20.7 C
London
Thursday, September 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Kosovo independent?

Discussion in 'Politica' started by che, Feb 16, 2008.

1. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Kosovo si-a declarat independenta, ce parere aveti?

Vi se pare corect ca o regiune sa isi proclame independenta doar datorita numarului mare de persoane de o etnie sau alta?

Mie personal nu, ma mira faptul ca Romania nu a luat nici o pozitie, in timp ce unele state au spus deja ca nu vor recunoaste un Kosovo independent. Romania e si ea intr-o situatie similara in Harghita si Covasna....

Desi, sincera sa fiu, nu mi-ar parea rau sa-i vad pe indienii astia din east london ca-si declara independenta, iete-asa ca-s ei mai multi aici! Si incetu cu incetu facem si noi un statulet romanesc aici :) -hi5- i5-

2. vanda

vanda New Member

Trophy Points:
    0
  3. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Re: kOSOVO INDEPENDENT

Doamne Dumnezeule ... am trait sa o vad si pe asta ...
    Auzi la ei .. sa isi declara independenta etnicii din Harghita si Covasna ... eu nu am nimic cu ei Doamne fereste. Sa stea acolo , este problema lor. Dar ROMANIA este ROMANIA !
    Pai daca ar fi asa, cum in Londra am auzit ca este o pondere zdrobitor mai mare de alte natii decat britanici, poate de dam o idee -ahaa- haa-

Mare iti este gradina Doamne !

4. bogdan1982is

bogdan1982is New Member

Trophy Points:
    0

Saraci sarbi dupa ce usa le a distrus tara aducand o aproape la niv unei tari din lumea 3 mai vine si ue si i obliga sa accepte independenta prov kosovo.Aceasta actiune a eu vine din nevoia de stabilizare definitiva a balcanilor.Totusi nu cred ca in Romania se va intampla asa ceva contextul problemei fiind altul.In Romania trebuia luat in considerare aceste lucruri numai din pct de vedere electoral ele facandu si aparitia cu prisosinta in asemea circumstante.Probabil se incearca crearea unui front comun maghiar care de altfel este impartit nefiind astfel un jucator demn de luat in seama la viitoarele alegeri.

5. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

Nu sint de acord. Musulmanii se infiltreaza din ce in ce mai tare in Europa. Au incercat asta prin forta armata pentru sute de ani si n-au reusit, dar acum o reusesc pe cale politica din cauza "politically correctness".
    Asa cum Vestul nu a vazut nici amenintarea lui Hitler decit cind a fost prea tirziu, acelasi lucru il fac si acum cu musulmanii. Istoria se repeta!
    Cit despre pozitia Romaniei, aceasta a fost clar exprimata prin vocea lui Basescu inca de acum vreo luna, cind a spus ca nu va recunoaste independenta Kosovo atita timp cit el va fi Presedinte.
    Sper sa se tina de cuvint pentru ca Yugoslavia este un exemplu tipic de "divide et empera".

6. vanda

vanda New Member

Trophy Points:
    0
  7. johnnyunu

johnnyunu Member

Trophy Points:
    6

e naspa ce s-a intamplat pentru ca dupa kosovo urmeaza alti rataciti care o sa doreasca 'independenta'.si aici situatia e grea in Ardeal pentru ca daca etnicii maghiari fac vreo revolta si autoritatile de la Bucuresti decid ca e nevoie de forta pentru a tempera lucrurile atunci ue,onu,sua sau nu stiu mai cine o sa vina cu trupe pentru mentinerea'pacii' si astfel Ardealul o sa fie sub supraveghere militara...era prea multa pace in balcani si baietii ce s-au gandit hai sa facem putina agitatie.... -handsrubb2- andsrubb2-

8. unstrain

unstrain New Member

Trophy Points:
    0

9. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0

eu zic ca toti romanii sa se mute in uk si sa ne declaram independenta....ca vad ca americanii si englezii sunt de acord cu panarame din astea!

10. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

Romania intr-adevar si-a mentinut pozitia de a nu recunoaste Kososvo. Ceea ce oarecum exprima faptul ca recunoaste ca aceeasi situatie este si in Harghita si Covasna.

Cred ca problemele nu se rezolva la nivelul "principiilor de drept international", de "drepturile omului" sau de "drepturile minoritatilor"... ci pur si simplu cine are **** mai tari (a se citi "muschii"). Daca s-ar aplica strict principiul precedentului, atunci intreaga Europa ar trebui faramitata. Nu numai UK (care numai regat nu ar mai fi) ci si Spania, Italia, Germania, evident Romania, etc.

