18.4 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

January Start - Cursuri Universitare

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ELLAWS, Nov 19, 2009.

1. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ellaws, chiar voiam sa intreb, se vorbea intr-un timp de anularea in totalitate a grantului nerambursabil ca sa ramana in vigoare doar imprumutul. De fapt au fost si demonstratii. Stii cum a ramas pana la urma?
    Mie nu-mi mai trebuie cursuri, pentru ca ma marit sau in cel mai rau caz fac cinci ani aici, dar, pentru cultura mea generala as vrea sa stiu daca situatia a ramas ca-n coada de peste sau nu.
    Merci mult.
    Stiu ca intrebarea necesita un timp mai lung, de aceea nu e urgent raspunsul.
    Succes la incheierea de semestru, tie si celor in perioada studentiei!

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Merci MULT Lili pentru urari, chiar sunt la scoala acum si ma pregatesc de incheierea primului semestru (mai am 2 ore de la 13,00 la 15,00 si gata) -limba- ma rog...mai am si examenele din ianuarie... -ceeee?-

Chestia este ca eu n-am auzit nimic...si imi intreb colegii in stanga si-n dreapta... nici ei nu stiu...noi am primit grant-ul si ei la fel... Nu pun insa la indoiala vorbele tale, in sensul ca nu m-ar mira acum cu spending cuts a conservatorilor...

Vezi ce frumos le-am scris io la ai nostri, colorat... atractiv...numai sa-i imping la scoala... cat mai e loc...Deocamdata sumele expuse de mine... sunt inca in vigoare!! -asa-asa-

4. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  5. Ros

Ros New Member

Trophy Points:
    0
    scuza-ma ca te intreb ELLAWS, din cate am inteles eu aceste FOUNDATION COURSES te pregatesc pt. UNDERGRADUATE entrance...

este adevarat? sau iti permit si sa lucrezi?

6. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    am vazut ca majoritatea solicita avans cateva mii de lire la inscriere (din 10.000 - 15.000 taxa pe an); daca optez pentru finantare student loan mai trebuie sa platesc avansul?

7. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Da Ros, cursuride de fundatie FOUNDATION YEAR (a nu se confunda cu FOUNDATION DEGREE!!) sunt Level 0 (zero) a cursurilor de DEGREE (facultate) dupa terminarea unui astfel de curs, de obicei ai LOC GARANTAT la acea universitate... De exemplu, daca cineva doreste sa studieze un degree course si nu intruneste GRADELE cerute de universitate la inscriere sau nu are punctajul cerut de universitate prin diplomele / certificatele de calificare sau gradele (notele) de la GCSE -uri din Secondary School sunt slabe F,E,D -uri in loc de C,B,A-uri va fi totusi admis la universitate pe ruta Foundation Year.

Acest Foundation Year mai este recomandat acelor MATURE STUDENTS care dupa un numar de 4-5 - 10 ani se hotarasc sa-si continue studiile, sunt de asemeni orientati spre FOUNDATION YEAR in domeniul respectiv... Cine vrea sa studieze Lege va urma un Foundation Year in Law, cine vrea Business, un Foundation Year in Business samd.

Anul de fundatie este structurat de asa natura sa aminteasca oamenilor atat despre ce au studiat in trecut maths / numeracy / english si basic IT (aplicatiile elementare pe PC : word, excel, power point) si asta inseamna BUSINESS SKILLS in sensul ca oriunde ai merge sa te angajezi dupa terminarea cursurilor universitatea, angajatorii asteapta de la tine sa ai cat de cat habar despre lucrurile amintite mai sus... Fiecare universitate are si un centru de BASIC SKILLS (nu stiu cum se cheama exact, ca n-a fost cazul sa apelez la ei) in situatia in care un student (de obicei mature student) are nevoie de extra help cu numeracy / english / IT dupa orele de curs sau in zilele libere mergi la ei, ii intrebi ce nu intelegi si aia iti explica babeste... step by step... Recomand tuturor sa foloseasca acest departament de SKILLS SUPPORT caci este FREE... ma rog inclus in pretul cursurilor, acel TUITION FEES pe care o platesti anual. Orele de ajutor sunt nelimitate... mergi la ei pana intelegi, pana inveti sa lucrezi BINE in excel (spre exemplu) sau power point samd

In structura cursurilor de Foundation Year ai si unele module care te introduc in subiectul / domeniul ce urmeaza sa-l studiezi in facultate, menite sa te ajute sa te familiarizezi cu termenii / terminologia de specialitate.

