7.2 C
London
Sunday, December 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrebare re: blue card

Discussion in 'ARHIVA' started by laura.m, Jun 29, 2007.

1. laura.m

laura.m New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi....Am lucrat aici in Anglia 5 ani,nu am apucat sa imi depun actele pt rezidenta inainte de 1 ian.Sunt gimnasta,si am avut in fiecare an permis de lucru....numai ca anul acesta agenta nu mi-a facut nici un act,cu pretextul ca suntem in EU.Din Noiembrie mi-a tinut pasaportulla ea,dar mie mi-a zis intr-una ca e la HO,si ca e totul ok.L-am recuperat in Mai..surpriza...fara nimic in plus...nici o scrisoare de la HO,nimic....Numai bine ca m-am accidentat si am plecat de la job-ul respectiv.Sunt ffff stresata,nu stiu ce sa fac,cum sa procedezam momente cand nu maipot si ma apuca plansul.Vreau sa imi gasesc in alta parte de lucru...doar ca mi-e frica pt ca am lucrat atata timp ,cum se zice,ilegaldar nu a fost vina mea in totalitate...stiu ca eu puteam lua amenda 1000 de lire iar directorul 5000.
    Deci...vreau sa ma angajez ca instructor de gimnastica,aerobic sau ceva de genul asta.
    Cine ma va angaja imi va face cardul albastru???Eu ce trebuie sa fac??Nu am nici un act de la HO....
    Va rog sa imi trimite-ti un e-mail la adresa lauragabriela2004@yahoo.com
    Ce sa fac sa fiu legal aici....pacat pt toti anii acestia petrecuti aici...acum am dat de mari probleme...la care nu vad nici o scapare!!!!!

VA MULTUMESC....LAURA

2. Anonymous

Anonymous Guest

Stie cineva care e numarul minim de ore lucrate saptamanal, timp de 12 luni, dupa care ai dreptul sa soliciti 'blue card'?

Multumesc.

Florentina

3. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    Happy Flo, din cate stiu eu trebuie doar sa fii angajat legal , sa fii lucrat pe o perioada de minim
    12 luni - FARA A AVEA O PAUZA MAI MARE DE 30 ZILE NELUCRATE IN ACESTE 12 LUNI- asa ca, nu cred sa conteze prea mult cate ore lucrezi, atata timp cat indeplinesti conditiile pe care t-i le-am enumerat eu mai sus...poate stie altcineva ceva in plus fata de cele spuse de mine...

Sa auzim numai de bine

4. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc, Feliteodor. Asa stiu si eu, dar ma intrebam daca a gasit cineva informatii despre numarul minim de ore. Mi s-ar parea ciudat sa poti obtine certificatul si cu 5-10 ore pe sapatamana (dar mi-ar conveni sa fie asa).

Poate stie cineva ceva sigur...

Mult succes tuturor!

Florentina

5. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Pe mine m-ar interesa daca am lucrat ore suplimentare ce se intampla...Afecteaza oare aplicatia pt blue? daca da,sa stiu si sa nu mai accept sa muncesc nici un minutel in plus si cu s-a adunat peste sa fac cumva sa le impart...Stie cineva cum e cu asta si ne da o mana de ajutor mie si lui Happy?

6. Anonymous

Anonymous Guest

Mariolyme, au fost mai multe persoane pe forum care au scris ca au fost refuzate pentru ca depasisera 20 de ore pe saptamana. O sa-ti raspunda personal, cu siguranta, sfatuindu-te sa nu te joci cu focul.

Nu mai stiu cine scria ca a fost refuzat desi orele suplimentare erau din vacante, dar se pare ca persoana care rezolvase dosarul nu se uitase bine la perioade.

Cand soliciti 'blue card' o sa trebuiasca sa incluzi 'fluturasi' de plata din tot anul precedent, si atunci o sa se vada daca ai avut mai mult de 20 de ore. Cred ca aici sunt foarte stricti - sa nu fie mai mult de 20 de ore pe saptamana, in afara de vacante, cand legea spune ca putem lucra cate ore vrem.

Poate totusi are cineva informatii si despre cazul opus (numar minim de ore)...

