14.3 C
London
Friday, September 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

January Start - Cursuri Universitare

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ELLAWS, Nov 19, 2009.

1. lauraenaku

lauraenaku New Member

Trophy Points:
    0
  2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    In sfarsit ValiB, am gasit un ragaz sa raspund si la intrebarea ta, al carui raspuns vizeaza majoritatea “mature students”, caci ai facut ce-ai facut si iar atins “un punct sensibil” al subiectului…

Cum adica daca mai ai vreo sansa la cei aproape 40 de anisori ? Pai eu la 42 ce sa mai spun??... Eu cred ca mai mult decat de varsta, se pune problema de felul cum te simti si de atitudinea pe care o adopti. Daca iti spui din start ca nu poti… ca n-o sa faci fata, dand exemplu un prieten care a incercat si s-a lasat, s-ar putea sa te-neci in propriul pessimism, sa te autoblochezi… te-am surprins pe alt topic, vorbind de “cei aproape 40 de ani de deceptii” pai cum asa? Doar pentru faptul ca esti inca in RO, iti accord circumstante atenuante, dar te rog sa consideri nu doar exemplul meu si al sotului (pe care l-am convins sa-si continue studiile la 46 de ani) dar am si alte exemple. Prin 2005, locuiam in Warrington, stiam sa folosesc BINISOR calculatoarele si cateva aplicatii esentiale, dar nu aveam nicio hartie la mana si m-am inscris la Computer Training College pentru ECDL si NEW CLAIT (imi cereau agentiile) Am ramas blocata, cand printre colegii de clasa am descoperit (pe langa alti tinerei de 50 – 60 jceva de ani), o colega de nici mai mult nici mai putin de 72 de anisori!! Mi-am facut cruce si-am zis OMG pe asta o cauta moartea pe-acasa si n-o gaseste, pana nici mortii nu-i da prin gand ca aia ar putea fi la scoala.. :D Azi, maine, poimaine, privind in jur am inteles ca aici e ceva normal pentru ei… la 80 si ceva de ani sa conduci o masina, unii dintre ei abia coboara din masini ajutati de carje si bastoane… da cica spiritual e inca tanar… :D Asa o fi…ca la cluburile de cartier si Leisure Centre la fitness majoritatea is de la 60+

Ce-as putea spune sa te incurajez, atat pe tine cat si pe altii… Tre s-o dau pe bune, nu e usor… vorba aia, nu mai merge cum mergea…nu mai sede cum sedea… DAR NU E IMPOSIBIL!! Daca vrei sa mai auzi ceva: eu cred ca viata mea de-abia de-acum incepe, fiica-mea care luna trecuta a facut 18 ani mi-a spus din capul locului “daca ai chef sa mai ai grija de copii… io zic sa-ti faci altii… ca io am crescut, asa ca…”
    Of cate as mai avea sa spun, dar s-a cam umplut timpul… si tre sa plec la scoala…

Asa ca numai bine si see ya soon :D

3. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Re:JANUAR START - CURSURI UNIVERSITARE

Intrebare intrebatoare: aplicam, dar avem nevoie de NINo, desi probabil obtinem yellow card pt studenti? Ma refer la aceste beneficii si finantarile studiilor cu plata la finalizare si numai dupa ce ne angajam.

Daca stie cineva conditiile de inscriere din acest punct de vedere, va rog mult sa le prezinte. Si cam care sunt pasii in paralel: admitere studii-finantare/benefits.

Oricum, multumim frumos ellaws. Acum cateva zile am postat un topic legat de stigmatul: cleaning/housekeeping si lumea m-a trimis la maturat frunze si m-a acuzat de frustrari si fala balcanica. Nu ca nu m-as fi dus si la maturat frunze, dar eu una vreau sa studiez. De ce sa ne blazam ca nu se poate, doar pentru ca suntem romani.

Voi informa toti oamenii pe care ii cunosc si nu numai-asa-asa- si am sa ii indrum catre acest forum.

Foarte frumoasa si altruista postarea!

Multumim.

4. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    Re:JANUAR START - CURSURI UNIVERSITARE

Multumesc frumos pentru raspuns si informatii ValiB.

Musai sa incerc sa reformulez: ellaws mi-a raspuns exact la intrebari si "frustrari" prin aceasta postare...Este o chestiune de optiuni, dar de ce nu recunoasteti ca este reala situatia? Cand vezi oameni de genul:"profesor de bilogie, sotia jurist cautam de munca in cleaning/baby-sitting"...de ce sa nu le spuneti, voi cei care stiti mai multe si nu aveti frustrari, ca se poate si altfel? Oamenii aceia au nevoie de sustinerea voastra, a noastra mai exact, pentru ca se stie bine: informatia este unul dintre cele mai importante capitaluri in orice proiect.