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Nu-mi vine sa cred ca dupa cate ti-am explicat... tu inca faci confuzie intre EU si EEA sau INTERNATIONAL STUDENT... -ceeee?- -nuuu- Bani in avans se cer DOAR LA INTERNATIONAL STUDENTS adica EXTRACOMUNITARI adica CEI CARE NU SUNT IN UNIUNEA EUROPEANA!!

Pentru ULTIMA OARA iti spun ca tu esti EU STUDENT (HOME STUDENT!!) sau MIGRANT WORKER daca lucrezi legal in UK si nu ai inca 3 ani de UK.

Tu trebuie sa te adresezi Student Finance England

iti dau aici link-ul http://unifees2012.com/ citeste CU ATENTIE si RABDARE si spune-mi cine iti cere tie bani in avans ???

Grants and bursaries are basically loans that do not need to be repaid.

The money comes from the government but individual universities may also offer additional amounts.The amount you are eligible for usually depends on your household income (how much your parent(s) earn) and the rule of thumb is usually, the lower your household income, the more you are eligible to receive.

1. NO-ONE HAS TO PAY UPFRONT

The government will provide loans for your time at university so it’s not like you or your parents have to save up all the money beforehand.

2. YOU ONLY REPAY WHEN YOU EARN ENOUGH

Once you leave university you only repay the loan if you earn. If not, you don't repay. And if you never earn enough (although we hope for your sake that you do) you never repay a thing.

INCREDIBIL!!! astia iti si spun in fata ca daca ai obrazul ala... poti sa-i si fentezi si sa nu le platesti... Daca nu te angajezi n-are nimeni nimic cu tine... daca te angajezi (part time sa zicem) si nu castigi suficient... iar n-are nimeni nimic cu tine !!...

9. lubanovici alexandra

lubanovici alexandra New Member

Trophy Points:
    0
    buna. eu sunt momentan in romania. as vrea sa ma inscriu la un curs din ianuarie. pentru loan trebuie sa am deja un job cand ma inscriu sau pot sa imi caut cand ajung acolo? ma invart intr-un cerc.

10. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Buna Alexandra,

Nu, conditia esentiala, pentru a obtine acel imprumut, de la Student Finance EU, este sa fii acceptata la un curs, sa le dovedesti cu o oferta (ne)conditionala de la o universitate sau colegiu.

11. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare !!!

Super tare acest topic ! Multumesc tuturor celor care au contribuit la el, in special ELLAWS.
    Am cautat pe aici, dar nu am preaam gasit detaliile care ma intereseaza pe mine. Doar va rog sa imi confirmati sau sa infirmati cele pe care le scriu eu, ca sa fiu sigur ca nu gresesc va rog. Stiu ca este operioada ocupata a anului, cu revelionul, si in limita timpului disponibil zilele astea, va rog sa imi raspundeti si mie.

1. Stiu ca aceste loan`uri, si taxele platite sunt pentru cursurile undergraduate. Dar pentru un Master, este posibil un loan ceva? Chair daca nu in totalitate, dar macat 25% de exemplu?
    2. Burse de la universitate, nerambursabila se poate primi sau depinde de la uniersitate la alta, sau e la nivel guvernamental?
    3. Domeniul de intereses la mine este nursingul.
    Am gasit la Nottingham University niste cursuri, un master sau un Postgraduate diploma in Nursing, la pretul de 4,890 primul si 3,260. Problema este ca aceste cursuri se pot face si full time pe durata de 1 an, si atunci e logic ca acesta este costul pe care trebuie sa il platesc la universitate, dar pot sa fac si part time , de la 2 la 3 ani. La mine cel mai probabil va fi part time, pentru ca va trebui sa si lucrez ca sa mapot intretine la facultate. Pe siteul lor nu specifica daca acele preturi este per curs, sau per year.
    Adica daca fac un master part time pe durata a 3 ani, platesc 4,890 impartit la 3, adica durata cursului, sau in fiecare an cate 4,890?

