9.8 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Intr-o relatie....

Discussion in 'SEZATOARE' started by oxanel, Jun 5, 2006.

1. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Alina, eu cred ca a pemite unui partener sa continuie sa-si vada prietenii- mai ales atunci cind vine acasa cu idei ciudate inoculate de catre ei-nu face parte din compromisurile pe care ar trebui sa le facem intr-i relatie. Totul are o limita a bunului simt si a respectului reciproc.
    Situatia este clara: pt. baiat sint tare importanti prietenii deoarece el inca nu stie ce vrea, nu este probabil independent si probabil ca nu poate sa ia decizii de unul singur. Pai de ce-i mai trebuie partenera atunci daca el e innebunit dupa prieteni ? Prietenii isi au rolul lor dar intre anumite limite.

Oxanel, daca prietenul tau este mai atras de prieteni decit de tine, atunci de ce nu-l lasi in pace si-ti vezi de drumul tau ? Aceste sfaturi si idei ale prietenilor sau ale familiei nu fac decit sa dauneze unei relatii. Fiecare vede situatia din punctul lui de vedere si de obicei o vede deformat, asa cum o prezinta fiecare, adica subiectiv si din exterior.

2. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Sper ca nu voi jigni pe nimeni cu cele ce urmeaza:

Daca tu ca femeie nu reusesti sa-ti atragi partenerul indeajuns incat sa petreaca mai mult timp cu tine decat cu prietenii (ceea ce nu mi s-a parut a fi cazul lui oxanel, ea plangandu-se de faptul ca prietenii nu il invata de bine) atunci considera relatia un esec total si mergi mai departe, caci daca la inceput e asa, mai tarziu il dai disparut iar el iti spune ca a fost la munte. In acelas timp insa trebuie sa te intrebi dupa ce ai inchis capitolul respectiv unde ai gresit si ce poti invata din asta. Pentru ca sa fim seriosi, daca stii cum un barbat iti poate manca din palma si se poate tine dupa fusta ta tot timpul.

Marian oxanel nu s-a plans ca prietenii ii inoculeaza ideei referitoare la relatia dintre ei doi ci ca il invata de rau. Dar cum se simte el oare cand se inalneste cu prietenii si aia ii spun "stim noi ca aia de tocmai ai intalnit-o vrea sa te lege de fusta ei , sa te ameteasca, sa te rupa de prieteni, etc!" iar cand vine acasa ea ii confirma ceea ce au spus prietenii purtandu-se ca atare. Nu este mai inteligent sa il atragi in mod frumos, fara prea multa vorbarie si scandal, astfel incat sa-i placa sa stea mai mult cu tine acasa sau la plimbare iar cand prietenii ii spun tampenii despre tine el sa poata afirma ca nu este adevarat si sa cada ei de idioti? Sa fim serios cu invatatul la rele, si dat vina pe alti pentru prostiile partenerului, el este un adult si daca prietenii ii spun sa se arunce in cap o va face ca vrea el nu ca au zis ei. Ca drept dovada oricat ar iubi-o pe oxanel nu face cum vrea ea pentru ca are propriile pareri. Mie una nici nu mi-ar placea sa faca tot ce zic eu caci am langa mine un om, un adult nu o carpa de sters pe jos.

Bine, mai depinde si cat de mult il vrei si il iubesti, ca sa il accepti ca pe un adult nu ca pe un copil care trece la colt cand vrei tu.

Oxanel am fost si eu acolo unde esti tu acum, am pierdut un om minunat candva din cauza ambitiilor de a-l modela cum vreau eu, de a ii permite sau nu cu cine sa se intalneasca...Crede-ma am realizat cate greseli am facut numai dupa 4 ani cand nu se mai putea face nimic. Ai incredere in cel de langa tine, sunt sigura ca nu-l consideri retardat mintal sa nu stie sa selecteze ce e bine sau rau si chiar de este cum spui tu lasa-l pe el sa observe asta si tu fi alaturi de el cand va suferi (nu ca sa te bucuri zicand "ti-am spus eu" ci ca sa-i alini dezamagirea ;) )

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    " Razvan la faza asta ai comis-o: pai cum sa rezolvi ceva inainte sa o deranjeze? "

4. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Uite aici ceva interesant

http://www.libertatea.ro/index.php?sect ... sid=154930

Cat de importanta este independenta intr-un cuplu? Cand ne indragostim de cineva suntem atrasi de fapt de personalitatea pe care celalalt si-a construit-o inainte de a ne intalni. Un barbat care a avut o relatie cu o femeie independenta nu va putea avea o relatie cu o femeie permanent frustrata, care este dependenta de el. Este important sa gasim preocupari si in afara cuplului, pentru a nu uita de sine.

