6.8 C
London
Friday, November 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Joburi - metode de a gasi un job, recomandari si sfaturi, experiente

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by RazzyFUnik, Feb 4, 2012.

1. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Nu neaparat la sfaturi m-am referit cand am scris (desi "sfaturi" am scris), cat mai degraba la experientele celor care si-au cautat loc de munca la inceput.
    Adica, am facut aia, aia si aia. Aia a mers, aia nu, pentru ca, etc.

Cat despre munca la negru, parerea mea este ca discutia nu isi are rostul.

Eu, totusi, cred ca se va raspunde pe acest topic.
    Adevarul este ca se tot discuta despre acte si nimic despre munca.

Initiatorul nu trebuie luat la misto sau blamat, sau mai stiu eu ce. Ce e atat de anormal sa povesteasca cineva primele experiente in cautarea unui loc de munca.
    E mai "intima" discutia decat cea legata de experiente la Croydon?!
    E vreun subiect tabu? sau ce?!

Uite, ValiB a scris deja despre experientele lui cand isi cauta un loc de munca la inceput!
    Pe topicul despre nurse s-a tot discutat si despre munca, despre interviuri, etc. Nu vad de ce sa nu se discute si aici.

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Discutia despre gasirea unui loc de munca "la intamplare" nu o sa duca nicaieri.
    In momentul in care Razy va spune domeniul, atunci sansele ca aceasta discutie sa devina constructiva cresc.

Difera foarte mult experienta cuiva care ar munci "orice" de experienta lui Mufa, care a incercat relaxat si intr-un domeniu in care avea toate cunostintele necesare.

3. dana.future

dana.future New Member

Trophy Points:
    0
    aveti perfecta dreptate- trebuie sa te hotarasti ce domenii te intereseaza. Ce sanse ai sa te angajezi, in acest moment, in sistemul bancar?

4. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu cred că-s singurul de pe aici care și-a găsit job ușor. În plus mi se pare că exagerezi puțin cînd generalizezi și spui că e foarte greu pentru toată lumea.

5. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    Desi eu am deschis topicul la general, pt ca cineva poate vrea sa fie tamplar, altcineva vrea sa fie pompier etc...si ,limitand la un singur domeniu, unele info nu mai sunt de ajutor cuiva...
    Dar daca se cer domenii atunci o sa enumar domeniile in care as vrea sa muncesc - management (studii de licenta), instalatii electrice si IT (tehnician, PHP MySQL, Java 1 etc - toate fiind cursuri de calificare si perfectionare).

6. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    mi se pare normal sa te intrebe ce saLARIU doresti. daca tu nu stii cat valorezi atunci cine? asta arata cat de bine cunosti salariile din domeniu.
    studiile tale de licenta din ro sunt egale cu zero in lumea vestica. primul lucru pe care un bun manager ti-l va spune in prima ta zi de munca va fi sa uiti ce ai invatat in scoala din ro si sa inveti din realitate nu din carti.

7. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt constient ca scoala din Ro nu are valoare in UE (sper ca macar diplomele de calificare si perfectionare sa fie recunoscute). Daca mi se acorda sansa sa muncesc, sa demonstrez ca pot si sa aiba un pic de rabdare(adaptare la noul loc de munca) ,atunci ne vom intelege bine.
    Salariu ...sincer nu stiu cat sa cer, datorita faptului ca sunt imigrant tanar, dar totusi inainte sa plec la drum o sa imi fac o idee despre salariile din respectivul domeniu, insa intrun final totul ramane la o simpla intelegere intre ceea ce ofera patronul si ceea ce vreau eu(de obicei cam cat ofera el e maximul:D )

8. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    important este cum il vrajesti pe ala care iti citeste cv-ul sa te cheme la interviu. daca nu ai experienta va fi extraordinar de greu sa prinzi ceva "caldut". patronul nu ofera maximul intotdeauna. nu te gandi numai la bani cand discutii despre salariu. vezi ca sunt o gramada de perks(beneficii) pe langa bani care iti vor ridica veniturile simtitor. vezi ca era un topic cu benefits, perks. da un search pe goagal sa vezi cum p[oti sa plusezi la salariu.

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    scoala romaneasca e destul de apreciata - de aceea pleaca multi medici, ingineri samd. evident exista scoli care nici min educatiei din ro nu le-a recunoscut, asa ca nici o surpriza.

10. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut,
    Ma bag si eu cu un sfat,din scurta experienta pe meleagurile Uk-ului si anume:
    Mai intai trebuie sa stii ce vrei sa faci exact,iar apoi te documentezi bine cum sa faci sa ajungi acolo.
    Iar daca e necesar sa ai etape intermediare(ca multi dintre noi)alege orice job care te accepta si care intruneste conditiile de baza pt tine(ex sa te intretii 2-3 luni cat faci un curs,sau altceva).
    Apoi in toate etapele de angajare conteaza foarte mult ATITUDINEA, alaturi de siguranta de sine(chiar daca in sufletul tau tremuri de emotii-tu trebuie sa dai acea impresie ca si cum esti omul pe care angajatorul/agentia il cauta dintotdeauna)

Mult succes in ceea ce vrei sa faci

11. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @dana.future

Nu stiu exact ce anume te intereseaza in sistemul bancar insa bancile in City acum cam dau afara oameni. Perioada de aur a fost pana in 2008 - atunci aveau o groaza de angajati din toata lumea, se dadeau peste cap sa aduca oameni, faceau permise de munca pe banda rulanta, ce mai, era nebunie. Acum insa si cei care au fost scutiti de valul de concedieri stau cu sabia lui Damocles deasupra capului. Asta in bancile de investitii. In retail la fel, de cand cu criza, s-au inchis sucursale, au fuzionat banci si au inchis zeci poate chiar sute de branch-uri, deci cam este excedent de personal. Dar nu se stie niciodata. Poate daca ai o specializare mai deosebita, ceva, sau o gramada de noroc, reusesti. Daca esti inca in Romania merita sa intinzi antenele sa vezi, trimite CV-uri, ceva, nu se stie niciodata.

12. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    Scoala romaneasca a fost candva buna, acum nu mai e nici in top 50 sau daca mai o fi e sigur pe ultimele 3 locuri. Pt ca la titularizare avem profi cu note sub 5 marea majoritatea, care ajung sa invete copii si la bac spre exemplu se arata cunostintele. Nici elevii nu mai invata, prefera un club , o tigara, o bere. Iar materiile sunt cam antice, se scrie dupa dictare mult si fara rost.
    Medicii care pleaca acum , pleaca cu niste cunostinte de cand era scoala buna,Acum mai rar pt ca nu mai au de la cine sa invete practica si nu au de niciunele prin spitale. Numai bine!

13. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Scoala nu este relevanta in toate posturile de aceea angajatorii in general se bazeaza pe experienta profesionala. Cel putin in cazul meu asa este. Sunt si posturi in care scoala este importanta, mai ales in cazul celor in domeniul medical, dar in altele precum IT scoala nu e deloc importanta, un limbaj de programare se poate invata si acasa, singur.

PS: Hai Mr Mufa, ia-te din nou de mine.

14. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Mie mi se pare ca este importanta facultatea in domeniul IT. Multi nici nu se uita la tine daca nu ai studii. Si facultatea nu o faci doar pentru a fi angajat. M-as mira sa poti inlocui niste studii universitare cu invatatul acasa.

15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Din ce sm văzut prin anunțurile de angajare erau destul de puține cele care cereau expres studii în domeniu: "Computer Science degree" sau asemănător. Cel puțin în IT contează mai mult ce știi să faci decît respectiva diplomă. Evident, cum spunea și Lancelot, în alte discipline fără diplomă nu faci nimic.

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    La firma la care lucram inainte, era un englez, Francis, un baiat super, care se ocupa de tot ce era IT si telecomunicatii. Cand ne-a facut instructajul pentru XDA-uri, ne-a spus ca a renuntat la scoala de la varsta de 16 ani, ca sa poata munci. Si asta a facut de atunci: calculatoare, retele de telecomunicatii, etc. Nu are nici un fel de studii. Baiatul este un mic geniu. Pacat ca e gay!

18. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Si ce relevanta are? Stiu ca sunt oameni care lucreaza in IT fara facultate. A trebuit sa trec peste 50 examene in 5 ani ca sa imi iau diploma. Asta nu inseamna ca ma ajuta direct in ceea ce lucrez momentan, dar mi-am imbunatatit capacitatea de a invata, stiu ca pot sa inteleg cam orice mi se cere din domeniul tehnic. Si IT suna cam general oricum, as curios sa vad pe cineva care faca programare hardware fara studii de specialitate.

19. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Exista cursuri academice si cursuri profesionale.

Spre exemplu in contabilitate un Degree in Accounting and Finance nu este suficient pentru a devenit Chartered Accountant, pentru aceasta iti trebuie ACCA, ACA sau CIMA. Acestea din urma sunt cursuri profesionale.

20. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu contestă nimeni importanța unei facultăți în domeniu. Dacă e făcută cum trebuie, te ajută destul de mult. Exact cum spui și tu, îți îmbunătățește destul de mult capacitatea de sinteză, poți asimila destul de rapid chestii noi ș.a.m.d.

Ceea ce spunea Lancelot și cu mine e că mulți angajtori nu cer diplomă în domeniu. N-am idee dacă cer sau nu vreo diplomă de studii superioare. Cît timp au metode de a-ți verifica cunoștiințele scrise în CV, se pot lipsi de respectiva diplomă.

Share This Page