Am sa fac un print screen la costurile de pe siteul lor si am sa postez aici ca sa vedeti si voi.
    Si daca stiti vreo modalitate, orice pentru a putea obtine un imprumut, chiar el si rambursabil, sau o bursa ceva pentru postgraduate students, v-as fi recunoscator !

Va multumesc mult de tot, si UN LA MULTI ANI calduros !

12. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Andrei

Da, e Revelionul... LA MULTI ANI si tie si la toata lumea, uite ca noi suntem inca pe...baricade !! -dans-

Personal, nu iti recomand Master in UK decat daca ai deja un serviciu aici, iar masterul te ajuta intr-adevar sa promovezi in cariera.

In primul rand costa o caruta de bani, pe care ii platesti din propriul buzunar, iar la terminarea masterului, angajatorii si recruitment agencies te intreaba de YOUR UK WORK EXPERIENCE in domeniul studiat bineinteles...

Pentru mai multe amanunte iri recomand sa citesti CU RABDARE si MAXIMA ATENTIE topicul de pe link-ul de mai jos...

http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... d-uk#76861

Bursele, sunt normal NERAMBURSABILE si sunt oferite in general de universitate sau training agencies. Mai sunt burse de studiu oferite de organizatii caritabile, sunt cativa romani care (in trecut) au avut sansa sa obtine o astfel de bursa... Acum insa, cu spending cuts... prin toaste sectoarele (inclusiv invatamant) sunt slabe sansele... -nu-stiu-

How about de un Postgraduate PGSE?...

Daca mai ai intrebari care n-au fost puse pe forum, nu ezita sa le pui, acolo pe topic... -da-da-

Indiferent ce decizie vei lua... Good luck !! -hipno-

13. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    ELLAWS,

La multi ani ! Cu sanatate si fericire alaturi de cei dragi !

Multumesc din toata inima pentru raspunsuri. Oricum nu ma gandesc ca sa vin in UK direct la master, ci vreau sa vin sa lucrez cu ajutorul Domnului, si apoi sa vedem un POSTGRADUATE Diploma sau Course, sau un eventual Master. Multumesc inda odata pentru ca v-ati rapit din timpul Dvs de Anul Nou ca sa imi raspundeti la intrebare !

Sarut mana !

14. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Cu placere Andrei si LAMULTI ANI si tie, un An Nou mai bun si tot ce-ti doresti -hipno-

Sper sa nu te fi descurajat...dar parerea mea e ca, si in situatia in care ai avea bani n-ar merita sa-i arunci "pe-o hartie de master" in ideea ca la terminarea cursului vei obtine automat vreo slujba in domeniu... Am citit pe forum ca mai sunt si cazuri fericite... insa in proportie de 70-80 % masterul nu te ajuta cu nimic. E adevarat, te face mai destept...mai bine pregatit profesional... dar aici in UK se pune mare accent pe experienta practica (munca) in domeniul respectiv.

15. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    Multumesc inca odata pentru toate detaliile.
    La mine situatia este in felul urmator. Momentan sunt student si voi deveni cu ajutorul Domnului asistent medical. In Anglia se cauta in domeniul asta, si cu ajutorul Domnului, mai usor sau mai greu, o sa imi gasesc de munca acolo cu studiile facute in Romania. Deci masterul nu l-as face pentru a ma ajuta sa imi gasesc mai usor de munca. Doar ca eu as vrea sa ma specializez pe un anumita "aripa", anumit field. Si de asta, pot face ori un postgraduate diploma, ori un master, daor ca diferenta de pret nu e asa de mare.
    Am inteles cu experienta, stiu ca in primul rand conteaza experienta, cu precadere UK experience, si apoi bucata de hartie; oricum, voi incepe de jos, poate ca si care asistant, si apoi ca si asistent in nursing home, si apoi deabea vom vedea.

