7.1 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrebari si raspunsuri despre BR1

Discussion in 'ARHIVA' started by julianne, Jul 5, 2007.

1. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, prieteni...
    Stiu ca sunt multe postari aici si nu am pretentia sa imi retineti una din ele , asa ca incerc sa va reamintesc ca am intrebat daca mai e posibila schimbarea permisului de munca...
    Sa concluzionez si sa lamuresc putin problema cu speranta ca cineva ma va lumina ptr ca sincera sa fiu nu stiu pe cine sa mai intreb si pe cine sa mai sun...

Anul trecut in oct trebuia sa vin cu WP , iar cu 12 h inainte de plecarea avionului sunt sunata de agentia mea din Ro si mi se spune ca desi am wk si viza in pasaport , angajatorul nu vrea sa ma mai primeasca intre timp adica cu o zi inainte de a sosi in Anglia , ptr ca au angajat o englezoaica.(poate ca tipa era...more expensive than me... -angel-

Nu vreau sa imi amintesc prin ce am trecut atunci, dupa ce am asteptat luni in sir sa imi soseasca permisul, care adata sosit in Ro , in drum de la agentia din Cluj si catre orasul meu s-a ratacit , iar cand in sfarsit am dat de el in oficiul postal , fiind in mana postaritei nu mi s-a dat ca nu concidea adresa , si iar alte zile pierdute, nervi si bani,pana l-am recuperat in sfarsit....iar, cand trebuia sa plec mi se spune ca nu trebuie sa mai plec acolo , ci in alt loc , ca voi avea un alt permis si alt job si alta locatie cu totul diferita , si asta cand imi faceam ultimele pregatiri cu 12 h ianinte de plecarea avionului...Probabil ca de intamplari de astea ne-fericite au avut si alti parte, dar
    cred ca , cazul meu e unicat sau daca nu sa mi se spuna :)|, please si promit ca o sa fiu mai modesta... :))
    Anyway, vreau sa scurtez ca nu asta e subiectul topicului, dar vreau sa mi se inteleaga adevarat problema....
    Dupa ce am facut some crize de isterie :((, am vb de zeci de ori cu toti angajatii agentiei mele :):), apoi personal cu seful agentiei din Anglia care mi-a facut aplicatia ptr permis si nici numai stiu cu cine, toate astea intamplandu-se seara dupa ora 7, toti spunandu-mi acelasi lucru , pleci maine, dar in cu totul alta directie si alta locatie...
    Bineinteles ca nu am avut curajul sa o fac , poate sunt blamata , dar ptr moment fiind, prima mea iesire din tara , mi-a fost teama , asa ca in disperare de cauza am sunat ambasada ,pe nr de urgenta , ptr ca era deja f tarziu si am avut mai multe convorbiri cu cei de acolo englezi, romani , chiar cineva de la permise si mi s-a spus , cu siguranta ...nu plecati maine,!!! in alt loc decat cel care trebuia, ca nu e safe...
    Bineinteles ca nu am facut-o atunci, stiu ca doar toata acea noapte nu am dormit , am vb non stop la telefon, iar dimineata cand restul familiei si prietenii m-au sunat sa ma intrebe daca sunt in avion deja , am spus ca nu , ca mi-am amanat zborul, deoarece am ceva pb cu accomodationul si ca tre sa mai astept pana se rezolva, ptr ca nu am avut puterea sa le spun ca am fost trasa "in teapa " ca atatia romani cinstiti , dar creduli si ca desi mi-am indeplinit toate conditiile contractului cu multe sacrificii si bani imprumutati , visul de a pleca la o viata mai buna lasandu-mi in urma sotul si copilul cu speranta ca ma vor urma cat mai repede , s-a spulberat... :((
    Au urmat o saptamana de lupte telefonice cu agentiile din Anglia si Ro , care imi repetau la amenintarile mele ca nu si-au respectat conditiile( desi fie vb intre noi , nu cred ca era vina lor ca angajatorul m-a refuzat cu o zi inainte , dupa ce la interviul telefonic cu el fusese informat cam cand o sa sosesc), imi tot spuneau ca trebuie sa plec ca am un wp in geanta si asta e tot...

