25.6 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Law in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ioana_tz, Oct 14, 2009.

1. ioana_tz

ioana_tz New Member

Trophy Points:
    0
    Buna !
    As dori sa ma inscriu la o facultate de drept in uk ( momentan locuiesc in uk, londra). Am inteles ca trebuie sa completez formularul de la UCAS pana la mijlocul lunii ianuarie. Am terminat colegiul/liceul in Romania cu o medie de 9,60 la BAC, m-am inscris la un curs de limba pe o perioada de un an, intentionand sa sustin testul de limba (IELTS) pana in luna decembrie.
    M-ar interesa cat mai multe informatii pt completarea formularului de la UCAS, avand in vedere ca timp foarte mult nu mai este. Am auzit ca cei de la UCAS cer atat o scrisoare de intentie, cat si una de recomandare. Si acum intrebarile mele :)
    1. Ma puteti ajuta cu mai multe informatii referitoare la aceste 2 scrisori ? ( ce anume trebuie sa contina etc)
    2. Referitor la plata studiilor ( nu doresc sa fac imprumut), trebuie sa fac dovada ca am bani pt plata primului an de studiu ori pt plata integrala a facultatii?
    Am uitat sa precizez ca intr-o saptamana implinesc 21 de ani, deci intru in categoria "mature student".
    Ioana

2. Zoom

Zoom New Member

Trophy Points:
    0
    hello
    vad ca nimeni nu zice nimic asa ca o sa zic eu cate ceva :D
    Nu am habar cum e chestia cu mature student, deci unele chestii nu le acopar :D
    1. Prima scrisoare se cheama personal statement, si ai un loc in aplicatia UCAS care e online unde poti sa scrii acest personal statement. Ofc poti sa il scrii in word etc, apoi dai copy/paste acolo. Intr-un thread al meu, care se cheama Aplicatia UCAS, mediile din liceu si capacitatea, am scris destul de mult despre personal statement, + am dat si un link pe care poti sa te uiti. Take a look prin el si vezi cum te poate ajuta. In plus, sunt sigur ca avand in vedere ca aplici tarziu trebuie sa scrii in personal statement ce ai facut in timpul asta cat nu ai fost la scoala, eventual daca ai muncit si alte chestii. Nu sunt sigur insa, dar sigut ce am scris prin celalalt thread trebuie sa incluzi.
    Referintele trebuie sa le primesti de la cineva, nu stiu avand in vedere ca esti mature student de la cine. Se poate sa fie profesori din Romania, se poate sa fie cineva la care ai muncit, insa intereseaza-te pt ca eu unul nu te pot ajuta aici. Poate alt user de pe forum are idee...sa speram :D

2. Nu cred ca trebuie sa faci dovada de nimic, poti sa aplici pt o bursa/impurmut deci nu cred ca iti cere nimeni sa dovedesti in momentul asta ca ai banii sa platesti. Again, daca cineva stie precis poate te ajuta.

Ce sa mai zic..good luck :) si imi pare rau ca nu stiu mai multe:( :D

3. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
  4. ancutza_bc

ancutza_bc New Member

Trophy Points:
    0
    sunt studenta la drept in UK
    daca te pot ajuta cu ceva nu ezita sa-mi scrii
    see ya

5. Radu  George

Radu George New Member

Trophy Points:
    0
    ancutza_bc a scris:
    Buna,

Te rog frumos, scrie-mi daca se poate, care este procesul de admitere la master la drept. M-ar interesa, in special luna pana cand se pot depune aplicatiile. Multumesc! -multumesc-

6. Erszebeth

Erszebeth New Member

Trophy Points:
    0
    bunaa.. desi postul este de ceva timp, as vrea sa stiu daca ma poti ajuta cu niste informatii legate de admiterea la drept si cheltuielile de acolo.. elzz18@yahoo.com in caz de..:)

7. Erszebeth

Erszebeth New Member

Trophy Points:
    0
    bunaa ancutza.. desi postul este de ceva timp, as vrea sa stiu daca ma poti ajuta cu niste informatii legate de admiterea la drept si cheltuielile de acolo.. elzz18@yahoo.com in caz de..:)

Share This Page