Informatiile celor cu vechime in UK sau pe forum pot fi extrem de valoroase cititorilor. Si pentru mine au fost, asa cum este cazul si cu acest topic.

Sincer, atitudine tipic romaneasca: in acea postare m-au umplut de sfaturi mai mult sau mai putin utile, dar nici o informatie concreta nu am primit legat de educatie(care sa iti poata oferi si o alta sansa in ceea ce priveste profesia)....pana a aparut aceasta postare.

Multumesc oricum tuturor celor care isi fac timp sa ne informeze si care dau dovada de generozitate si respect pentru semenii lor aspiranti la "o viata mai buna".

Va doresc tuturor succes si multa sanatate alaturi de cei dragi!

PS: London Metropolitan University are January Start Courses: Undergraduate, Postgraduate, Pre-Degree, Professional and Short Courses si English and Foreign Languages si au si centru de consultanta pentru finantari, burse, etc.
    www.londonmet.ac.uk/courses/

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Adina_m, eu zic sa te mai gandesti putin cand spui de atitudinea tipic romaneasca. Forumul asta e structurat pe categorii(pentru a face mai usoara cautarea unor anumite informatii). De aceea de cele mai multe ori vei primi un raspuns concret in momentul cand pui o intrebare concreta si in categoria/discutia relevanta pentru acea intrebare. Sa postezi o discutie numita Romancele: stigmatul cleaning/baby sitting ! in categoria 'Jobs' si sa te astepti raspunsuri despre cursuri, mi se pare cam mult. In primul rand titlul acelei discutii indeamna mai mult discutii libere, si apoi in categoria Student in UK cred ca sunt o multime de informatii concrete privitoare la cursuri: universitare, profesionale, de limba engleza, trebuie doar un pic de rabdare pentru a fi cautate.

Referitor la cursurile ce incep in ianuarie, majoritatea universitatilor(daca nu chiar toate) ofera astfel de cursuri, trebuie doar cautat si gasit cursul care i se potriveste fiecaruia cel mai bine.

6. adina_m

adina_m New Member

Trophy Points:
    0
    silverfern wrote:
    Adina_m, eu zic sa te mai gandesti putin cand spui de atitudinea tipic romaneasca. Forumul asta e structurat pe categorii(pentru a face mai usoara cautarea unor anumite informatii). De aceea de cele mai multe ori vei primi un raspuns concret in momentul cand pui o intrebare concreta si in categoria/discutia relevanta pentru acea intrebare. Sa postezi o discutie numita Romancele: stigmatul cleaning/baby sitting ! in categoria 'Jobs' si sa te astepti la raspunsuri despre cursuri, mi se pare cam mult. In primul rand titlul acelei discutii indeamna mai mult la discutii libere, si apoi in categoria Student in UK cred ca sunt o multime de informatii concrete privitoare la cursuri: universitare, profesionale, de limba engleza, trebuie doar un pic de rabdare pentru a fi cautate.

Un om care nu stie ca are optiunea studiilor si cauta un job in cleaning/baby-sitting va accesa rubrica Jobs. In acest fel are sansa sa afle ca se poate si altfel...Desigur, ma pot insela amarnic...Cat despre forum, l-am rasfoit cu multa atentie si l-am gasit extrem de util.

Referitor la cursurile ce incep in ianuarie, majoritatea universitatilor(daca nu chiar toate) ofera astfel de cursuri, trebuie doar cautat si gasit cursul care i se potriveste fiecaruia cel mai bine.

Pace!

7. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Ei nici chiar asa. Nu era o declaratie de razboi.

Da, e un punct de vedere de luat in seama. Eu mergeam pe ideea ca un profesor, jurist, inginer ar avea capacitatea de a se documenta, dorinta de a afla cat mai multe, si e imposibil sa nu dea si peste discutii cum e cea de aici. Si chiar si cineva care nu are cine stie ce studii si nu e multumit de un job (cleaning de ex.) ar putea sa caute altceva, vazand anumite cerinte pt un alt job (gen NVQ Level x) sa se intereseze cum ar putea sa obtina acea calificare, sau chiar sa beneficieze in cadrul firmei respective de un program de training pt un nivel superior.

In fine, cred ca mai bine revenim on topic, ca acum vine Ianuarie.

