17.7 C
London
Wednesday, August 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrebare re: blue card

Discussion in 'ARHIVA' started by laura.m, Jun 29, 2007.

1. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Ma abtin

Happy Flo... sper ca maine sa primesc email de la HO si am sa il postez.

Mult noroc,
    -police-

2. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.
    Am vazut si eu ca va certati aici si sincer nu gasesc motivul.
    Parerea mea este ca orele pe care le puteti lucra depind de le caz la caz.
    Au-pair - 25 de ore /saptamana
    Au-pair plus - 35-40 ore/saptamana
    Studenti - maxim 20 de ore/saptamana iar in cazul numarului minim de ore banuiesc ca trebuie stabilit un contract de part-time de ex 10ore/saptamana (2 ore /zi) si atunci se considera ca lucrati legal si se poate sa aplicati pt blue card dupa un an chiar si cu acest numar mic de ore.
    Cei cu work permit,nu vad de ce ar exista restrictii la ore,se poate lucra oricat atata timp cat este de comun acord intre ambele parti,salariul impozitat,leafa merge,ziua trece....

Asteptam aspuns de la HO ,Policeofficer si pe urma vedem ce mai zicem,chiar sunt curioasa,poti oare sa lucrezi 2 -5 ore/sapt si sa aplici pt blue? Ar fi prea de rasul lumii....Parerea mea.

Numai bine !

3. otilia

otilia New Member

Trophy Points:
    0
    Incercarea moarte n-are.

Eu am aplicat pentru mama mea si l-a luat...deci nu as vedea de ce altii nu ar putea...faceti presiuni,mai dramatizati situatia,cereti-va drepturile.

EU Law spune clar family members nu numai spouse/husband,daca prietenii de la HO nu vor mentiona aduceti-le aminte.

4. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Otilia,nu stiu exact la ce te referi,banuiesc ca ai aplicat pt mama ta pt blue card si ai reusit,felicitari !
    Legea spune clar ca family members inseamna sotul/sotia si rudele de gradul 1 pe linie ascendenta si descendenta.Deci parintii si copiii.Nu frati,nu veri,etc.

5. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Dau dreptate celor spuse de Oana.

Maine asteptam mailul si il postez.

Bafta,
    -police-

6. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare,sunt nou venita in UK...
    Sunt la acelasi job de 6 luni,muncesc in domenil IT si am card mov,acum am gasit un job mai bine platit si as vrea sa incerc sa ma mut dar nu stiu cum e cu actele,trebuie de la inceput sa o iau de la 0 cu actele,sau mi-e valabil cardul acesta mov si la alta firma care e tot in domeniul IT.Sau exista o alta varianta de a obtine cardul albastru daca nu am stat la acelasi job 12 luni??stiam eu ceva ca daca ai studii superioare poti s aaplici direct pt card albastru...poate cineva sa ma lamureasca...
    Va multumesc!

7. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    A trecut cineva prin aceeasi situatie ca si mine???

8. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0

Buna Nelly

Da-ne mai multe detalii despre statutul tau in UK.
    Cat despre studii superiaore si aplicat direct pentru Registration certificate.pura fantezie. Exista un Highly Skilled programme si poti citi despre el in Guidance pentru romanian and bulgarian.

Citeste mai mult aici:

http://www.bia.homeoffice.gov.uk/euciti ... nationals/

9. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0
    Am card mov din octombrie 2007. Cam asta e tot statutul :). Cardul l-am obtinut pentru ca angajatorul a aplicat si obtinul scrisoare de aprobare de la HO pentru mine.

10. roscata

roscata New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- buna... probabil s-a discutat despre acest subiect pe forum dar as vrea sa stiu daca eu am deja blue card fratele meu poate sa beneficieze si el de el odata ce eu il am deja? sau trebuie sa munceasca si el ca au pair un an ca sa il obtina? -shamed2- hamed2- va multumesc si o seara placuta in continuare -takecare- akecare-

11. irina77

irina77 New Member

Trophy Points:
    0
    Fratele tau nu poate beneficia de blue card-ul tau decat daca tu vei putea demonstra ca el este dependent financiar de tine.
    Altfel, va trebui sa-si obtina propriul blue card, fie dupa un an de au-pair, un an de munca ca si student, sau ca fiind casatorit cu un student sau self-employed.

Share This Page