4.6 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Joburi - metode de a gasi un job, recomandari si sfaturi, experiente

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by RazzyFUnik, Feb 4, 2012.

1. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    Salut
    Stiu ca s-a mai discutat pe aceasta tema, insa nu am putut regasi asa de multe elemente (si cred ca multi sunt interesati de acest subiect si au multe intrebari), si aici ma refer la :
    - experientele cu angajatorii - la ce sa fim atenti, care sunt pasii de a te angaja cu acte in regula, cum identificam sau verificam daca exista nereguli in relatia angajat-angajator, de ce tip de angajatori sa ne ferim etc;
    -care sunt metodele de a ne gasi un job - mai ales in primele zile cand ajungi in UK (chiar si la negru). Stiu de firmele HR ,insa nu suntem ajutati si nu prea suntem luati in calcul ca forta de munca, vb din experiente cunoscute. Care sunt domeniile in care putem incepe sa lucram in UK etc;
    -recoamndari si sfaturi diverse , care si voi le-ati primit de la altii si v-au fost de folos candva sau inca va sunt.

Multumesc

2. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Companiile de recrutare nu lucreaza pentru tine, chiar daca te mint in fata, ci pentru clientul lor care plateste. Tu esti doar un produs. Cel putin la inceput reprezinti un risc foarte mare pentru ca nu ai experienta si esti abia venit.

Ai nevoie de rabdare si nervi de otel.

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Zău că am avut răbdare. Dar nu prea mi-a folosit la nimic că au început să sune telefonul de a doua zi. Și experiența în UK era zero barat.

Răzvane (sper că nu ți-am greșit numele): contează foarte mult ce știi să faci. Asta pentru angajare. Apoi contează cît de bun ești în ceea ce faci ca să treci de perioada de probă.

4. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt constient de faptul ca ceea ce stim sa facem conteaza cel mai mult. dar cat de bun esti in ceea ce faci... asta se demonstreaza in timp si se invata numai prin practica...
    Cam cat timp insemna in UK perioada de practica? Este platita? In ce ar consta?

5. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Pentru angajare trebuie să-i convingi că șții să faci ce ți se cere. În perioada de probă arăți cît de bine știi să faci chestiile respective. Nu șțiu dacă e vreo regulă generală, dar la mine perioada de probă e de 3 luni. Plătite, evident.

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Deja observ un sablon in topicurile deschise de tine. Variatiuni pe o tema data. Creezi senzatia ca emigrezi din Somalia in UK. Procesul de angajare este absolut identic cu cel din Romania. Oriunde te duci, te intreaba de acte (logic, zic eu). Daca te duci sa muncesti la negru, inseamna ca ai trecut pe aici degeaba. Reguli de a cauta un job nu exista. Dadeau faliment de mult firmele de recrutare. Domenii?? Oriunde te poarta imaginatia. Recomandari si sfaturi? Cele mai bune ti la dau parintii tai, inainte de a pleca de acasa. Succes!

7. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Cu singura diferență că în Anglia e nițel mai rapid procesul și ți se spune de la început salariul, nu trebuie să dai tu cu presupusul.

8. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    La mine perioada de proba a fost de 6 luni , in caz de ceva mi-se dadea o luna notice .
    Acum ca sunt pe perioada nedeterminata , trebuie sa dau 3 luni notice la plecare . :)

9. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    Permitem sa te contrazic legat de sablon ... pt ca stiu ce topicuri am deschis si ce intrebari am pus in trecut. Legat de emigrare, nu o fi raiul UK, insa crede-ma e o mare schimbare, spun asta pt ca nici nu mai stiu cum arata un interviu romanesc, si sincer nici nu mai vreau pt ca au devenit penibile si oricum sanse de angajare 1%. O spun din exp mele si ale multor apropiati.Asa ca nu stiu daca este chiar asa de identic ,dar o sa testez si o sa iti spun in curand:D.
    Legat de munca la negru, daca ai cheltuieli si inca nu gasesti de munca legal, decat sa fi dat afara din chirie sau sa nu ai ce manca ,eu spun ca accepti sa muncesti si la negru o perioada(uite de ex daca esti student si aplici prin posta - 3-5 luni cu ce traiesti? nu esti nevoit sa muncesti la negru? :p)
    Ms pt raspuns

PS: Mi-am adus aminte de cateva intrebari chiar funny de la interviuri:
    -Cati copii vrei sa faci?
    -cat de apropiata accepti sa fie relatia ta cu seful?
    -esti dispusa sa pleci numai u cu seful in calatorii de afaceri?
    -Știu că am dat anunț pt postul de „X” dar eu de fapt caut cu totul altceva, adică „Z”, deci te voi pune în „Z”.
    -Te droghezi?
    -De ce sora nu lucreaza?
    si ca sa te amuz si mai mult:
    "Unde te vezi peste 5 ani?" I-am raspuns: "Seful dumneavoastra" Ea, speriata, se intoarce: "Unde?" Am incercat sa ma abtin sa nu rad dar nu am reusit. (exp unui bun prieten)

10. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Funcție de conducere? :)

11. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Alte intrebari din Ro (scz de offtopic, dar nu ma pot abtine -ras2- )
    - Ce profesie au parintii?
    - Ce lucreaza parintii?
    - Ce salariu vrei? (ca noi nu spunem cat oferim)

etc...

