30.8 C
London
Saturday, August 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrebari despre pasaport - Pierdut, expirat...etc

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by codavan, May 9, 2006.

1. grosu_r

grosu_r New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Intrebari despre pasaport - Pierdut, expirat...etc

Pentru ca nu aveti un statut legal nu puteti face deocamdata pasaportul prin imputernicire.
    Imediat ce vom primi instructiuni in legatura cu eliberarea pasaportului pentru cetatenii
    romani aflati in UK fara viza va vom informa.
    Puteti face carte de identitate prin procura, costul este de 96 £ si aveti nevoie de 6 fotografii color.

Toate cele bune,

--------------------------------------------------------------------------------
    From: Radu
    Sent: 03 January 2007 16:51
    To: consulara@roemb.co.uk
    Subject: pasaport

Buna ziua.Traiesc in londra de 5 ani si intre timp mi-au expirat si pasaportul si buletinul.Deoarece am fost ilegal dupa o luna de la intrarea in U.K.,nu am putut face nimic pt a le reinoi.
    Am citit pe site-ul dumneavoastra despre procedura de reinoire a actelor,dar eu vreau sa fac o imputernicire pt parintii mei in romania sa-mi faca pasaportul sau sa-l fac de aici daca e posibi.La dumneavoastra pe site spune ca daca nu ai statul legal aici,nu se poate face asa ceva,dar vreau sa stiu cum este acum,dupa 1 ianuarie.

Va multumesc

Radu

Am scris un mail la consulat,si dupa cum vedeti,acesta e raspunsul lor -study- Ei,acum,dupa ce am citit pe forumul acesta,dupa 1 ianuarie avem statut legal aici....dar se pare ca cei de la ambasada(consulat) au alte idee....si cum pot ei sa-mi faca buletin(eu avand statut de ilegal inca,dupa cate spun ei)si nu pasaport....poate cineva sa ne lamureasca cum sta treaba???

2. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

cred ca cel mai simplu ar fi sa dai o fuga pina in tara sa-ti iei pasaportul. cred ca te-ar costa tot cam 100Lire.
    Daca nu vrei sa faci asta, da-le 97lire si ia-ti Cartea de Identitate. Aceea este suficienta pentru calatorii in Europa.

3. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

97 de lire este un rip-off. O magarie si o ilegalitate!

4. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

mrskull, total de acord!
    dar omul cauta o solutie si uneori, chiar daca pare o mirlanie, este calea cea mai scurta si cea mai simpla spre un rezultat.

5. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

UKOK
    Chestia e ca am intels ca exista regulamente europene care interzic asemea abuzuri, trebuie sa existe un pretz fix acceptat de toate tarile EU, nu dupa cum vrea madam matache sau mai stiu io ce trepadush de pe la ministeru de externe.

6. grosu_r

grosu_r New Member

Trophy Points:
    0

Apropo de abuzuri....ce ziceti de asta,e un extras de pe site-ul consulatului roman
    '
    11. In cazul in care nu detineti carte de identitate valabila, aveti posibilitatea de a solicita eliberarea unei adeverinte de identitate provizorii, de care este nevoie pentru obtinerea pasaportului. Adeverinta de identitate se obtine in baza unei procuri separate, urmand aceeasi procedura ca si in cazul procurii pentru obtinerea pasaportului. Precizam ca nu se pot obtine carti de identitate noi prin mandatar/procura; pentru a obtine o astfel de carte de identitate trebuie sa va deplasati personal in Romania la sediul sectiei de politie in circumscriptia careia aveti domiciliul. '

Deci,platesc £96 pt procura la ei,dupa cum au fost amabili sa ma informeze,dar pot sa ma sterg cu ea(scuzati-mi limbajul)...
    Sau poate nu inteleg eu bine ce scrie acolo... -violent-

7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

mrskull, sint de acord.
    grosu, situatia e din pacate proasta; va trebuii cred sa faci o vizita prin Romania si sa-ti aduci documentele la zi. Eu am avut un amic care a facut eaxact asta acum o luna, i-a luat cam 2 saptamini, dar si-a luat si Carte de Identitate si Pasaport.
    Din pacate, nu cunosc o metoda mai rapida sau mai sigura.

8. grosu_r

grosu_r New Member

Trophy Points:
    0

Merci mr UKOK....
    Dar aici mai apare o problema....Va trebui sa plec de-aici cu foaie de drum,nu?Si cum vamesii nostrii romani sunt foarte destepti,probabil vor aparea intrebarile de genul:unde iti sunt actele?de unde vi?de cand esti acolo?etc....

