu un telefon prin aprilie",in conditiile in care noi plecam in martie.Asa ca singura solutie ramane acel titlu de calatorie,valabil 25 zile.In Romania am inteles ca pentru minori,se pot elibera 2 tipuri de pasapoarte,eu trebuie sa-l eliberez la urgente,de aceea va fi valabil doar un an de zile,iar taxa va fi undeva la 100RON.
    Numai bine.

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    alin31ro a scris:
    Pentru situaţii de urgenţă românii pot solicita paşaportul temporar, care se eliberează în cel mult 3 zile lucrătoare. Preţul de cost al paşaportului temporar este de 196,2 lei (64,2 lei contravaloarea paşaportului se achită la unităţile CEC Bank, 32 lei taxa consulară se achită la unităţile CEC Bank sau la trezorerie, după caz, şi 100 lei tariful suplimentar de urgenţă se achită la trezorerie), şi are un termen de valabilitate de 1 an
    Doar Taxa de urgenta este de 100 ron!!!

6. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Daca ma duc in Romania doar cu copilul imi trebuie acest titlu de calatorie. Pe langa acesta, alte 2 procuri speciale emise de Consulat.
    Intrebare: cum pot aduce copilul din Romania fara ca acesta sa aiba pasaport?Emite si statul roman un titlu de calatorie?Sau pasaportul este singura metoda?
    Multumesc

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Titlul de calatorie e emis tot de statul roman chiar daca se emite la vreun consulat din strainatate. Si se emite doar pt situatii de urgenta(pierderea/furtul/deteriorarea pasaportului sau a cartii de identitate) exclusiv pt intoarcerea in tara.

http://www.mae.ro/index.php?unde=doc&id ... nk=4&cat=5

Din pacate pt a aduce copilul din Romania e nevoie de pasaport. Mai nou, de cand cu "electronicele", nici in pasaportul parintilor nu mai pot fi inscrisi bietii minori, iar daca au peste 6 ani sunt buni de infractori dupa ei (sunt amprentati). Dar asa e cand suntem condusi de niste triste figuri...

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    silverfern a scris:
    multumesc pentru raspuns, mi se pare asa de aiurea sa ii fac baiatului pasaport doar ca sa ma pot intoarce acasa. Nu am timp sa stau 30 de zile lucratoare sa imi emita ei pasaportul, asa ca trebuie sa fac unul la urgenta, asta inseamna o valabilitate de doar 1 an in loc de 3.
    Nu inteleg de ce nu se gaseste alt sistem... -nervos-

9. denissa

denissa New Member

Trophy Points:
    0
    Hello

Trebuie sa merg in tara sa-mi fac pasaportul( imi expira in curand) si tinand cont ca nu-mi permit sa stau 30 de zile in tara pt pasaportul electronic, am zis sa-l ridice mama prin procura si sa mi-l trimita.
    As dori sa stiu, daca la intoarcere in UK am sa intampin ceva dificultati fiindca voi avea doar ID.
    -multumesc-

10. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    multumesc pentru raspuns, mi se pare asa de aiurea sa ii fac baiatului pasaport doar ca sa ma pot intoarce acasa. Nu am timp sa stau 30 de zile lucratoare sa imi emita ei pasaportul, asa ca trebuie sa fac unul la urgenta, asta inseamna o valabilitate de doar 1 an in loc de 3.

Anouka, deci inteleg de la tine ca aceata foaie de drum iti da posibilitate sa scoti copilul din tara un singur dus, si ca musai tre sa faci pasaport in Ro la urgenta care dureaza 3 zile...Ce acte iti trebuie pte aceasta foaie de drum?si de unde se elibereaza tot de la consulat?Pasaportul de urgenta dureaza doar 1 an, deci alt drum dupa un an de schimbat pasaportul...
    Si inca ceva am mai intrebat , stie cineva daca iti schimbi buletinul la cateva luni dupa ce a expirat e o problema , mai stiti care sunt regulile, ca eu si sotul trebuie sa ne reinoim buletinele in 2011, dar in luni diferite si as vrea sa le rezolvam pe amindoua odata , dar va insemna ca unul dintre noi sa il schimbe cu 6 luni intarziere. Multumesc

11. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineatza...Informatie de ultima ora , am sunat la Blueair , intreband ce pot trece la detaliile de pasaport ale copilui , tinand cont ca a expirat si nu am inca asa renumita foaie de drum, mi s-a recomandat sa sun la consulat sau ministerul nostru de Interne, deci ei nu stiu...

12. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    julianne a scris:
    julianne, esti chiar culmea. Ai link-ul catre site-ul ministerului de externe, deci catre informatia oficiala, si tu intelegi tot de la anouka? -ras2-

In cazul asta sa le dedicam celor din minister un fragment din "Cel mai iubit dintre pamanteni"?
    Sa mai incercam o data:

Pai tocmai de aceea ii zice temporar, pt ca are valabilitatea limitata.

Eu cand l-am schimbat ultima oara (acum cativa ani)era expirat de o luna. Insa "in conformitate cu prevederile legale" se poate schimba cu pana la 180 de zile inainte de expirare dar nu mai putin de 15 zile:
    http://www.evidentapersoanelor.ro/index ... identitate

13. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern a scris:
    Eu cand l-am schimbat ultima oara (acum cativa ani)era expirat de o luna. Insa "in conformitate cu prevederile legale" se poate schimba cu pana la 180 de zile inainte de expirare dar nu mai putin de 15 zile:

Multumesc, Silvestern, da ai toate motivele sa ma critici, dar uneori e mai simplu sa iei ce iti pica in gura , decat sa stai sa verifici mai ales cand esti in criza de timp ...
    Alte informatii deja, verificate , am sunat la consulat
    se pot face pasapoarte noi la ei, care dureaza 2-3 luni ca inainte, titlul de calatorie e valabil numai o luna...
    Eu personal, sunt blocata , nu pot cumpara bilete , nu am titlu de calatorie , care nu ma ajuta cu nimic , iar pasaportul nu il pot face mai devreme de cateva luni, asa ca nu pot cumpara bilet de avion ...Agentia imi spune ca nu e pb lor cu pasaportul expirat , iar consulatul imi spune ca e pb agentiei ce detalii pun ei pe site...O sa incerc sa il pun pe cel expirat sa vad ce iese...sau sa fac rezervarea la telefon, am doar numar de telefon de la agentia din Ro , stie cumva cineva nr de agentie din Londra ...

Silvestern , multumesc de informatii legate de buletin, cum am zis ma intereseaza sa nu am pb daca reinoiesc buletinul cu 6 luni intarziere, nu ma intereseaza mai devreme. Dar , multumesc oricum.

14. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    julianne a scris:

15. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    julianne a scris:
    Cand am fost in ianuarie la consulat nu au zis ca ar reveni cu sistemul de eliberare pasapoarte, fir-ar sa fie. Acum e prea tarziu.Daca ma duc acum sa cer eliberare de pasaport pentru copil direct de la consulat, nu o sa am cu ce pleca in aprilie.
    Dar am in Romania un prieten si ma bazez pe el sa imi dea mai repede de 30 de zile pasaportul valabil pe 3 ani fara a mai fi nevoie de a plati taxa de urgenta

@julianne, poti trece detaliile actuale si apoi suni la call centre si faci o updatare. Dar suna mai intai la ei si vezi ce iti zic de asta, e imposibil sa nu aiba vreo reglementare in privinta asta...

16. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Deja am vazut pasaporte de urgenta romanesti- sint identice cu cele normale, numai ca sint valabile pe timp mai scurt ( nu m-am uitat la valabilitate, 1 an sau 2) si sint foarte subtiri, au doar citeva pagini. Acestea se incadreaza in sistemul international de pasaporte de urgenta emise si de alte tari EU. Si, ca si in restul tarilor EU costa foarte mult, mai mult decit un pasaport normal (fiecare pasager EU se plinge de asta).

PT ca tot sintem la subiectul Pasapoarte romanesti, eu cind o sa nasc copilasul, pot sa-i emit pasaport romanesc chiar daca si eu si tatal sintem British (eu am cert de nastere Romanesc, dar pe cert de nastere al copilului va fi nationalitatea British, automat).
    Daca nu stiti raspunsul, nu e bai. Am senzatia ca, vazind prin ce treceti la ambasada romana, este oricum mult mai usor sa emit pasaport Englez decit unul Romanesc - nu? Ma gindeam doar asa.

17. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Pasaportul fetitei mele a fost gata dupa 1 luna si 2 zile...dar e aiurea ca trebuie sa te duci sa il ridici personal de acolo...iar la consulat, nu sunt prea incantata sa ma intorc acolo...dupa 5 min de stat in consulat mi-a trecut instantaneu de dorul de RO...

18. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    agnb1 wrote:

Certificatul de nastere nu specifica nationalitatea. Copilul beneficiaza automat de dubla cetatenie in cazul tau, cu mentiunea ca procesarea documentatiei de identitate pentru Ro e extrem de anevoiasa si birocratica.

Ca o paranteza, am avut o singura data de-a face cu oficialitatile de la ambasada candva prin 1992, cand nu exista sectie consulara. Era in timpul orelor de program, nici macar nu mi-au deschis poarta, a trebuit sa discut cu ei prin interfon.

Share This Page