Probabil autonomia regionala este un curent destul de la moda in EU, problema cu aparitia de noi state insa... asta nu era pana acum.

Probabil totul se va opri aici. Oricum i-am vedea noi pe unguri, ma gandesc ca bascii, italienii din nord, si nord-irlandezii nu sunt mai papagali decat ei. Si nu se vor lasa mai prejos. Asa ca probabil mai multe state din UE vor incerca sa evite un bulgare de zapada (care chiar daca incepe in estul Europei, nu inseamna ca nu poate ajunge pana la ei).

-relaxsun- elaxsun-
    A.

PS: oricum, este interesant de urmarit situatia. Sunt curios daca noul stat Kosovo o sa reziste mai mult de 12 luni, sau o sa se uneasca cu fratii de peste granita: Albania. Asta ar crea un precedent pt Republica Moldova, nu? -lol- ol-

11. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0

Ungurii astia ar trebui sa isi tina gura. Nu i-a chemat nimeni in Romania asa cum nu ne-a chemat nimeni pe noi in alte tari. Ganditi-va ce bine ar fi sa avem si noi acelasi drepturi aici , la fel ca ale ungurilor din Romania. Primar roman, parlamentari romani, partid la guvernare etc.
    Ca sa revin la subiect, asa cum zice si Andreiutzu, nu cred ca acest stat va resista. Momentan ei depind tot de Serbia. Cred ca asta a fost si interesul: intai independenta iar apoi alipirea cu albania. Uitati-va ce bine o duc moldovenii dupa independenta -badteeths- adteeths-

12. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

SUA, FRAN?A, MAREA BRITANIE, GERMANIA ?I ITALIA SPUN "DA" PENTRU KOSOVO

Palatul Elysee a anun?at luni sear? c? pre?edintele francez, Nicolas Sarkozy, a recunoscut Kosovo drept un „stat liber ?i independent”. Pozi?ia autorit??ilor franceze a fost anticipat? de ministrul de Externe, care anun?ase deja inten?ia de a recunoa?te suveranitatea statului kosovar.

http://www.antena3.ro/SUA-Franta-Marea- ... 4_ext.html

13. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Sute de mii de sarbi protesteaza la Belgrad impotriva independentei Kosovo

11.45 Italia a recunoscut formal independenta Kosovo.

12.00 Federatia Rusa a salutat pozitia Romaniei in problema Kosovo.

12.30 O cladire a unui tribunal ONU, atacata cu pietre la MItrovica.

13.30 O mie de sarbi protesteaza la Banja Luka, in Republica Srpska.

13.40 Papa Benedict al XVI-lea a facut apel la reconciliere, dupa declararea independentei Kosovo.

13.50 Seful diplomatiei sarbe Vuk Jeremici: Serbia este dezamagita de actiunile UE in Kosovo

14.30 Sarbii continua sa protesteze la Mitrovica.

15.20 Un grup de rezervisti sarbi a atacat cu pietre si cauciucuri incendiate politistii kosovari de la granita cu Serbia.

15.45 Danemarca a recunoscut oficial independenta Kosovo

16.15 Protestatarii sarbi au inceput sa se stranga in fata cladirii Parlamentului din Belgrad.

17.15 Politia kosovara a descoperit o incarcatura exploziva pe o strada din Mitrovica.

17.30 Manifestantii din Belgrad agita si steaguri ale Romaniei.

18.05 Mitingul a inceput. Primul vorbitor este premierul sarb Vojislav Kostunica.

18.20 Kostunica: Kosovo a apartinut dintotdeauna Serbiei si asa va ramane.

18.30 Slovenia si Luxemburgul au recunoscut independenta Kosovo.

19.00 Tineri cu cagule pe fata au atacat cu pietre cladirea Ambasadei Turciei din Belgrad.

19.30 Circa 300 de protestatari sarbi au atacat cladirea Ambasadei SUA din Belgrad, spargand geamurile cladirii.

19.45 Manifestantii au fluturat si steaguri ale Rusiei si Spaniei.

20.00 Demonstrantii au intrat in cladirea Ambasadei SUA din Belgrad, care nu mai este locuita.

20.10 Participantii la miting se indreapta spre Catedrala Sfantul Sava, iar demonstratia ar trebui sa se termine la 20.30 (ora Romaniei).

http://www.hotnews.ro/stiri-internation ... kosovo.htm

Share This Page