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    @Adina,

Multumesc si eu pentru aprecieri, ma bucur ca informatiile mele ti-au fost de folos si intr-adevar ideea era urmatoarea : chiar daca voi nu sunteti direct interesati, dar aveti poate rude / prieteni / vecini cu liceu / facultate terminate si sunt deja aici in UK de ceva vreme, lucrand curatenie si alte munci necalificate…indrumati-i catre acest forum sa arunce o privire pe “STUDENT IN UK” (in general) si-apoi, nu va costa nimic sa faceti un bine: doar transmitand informatia… Numai asa vom schimba parerea celor din afara despre noi, caci in ochii lor, noi suntem fie tigani, fie slugi…sau ultimii oameni ai Comunitatii Europene.

Personal, nu am lucrat vreodata cleaning, macar atata pretentie am avut si eu de la mine, dar MA DOARE ca ROMANII MEI (multi mai capabili ca mine) o fac, de aia imi bat si eu gura de cate ori am ocazia (in ciuda faptului ca am fost chiar acuzata ca AM DAT PREA MULTE DETALII despre finante/beneficii pe forum) Pai cum sa nu… caci eu stiu ca NOI ROMANII putem mai mult…Si stiti SI VOI ca puteti MAI MULT decat altii…

Din aceleasi frustrari interioare sunt acum “back to school” si daca eu pot, voi care sunteti mai tineri DE CE N-ATI PUTEA?

Aici a raspuns ValiB: DIN COMODITATE…”Da’ muieti is posmagii?...”

Pai tocmai din comoditate am ales si eu varianta asta, dupa ce am papat cateva munci temporare prin fabrici de detergenti (in picioare 8 ore langa o banda de pe care luam sticlele 2-3 litri cu detergent si le aranjam in cutii de cate 6 pe care le caram apoi pana la un motostivuitor), alta fabrica de instalatii video si televizoare (testam cutii “Sky Box”) intoarse la fabrica cu diverse defecte, iar apoi completam niste fise cu ce defecte aneau fiecare. Alta fabrica de filtre (de apa / ulei / aer) de toate felurile/marimile pentru diverse masini / instalatii: lucram tot langa banda 8 ore in picioare. In alta fabrica impachetam surubele, cuie, carlige, garnituri si tot soiul de piese pentru instalatii sanitare (acolo mai stateam si pe scaun) ca si in alta fabrica de papetarie. Toate aceste munci au fost temporare, nu m-a trimis nimeni la munca, munceam ca innebuneam de plictiseala in casa cat si pentru socializare. Dupa 15 ani de munca de birou, experienta muncii “de jos” a fost pentru mine, mai mult decat hotaratoare si-am zis “enough it’s enough!!” si poate ca si DIN COMODITATE a trebuit sa aleg: mor intr-o fabrica cu 1000 de lire pe luna, intr-un job care nu-mi ofera nici o satisfactie, nici macar materiala? Sau o iau de la capat cu ceea ce sunt eu in stare sa fac si ce mi-am dorit de la viata?

Poate ca si din comoditate am ales sa merg la scoala 10-12 ore / saptamana 2-3 zile / saptamana, in loc sa muncesc 5-6 zile / saptamana 40-48 de ore…Cat despre timpul petrecut cu familia este dublu/triplu mai mult decat a unui om care munceste normal…apoi VACANTELE…3 saptamani iarna, 2 saptamani la Paste si 4 luni jumate vacanta de vara…de se plictiseste toata familia de tine, da’ si tu de ei…LOL Think about that!! Daca esti o persoana cu mai multe pretentii DE LA TINE si DE LA VIATA… nu mai sta pe ganduri, sooo BACK TO SCHOOL !!

@ValiB,

Asa este…”E FOARTE GREU” la varsta ta, dar nu imposibil nici la varsta mea…
    Tragi tu TARE un an de zile (sau un an jumate) dar cine o sa fie pe urma DOMNUL PROFESOR?... La costum – cravata, elegant, respectat, UN STATUT LEGAL din prima in UK tu (automat) si familia.

Eu nu cred ca sunt singura (aici in UK) care mi-am pus intrebarile astea: CINE AM FOST?...CINE SUNT ACUM? si CINE VREAU SA FIU?...

9. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru ca foarte multi romani au implinit deja 3 ani de UK (dupa intrarea RO in UE) m-am gandit sa va aduc in atentie, acest topic... mai ales in atentia celor care aveti un pic mai multe pretentii de la viata si (why not?) de la voi insiva...

Sunteti multumiti de job-ul pe care il aveti in UK?

Va aduce acel job depline satisfactii profesionale si materiale?

Daca ati raspuns negativ la intrebarile de mai sus, si daca totusi considerati ca puteti mai mult... cititi CU RABDARE si ATENTIE acest topic si nu uitati : incercarea moarte n-are !!!

10. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    in primul rand vreau sa apreciez incurajarile si informatiile aduse de Ellaws, pentru ca m a mobilizat si pe mine si am inceput cautarile. Am gasit ca pt EU students se acorda un maxim credit loan de 3375 lire pentru anul 2011/2012; deasemenea cursurile trebuie sa fie:

To qualify for the support described in the ‘Students from other EU countries’ section, your course should lead to one of these qualifications:

first degree, such as a BA, BSc or BEd
    foundation degree
    Diploma of Higher Education (DipEd)
    Higher National Diploma (HND)
    Higher National Certificate (HNC)
    Postgraduate Certificate in Education (PGCE)

The course should take place at one of the following:

a UK university
    a college that receives government funding
    a specified private institution (ask your university or college if it qualifies)
    a group of schools taking part in a School-Centred Initial Teacher Training (SCITT) scheme

Pentru help with living costs:

Help with living costs and other expenses

As well as help with tuition fees, you may be able to apply for help with living costs and certain other expenses if you:

will have lived in the ‘UK or Islands’ (the UK plus the Channel Islands and Isle of Man) for three years or more when you start your course
    are a student from England who’s returning to the UK to study after having exercised a right of residence elsewhere in the EEA or Switzerland
    have EEA or Swiss migrant worker status, or
    qualify for help as the child of a ‘Turkish worker’, as described above

If this applies to you, you'll need to follow a different application procedure. Follow the below link to find out more.

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  12. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    Please hepl nu am gasit schema de 2012-2013 student loan pentru UE students, este aceeasi cu UK/Home students?

13. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Da, pentru cei care au implinit deja 3 ani de rezidenta in UK conditiile sunt aceleasi ca si pentru britanici, deci aceleasi loans / grants / bursaries, vor fi tratati ca si HOME STUDENT.

Multa bafta!

14. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    poate nu am inteles eu bine dar pentru tuition help daca esti cetatean EEA poti beneficia de imprumut pentru finantarea studiilor.
    Help with tuition fees
    EU nationals

As an EU national, or a family member of an EU national, you can generally apply for financial help towards the cost of tuition fees when studying in England, Wales or Northern Ireland if:

you will have been living within the EEA and/or Switzerland for at least three years when you start your course, and
    your main reason for being in the EEA and/or Switzerland was not to receive full-time education.

Pentru a obtine suport financiar pentru intretinere ai nevoie sa fi de 3 ani rezident UK sau sa ai permis de munca:

Help with living costs and other expenses

As well as help with tuition fees, you may be able to apply for help with living costs and certain other expenses if you:

will have lived in the ‘UK or Islands’ (the UK plus the Channel Islands and Isle of Man) for three years or more when you start your course
    are a student from England who’s returning to the UK to study after having exercised a right of residence elsewhere in the EEA or Switzerland
    have EEA or Swiss migrant worker status, or
    qualify for help as the child of a ‘Turkish worker’, as described above

Ellwas te rog sa ma corectezi

http://www.direct.gov.uk/en/EducationAn ... /DG_065322

15. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Deci sunt doua lucruri distincte EEA si EU

EEA (European Economic Area) - nu sunt in European Union dar acele tari au semnat cu UK anumite tratate / conventii (nu-i treaba noastra!!)

Tu esti student from another EU country !!

deci esti EU citizen si tratat ca si HOME STUDENT (ca si britanicii)

Daca nu ai inca 3 ani in UK, dar... DAR... ai permis de munca si muncesti legal (cu contract de munca) atunci tot beneficiezi de aproximativ aceleasi drepturi banesti ca si EU / UK students si te incadrezi la MIGRANT WORKER iar despre migrant worker am vorbit deja pe prima pagina a acestui topic.

Lectura placuta... -hipno-

16. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    am inteles ca EEA nu este acelasi cu EU dar Romania e membra EEA dupa cum zic si ei, sau poate nu am inteles eu bine, Ellaws daca ai rabdare lumineaza ma si pe mine, multam mult

Am I an EEA national?

You are a European Economic Area (EEA) national if you are a citizen or national of one of the following countries. If you have permanent residence in, but not citizenship of, any of these countries, you are not an EEA national.

Austria, Belgium, Bulgaria, Republic of Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden and the United Kingdom.

http://www.ukcisa.org.uk/student/eea.php#psw_br2

17. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Vaiii nu mai pot de ras... -ras2- -ras2- -ras2-

tocmai ieri mi-a pus in fata un coleg, o lista ca asta... numai ca era doar cu tarile EU care-s numai 27 de state

EURO ZONE care sunt numai 17 tari

si acum EEA care-s 31 sau 32 nu mai stiu sigur (si n-am chef sa le numar acu') este si RO in EEA e adevarat, dar nu toate tarile din EEA fac parte si din UE.

