20 C
London
Saturday, July 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Interviu Croydon

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by Vali R, Oct 6, 2011.

1. Vali R

Vali R New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

Scriu pentru prima data si as vrea sa va multumesc pentru informatiile si sugestiile date. Sunt intr-adevar foarte utile.

Am avut ieri interviul la Croydon si am alpicat ca student impreuna cu sotia mea in calitate de dependent. Ne-au verificat dosarul, l-au acceptat si ne-au cerut sa ne intoarcem dupa 3-4 ore.

Cand ne-am intors, aceeiasi functionara ne-a chemat la ghiseu si ne-a spus ca nu a reusit sa contacteze telefonic Colegiul la care sunt inscris. Atunci am intrebat daca are nevoie de documente aditionale (contractul cu colegiul, factura etc). Ne-a raspuns ca aplicatia este valida si ca nu are nevoie de alte documente. Ne-a mai spus ca trebuie sa contacteze telefonic Colegiul pentru ca face parte din procedura... ca ea a incercat de trei ori dar nu a reusit; si ca va pasa dosarul unei echipe care va contacta Colegiul. Mentionez ca la dosar am avut adeverinta de la Colegiu conform cerintelor din ghidul de aplicare( enrolment, date of start/end of course, title of the course).

Noi am ramas socati si... fara cuvinte!!!

Functionara ne-a dat doua scrisori in care se spune ca aplicatia e valida dar ca "further enquires need to be made". Ne-a mai spus ca ne contacteaza ei in 1-2 saptamani.

Si acum intrebarea: A mai trecut cineva prin situatii asemenatoare? Daca da, atunci cum ati fost contactati? Telefonic sau prin posta? Si dupa cat timp? Noi ne temem ca cele doua saptamani vor dura mai mult?!

Merci mult.

2. birzila diana

birzila diana New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! Si eu am trecut prin exact aceeași situație!Si nu pot sa-ți spun cât de dezamagita si suparata am fost!Răspunsul l-am primit in 2 săptămâni,actele au fost trimise la Shefield,dacă nu mă insel,au sunat si la școala si la locul de munca,eu am aplicat cu NVQ.Dar in 2 săptămâni am primit răspunsul prin posta si in același timp si cardul.Bafta si sper totul sa se rezolve cât mai repede!

3. adrianamirela

adrianamirela New Member

Trophy Points:
    0
    buna,
    am patit si eu acelasi lucru ,nu au reusit sa contacteze colegiul si mi-au propus sa las dosarul sa-l trimita la Shefield ,dar am refuzat deoarece stiam ca dureaza cel putin doua luni sa primesc cardul asa ca mi-am retras dosarul si acum am reinceput razboiul programarilor.
    As vrea sa stiu si eu,daca se poate, cand ati avut programare?A fost acum in ultima perioada?
    Eu incerc acum sa prind programare de dimineata sa nu mai am probleme pt ca sunt sigura ca sunt tot atat de multe programari pe zi si ca sunt sanse mari sa se repete povestea.
    multumesc

4. Vali R

Vali R New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Adriana,
    Interviul a fost ieri la 10AM, iar programarea la interviu am facut-o pe 20 August prin Mr John (http://appointmentsukba.co.uk/).
    Speram sa reusesti; pana la urma e o chestie de noroc.

Voiam sa te mai intreb ceva: spuneai in mesaj ca dureaza 1-2 luni pana iti inapoiaza actele cei de la Shefield. Ne poti spune mai multe? Li s-a intaplat altora sa le spuna cei de la Croydon ca mai au de asteptat 1-2 sapt. si au asteptat mult mai mult? Stii... asta e temerea noastra!

Merci mult.

5. adrianamirela

adrianamirela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Vali
    nu te speria,nu stiu nimic sigur.Am spus doar ca asta stiam eu cand a trebuit sa aleg intre a trimite dosarul sau a renunta la aplicatie.Poate ca intr-adevar vei primi raspuns in doua saptamani.
    Multa bafta si ,in cazul in care primesti raspuns mai repede,anunta-ma si pe mine sa stiu ce am de facut daca voi ajunge iar in situatia de a alege(sper ca nu)
    Multumesc

Share This Page