6.6 C
London
Sunday, December 08, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

La multi ani, ROMANIA !

Discussion in 'EVENIMENTE' started by Doriscuta, Dec 1, 2011.

1. Doriscuta

Doriscuta New Member

Trophy Points:
    0
    La multi ani romani!

La multi ani Romania!

2. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    La Multi Ani Romaniei si tuturor romanilor, intr-adevar o zi care a insemnat mult pentru tara noastra.Speram sa mai traim si alte vremuri de maretie pentru Romania.

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    LA MULTI ANI ROMANIA si ROMANILOR DE PRETUTINDENI!!!

-inima- - party2- -petrecere- -dragoste2- -hi5- -sarbatorit-

http://www.youtube.com/watch?v=V1LZOna5 ... e=youtu.be

Nu pot sa cred ce vad pe Facebook... romanii se cam feresc sa se bucure sau sa arate ca sunt romani, foarte putin posteaza urari sau cantece patriotice... -trist-

Am postat eu si cantece si poze si filmulete cu Romania si daca mi-au dat vreo 5-6 "like"

Am vazut ca unii au inceput o campanie de promovare si imbunatatirea imaginii Romaniei si romanilor peste hotare (o idee BUNA) dar sortita pieirii din start... su asemenea atitudine... -trist- MARE PACAT!!! -nu-stiu-

Pe 5 Noiembrie a fost ziua Angliei, pe 11 Noiembrie a fost ziua eroilor... am in lista vreo 40-50 englezi / englezoaice (nu stiu exact ca nu i-am numarat)... Una dintre ele (Bren) o prietena foarte buna (mai apropiata decat toti ceilalti) prietenoasa-comunicativa-inteligenta-nebunatica... mai mereu spune lucrurilor pe nume si ca sa se simta mai in largul ei... si-a facut de vreo doua luni un grup si i-a zis Madness House, din lista ei de prieteni (peste o mie) si-a selectat doar 100 si ceva... printre care si eu... Ce se posteaza acolo e greu de descris (si de imaginat) ce glume si discutii pe sleau... vreo 20-30 dintre ei, foarte activi posteaza ca pe banda...nici nu mai stiu de pe unde le scot... DAR... v-am spus astea ca sa intelegeti ca de pe data de 9 Noiembrie (seara, pana pe data de 12 Noiembrie - dimineata) nu s-a postat acolo nimic altceva decat poze / filmulete / comentarii PATRIOTICE!!! Am incercat sa fac si eu asta astazi la mine pe wall...(nu muzica, glume, bancuri) dar n-am cu cine...

Cert este ca in cida faptului ca "o fac pe modestii" ca le-ar fi rusine ca-s englezi... NIMIC MAI FALS!!! Sa nu mai credeti nicio clipa asta, ENGLEZII SUNT EXTREM DE MANDRI, CONSERVATORI / NATIONALISTI si PATRIOTICI!!... Bravo lor... -bravo- RUSINE NOUA!!! -trist-

4. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    La Multi Ani Romania, sa gandim pozitiv, in speranta recastigarii bunului renume a tarii peste hotare, sa gandim pozitiv in speranta unei vieti mai bune a romanilor, in speranta ca politicienii vor incepe o noua etapa politica a tarii, in care TARA si CETATEANUL ei sa fie primordiale.
    Dumnezeu sa-i ocroteasca pe romani, iar tara noastra sa-si gaseasca drumul spre demnitate, sa-si castige respectul in lume.

http://www.youtube.com/watch?v=VtG9JfclvFs

5. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    La multi ani !

6. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Am o propunere: haideti astazi sa schimbam toti poza de la profil, fiecare sa arboreze tricolorul Romaniei, sa aratam ca nu suntem tradatori prin alegerea unei alte tari de domiciliu, ca ne mandrim ca suntem romani, ca ne iubim tara !

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    La Multi Ani Romania!...odata

La Multi Ani Romania!...de doua ori

La Multi Ani Romania!...de trei ori

La Multi Ani Romania de ...N ori!
    E gresit sa crezi ca dragostea de tara se poate regasi in exponentialul postarilor/multumirilor pe FB,
    parera mea!

