14.3 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrebare cu privire la Blue Card

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by ZyreX, Jul 23, 2011.

1. ZyreX

ZyreX New Member

Trophy Points:
    0
    Salut ,

As avea cateva intrebari cu privire la BlueCard, daca ma poate lamurii careva .

Deci momentan lucrez ca si angajat de cateva luni. Am Accession Card.

Din cate stiu , pentru a primii bluecardul, trebuie sa am 12 luni de lucru fara intrerupere .

1. Ce se intampla in cazul in care imi schimb angajatorul? Stiu ca trebuie sa aplic iara pentru acest card, insa ce se intampla cu acea perioada de pauza intre vechiul job, si noul? Parca aflasem undeva ca daca ma incadrez in termen de 1 luna, nu este nici o problema, nu imi pierd continuitatea .. Corect? Ce se intampla daca depasesc? Pentru ca in momentul de fata , daca aplic pentru un nou card prin posta, dureaza in jur de 3 luni, iar daca aplic online, in jur de 30-45 de zile programare. Deci in ambele cazuri, depasesc acel termen de 1 luna ..

2. Se poate trece de la angajat la SE? Ex: Sa lucrez 6 luni ca si angajat cu acel purple card + alte 6 luni ca si self employed si dupa sa pot aplica pt BlueCard?

2. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

La punctul 1, trebuie sa obtii un nou Accession Worker Card pentru noul job si, pentru ca trebuie sa fie 12 luni de lucru neintrerupte, banuiesc ca trebuie sa stai la noul angajator 12 luni pana sa obtii blue card, sau sa te asiguri ca primesti noul Accession Worker Card in perioada de preaviz de la primul job si sa intri imediat la urmatorul job cu noul AWC... asta banuiesc eu ca se intampla dar nu strica sa intrebi un immigration lawyer.

La punctul 2 raspunsul este nu. Nu poti lucra 6 luni ca angajat si 6 ca self-employed si dupa aceea sa ceri Blue Card. Conditia pt Blue Card este sa ai 12 luni lucrate ca angajat.

Bafta.

3. ZyreX

ZyreX New Member

Trophy Points:
    0
    Pct-ul 1 , l-am inteles. Insa ce se intampla daca depasesti acea perioada de 30 de zile? O iei de la capat? Sa presupunem ca ai 9-10-11 , lucrate , si nu iti gasesti de lucru in acele 30 de zile, ci in 45 de zile .. Asta fiind exemplu .. Chair nu se poate face nimic? Totusi , vorbim de luni bune ..

Cat despre punctul 2, nu l-am prea inteles " conditia pt Blue Card este sa ai 12 luni lucrate ca angajat" .. pai da, si atunci cei care lucreaza de la inceput ca si SE, de ce pot aplica pt BC? Ca pana la urma ei nu sunt angajati.

EDIT LATER: Sau , poate am fost informat gresit . Sunt un pic confuz acuma .. Deci:

1. Daca ma duc pe calea de angajat, sau student + work part-time , pt 12 luni, pot aplica pt blue card.

2. Daca ma duc pe self employed, raman tot timpul blocat pe acel self employed. Ma refer ca dupa 12 luni, nu pot aplica pt bluecard, sau nu pot lucra ca si angajat "normal" fara alte acte?

4. adriela1982

adriela1982 New Member

Trophy Points:
    0
    apropo de blue card....eu ma yellow card de 2 ani iar logodnicul meu nu are permis de munk ink.o firma din anglia a fost de acord sa ii dea un job fara nici un act,i-au facut contract.paote lua blue card dak aplica dupa un an ???

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Din pacate, da, o iei de la cap
    Nu poti primi blue decat daca esti dependent de sotie sau ai lucrat 12 luni ca part-time angajat (statut de student) sau full time (sandwich course)
    Citeste 'Drept de munca in UK' (click sub semnatura mea de sub mesaj)

LE Corect- Iti trebuie 5 ani de SE

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu, nu poate. Dreptul de munca angajata trebuie obtinut.

7. azazel_marius

azazel_marius New Member

Trophy Points:
    0
    salutare , sunt nou in forum si la inceput cu documentare despre actele ce trb obtinute in uk, prietena mea este de caeteva luni in anglia , a aplicat pt self-employd , si akm am inteles de la ea k ii trb facturi ( si-a facut cont la banca ) si urmeaza sa dea interviu pt NIN , si apoi sa sa ia yellow card, ce nu am inteles eu este: ea obtine yellow card si pot sa aplic si io pt blue card, corect ?? sa ma corecteze cineva dak gresesc , cand pot sa apic eu pt blue card , odata cu ia cand aplica pt Y.C . sau pot sa aplic mai trz ( 1 luna ,2 ) dupa ce a luat ea YC. dak am spus niste baliverne imi cer scz .

8. Larra

Larra New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Am citit "pe ici - pe colo" si nu am gasit ceva asemanator cazului meu. Am purple card (AWC), lucrez de 16 - 17 luni, intre timp am trimis actele pt blue card (BC) ceva mai tarziu decat trebuia dar nu cred ca are importanta. In acest caz, fiind indeplinite conditiile si avand BC in procesare, intrebarea mea este : pot schimba angajatorul? Daca da...exista anumite conditii de care ar trebui sa stiu? Orice extra info este bine venita. Multumesc anticipat.

O zi frumoasa!
    Lara

9. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Dependenta se refera la casatorie sau grad 1 de rudenie...copii, mama, frati (asta ultima mai greu de dovedit, dar merge). "Prietena"...nu se ia ca dependent.

Pe 074

10. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Se refera si la parteneri necasatoriti - relatie de concubinaj mai pe romaneste - daca partenerii pot dovedi o relatie de durata (ex. dovezi ca au locuit cel putin 2 ani impreuna - contract chirie/proprietate, facturi, extrase bancare etc toate la aceeasi adresa).

11. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Spor/succes la dovedit. ....si la primit card.

Pe 074

12. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare cu privire la blue card.Am trimis actele in mai .Am inceput trainingul intr-un nursing home. E adevarat daca trimite angajatorul e-mail la home-office si ii roaga sa urgenteze procesarea actelor( ca am nevoie de buletin si blue card ca tb sa aplic ptr nino ) o sa mi le trimita mai repede ?
    A procedat cineva asa ? Daca da,in cat timp a primit actele ?

Imi cer scuze daca a mai fost pusa intrebarea si deja s-a raspuns ,dar nu am gasit.Multumesc.

Share This Page