Mult succes tuturor!

F.

7. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    de ce 20 de ore pe saptamana? ce se intampla cu aupairii care lucreaza 5 ore pe zi, 5 zile pe sapt.?

8. feliteodor

feliteodor New Member

Trophy Points:
    0
    si eu am luat blue cardul, avand un an lucrat ca au-pair, cu contract semnat pe 25 ore saptamanal....ei?ce mai ziceti de treaba asta???parerea mea e ca nu se da refuzul la aplicatie pt motivul acesta-sa nu ai mai mult de ore-altfel, care ar fi explicatia logica???eu am luat blue cardul cu 5 ore/sapt....si nu mia zis nimeni de la Home Office nimic...aceia care au fost refuzati trebuie sa fi avut ei o alta problema cu actele, sau careva din conditii nu erau indeplinite...eu nu vad de ce mie si la altii care am lucrat mai mult de 25 de ore/sapt sa ne fi dat cardul, iar pe altii sa-i fi respins pe acest motiv...sa fiu eu oare mai special decat altii :) ??? nu prea cred...

Sa auzim numai de bine.

9. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Happy Flo..sa fim clari,greseala mea ca nu am spus..eu sunt cu WP,cu contract de munca pe calificarea care o am,deci..nu am cum sa lucrez 20 de ore pe sapt nici daca as vrea...pe mine ma intereseaza cum se obtine si cu ce acte, blue cardul pt cei care au WP sau..ma rog,nu-i musai...normal ca la fiecare job e diferit(au-pair,waiter,cleaner samd...)Totusi as vrea sa mai aud pareri,pana in ianuarie sa adun informatii, sa stiu ce am de facut..Multumesc,oricum!

10. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    mai mandeci tu ai Wp dupa cum stiu si eu ! Specifica undeva c atrebuie sa lucrezi un X numar de ore ...? Adica zice "trebuie sa lucrezi numai 50...daca lucrezi 55, alea 5 e ilegal" daca scrie asa.... atunci vezi cum te invarti....daca nu scrie...nu stiu de ce incercati sa va faceti singuri probleme. Eu am vazut un WP normal si din cate imi amintesc eu nu prea stipula un numar minim/maxim de ore....daca nu scrie asa ceva...poti sa lucrezi pana iti dai tu duhul.
    La au pair este altceva....5 ore per day, 25 pe saptamana. Dar tu nu esti au pair. Si cei care raspund aiurea...mai bine sa taca ca mai mult il duceti in eroare. Omu` vrea sa stie pentru el... nu pentru au pair`i. Au pair`ii, care sunteti, daca erati asa de interesati, citeati legea si vedeti ca acolo specifica CLAR 25 de ore maxim per week ..asta un AU Pair normal...nu Plus...

Cat despre cei cu WP ... la care nu este specificat un anumit nr de ore ... este OK... si chiar daca este specificat un nr de ore fix, se poate sa faci si extra... tu pt aia extra platesti imposit, nu este BAN CASTIGAT LA NEGRU. Este aceeasi slujba, nu este ceva din aria WP`ui. Deci...stai fara grija .. dormi linistit...vezi`ti de munca...si aplica sanatos in Ianuarie sau cand trebuie tu sa aplici.

Bafta,
    -police-

11. Anonymous

Anonymous Guest

Mariolyme, scuze, am inteles gresit. Probabil, din cauza ca eram prea concentrata pe propria situatie...

Feliteodor, dupa cum ar trebui sa stii, cei care lucreaza ca 'au pair' au un statut special.

Repet intrebarea initiala, in detaliu, si ii rog pe cei care au citit/ auzit ceva despre asta sa imi spuna si mie:

Ca student, lucrand part-time timp de 12 luni inainte de a solicita 'blue card', care este numarul minim de ore pe care trebuie sa le lucrezi saptamanal? Stiu ca numarul maxim e 20 (in afara de vacante), dar cel minim? Chiar poti primi certificatul si daca lucrezi numai cateva ore pe saptamana?

Multumesc tuturor celor care vor dori sa-mi impartaseasca din experienta lor.