E cumva spre...caragialesc, daca vreti,

"va iubiti tara?/ da, desigur, dar nu si ea pe mine!"

S'apoi, cat de ipocrit tre' sa fiu?
    Caci, pana la jumatate din varsta care o am acuma,

faceam gimnastica pe stadioane la 23 August!

8. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    La multi ani! Romani
    La multi ani! Romania

9. florinbest2207

florinbest2207 Member

Trophy Points:
    16
    Traiasca Romania dodoloata !!

La multi ani tuturor romanilor care simt romaneste
    Sa ne dea Dumnezeu minte multa si sanatate

Traiasca Romania dodoloata !!

10. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  11. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  12. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  13. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  14. florinbest2207

florinbest2207 Member

Trophy Points:
    16
  15. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    La multi ani Romania!!! -sarbatorit-

La multi ani romani!!! -ma-iubesc-

Facand parte din corul scolii ,apoi a liceului ,de 1 Decembrie aveam "spectacol",sarbatoream

Ziua Nationala prin cantec si poezie. Si sincer inima mea era mare ,eram mandra de tara mea ,de

istoria acesteia; notele muzicale si versurile rostite rasunau din glasurile noastre cu emotie si

toti adoptam o atitudine solemna...cu pieptul inainte ,mandri si plini de elan.

Nu am uitat nici acum un cantec drag sufletului meu...pe care atunci cand il fredonam lacrimile

imi inundau ochii...imi era atat de greu sa ma abtin...si mereu la serbari eu ...plangeam... -

plans-

Nu am incetat sa-l transmit mai departe copiilor ,din vecini ,nepoti si mai apoi copiilor mei si

ma bucur ca sentimentul de mandrie si emotia ce o simteam atunci ,la scoala , o simt si acum.

Cum s-ar zice...ma bucur ca EXIST si ca SIMT romaneste .

Cand a fost sa moara Stefan,
    Multa jale a fost in tara
    Langa patul lui de moarte,
    Toti boierii se-adunara.

Cu un dangat plin de jale
    Mii de clopote dau veste
    Stefan Voda al Moldovei
    Stefan Voda nu mai este!

Trista-i Manastirea Putna
    Portile-i deschise asteapta
    Stralucit convoi ce vine
    Si spre ea incet se-ndreapta.

Plange dealul ,plange valea
    Plang padurile batrane
    Si poporu-n hohot plange
    "Cui ne lasi pe noi Stapane"?

"Eu va las in grija mare
    Idealul meu cel sfant
    Sa stati straja la hotare
    Sa paziti acest pamant!

Si de veti vedea ca vine
    Vreun dusman nesabuit
    Sa strigati atunci la mine
    Si-oi sari si din mormant!"

Toti copii Romaniei
    Sunt din neamul lui Traian
    Si in fiecare suflet
    Se mai naste un Stefan.

Jos in vale,sus pe creste
    Tuturor le dati de veste
    Stefan Voda al Moldovei
    Stefan Voda mai traieste!!

La multi ani Romani de pretutindeni -dragoste2- , sa aveti parte de tot ce-i mai bun pe lume...si

nu uitati

oriunde ati fi ,ca sunteti Romani ,sa iubiti si sa simtiti romaneste! - party2-

Doamne ocroteste-i pe romani!! -ingeras-

16. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    TU ŞTII CE SĂRBĂTOREŞTI?
    Citeşte un document fundamental: Declaraţia de la Alba Iulia din 1918

Rezoluţiunea Adunării Naţionale de la Alba Iulia din 18 Noiembrie/1 Decembrie 1918

I. Adunarea Naţională a tuturor Românilor din Transilvania, Banat şi Ţara Ungurească, adunaţi prin reprezentanţii lor îndreptăţiţi la Alba-Iulia în ziua de 18 Noiembrie/1 Decembrie 1918, decretează unirea acelor români şi a tuturor teritoriilor locuite de dânşii cu România. Adunarea Naţională proclamă îndeosebi dreptul inalienabil al naţiunii române la întreg Banatul cuprins între râurile Mureş, Tisa şi Dunăre.