Ce faci cand relatia nu mai merge? Cateodata ajungi intr-un moment in care nu mai stii ce sa faci pentru ca relatia sa evolueze. Sau cateodata anumite lucruri te irita si nu poti sa depasesti acest lucru. In acest caz trebuie sa cantaresti bine argumentele pro si contra, satisfactiile si frustrarile.

Ce inseamna o relatie sanatoasa? Este o relatie bazata pe comunicare si autenticitate. O relatie in care cei doi parteneri fac efortul de a se intelege unul pe celalalt. O relatie sanatoasa trebuie tratata ca pe un cadou al vietii si nu ca o necesitate. Intr-o relatie sanatoasa oferim sentimente in mod gratuit si nu asteptam recompense. Nu iubim cu scopul de a fi iubiti, desi cand iubim ne place sa fim iubiti.[/size][/size]

5. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Marian oxanel nu s-a plans ca prietenii ii inoculeaza ideei referitoare la relatia dintre ei doi ci ca il invata de rau.

Mai Alinutza,
    Daca prietenii il invata de rau atunci despre cine crezi ca il invata de rau, nu despre ei doi si relatia lor ? Ca parca asta era subiectul de la care s-a plecat. Dar cred ca discutia a alunecat spre alte directii.
    De ce ai atita intelegere pt. un barbat care are impresia ca este imbrobodit si cauta refugiu sau sfaturi la prieteni ? El nu e in stare sa decida singur ce e mai bine pt. el ?
    Doamne, Dumnezeule ce mai barbati ! ;D

6. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0

Tocmai asta este ideea Marian eu am incredere in jumatatea mea pe care eu am ales-o ca poate decide singur pentru el, dar nu doar cand imi place mie ci chiar si cand e vorba de prietenii lui. Sunt sigura ca daca el i-a ales a fost decizia lui de om matur si are justificare pentru el. Sincer nici lui fiu-miu nu-i aleg eu prietenii si are nici 5 ani. Il orientez prin metode de parinte diplomat nu fac isterii de doi bani cu care nu as rezolva nimic. Si culmea, functioneaza si la barbati diplomatia asta ;D Nicioadata nu poti reliza ceva prin constrangere, iar mie oricum succesul prin constrangere imi lasa un gust amar...

7. Anonymous

Anonymous Guest

Intr-o relatie...problemele de cuplu ar trebui rezolvate in interior, lasand la o parte parinti, rude, prieteni si asa mai departe. Asta e prima regula, presupunand ca partenerii sunt destul de maturi sa gaseasca solutii si ca discutiile sunt "constructive". Sentimentele si respectul sunt la baza piramidei.Bineinteles trebuiesc discutate toate cele precizate de voi mai jos, inclusiv anumite perspective ale cuplului din punct de vedere al anturajului.

Aceste probleme de anturaj apar la inceputul relatiei, cand orgoliile si egoismul sunt prioritatea si nu intelegerea, incredera reciproca. Daca el accepta ca anturajul sa comenteze referitor la relatia lui cu ea si nu ia atitudine, atunci va veni acasa cu aceste idei "inoculate" de "prieteni". Cred ca nu ai nevoie de anturaj ca sa iti confirme anumite probleme pe care tu le ai in cuplu. Le simti singur/a. Problema e daca le accepti si daca faci ceva in privinta asta in doi. Uneori parerea unui prieten te poate "trezi" din oarba poveste de dragoste (numita si prostie), sau te poate "instraina" de persoana de langa tine. :-[

Nu exista o reteta, sau o pastile cum zicea cineva (daca apare ceva pe piata si aflu inaintea voatra tinand cont ca lucrez in domeniu va anunt :D) Trebuie sa incepi de undeva ;), altfel cum sa acumulezi acea "experienta" de viata de care vorbeste toata lumea? ??? Just go for it si nu uita sa iti mentii coloana vertebrala dreapta.