Disperata fiind , la serviciu imi facusem deja lichidarea nu ma mai puteam intoarce, apoi rusinea esecului sau a nenorocului mai exact , m-a impins sa accept plecarea ,dar intr-o locatie mult mai apropiata de cea initiala ...si pe acelasi job...
    Asa ca la o saptamana , am zburat cu un bilet mai scump evident, deoarece mi-am amanat zborul si cu promisiunea ca agentia imi va plati diferenta, banii pe care nu i-am mai vazut nici in ziua de azi evident, dar ce mai conteaza acum... -wave- Hello England, Bye , Bye Romania
    Ajunsa, aici am inceput lucrul , am semnat un contract si am inceput sa fac presiuni asupra managerului ptr noul meu WP ...si asta tot fac de 9 luni de zile...
    Managerul m-a informat ca a sunat de cel putin 3 ori la HO , i s-a spus sa astept ca totul e ok...toate actele mele sunt in regula.
    Agentia din Ro imi spune acelasi lucru, agentia din Anglia la fel...vi s-au trimis actele de cel putin 3 ori la HO, ce or avea cu nr asta de 3 nu stiu... -blah-
    Acum 3 saptamani , agentia din Ro mi-a dat un nr de telefon al avocatei de la Agentia din Anglia , am sunat si mi s-a raspuns acelasi binecunoscut ...everything is ok..., doar ca tre sa astept si mi-a pomenit de blue card...
    Acum, sintetizez, mai am 3 luni si fac 1 an de cand lucrez cu contact neintrerupt, vreau sa imi depun actele ptr blue card si cred ca sunt in masura sa o fac...
    Am vazut formularul in english si am vazut ca se pomeneste de NI..., dar in traducerea in romana, nu ...
    Am sunat acolo ptr o programare si mi se spune ca nu ma primesc decat daca am blue card , am motivat ca nu il am inca dar ca am WP ...Mi-au dat un nr de telef de al HO , la care am sunat si la care probabil tre sa stau conectata 24 de h ca sa mi se raspunda , deoarece asa cum stiam si stim cu toti ei sunt 'very busy'.
    Nu stiu ce sa fac , sa astept sa aplic ptr blue card fara NI si sa merg ptr NI dupa ce am blue card sau sa incerc totusi o programare ptr NI inainte de blue card , doar cu wp sau cu contactul de munca...
    Apoi ma intreb daca voi avea pb cand voi aplica ptr blue card , data fiind situatia mea.
    Simt ca ma invart intr-un cerc din care deocamdat nu vad iesirea...
    Poate exagerez , poate nu,
    Puteti sa imi dati cateva sfaturi, va rog frumos...
    De asemenea as vrea sa stiu daca pot aplica si ptr sot si copil ptr blue card...
    Stiu ca povestea mea nu e chiar scurta si placuta, iar daca considerati o puteti muta la alt topic, ptr ca prima parte onestly, e off topic, ramane la latidutinea moderatorilor nu e nici o suparare , dar am vrut sa imi intelegeti mai bine bizara mea situatie...
    Va multumesc din suflet ptr rabdare si intelegere si astept sfaturi, incurajari , de ce nu admonestari, daca merit , dar oricum un semn de la voi, prieteni...
    Va multumesc

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Inteleg deci ca tu nu ai National Insurance Number? Lucrezi de 9 luni pe numar temporar?

3. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Da, Motanik, nu am ...ptr ca tot am asteptat acest wp ca sa fiu in regula sa pot merge , dar mi se opreste din salariu lunar Employee NI...

4. Anonymous

Anonymous Guest

Julianne

iti inteleg dilema si frustrarea, dar cateodata adevarul este in fata noastra si nu vrem sa-l vedem. Sau situatia care pare foarte complicata este mai simpla decat ne-am fi asteptat.

Din povestirea ta am inteles ca nu ai NI number, ok. Am inteles ca ai venit cu work permit, iarasi ok. Peste 3 luni vei implini un an de cand muncesti legal in UK, deci in baza aceasta ai dreptul sa aplici pentru registration Certificate, blue card. Odata cu tine, pe aceeasi aplicatie incluzi si sotul si copilul.

Nu inteleg de ce iti trebuie NI number, insa. Ai pomenit ca in varianta in lb engleza este, dar nu si in romana. Unde anume este in varianta in limba engleza? Cumva la sectiunea care trebuie completata de catre self-employed? Atunci nu trebuie sa iti faci griji. Tu ca si employee, trebuie sa completezi DOAR sectiunile 1,2,7,8,9,10 si 11.

Incluzi doar pasapoartele, wage slipuri, scrisoare de la angajator si ce mai gasesti prin check list de la sfarsit.Nu ai nevoie de NI number daca esti employee care aplica in baza celor 12 luni lucrate legal si fara intrerupere.

Eu chiar nu vad nici o problema. Daca ma insel sau nu am inteles, te rog mai spune o data.

Multa bafta si mai mult noroc de data asta.

Nicole24

5. julianne

julianne New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, Nicole...
    Ai inteles f bine cum stau lucrurile...
    si asa cum am spus poate exagerez , dar deoarece statul meu oficial a fost un pic cam neclar de cand am venit aici , de aici si marea mea frustrare ...

6. ameera_razak

ameera_razak New Member

Trophy Points:
    0
    -wave-salut,am si eu o intrebare pentru voi,sper sa ma ajute cineva.
    trebuie sa scriu formularul BR1 pentru self sufficient.a mai trimis cineva ? stiu ca trebuie sa le trimit extras de cont bancar,am incercat sa deschid cont in banca dar cei de la banca mi'au spus ca nu se poate am nevoie de facturi pe numele meu.
    am sa mai incerc si la alte banci,daca voi reusi stiti cumva ce suma trebuie sa am in cont ?
    sau daca nu voi reusi se poate ca prietena mea sa imi dea un extras de cont al ei si sa faca o scrisoare precum ca ea ma intretine ?cu toate ca eu locuiesc in birmingham(cu parintii ei) si ea in luton ?
    va multumesc!

7. ameera_razak

ameera_razak New Member

Trophy Points:
    0
    chiar nu a aplicat nimeni pentru self sufficient??? plss

8. alla

alla New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Am si eu o intrebare,
    Daca obtin drept de sedere prin self sufficient individual, ma pot angaja leagl ?

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    NU. -no- Certificatul de self sufficient nu acorda dreptul legal la munca.

10. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Incerc sa gasesc mai multe detalii despre BR dar se pare ca s-a schimbat forumul. Se apropie un an de cand sunt aici impreuna cu sotia mea. Eu sunt cu WP iar ea este depentenda si lucram impreuna pentru aceeasi companie. Poate cineva sa ma ajute cu un link unde pot gasi mai multe detalii? Multumesc anticipat -salut-

11. sky

sky New Member

Trophy Points:
    0
  12. maria_h

maria_h New Member

Trophy Points:
    0
    stie cineva cat dureaza de cand trimiti actele cu BR1 la HO pana cand primesti un raspuns de la ei? multumesc.

13. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    21 zile lucratoare

Share This Page