12.7 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrare in UK pe baza cartii de identitate

Discussion in 'ARHIVA' started by alin, Jan 1, 2007.

1. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Tu cunosteai legea ,si nu te-ai lasat intimidat,ce se intampla cu multi altii care deja se autosocotesc infractori daca nu au "o caruta" de acte la ei?

2. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    [

Cand am ajuns la officer, era o femeie la vreo 55 de ani care mi-a luat buletinul si strambandu-se m-a intrebat daca nu am la mine pasaportul. I-am raspuns ca nu. S-a aratat contrariata si mi-a spus ca are mari dificultati cu aceste acte care vor fi "banned" in UK foarte curand pentru ca nu au nici un fel de elemente de securizare si ca in mod normal nici macar nu ar trebui sa im dea drumul in tara. Evident m-am enervat si i-am raspuns ca cunosc legea si ca pana cand nu apare acest "ban" ne aflam pe taramul speculatiei si ca trebuie sa ma lase sa intru sau daca nu sa ma puna imediat in legatura cu seful ei. Mi-a raspuns ca nu e cazul dar ca ar vrea macar sa vada altceva, o hartie, un driving license, ceva. I-am spus ca nu am nimic si din nou mi-a spus ca data viitoare sa fac tot posibilul sa am un pasaport pentru ca altfel voi avea probleme. I-am raspuns inca odata ca atata timp cat legea imi permite voi calatori cu CI. In fine, o tampita rau-voitoare. Insa m-am gandit ca experienta mea ar putea fi interesanta pentru multi dintre voi.
    [/quote]

Depinde si la cine nimeresti. Da, C de I romanesti, asa cum sint ele, sint de calitate inferioara celor Spaniole, Olandeze, Germane si inferiore celorlalte tari din E Europa ( poland, estonia, etc). Nu sint de calitate buna si unora, asa cum a spus ofiterul de immigrari, le lipsesc " the security features". Deci nu e vina ofiterului de imigrari. In principiu este bine sa ai si un al 2-lea document -oricare ar fi el, macar o copie ( chiar si al unui document expirat).

3. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    agnb, are dreptate dar nu are dreptate. Din moment ce legea imi permite sa calatoresc cu CI, aceste probleme nu au nimic in comun cu cel care detine documentul ci tine de autoritati in mod exclusiv. Acel officer trebuia sa isi puna problema ei insasi nicidecum mie, care in virutea dreptului meu de cetatean european pot calatori cu CI romanesc, acceptat printr-o conventie internationala ca document de calatorie. Un officer nu are dreptul sa im ceara un alt document daca legea confirma ca documentul prezentat poate fi folosit in scopul trecerii grantiei. Este vorba pur si simplu de un abuz si nimic mai mult. Nu mai spun ca a si mintit, stim cu totii ca nu va exista nici un fel de "ban". Pur si simplu o femeie frustrata care voia si ea sa fie sef in acel moment.

4. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Ce este asa de greu sa aveti passaportul la voi cand calatoriti in strainatate?! -p4- 4-

5. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Mai sunt si unii carora le-a expirat si ar tb sa stea vreo 2 sapt in Ro + 1 mil parca era... si daca se poate fara ...
    + mai sunt si rude cum ar fi parintii care n-au avut niciodata si iarasi daca se poate fara care e rostul sa cheltuie bani si timp aiurea
    ... dar e mai usor sa scoti limba decat sa te gandesti la diferite variante...

6. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Adynutzo, tot respectu!

7. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Multi "ofiteri" la control sint cu doua clase fara calificare(pe bune)...da sa vezi ce fete au ziaristii... -lol- ol-

8. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Un officer nu are dreptul sa im ceara un alt document daca legea confirma ca documentul prezentat poate fi folosit in scopul trecerii grantiei. Este vorba pur si simplu de un abuz si nimic mai mult. Nu mai spun ca a si mintit, stim cu totii ca nu va exista nici un fel de "ban". Pur si simplu o femeie frustrata care voia si ea sa fie sef in acel moment.
    [/quote]
    Contrariu, un ofiter ARE dreptul sa-ti ceara un document alternativ (oricare ar fi el, pasaport, driving licence, birth cert) daca nu este satisfacut ca documentul prezentat este suficient de bun (si nu se aplica numai la romani, cartile de identitate italienesti sint renumite ptr calitatea inferioara celorlalte deocumente din EU - si italienii au aceeasi problema). Nu sint de-acord ca, asa cum ai spus tu, acea femeie era o femeie frustrata care a dorit sa se simta sef ptr o zi. Dar ma rog, asta nu e relevant.
    In principiu, atunci cind calatorim cu CI romaneasca, sa avem si alt document (expirat fie) la indemina. Daca am calatorii toti cu pasapoarte, nu s-ar mai intimpla aceast lucru, cel putin nu asa de des.

9. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Sint de-acord, si nu e nici o problema. Pasaportul rom expirat poate fi forma excelenta de confirmare a identitatii, in cazurile cind se cere un document alternativ. Daca nu, mai exista si permise de conducere, iar daca nu, cert de nastere. Daca nu si daca nu, nu e nici o problema, nu va mai panicati, nu e nevoie.

10. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Hmm, ciudat. Daca gasesti un ofiter de immigrari fara facultate, sa-mi spui si mie. Unul care sa nu vorbeasca cel putin 2 limbi straine, vreunul care este analfabet, sint curioasa sa-l cunosc. Si, cel mai important, daca gasesti cumva posturi vacante de ofiteri de immigrari, sa-mi spui unde sa caut.
    Apropo, prietena mea care a facut dreptul (in rom si in uk)a aplicat ptr acest post de 2 ori... Uimitor, nu a trecut nici macar de interviu. De-atunci tot mai cauta, dar locurile vacante sint inexistente.
    Deci, prin asta imi dau seama ca concurenta e enorma, si posturile well sought after, adica f cautate.
    Daca tu crezi ce spun ziaristii, inseamna ca tu crezi si ce scrie in ziare. Eu una, nu.

11. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Femeia "de vreo 55 ani " sigur cunoaste 2 limbi straine si are studii...
    De "ofiterii" de care scrii , nu stau la control....si prietena ta daca nu poate trece un interviu...ce face in examen?
    In final ,au dreptul sa te caute si in gaurii(pe bune)daca esti suspect, dar de altii "ofiterii"...depinde de cum stau cu figurile -lol- ol-
    Am spus eu undeva ca, cred ce spun ziaristii?
    Aproppo, tu erai accea care se ia in gura cu tiganii cersetorii? -kiss- iss-

12. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Nu, unde? In nici un caz nu am deschis eu subiect cu privire la ei. Ma insulti si ma faci rasista? Nasol! Ai grija ce insinuezi, ok?

13. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze, eu asta am inteles ca ai spus.
    Iar in ceea ce priveste restul continutului raspunsului tau, nu mai vreau sa comentez, ne invirtim in cercuri, si am impresia ca tu crezi ca stii foarte bine, despre tot. In primul rind nici macar nu ai inteles ce am scris...
    Ce legatura are ce am zis eu cu ceea ce ai scris tu? Nici una. Asa cum am spus, you know better!!

14. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    O fi vamesi nostrii mai scolati decat cei britanici -lol- ol- Parerea mea ca topicul asta este pierdere de vreme.Ce este asa greu sa aveti la voi un second proof of ID in cazul in care calatoriti cu CI. Daca calatoresti cu CI fara pass te poti astepta in multe locuri din EU sa-ti ceara second proof of ID. Sa fim seriosi la cat au umblat romanasii nostrii in trecut cu fake EU ID or pass ce te miri ca ne mai cer sa aratam si second proof

15. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Mai ce va infierbantati cu totii.
    Mark, un al doilea act de ID probabil ti-a fost cerut pt ca femeia voia sa fie sigura de ID-ul tau,nu neaparat ca avea ceva cu romanii,ei au mai multa treaba cu altii.Daca intr-adevar te-ai simtit frustrat de tonul ei,asta e altceva,dar in mod normal,daca esti corect,nu vad de ce ar fi o problema sa prezint un al doilea act,evident excluzand situatiile cand nu exista,prezentate de ceilalti mai sus.
    Logic vb,daca tu ai dori sa cumperi ceva Carti de Identitate din Romania,si ai avea la dispozitie cca 10000 lire,crezi ca vei achizitiona ceva?Iti zic eu ,cateva zeci probabil...
    Si fiind unul din cei ce am folosit metroul londonez cu putin timp inainte de 7 iulie,anul acela fatidic,chiar ca nu prea pot sa-i condamn.

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- Guys, calm down!
    Pt lamuriri personale, va rog sa va contactati pe privat. Aici continuam la subiect.
    Multumesc.

17. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Totally agree!Sunt mandru,fericit,luati-o cum vreti,de multe ori,ca pot demonstra ca sunt CORECT.In situatii de genul asta de multe ori o fac pe nestiutorul,incep sa vb putin dezacordat in engleza,cer multe explicatii,stau si "rumeg" raspunsurile,doar asa,de placerea de a scoate din buzunar driving licence-ul de exemplu,si de a zice "its that enough for you?"

18. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Catalin,

De acord cu cele zise de tine. Nici pe mine nu ma deranjeaza faptul ca mi s-a cerut de 2-3 ori second proof of ID. Si de atunci, merg cu mine cu pasaportul, uk driving licence si mai am si un bank statement acolo ... ca e bine sa fie si cum ai zis si tu ... atata vreme cat te stii in regula; cu toate porcariile care se intampla, mai bine sa fie precauti decat delasatori si vorba aia ... "paza buna trece primejdia rea" si oricum, cu aceste double checks, te simti si tu mai in siguranta.

Succes

19. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    Am plecat pe 31 dec in romania cu CI. Nu m-a intrebat nimeni absolut nimic. M-am intors astazi si normal ca trebuia sa zica domnul,,indian' de la vama,, pasaport nu ai?' am zis nu ,dar asta nu e bun? da dar era mai bun pasaportul. I-am spus, nu-l am ca e la HO pentru blue card. Ok, la revedere. Totul a durat 2 min. Oricum aveam si driving licence, bank statement, work permit, in caz ca vroia mai multe acte. A, am vazut ca la pus la scanat exact ca pe un pasaport.

20. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Asa cum am mai comentat la acest capitol, Ofiterii de Imm ask for the 2nd document nu ptr ca sintem romani ( si au ceve cu noi) ci pentru ca, spre deosebire de celelalte state din EU, Buletinele Rom de identitate sint (din vina nimanui) de foarte proasta calitate (sau sa spun, de calitate inferioara). Mai sint si alte nationalitati care sint luate la intrebari, aproape la fel de mult ca noi, sint Italienii, Grecii si Cyprus. Citeodata si Francezilor li se cere 2nd ID (Celor care folosesc carti de indentitate vechi- din hirtie). Celalalte state au cartile de identitate identice si foarte evidente. Noi nu, pentru ca fiecare judet issue unul diferit de celalalt.
    Sora mea vine duminica si i-am spus sa-si aduca si PPT expirat romanesc, ca sa nu o chestioneze si sa se ingrijoreze fara motiv.

Share This Page