II. Adunarea Naţională rezervă teritoriilor sus indicate autonomie provizorie până la întrunirea Constituantei aleasă pe baza votului universal.

III. În legătură cu aceasta, ca principii fundamentale la alcătuirea noului Stat Român, Adunarea Naţională proclamă următoarele:

• Deplină libertate naţională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra şi judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său şi fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare şi la guvernarea ţării în proporţie cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc.

• Egală îndreptăţire şi deplină libertate autonomă confesională pentru toate confesiunile din Stat.

• Înfăptuirea desăvârşită a unui regim curat democratic pe toate tărâmurile vieţii publice. Votul obştesc, direct, egal, secret, pe comune, în mod proporţional, pentru ambele sexe, în vârstă de 21 de ani la reprezentarea în comune, judeţe ori parlament.

• Desăvârşită libertate de presă, asociere şi întrunire, libera propagandă a tuturor gândurilor omeneşti.

• Reforma agrară radicală. Se va face conscrierea tuturor proprietăţilor, în special a proprietăţilor mari. În baza acestei conscrieri, desfiinţând fidei-comisele şi în temeiul dreptului de a micşora după trebuinţă latifundiile, i se va face posibil ţăranului să-şi creeze o proprietate (arător, păşune, pădure) cel puţin atât cât o să poată munci el şi familia lui. Principiul conducător al acestei politici agrare e pe de o parte promovarea nivelării sociale, pe de altă parte, potenţarea producţiunii.

• Muncitorimei industriale i se asigură aceleaşi drepturi şi avantagii, care sunt legiferate în cele mai avansate state industriale din Apus.

IV. Adunarea Naţională dă expresie dorinţei sale, ca congresul de pace să înfăptuiască comuniunea naţiunilor libere în aşa chip, ca dreptatea şi libertatea să fie asigurate pentru toate naţiunile mari şi mici, deopotrivă, iar în viitor să se elimine războiul ca mijloc pentru regularea raporturilor internaţionale.

V. Românii adunaţi în această Adunare Naţională salută pe fraţii lor din Bucovina, scăpaţi din jugul Monarhiei austro-ungare şi uniţi cu ţara mamă România.

VI. Adunarea Naţională salută cu iubire şi entuziasm liberarea naţiunilor subjugate până aici în Monarhia austro-ungară, anume naţiunile: cehoslovacă, austro-germană, iugoslavă, polonă şi ruteană şi hotărăşte ca acest salut al său să se aducă la cunoştinţa tuturor acelor naţiuni.

VII. Adunarea Naţională cu smerenie se închină înaintea memoriei acelor bravi români, care în acest război şi-au vărsat sângele pentru înfăptuirea idealului nostru murind pentru libertatea şi unitatea naţiunii române.

VIII. Adunarea Naţională dă expresiune mulţumirei şi admiraţiunei sale tuturor Puterilor Aliate, care prin strălucitele lupte purtate cu cerbicie împotriva unui duşman pregătit de multe decenii pentru război au scăpat civilizaţiunea de ghiarele barbariei.

IX. Pentru conducerea mai departe a afacerilor naţiunei române din Transilvania, Banat şi Ţara Ungurească, Adunarea Naţională hotărăşte instituirea unui Mare Sfat Naţional Român, care va avea toată îndreptăţirea să reprezinte naţiunea română oricând şi pretutindeni faţă de toate naţiunile lumii şi să ia toate dispoziţiunile pe care le va afla necesare în interesul naţiunii.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/tu-stii ... n-956.html

17. elena80

elena80 New Member

Trophy Points:
    0
    -multi-ani-

LA MULTI ANI TUTUROR ROMANILOR DIN TOATA LUMEA!

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  19. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0
    LA MULTI ANI ROMANILOR DE PRETUTINDENI,LA MULTI ANI ROMANILOR DIN UK.SI LA MULTI ANI ROMANILOR DIN ROMANIA!

20. Doriscuta

Doriscuta New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page