13.5 C
London
Wednesday, June 19, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

intrebare

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by cod1967, Oct 7, 2011.

1. cod1967

cod1967 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor,

Ma numesc Codruta Stanescu, am 44 de ani si sunt pe cale de a ajunge in UK ca Mother's help cu un contract pe o perioada de un an. Am inteles ca voi avea acte ca self employed. As dori sa stiu, daca cineva are cunostinta...in aceasta situatie pot urma un NVQ si ulterior sa aplic pentru blue card ? Va multumesc mult !

2. babis03

babis03 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Codruta, Trebuite sa urmezi un nvq care dureaza minim 1 an pentru ca apoi sa primesti blue card, dar intre timp colegiu normal ar trebuii sa te ajute sa primesti yellow card.

3. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Mare atentie, singura ai spus ca vei fi self-employed. Daca vrei sa-ti primesti actele ca self va trebuie sa demonstrezi ca esti ceea ce spui:
    -trebuie sa NU locuiesti cu familia, emiti facturi (ei platesc facture sit u achiti taxele aferente).
    -ar fi bine daca ai mai gasi macar o familie, ca sa nu para ca esti angajata lor.

Nimic nu te opreste sa faci in perioada asta ce cursuri doresti. Cu orice fel de curs (scoala aprobata de UKBA) poti obtine YC (20h/saptamana de lucru) in afara orelor prestate ca self-employed. Daca faci curs NVQ ai dreptul sa lucrezi pana la full-time daca e in domeniul cursului (si o cere scoala).

@babis03 nu mai spune ca te “ajuta” colegiul. Nimeni nu face nimic pentru tine. Ai nevoie de ceva, tu trebuie sa ceri si ti se da daca ai dreptul, dar nu o sa-ti faca ei nici un dosar.

4. babis03

babis03 New Member

Trophy Points:
    0
    Ma refeream ca ar trebuii sa te ajute sa aplici pentru yellow card

5. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Hmmm....aplicarea pt Yellow Card nu are nicio legatura cu colegiul.
    Mai sunt colegii care cer 2000-2500 de lire pe un NVQ si iti trimit ei aplicatia dar te jefuiesc prima data si apoi iti dau peste nas ca vezi doamne trimit ei formularul la UKBA.
    Acum in cazul doamnei, faptul ca face un curs de orice natura si e Mother's help nu o ajuta cu nimic in obtinerea actelor. Daca esti incris la un NVQ trebuie sa muncesti in domeniu ori nu am auzit de NVQ in mother's help. Iar pt un curs normal trebuie sa fii angajat iar familia respectiva numa asta nu o sa faca, sa o angajeze, sa o inregistreze la HRMC si sa-i dea payslipuri.

6. babis03

babis03 New Member

Trophy Points:
    0
    Da foarte adevarat ce zici, nu are cum sa te angajeze o familie.
    Sunt colegii care probabil au ca optiune pe care o platesti in plus, pentru a aplica pentru yellow card. Eu am zis de colegii ca mi se pare mai usor pentru cei care fac un NVQ la un colegiu sa mearga pana la capat cu ei daca au si optiunea asta. Dar daca e vorba ca optiunea sa coste 400-500 lire atunci sigur ca te apuci si aplici pe cont propriu.

7. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am inteles ca d-na pune altfel problema. Va lucra ca self-emploeyed la familie si in timpul liber vrea sa faca cursuri. Nimic nu o opreste daca timpul ii permite.

8. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca doar Codruta ne poate explica ce a vrut exact sa spuna dar 8 ore pe zi sa lucreze full time timp liber nu o sa aiba. Se poate orienta spre un curs normal si sa lucreze part time.

Share This Page