Insa, am fost si placut surprinsa in Ro! Am trebuie sa trec de un test si de un play-roll, pe langa inteviul propriu-zis. Am luat jobul desi era intr-un domeniu cu totul nou pt mine.
    Puteam sa fiu refuzata pentru ca nu aveam experienta, insa mi s-a dat sansa sa dovedesc ce stiu.
    Dar e un caz particular!

Ca mi s-a promis training si nu am primit, sau ca in oferta aveam beneficii dupa 3 luni si le-am primit dupa 6, e altceva -ras2-

Oricum, topicul e binevenit! Pentru cine e dispus sa dea sfaturi!
    Cine nu, eu zic sa se obtina. Nu va intereseaza, nu cititi! Simplu!

12. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Nu nu e functie de conducere, Engineering Tehnician e jobul , dar pur si simplu asa a fost contractul .

13. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur ca ai prins ideea topicului. O parte din cei care si-au facut un rost acolo, traiesc cu ideea ca Ro e cum au lasat-o ei. Crezand ca e la fel ceea ce e fals, pt ca nu cred ca angajatorul englez te intreaba daca te droghezi :)).
    Si sa sti ca nu e chiar offtopic, pt ca e una din metodele prin care poti demonstra ca nu e "absolut identic" :D. Si in functie de cum va decurge acest subiect, voi aduce si alte dovezi , sa vedem in final daca e mai usor sa iti gasesti de munca in Ro decat in UK , si mai ales daca se aplica aceleasi reguli.
    Totodata am observat ca e batalie mare pt permisul de munca si apoi? nu mai muncim? nu mai avem nevoie de informatii? A nu se intelege ca nu e important, doar ca lupta nu se opreste in obtinerea unei hartii colorate.

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Astept cu infrigurare si sfaturile, dar am o temere ca nu vor apare. Si nu cred ca sunt sigur despre natura sfaturilor asteptate. Sa fie despre "de ce tip de angajatori sa ne ferim" sau despre "munca la negru". Despre aceasta din urma, cu siguranta nu veti primi nici un sfat. Chiar daca va fi, va fi sters imediat de moderatori.

15. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    Si daca nu apar ce? E tipic romanesc ,daca cuiva ii e bine uita de unde a plecat si faptul ca o data cineva l-a ajutat chiar si cu o simpla vorba buna(nu se adreseaza unui user aceasta fraza ci la modul general pt nepasare). Cand am spus sfaturi m-am referit la modul general.
    Legat de cele 2 aspecte sesizate - tip de angajatori si munca la negru- e simpla explicatia. Pt primul cineva ar putea spune ca nu e bine sa ai ca patron un congolez :D pt ca asa si asa... sau un irakian:p...sper ca acum intelegi :). Desigur exista si exceptii, nu vreau sa fiu rau. Pt al 2lea am si motivat ( cand astepti x luni si bani 0, chiria trebuie platita si trebuie sa supravietuiesti...).

16. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Asta cu intrebatul in Romania de catre angajator daca te droghezi nu cred ca te intreaba asa ceva la noi acasa cineva , in schimb ai sa fii surprins aici in societatea open mind ce intrebari se gasesc la angajare : Ce religie ai? Esti alb european , galben , negru?
    Intrebari care dupa parerea mea nu au ce cauta intr`o societate care cica nu tolereaza rasismu :)

17. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, incerc sa raspund cat mai la obiect din experienta mea si a cunostintelor mele de pe aici - deci a nu se lua drept litera de lege -ras2-

Pasii pentru obtinerea actelor sunt trecuti in multe alte topicuri. Odata dobandite actele, este bine sa se specifice acest lucru in scrisoarea de intentie. De exemplu ceva de genul: As a Romanian national, I have obtained a blue card from the Home Office which certifies that I have no restrictions on working in the UK. Sau As a Romanian national I have a yellow card from the Home Office which certifies that I can work in the UK in a self-employed capacity. Nu toti angajatorii stiu ca romanii si bulgarii pot lucra in UK daca au aceste carduri si e bine sa specificati ca le aveti.
    Cum sa identificam neregulile... aici totul depinde de cum ti se pare firma de la interviu, plus mai intrebi in dreapta si in stanga sau cauti pe internet, e greu sa oferi niste sfaturi generale, depinde de fiecare situatie in parte. Ca regula generala daca ti se propune sa muncesti la negru cel mai bine este sa refuzi, pentru ca nu ai nici un fel de protectie, esti fiul ploii plus pasibil de amenda.