Inca odata mii de multumiri si aporopo ... am scris mai sus, ceva legat de costurile programului, si am atasat acolo si o poza de pe siteul universitatii. Acolo nu specifica daca acela este costul programului, sau costul anual. Adica daca e trecut 5000 de lire la master, am optiunea sa il fac full time intr-un an, si aici e clar, costul programului e 5000. Dar il pot face si part - time in 3 ani, si aici nu inteleg eu. Ca eu daca il voi face, part time il voi face ca va trebui sa si lucrez, si nu prea inteleg, trebuie sa platesc 5000 pe an, sau 1700 cu aproximatie pe an, si suma rezultanta in 3 ani sa dea cei 5000 de lire, asta insemnand ca pretul intregului program de master ar fi 5000 de lire.

Multumesc frumos si un an nou mai bun !

16. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Andrei,

De obicei taxa expusa de universitati, se refera la taxa anuala nu cat costa cursul pe doi sau trei ani... La undergraduate este 3.300 (inca) pe an.

Sfatul meu ar fi, pentru mai multa siguranta, sa trimiti un email catre acel Course Leader sa ceri lamuriri privind taxa si alte detalii despre curs.

Daca doresti sa studiezi in continuare in domeniul sanitar / medical, ai intrat pe site-ul NHS? arunca o privire pe prima pagina a acestui topic... ai cateva informatii care ti-ar putea fi de folos... -hipno-

17. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    Sar`na ELLA de raspuns. Daca e vorba de asa 5000 pe an, pentru 3 ani ...pfuai...o multime de banuti -plasture- Anyway, o-m vedea ce o sa fie !

Multumesc inca odata !

18. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Andrei,

Ti-am facut trimitere la prima pagina a acestui topic, dar acum am observat, ca postarile respective au disparut...implicit link-urile.

In domeniul sanitar / medical, nu ai nevoie de bani, cursurile sunt platite de NHS, inclusiv burse (bani nerambursabili) care acopera costulrile de intretinere, pe durata studiilor (cazare, masa, transport si alte facilitati).

Momentan nu am timp sa caut pentru tine, asadar iti revine sarcina sa te mai documentezi prin research pe cont propriu... eu ti-am dat pontul... -ras4-

http://nursing.nhscareers.nhs.uk/

http://www.nhscareers.nhs.uk/details/co ... ourse.aspx

vezi ce curs te intereseaza, eu la o cautare sumara "nursery adult" mi-au iesit 5 universitati care ofera acest curs...

http://www.nhscareers.nhs.uk/explore_te ... s.shtml#he

http://www.nhscareers.nhs.uk/details/co ... ourse.aspx

MULTA BAFTA! -hipno-

19. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    SArut mana si multumesc din suflet pentru toate detaliile.
    Da, stiam de cursurile oferite "gratuit" si bursele oferite de cei din NHS, doar ca am vazut ca din 2013 acestia o sa le "taie" din cauza crizei, si o sa ramana "gratuit" numai BSc in nursing. Pricum, am sa mai caut pe siteurile lor, si sa speram ca totusi o sa ramana si ceva subventionat de la postgraduate, un PGCert sau PGDip, ca oricum masterul se platea si inainte. Sa vedem in ce sens o ia criza :)

Multumesc inca odata !

20. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    La CNWL, in Londra se mai fac inscrieri pt. cursuri incapand din ianuarie, au multe specializari ca esol sau efl si in plus este acreditat si recunoscut de Home Office. Colegiul se afla in nord si are 2 campus-uri , in Wembley si in Willesden Green, pentru cei care sunt pe benefits sau pot dovedi ca au venituri mici, cursurile sunt gratuite http://www2.cnwl.ac.uk/. Bafta!

Share This Page