As vrea sa stiu,daca cineva cunoaste vreo persoana care a plecat acasa dupa 1 ian cu foaie de drum si daca au avut probleme la iesirea de aici si intrarea in tara..
    Si daca mai pot fi tras la raspundere pt faptul ca am stat ilegal aici atata timp

Va multumesc

9. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0

Pai cand faci declaratia pentru foaia de drum poti sa declari ca ai veni dupa 1 ian.si ti-au furat actele hotii de buzunare care bineinteles ca erau englezi -angel2- :)

10. Anonymous

Anonymous Guest

Buna. Ca si tine grosu_r am buletinul si pasaportul expirat.
    Preferabil ar fi sa pot sa le fac de aici dar se pare ca trebuie sa ma intorc in tara.
    Sunt speriata sa nu am probleme la vama romaneasca.Pot inca sa mai puna interdictie acum in ianuarie?
    Daca ma in intorc cu Certifica de titil de calatorie voi avea probleme sa-mi fac un nou pasaport?Cineva a sugerat ca voi fi intr-un sistem si pot sa am probleme la eliberarea noului pasaport!Stie cineva ceva de asta?
    Apoi cum e mai sigur sa ma intorc ( sa evit problemele) : cu masina/autobuzul sau cu avionul?
    Multumesc in advans pentru toate raspunsurile!x

11. Anonymous

Anonymous Guest

Anca81

Trimite un email la consulara@roemb.co.uk si vei afla exact ce trebuie sa faci in cazul tau.

-wave-

12. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0

Stie careva care sunt noile cerinte sau daca se mai pot schimba aici ca am tot auzit tot felu de vorbe despre schimbarea pasaportului precum ca un pasaport cu valabilitate de 5 ani nu se mai poate face aici ci doar acasa back in ro .... :-??

13. ignat_aura

ignat_aura New Member

Trophy Points:
    0
    pasaport suspendat

buna.
    prietenul meu a fost prins in uk acum 3 ani, fara pasaport. a fost trimis acasa , unde afost condamnat la 6 luni cu suspendare ,din care face 2,5 ani si 5 ani suspendare pasap.
    acum ma intreb , el , dupa noile legi, poate veni in uk?
    la pasapoarte am fost, unul dintre ei ne-au spus ca ne pasap, si dupa ce am platit toate chitantele, la 2 nsapt ne-au spus ca cerea a fost refuzata!
    cine ma poate ajuta , cu cateva informatii? -lurk-

14. otilia

otilia New Member

Trophy Points:
    0
    Re: pasaport suspendat

Daca vrea sa vina in uk fara pasaport poate doar cu buletinul
    Daca i-au facut dosar penal atunci intr-adevar nu are dreptul pe o periada de timp
    de ce nu incearca sa isi schimbe numele si atunci va fii mult mai usor pentru el.

15. Anonymous

Anonymous Guest

Re: pasaport suspendat

Aura,eu cunosc foarte multe persoane care au fost expulzate din diferite tari,inclusiv Anglia.Pedeapsa care o primeau era o interdictie de 1,2 pana la 10 ani(Italia),de a intra in tara respectiva,iar in Romania primeau o interdictie de 1 an.Deci pentru 1 an nu puteau parasi teritoriul tarii.Daca prietenului tau i s-a facut dosar penal si a fost condamnat,inseamna ca a facut mai mult decat sa fie gasit fara pasaport si in cazul acesta chiar nu poate face nimic.Poate doar sa-si schimbe numele cum spunea cineva,dar ramane CNP-ul care nu se schimba niciodata.Stiu toate astea pentru ca am lucrat la departamentul Pasapoarte.

16. MihaelaL

MihaelaL New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,numele meu este Mihaela si lucrez in Liverpool ca au pair/baby sitter de 7 luni.Dupa o saptamana sau doua dupa ce am ajuns in Aprilie la familia pentru care lucrez am trimis formularul si actele pentru accession worker card as cum mi s-a cerut de la agentia prin care am fost angajata.Problema este ca pasaportul mi-a expirat pe 7 Noiembrie 2012 si e inca la sediul UK Border Agency si am citit undeva aici pe forum daca pasapportul sa actul de identitate a expirat in timp ce aplicatia ta era in curs de procesare ti se anuleaza totul. Este adevarat? Plicul cu cardul si pasaportul ar trebuii sa ajunga luna asta deoarece se fac 7 luni de cand am trimis aplicatia si aceasta este perioada maxima cat dureaza totul. Imi fac mii de griji si nu stiu ce sa fac. Orice sfaturi si informatii sunt bine venite.
    Va multumesc.

Share This Page