3.6 C
London
Tuesday, February 25, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

JSA afecteaza aplicatia la cetatenie?

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by julianne, Jul 23, 2012.

1. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare la cei mai stiutori ca mine, va rog frumos.
    Daca aplici la job centre ptr JSA sunt sanse sa iti afecteze aplicatia de obtinere IRL si cetatenie britanica mai tarziu?
    De asemenea faptul ca iei child benefit si ptr ceva timp tax credit?
    Daca am postat gresit rog administratorul sa imi mute topicul la locul cuvenit.Multam din suflet.

2. razvan80

razvan80 New Member

Trophy Points:
    0
    Afecteaza rezidenta permanenta pt ca perioada d JSA intrerupe perioada de munca sau self-employment nimic mai mult dc vrei sa aplici pt ILR si ai venit in UK pre 2007 in mod Sigur Iti Afecteaza aplicatia. Cat priveste cetatenia stiu ca se fac checks la department of work and pensions si HMRC teoretic nu tre sa te afecteze dar e greu de spus pt ca nu Sunt reguli clare ci ei se uita la toate elementele oricum tre sa ai job cand aplici si in plus depinde Ce perioada ai fost pe JSA cat stiu eu child benefit si tax credits nu afecteaza Cu absolut nimic nici o aplicatie

3. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns.
    Eu intentionez sa aplic ptr cetatenie in 2 ani pe baza Blue cardului obtinut bineinteles dupa 2007.De asta ma intrebam daca afecteza daca sotul meu aplica ptr JSA.
    Ne intereseza, ptr ca prin job centre mai faci unele cursuri pe langa cele de engleza , te ajuta si cu tehnici de interviu etc si esti in baza lor de date , poti oricand dovedi ca iti cauti job ceea ce si face in realitate.
    Dar pe de alta parte nu vreau sa ne afecteze aplicatia la cetatenie mai tarziu si mai bine renuntam inainte de a incepe.
    Mentionez ca sotul cauta de munca de aproape 8 luni si ne-am gandit la luarea in evidenta prin Job centre ca o ultima solutie.
    Am citit in ziarele locale ca tot mai multi sunt ajutati cu gasirea unui loc de munca prin job centre si poate are mai mult noroc.
    De aceea ma intrebam daca a fost cineva in situatia de a lua JSA si a aplicat la cetatenie dupa ce a luat allowance.
    Nu intentionez sa aplic la cetatenie in timp ce sotul ia JSA. sincer nu ne place situatia dar din pacate nu prea avem alte alternative.
    A aplicat la joburi gasite pe job centre website dar fara succes pana acum si ne gandeam ca fiind in evidenta lor sunt mai multe sanse. Poate gresesc.
    Multumesc

4. Anonymous

Anonymous Guest

Nu cred ca JSA (job seeker allowance) afecteaza e ca si somajul la noi, Nu este intentionat ca ai ramas fara loc de munca si este un drept al nostru sa aplicam pentru JSA sa ne intretinem familiile. Sunt alte benefituri care afecteaza aplicatia.
    JSA se plateste din NI tau deci din taxele tale platite nu iti da nimeni bani de la ei decat daca stai mai mult decat necesar.Eu am fost in JSA si mia dat termen limita in care imi expira JSA dar intre timp Multumesc am gasit un job ...Cred ca este logic si drept sa primesti Child benefit si JSA.Sunt Britanici care stau cu anii in JSA pt cateva luni cu cred ca e bai...Depinde si cine se uita in aplicatie si cate cunoaste in materie de drepturie EEA.

5. Anonymous

Anonymous Guest

Revin despre JSA:
    SECTION 7 – DETAILS OF THE EXERCISE OF TREATY RIGHTS FOR 5 YEARS
    To qualify for permanent residence an EEA national must have continuously exercised a Treaty right in the UK for 5 years through employment, seeking work, self-employment, study, or economic self-sufficiency unless you are qualifying on the basis of a family member of an EEA national.

Deci daca cauti de munca si esti in JSA ca in felul asta cauti de munca tot esti legal.Ei o spun negru pe alb.

6. Alina N

Alina N New Member

Trophy Points:
    0
    Re: JSA

Buna tuturor! am fost si eu la JSA . sunt in Uk de trei luni,astept inca raspunsul pentru scoala copiilor.Singura cu doi copii cu autism.Am incercat sa iau lucrurile in ordine am inchiriat locuinta,am anuntat la consiliu(deja mi-a venit taxa ) ,mi-am facut cont la banca,ne-am inscris la gp.Acum nu stiu ce urmeaza.M-au chemat din nou la JSA ,vineri mi-au dat si un test de rezidenta,l-am completat,l-am trimis. Pana atunci mi-au spus sa imi fac cont pe directgov si sa aplic pt lucru. Asta am facut Despre ce e vb prea mult nu stiu.Ce implica ,esti in evidenta lor ca iti cauti de lucru? Sunt legata si de maini si de picioare.Copiii ii am cu mine,inca nu la scoala,banii de acasa s-au cam terminat,caci de trei luni platim totul din resurse proprii.Sotul a ramas in tara lucreaza si ne trimite bani,insa nu poate acoperi cheltuielile de aici. Sunt descurajata si cred ca am avut un curaj nebun sa plec singura la drum cu doi copii...Spuneti-mi va rog daca stiti in ce sens ma poate ajuta faptul ca ma duc la Job Seekers si sunt in evidentele lor? Insurance Number nu am,asa ca daca gasesc ceva de lucru am vreo sansa sa fiu angajata?

Share This Page