Florentina

12. floryyy

floryyy New Member

Trophy Points:
    0
  13. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    "Si cei care raspund aiurea...mai bine sa taca ca mai mult il duceti in eroare. Omu` vrea sa stie pentru el... nu pentru au pair`i. Au pair`ii, care sunteti, daca erati asa de interesati, citeati legea si vedeti ca acolo specifica CLAR 25 de ore maxim per week ..asta un AU Pair normal...nuPlus..."
    PoliceOfficer, nu te infierbanta asa de tare. Mai lasa sa treca ceva timp de la meci si apoi raspunde. nimeni nu a specificat in intrebare daca numarul de ore minim e pt. au pair, student, sau orice altceva. era vorba doar de blue card, si e normal ca fiecare sa dea raspunsul pe care il cunoaste, si tu nu ai nici un drept de a critica in acest mod opiniile oferite.

14. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Daca iti atuncii ochii putin mai bine pe acest thread, ai sa vezi ca cineva inaintea mea a specificat de au pair, apoi cineva la corectat si a zis... AU PAIR`II sunt alta clasa...la fel si studentii ... era vorba de cei cu WORK PERMIT. Eu chiar infierbantat cum eram, gandeam limpede. Decat sa critici, ia si da si tu un sfat .. daca nu .. vezi ca e vreme frumoasa afara .. iti place sa pescuiesti ?

15. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Dap...multumesc mult,tuturor..dar nu va certati...Daca s-ar fi citit cu atentie de la inceputul topicului s-ar fi clarificat si neantelegerile...Eu mi-am cerut scuze ca nu am specificat de la inceput si am rectificat dupa aceea.Deci eu am WP...stiam ca tre sa muncesc nu mai mult de 48 de ore iar orele suplimentare sunt platite.Intrasem oarecum in panica atunci cand am citit topicul si am vazut ca sunt intrebari referitoare la nr. orelor lucrate.Cu britanicii astia si cu legile lor speciale pt noi,te poti astepta la orice...Dar acum totul e clar.Ore suplimentare platite..taxe...lgal cu WP..dorm linistit..in ianuarie aplic pt blue...Multam fain si nu va mai ciondaniti...!!

16. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Asa Mate ... ai vazut ca am dreptate... eu nu ma cert cu nimeni prietene...numai ca nu pot sa tac cand stiu ca am dreptate.

Anyway...ma bucur ca am clarificat si ca poti dormi linistit asa cum ai zis si tu. Munceste ore suplimentare cat te tine sanatatea, ca este cat se poate de legal. Daca orele suplimentare se incadreaza in job`ul tau, respectiv in WP`ul pe care il ai, este 100% curat ca sa zic asa. Multa bafta tie si sotiei si sa ne vedem sanatosi in Iasi la un paharel de vorba.

Bafta,
    -police-

17. Anonymous

Anonymous Guest

Floryyy, multumesc pentru link. Nu stiu ce sa zic, tot nu e clar... 'pana la 20 de ore' - foarte bine, dar tot nu se specifica un numar minim...

Multumesc, oricum.

F.

18. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Salut,

Daca nu esti sigur ... poti sa le trimiti un mail celor de la Home Office. Nici eu nu sunt sigur asa ca mai bine ma abtin...in schimb am sa le trimit un mail....ar fi bine sa faci si tu acelasi lucru si sa vedem daca primim acelasi raspuns.

Bafta,
    -police-

19. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc mult, Police Officer. Va trebui, pana la urma, dar ma tem ca m-am cam saturat sa primesc raspunsuri care se bat cap in cap si interpretari in functie de inspiratia de moment...

Ma gandeam ca cei care se afla/ s-au aflat intr-o situatie similara vor dori sa-mi spuna si mie.

Florentina

20. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    PoliceOfficer, cu regret te anunt ca nu ai dreptate. Mariolyme a precizat ca e vorba de workpermit dupa ce mai multe persoane si-au dat cu parerea si tu te-ai ratoit la ei.In ceea ce priveste invitatia la pescuit, nu merci, te las pe tine sa prinzi o pestoaica.

Share This Page