Tu esti EU student (daca vrei sa ma crezi...) si tratat ca HOME STUDENT daca ai implinit 3 ani aici, daca nu ai inca 3 ani, te incadrezi la MIGRANT WORKER...

Nici n-am verificat cine esti (sorry) fata / baiat... nu conteaza, dar esti tare simpatic / a -ma-iubesc-

MULTA BAFTA!! (late edit : am vazut ca est barbat) -asa-asa-

18. ciockyvisa

ciockyvisa New Member

Trophy Points:
    0
    ma bucur ca iti sunt simpatik, dar sa nu fie sotul tau gelos -limba- .

Sunt de acord cu tine ca tre sa fi fost de mai mult de 3 ani in UK sau sa ai permis de munca, dar asta pentru a putea obtine finantare cheltuieli de intretinere (grant sau loan)
    Pentru a beneficia de student loan eu am vazut ca scrie la conditii ca tre sa indeplinesti:

1. you will have been living within the EEA and/or Switzerland for at least three years when you start your course, and
    your main reason for being in the EEA and/or Switzerland was not to receive full-time education
    ori Romania este membra si EEA si EU.

19. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    BINGO !! Romania este membra si EEA si EU si cum o dai / cum o-nvarti TU TOT TE INCADREZI... -ras4-

Chestia e, ca fiind membru al EU ai mai multe sanse / drepturi decat cei care-s doar EEA -da-da-

20. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Numai maine nu-i poimaine si... Ianuarie bate la usa...

Reamintesc celor care au deja 3 ani de UK, au un liceu la baza iar p-aci lucreaza cleaneri, ospatari, menaj, constructii sau diverse munci necalificate, daca credeti ca puteti mai mult de-atat sau vreti cumva un pic mai mult de la viata... aveti posibilitatea sa aplicati din IANUARIE - FEBRUARIE 2012 la o universitate...

Daca vi se pare prea greu sa incepeti direct cu facultate, pentru incalzire... puteti alege sa incepeti cu un Foundation Year adica Level 0 (zero)

Aplicatiile pentru IANUARIE-FEBRUARIE nu se fac prin UCAS ci, direct la universitate sau colegiu in caz ca alegeti sa faceti un an de fundatie la vreun colegiu sau un HNC - HND

Banii pentru cursuri VI-I IMPRUMUTA Student Finance England si tot ei VA OFERA GRANT-uri (Grant de 3000 lire pe an - BANI NERAMBURSABILI) si IMPRUMUTURI pentru intretinere / mancare / cazare pe toata perioada studentiei...

Banii nu trebuie sa-i dati inapoi pana nu terminati facultatea dar mai exact pana nu va angajat si castigati mai mult de 20.000 lire / an iar la un astfel de salariu platiti cam 65-70 lire / luna. Daca nu gasiti de lucru 2-3 ani nu va taie nimeni capul (daca nu lucrati) ba chiar am inteles ca se implica guvernul (prin agentii speciale de recrutare pentru cei cu facultate) vorba aia... interesul poarta fesul... -ras4-

Daca sunteti parinti primiti Parent Learning Allowance 1500 lire / pe an - BANI NERAMBURSABILI

Daca aveti copii de 1-2 pana la 5 ani va plateste guvernul NURSERY pe toata durata studentiei - BANI NERAMBRURSABILI

Bursa de la universitate minim 1000 lire / an - BANI NERAMBURSABILI...

Daca aveti o situatie financiara mai dificila de la universitate Fondurile A.L.F. (Access to Learning Funds) va stau la dispozitie cu bani pentru carti, transport si altele... in functie de necesitati)...

Restul le mai aflati si singurei (prin research pe cont propriu) in caz ca v-am starnit interesul...

Daca sunteti o familie / cuplu / concubini deveniti ambii studenti si cel putin unul dintre voi are un copil, consiliul local va plateste INTEGRAL chiria de la casa si aveti EXEMPTION from COUNCIL TAX pe TOATA DURATA STUDENTIEI (3-4 ani!!)

Toate sumele de mai sus, adunate pe hartie + beneficiile de la stat insumeaza peste 30.000 lire / an (in cazul in care ambii parteneri / soti sunt studenti... deci mai mult decat atunci cand ati munci normal 5-6 zile / saptamana

MULT CURAJ!!... si... BAFTA!!
    -hipno-

Share This Page