Asta cu "chiar si la negru" nu o bag in seama.
    Cel mai bine este sa cauti mult, mult inainte de a ajunge in UK. Depinde de domeniu. Sunt multe site-uri cu anunturi, plus poti sa cauti firme din domeniul X si sa le scrii la plesneala intreband daca au nevoie de cineva care stie sa faca xyz (te lauzi cu experienta si calificarile), nu se stie niciodata. Mai este Job Centre Plus, insa nu stiu foarte multe despre asta, n-am folosit. Pentru cei deja in UK, merita cumparate ziarele locale in care sunt diverse anunturi de joburi, de asemenea mers pe strada si cascat ochii prin vitrine la off-licences, mai sunt oameni care pun anunturi de gen help wanted - cleaner sau garden help sau mai stiu eu ce.

Puneti-va la punct limba engleza inainte de a ajunge in UK. Stiu ca toata lumea crede ca vorbeste engleza si ca se zice ca este o limba usoara insa engleza vorbita in Anglia difera mult de tot de cea vorbita in filmele americane. Stiu oameni care credeau ca inteleg engleza si odata ajunsi aici nu intelegeau aproape nimic si nu reuseau sa se faca intelesi de cei cu care incercau sa comunice. La interviu conteaza foarte mult capacitatea de comunicare si vorbitul fluent, fara pauze prea mari de gandire, care sunt "citite" ca ezitari sau lipsa de sinceritate - in fine, depinde de domeniu si de cat de inalt calificat este postul insa evident ca un angajator va prefera un om cu care se poate intelege unuia caruia e evident ca limba ii ridica dificultati.
    Foarte important - ZAMBITI AMABIL! In Romania zambetul social aproape ca nu exista insa in Anglia este esential. Nu discut aici de cat de sincer este acest zambet - in America e si mai rau, vanzatoarele sunt obligate sa zambeasca tot timpul, pot fi date afara daca nu, asa ca saracele sunt cu gura pana la urechi indiferent daca sunt obosite, le doare capul, etc. etc. - ci de faptul ca deschide multe usi si creeaza o impresie placuta.
    De asemenea, la intrebarea amabila "how are you today" raspundeti ceva de genul "very well thank you", eventual intrebati la randul vostru "how are you?" ca sa fiti draguti, in nici un caz nu va povestiti necazurile :). Vorbesc de situatii "oficiale" nu de intalnirile cu prietenii :)

Bafta tuturor!

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Tipic romanesc este modelul tau de gandire si reactie. Eu nu am uitat de unde am plecat, chiar imi aduc aminte cand am intrat prima data pe acest forum, prin 2007, dar macar stiam ce vreau. Tu nici macar nu ai o idee despre ce vrei sa faci in UK, astepti sa ti-o sugereze altii. Nici macar nu ai vreun domeniu preferat sau vreo experienta semnificativa. Tu cauti ponturi. Sau, pardon, nici macar nu le cauti, astepti sa ti le dea altii. Nici macar nu ai o imagine de perspectiva. Crezi ca vei cunoaste vreun patron in cursul cautarii unui loc de munca? Asta ma pune serios pe ganduri despre ce domenii de activitate vizezi tu in UK.

Daca vrei un sfat competent: alege domeniul in care ai cea mai buna calificare si experienta, dupa care apuca-te sa faci planuri de emigrare. Vezi daca domeniul tau este pretabil activitatii de self employed, daca nu alege un curs la un colegiu si aplica pentru cardul galben de student. Sau, poate vrei sa muncesti la o ferma unde angajatorul iti va obtine AWC, pentru muncitori sezonieri in agricultura. Fa-ti un plan, mai fa unul de rezerva. Atunci intra pe forum si intereseaza-te de experientele din acel domeniu. Asta ar face, in conceptia mea, un om care este preocupat de ideea emigrarii. Tu, in acest moment, incerci marea cu degetul crezand ca vei pescui pestisorul de aur.

19. RazzyFUnik

RazzyFUnik New Member

Trophy Points:
    0
    Tin sa iti multumesc pt raspunsuri. Foarte utile informatiile si usor de inteles.Apreciem timpul acordat si bunavointa de a ne impartasi aceste cuvinte.
    Toate cele bune!

20. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Ti-am mai spus pe un alt topic acum cateva saptamani in care se discuta tot despre job-uri... faptul ca tu fie esti supercalificat in domeniul tau (felicitari si la mai mare!) fie ai avut noroc. Aici insa nu particularizam, vorbim la general.

Share This Page