;)

8. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    pai si ce-ati zice in cazul cand te supara rau cu o seara inainte, dupa care a doua zi se trezeste si pleaca cu prietenii la mare pe 2 zile ..tu ramanand acasa singura ca...?

9. symonel

symonel New Member

Trophy Points:
    0
    Citeam mai sus,si am vazut cata dreptate au unii,insa partiala,si deasemenea cata nu au altii.Indraznesc sa imi spun parerea si RETINETI...este parerea mea,si vb numai de experienta mea personala.Femeia...hmmmm!!!eu personal daca nu sint multumit de ea,in pat,la masa,pe strada,etc....sigur imi voi cauta un refugiu in ceva ce se poate numi prietenie(din afara casei)Deci sa o luam un pic mai pe indelete.Am fost casatorit odata(prima data la 17 ani)sa nascut fata,apoi la alti doi ani baiatul,...aveam o viata plina,cu multe reusite,si tot ce ne puteam dori...insa lipsea ceva.Am ajuns in Spania cind implineam 33 de ani.Aceeasi viata monotona si plina de tot ce vrei insa nu si de satisfactiiViata a facut ca sa apara o ruptura,si cum toata familia era aici,deci nu mai exista acea raspundere,paternala si dureroasa...am hatarit ca asa nu se mai poate trai.Buuuunnnnnnnnnnnn...invatati care vreti din asta....Toti absolut avem o personalitate proprie,si care nu are legatura cu acea zisa dragoste(????oare)In viata cel mai important lucru este si va ramine inclusiv cind se poarta un razboi COMUNICAREA intre partile in conflict.Deci...eu acum as face...si fac de fapt asa...femeie..te rog frumos sa nu mai intarzii peste programul normal,si as vrea ca diseara sa stai....etc...si cind vine amicul X tu taci,chiar daca nu-l inghiti,pt ca este vb de afaceri.Insa,in schimb,ofer:Tot ce mi se cere ,si cel mai important este ceea ce crezi ca ea vrea(vb ca barbat)si in acest caz intelegerea este tacita si nu exizta nici un fel de probleme,..insa daca ea ar calca pe bec,iar eu stiu ca nu a avut motiv,singura solutie este ruptura totala si fara discutii.Si acum am sa o zic dur si clar...barbatii sint gelosi din fire,si nu accepta minciuna,perfidia,etc,cred ca si femeile,insa...daca vb fara frica,fara rusine,si fara retineri cu partenera de viata atunci sigur vei reusi sa obtii ceea ce vrei,insa cu conditia ca si ea sa fie la fel,adica foarte deschisa si sa vrea sa aibe un dialog.Daca noi ca barbati vrem o femeie care bea,care umbla mai sexi imbracata,si care se distreaza in discoteci,atunci de ce nu cerem asta femeii care ne este alaturi si pe care o consideram iubita,sotia noastra???Daca vrem sa facem sex total,si cum o mai fi....atunci de ce ne este frica sa cerem asta femeii iubite,si mergem la altele care ne ofera acest lucru???Ne plac femeile tinere,jucaushe??pai atunci sa facem din ale noastre acest lucru,de ce oare cautam la altele???DIALOG...este singura solutie...Voi fetelor nu stiu ce vreti in general,insa va spun acelasi lucru,si repet o mare vb romaneasca(sau de unde o fi)Femeia trebuie sa fie curva in pat pt barbatul ei,si doamna pe strada.Daca nu stiti ce vreau sa spun atunci explic....curva???adica orice barbat cauta o femeie plina de viata,care face absolut orice in domeniul sex,si care nu pune prea multe intrebari.Doamna ????adica el nu va fi rusinat sa iasa cu ea pe strada niciodataSi acum cu scuzele de rigoare ma retrag,si sper ca prin simplitatea mea am reusit sa fiu de ajutor,si ca nu am jignit pe nimeni.Cred ca dialogul,intre parteneri este cel mai important lucru,si deasemenea mai cred ca o pereche,daca stie sa dialogheze nu va avea de patimit nicioadata din cauza celor din exterior.Deci totul depinde numai de noi....

10. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    da symonel iti dau dreptate, dar majoritatea barbatilor nu au darul si rabdarea de a purta o discutie, cel mai repede urla si da cu pumnul in masa si urla "EU sunt seful in casa asta" si atunci cand iti doresti iar sa porti o discutie deja stii ce urmeaza si-ti piere cheful de a mai zice ceva..asa ca ... viata asta e exact ca hartia igienica - lunga si nefolositoare!

11. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Mai ce mi-as mai dori si eu o femeie din asta ideala care sa-mi spuna sincer ce gindeste, ce vrea, sa nu minta, sa nu ascunda nimic. Si apoi relatia noastra ar merge ca unsa... Cite din astea intilnesti in viata reala ? Una la o suta ? Teoria e buna dar nu prea o aplica nimeni.
    Si asa cum s-a mai spus in alt topic subliniez ideea ca o femeie desteapta face cam ce vrea cu barbatul ei, daca stie cum sa-l ia, cum sa-i vorbeasca, cum sa se poarte. Daca relatia este privita ca o confruntare sau ca un fel de concurs de genul "care e mai tare dintre noi" atunci in mod sigur ca sfirsitul va fi doar unul nefericit. Sint de acord, comunicarea intre cei doi este cea mai importanta, dar ce te faci daca celalalt nu prea vrea sa comunice ?
    Apropo de ce a scris Symonel, e foarte greu sa mentii o familie atunci cind traiesti izolat de cei dragi, atunci cind relatiile de afectiune si respect nu sint suficient de sudate. Chiar daca ai cam tot ce-ti doresti si implicit bani, relatia incepe sa cam scirtie...Dar cred ca de fapt cel mai important este raspunsul pe care ar trebui sa si-l dea cei doi parteneri: ce-si doreste fiecare in acea relatie si cite sacrificii poate sa faca pentru pastrarea ei. Si mentionez parerea mea personala, in general femeile nu stiu ce vor. Nu stiu daca stiti, in folclorul romanesc exista o zicala: Si-asa e bine, si-asa e bine, cum o dai, ca dracul vine.

12. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    eu cred ca multe relatii ajung la "broken up" din acst motiv..LIPSA dialogului dintre 2 persoane. multi nu au rabdare sa asculte si mai bine pleaca si pana la urma nu mai stie motivul de ce s-au despartit, fiecare cu parerea lui -lurk- si....in majoritatea cazurilor "barbatii" fiind mai cucosi -rock- si mai inganfati nu vor sa asculte si "adio". dar mai sunt si exceptii,dar mai rar .

13. new_bgd

new_bgd New Member

Trophy Points:
    0
    In general femeile nu au activitati in afara cuplului...unui barbat ii place sa merga la un meci de fotbal, sa iasa la o bere cu prietenii, sa mearga la un pescuit. In cazul femeilor activitatile inafara cuplului sunt rar intalnite...Mai mult decat atat, prietenia intre femei e mai rara decat intre barbati.
    Si atunci femeia, dupa ce se marita incarca sa isi tina barbatul tot timpul cu ea...pe cand acesta isi doreste si altceva...Unele nu reusesc, altele reusesc temporar...oricum, dorinta asta a femeii sufoca relatia...si finalul e nefericit. Bineinteles ca mai sunt si exceptii....

14. lilac

lilac New Member

Trophy Points:
    0
    sa nu uitam ca exista cazuri in care barbatul iese si se distreaza cu prietenii dar cand femeia vrea sa iasa si ea cu prietenele ei nu-i este permis acest lucru.stiu ca nu mai suntem in evul mediu dar din nefericire acest lucru se intampla in zilele noastre si unele femei inca accepta ca barbatul sa le domine.
    mai exista si cupluri in care nici unul din parteneri nu face nimic fara celelalt si in momentele in care sunt despratiti(munca de exemplu) se suna din 10 in 10 minute sa isi dea raportul sau sa se controleze reciproc.

Share This Page