9 C
London
Sunday, November 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intrare in UK pe baza cartii de identitate

Discussion in 'ARHIVA' started by alin, Jan 1, 2007.

1. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0
    deja am vazut la stiri ca romanii care au luat azi primul zbor au ajuns cu bine la Londra, numai cu buletinul! -dance- ance- -rock- -dance- ance- -rock- -dance- ance- -rock- -dance- ance-

2. george139

george139 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!
    Am gasit asta in Guardian... nu inteleg.. ce dumnezeu este NHS??

But the Department of Health confirmed that, in common with other citizens of EU member states, all Romanians and Bulgarians will have access to free NHS treatment while visiting Britain. Previously visitors from the two countries had needed a visa.

Multumesc!!

Ma bucur fiinca au putut intra doar cu buletinul!!
    -ww-

3. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0
    da au ajuns cu bine, insa unii fara bagaje :)

4. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Pe mine ma intereseaza cine a iesit cu buletinul!
    -rock-

5. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    George,
    NHS este National Health Service, adcia acces la servicile de sanatate.

6. oanagav

oanagav New Member

Trophy Points:
    0
    LA MULTI ANI!
    Eu am intrat azi cu pasaportul pe la coada UE la Heathrow si nu a pus nimeni nici o stampila nimic si au fost draguti. In schimba la Frankfurt unde am schimbat m-a controlat o tembela la viza si ma tot intreba pina cind e valabila si de ce o am... si cind i-am zis ca dat fiind ca am aderat incepind de azi nu mai avem nevoie de viza ea imi raspunde "yes i know" ..sa nu-ti vina sa -violent- ? sa nu mai zic ca nici dinsa nu era de loc din Germania ca si mare controloare de pasaport ce se afla!!!
    Acum asta n-a fost ce-a fost cel mai rau...cel mai rau mi s-a parut la OTP unde mi-a luat o dsoara pasaportul la control pe toate partile iar pe linia de control pasapoarte sint peste tot afise mari care zic "NU PUTETI LUCRA IN MAREA BRITANIE FARA PERMIS DE MUNCA" mare si cu rosu iar dedesubt mai mic probabil ce amenda iei daca te prind lucrind..banuiesc, ca n-am mai citit mai incolo!!! Nimic despre nici o alta tara din UE! Dintre sutele de destinatii exotice pe care la are romanu cu plecare din Otopeni iata a numai una mai cu motz iti intinde bratul cu semnul interzis pina la punctul de plecare. Ma intreb si eu...cine o fi cerut impinzirea aeroportului cu astfel de afise? guvernu' nostru? Guvernu' lor? -strike-

7. alin

alin New Member

Trophy Points:
    0
    LA MULTI ANI si un An Nou cat de bun se poate la toata lumea!
    Multumim Oanagav pt raspuns, foarte incurajator! -wave-

8. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Oanagav, chiar nu pot sa inteleg de ce ti-au tot intors pasaportul pe o parte si pe alta la OTP. E prosti, ca sa zic asa, cat despre idioata aia de la nemti, ce sa mai zic... Pana in martie asemenea probleme nu vor mai exista!
    Afisele fasciste pe care tu le-aiu vazut, care impanzesc si sptile de publicitate la TV, campania ipotriva muncii la negru in UK a fost finantata de Organizatia Internationala pentru Migratie si ambasada marii britanii in Romania. Si daca ti-e dor:
    http://www.oim.ro/migratie/ro/

9. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    Guvernul britanic a cheltuit peste doua ste de mii de lire pentru aceasta campanie(am citit ieri in Daily Mail parca). -tongue- -scratch- cratch- Ma intreb oare nu sunt bani pierduti? Romanii au tot plecat in Spania, Italia, etc si nu le-a fost frica sa ramana la negru, de ce ar face altfel in cazul Marii Britanii?
    Sincer, eu cred ca este un dezavantaj pt. ei faptul ca nu au dat drumu' pe piatza muncii asa cum au facut in cazul polonezilor &co. Probabil o sa realizeze dupa un an ,doi cand nu vor vedea banuti din taxe si isi vor schimba regulile!

La nemti i s-a intamplat prietenului meu o chestie asemanatoare. in vizita la un prieten s-a trezit cu un politist la usa care dorea sa vb. cu propietarul de drept al ap. Vazand ca prietenul meu vb. engleza, l-a intrebat din ce tara este si sa se legitimeze. Nemultumit ca nu vedea viza, prietenul meu i-a explicat ca romanii nu mai au nevoie de viza pt. a vizita Germania(era 2003). Ploitzaiul i-a spus ca nu crede si sa astepte putin. Asteptarea a durat 25 de minute, timp in care a dat telefoane de colo-colo sa se convinga.
    Asa ca nu va bazati pe cunostintele lor , puneti-i sa se informeze, nu cedati ca sunt drepturile noastre!

10. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Cum am mai spus, 'e' prosti, tampiti si evident xenofobi

11. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0
    e clar, ceea ce stiam deja a fost pus deja in practica, se poate veni in uk cu pasaport sau buletin, nu te intreaba nimeni nimic, cel putin la cursa directa de ieri asa a fost, doar verificari de rutina de cateva zeci de secunde, in rest mai pot aparea cazuri izolate de angajati incopetenti, dar in timp vor disparea si astia, despre afisele alea de la otopeni intr-adevar cam penibila campania asta dusa la extrem, dar se vor convinge si ei in timp ca nu ii va ajuta prea mult, mai penibile sunt iesirile astea de prin ziare, ultima gluma de prost gust a celor de la the sun, daca sa inarmeze sau nu politia britanica o data cu venirea "prietenilor" din ro&bul :), dar trecem noi si pestea astea ;)

12. Anonymous

Anonymous Guest

as fi cel mai fericit ca intr-un an numarul ro&bu care vin in UK sa fie mult mai mare ca cel al polonezilor si celorlalti din 2004.. numai asa din rautate.

13. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Haha, da...
    MIe mi-ar place sa ii vad pe cei 1 milion de rromi ca isi fac caravanele in parcurile din Londra.

14. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Muahdib, nu imi este foarte clar, tu insuti ai calatorit sau altcineva? E o experienta personala?
    Daca este, au pus ceva in vbaza de date dupa ce s-au uitat la buletin? Ma intereseaza sa stiu cum vor stii cat ai stat pe teritoriul uk sau mai exact cum vor stii daca ai depasit cele 3 luni sau nu.
    Mersi

15. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    mrskull,
    nu vor stii! Nu uita ca UK nu are control de emigrare la iesire, deci....

16. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK, are la intrare, am mai spus asta si mi-e frica cum ca vor lua datele numaCNP etc si cand vei iesi vor vedea cat ai stat. Gresesc?

17. Anonymous

Anonymous Guest

pai deja cred ca au trecut 1000 de carute cu coviltir de tigani cu feribotu spre londra. au si tamisa unde se pot spala (mai la primavara) deci e bine.
    de furat se gaseste.

18. johnny23ro

johnny23ro New Member

Trophy Points:
    0
    e nevoie sa aratzi ceva bani cand intrii in uk?

19. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer , daca tii neaparat sa arati bani la intrarea in UK ... poti sa decupezi si din ziar cativa RON ... nu o sa se supere nimeni.

20. oanagav

oanagav New Member

Trophy Points:
    0
    Mrshull, cind am intrat eu pe 1 ianuarie, ieri, nu au facut decit sa verifice daca poza din pasaport seamana cu moaca mea. atit, nici un scan, nici un introdus de date de nici un fel.

Share This Page