4 C
London
Wednesday, February 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

inmatriculare masina de RO in Uk

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by mcgeorgel, Mar 14, 2015.

1. mcgeorgel

mcgeorgel New Member

Trophy Points:
    0
    Salut
    Vreau sa-mi inmatriculez masina de RO in UK.As dori niste sfaturi sau ce pasi trebuie sa urmez de la cineva care a facut lucrul acesta .
    Am inteles ca ar trebui sa imi schimb ceasurile ( vitezometru) .Trebuie sa il schimb cu unul care are doar mile sau trebuie sa aiba amandoua gradatiile ( si mile si km ). La lampile din spate , marsarierul se aprinde si pe stanga si pe dreapta , asta cred ca e ok.Trebuie sa fac ceva si cu luminile de ceata , am decat unul ?
    Si ar mai fi ceva, am auzit ca as putea sa aplic ceva pe faruri , ca sa nu le schimb , e ok?
    Cam atat stiu , dar nu sunt sigur e nimic, orice sfat e binevenit.
    Multumesc

2. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing

3. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    https://www.gov.uk/government/publicati ... ecognition

Acolo ai un formular pe care trebuie sa il completezi (dupa ce faci modificarile la masina intr-un service) si pe care trebuie sa il trimiti la VCA pentru a primi un certificat precum ca masina indeplineste cerintele ptr a rula pe drumurile din UK, acel certificat urmand sa il trimiti la DVLA cand aplici ptr numere.

Nu ai voie sa aplici nimic pe faruri (citeste cu atentie formularul VCA), farurile trebuie sa bata spre stanga.
    Vitezometrul trebuie sa indice si in mph. Iar la spate iti trebuie o lampa de ceata pe dreapta si o lumina de marche-arrière pe stanga. Dar poti avea cate doua de fiecare.
    Citeste cu atentie formularul VCA, ai acolo toate info despre ce modificari accepta si ce modificari NU accepta.

4. mcgeorgel

mcgeorgel New Member

Trophy Points:
    0
    Aplauze pentru TFB .

Multumesc Viorel.C
    Despre certificatul de conformitate imi poti spune ceva , sau asta il obtin dupa ce fac schimbarile la masina. Masina mea este un Opel , trebuie sa merg la reprezentanta ca sa iau acest certificat ?
    Cat despre faruri , am o cunostinta care a inmatriculat masina aici , si in afara de celelalte schimbari , pe faruri are aplicat un triunghi in dreptul becului. din pacate nu mai stie sa imi dea detalii prea multe.
    Pot sa ma duc cu piesele in brate la un service sa le schimb sau trebuie sa le iau noi si sa am facturi pentru ele ( vitezometru respectiv faruri ) ?
    multumesc

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    tu poti pune ce vrei pe masina ta ca oricum vei face un MOT unde iti co mun ica baietii aia daca e bine sau nu. :)

6. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    pentru CoC (Certificate of Conformity) trebuie sa mergi la reprezentanta Opel sa il ceri, el se emite de producatorul masinii pe VIN number-ul acesteia. Din cate stiu, primul CoC emis pentru orice masina trebuie sa fie gratuit, fiecare urmatorul emis se plateste (~40, ~50 EUR)
    La service cand te duci , poti sa ai piesele tale care sa fie "UK Specification", de exemplu faruri UK Spec, vitezometru UK Spec, lampa de ceata pentru dreapta spate. Nu trebuie sa fie noi si nici nu trebuie sa prezinti facture de achizitie pentru piese, trebuie doar sa fie functionale.
    Pe job card-ul pe care il emite service-ul trebuie sa apara informatii de genul:
    -fitted mph speedometer to meet UK Specification
    -fitted left-beam headlights to meet UK Specification
    -fitted right-side (daca vor scrie "Passenger side" sa ai grija sa mentioneze ca masina are volan stanga) fog lamp to meet UK Specification, sau sa scrie Swapped Right-side reverse lamp with Left-Side Fog Lamp to meet UK Specification , depinde de situatie.

Nu ai voie sa ai nimic aplicat pe faruri, abtibilduri sau alte triunghiuri sau cerculete sau etc. Alea se aplica doar cand vii cu masina in UK in vizita, ca sa nu ii orbesti pe englezoi. Daca vrei sa iti inmatriculezi masina aici, nu ai voie cu d-alea aplicate pe faruri, farurile trebuie sa bata STANDARD spre stanga, scrie si in formularul ptr VCA:

1. That the headlamps are UK specification (headlight beam dips to the left).
    Note: stickers, beam-benders / deflectors are not acceptable.
    We can accept any one of the following options:
    a) UK specification, left dipping, headlights that are used in replacement of the original factory fitted headlights
    b) Original factory fitted UK specification headlights (dipping left as standard)
    c) Original factory fitted headlights that are, through a standard feature of the vehicle, adjustable so that the beam can be changed from right dipping to left dipping
    d) Original factory fitted flat-beam headlights (we can not accept a right dipping beam that is adjusted to flat-beam unless that is a standard feature of the vehicle, e.g. done via operation of a lever)

7. mcgeorgel

mcgeorgel New Member

Trophy Points:
    0
    ok , multumesc mult Viorel
    Ai idee ce taxe trebuie sa mai platesc ,fara service bineinteles( nu stiu , taxa de inmatriculare sau ce mai trebuie pe aici ...) ?
    A , si pentru certificat trebuie sa merg dupa ce fac modificarile la masina ?
    multumesc inca o data

8. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    1. Modificarile la masina intai. Faci la service modificarile ori cu piesele lor ori cu piesele tale. Primesti JobCard-ul de la service.
    2. Daca masina e mai veche de 3 ani, faci MoT pe VIN number (iti va trebui cand aplici la DVLA ptr numere) - costa intre 35 si 50 lire.
    3. JobCard-ul de la service unde se specifica modificarile, impreuna cu CoC ptr masina ta, aplici la VCA pentru Mutual Recognition = 100 lire taxa, + costurile cu trimisul prin Posta. Recomand sa trimiti cu Royal Mail 1st Class Special Delivery.
    4. Primesti certificatul de la VCA. Apoi, impreuna cu: certificatul de inmatriculare al masinii, cartea de identitate, MoT-ul ptr masina daca e mai veche de 3 ani, formularul V55/5 (used vehicle) de la DVLA completat, taxa de 55 lire ptr inmatriculare si Road Tax pentru 6 luni sau 12 luni platita (asta difera in functie de cat Nox emite masina in medie, de exemplu la masina mea diesel motor 2.0 care emite 138g/km platesc 130 lire pe an - vezi tabel cu Road Tax), trimiti toate astea la DVLA.
    5. Dupa ce primesti de la DVLA certificatul de inmatriculare V5C sau certificatul V948 ptr autorizare numere (eu l-am primit intr-o saptamana), iti faci numerele la orice service autorizat ptr numere, gasesti lista aici: https://www.gov.uk/number-plate-supplier , costa cam ~16 lire
    6. Apoi...ultima si cea mai importanta etapa a acestui proces pagubos: iti asiguri masina... De aici incepe distractia...sa vezi distractie...si sa vezi SCORURI...sa te tii bine si sa ai centura de siguranta pusa :))

Cu placere!!! Sper sa nu regreti dupa ce faci pasul asta - cu inmatricularea. Eu unul regret sincer, de banii pe care I-am investit in tot procesul asta mi-as fi luat un elicopter. Sau mai degraba un tanc, deoarece vad ca Rusia e nervoasa rau pe Europa, si vice-versa. :))))) In fine, mai glumim si noi...

9. Irina27

Irina27 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Viorel, informatiile scrise sunt foarte folositoare. Ai putea sa imi spui te rog cum ramane cu inregistrarea masinii la HMRC? Pe site-ul DVLA scrie ca masina trebuie inregistrata la HMRC in termen de 14 zile de la data intrarii in UK, daca nu esti pasibil de o amenda de 5 lire pe zi. A trebuit sa faci pasul acesta? Daca da, imi poti da mai multe informatii? Multumesc!

10. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Da. Am uitat. Scuze. Cele 5 sticle de vin (goale acum) sunt de vina... :))
    Trebuie sa faci NOVA (Notification of Vehicle Arrival) la HMRC. O poti face online. O sa primesti acasa raspuns de la HMRC dupa ce NOVA ta va fi autorizata (daca masina e mai noua de 6 luni, iti vor cere sa platesti TVA aici in UK).
    Documentul pe care il primesti acasa de la HMRC dupa ce faci NOVA il trimiti la DVLA cand aplici pentru numere (impreuna cu celelalte documente).
    Referitor la cei 5 lire pe zi amenda pentru depasirea celor 14 zile legale, mare atentie la ce iti scriu aici: in momentul cand o sa completati declaratia NOVA pe site la HMRC, veti avea de precizat acolo data la care ai adus masina in UK. Mare atentie acum: aceasta data calendaristica poate reprezenta si "the date when you have changed your mind", aici referindu-se la cand te-ai razgandit sa pastrezi masina aici permanent (deci NU data la care ai trecut cu vaporul, de exemplu). Inainte de a completa declaratia NOVA, cititi cu atentie toate informatiile despre NOVA, pentru a nu trece aiurea date calendaristice.
    Citeste aici: https://www.gov.uk/importing-vehicles-i ... hin-the-eu
    Mai exact citeste asta: If you change your mind and decide either to import the vehicle permanently or to not use a secure registration scheme, you must use NOVA within 14 days.
    Deci, din momentul cand te-ai razgandit si te-ai decis sa importi permanent masina aici in UK, ai 14 zile sa faci NOVA.
    Ca sa nu primesti amenda aia de 5 lire pe zi ptr fiecare zi intarziere, sper ca ai inteles ce am incercat sa iti sugerez in mod subtil... Daca nu ai inteles, mai citeste inca o data ce am scris.

Legea iti permite sa o conduci cu numere straine maxim 6 luni intr-un interval de 12 luni. Dupa 6 luni devii resident si deci esti obligat sa o inmatriculezi aici. Dar, o poti inmatricula si mai repede de 6 luni, eu de exemplu am inmatriculat-o dupa 3 luni.

Succes!

11. mcgeorgel

mcgeorgel New Member

Trophy Points:
    0
    Bai , sincer nu ma asteptam sa primesc atatea informatii.Rar oameni ca tine
    Masina e un Opel Corsa C , 1.3 Cdti , are 9 ani,o am de noua.
    Are 70.000 km,a fost o masina mai mult de vacanta, eu si sotia avand masina de servici in tara.
    E foarte ok si consuma foarte putin.
    Eu am 36 de ani, am inteles ca nu o sa fie foarte mare asigurarea.
    Mai am cateva intrebari , dar vrea sa le pun in ordine , ca sa nu te mai zapacesc.
    Multam mult

12. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    bravo Viorel,nu stiam aceste info...dar imi confirma inca odata ca nu merita sa inscrii masina de RO in UK(poate doar daca e mostenire si are valoare sentimentala-de ex de la fosta sotie..hahaha).
    Georgel,ref la asig,ia legatura cu asiguratorul(brokerul)tau din Ro sa-ti produca certificatul de NCB pt minim 5 ani.
    succes.

13. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    .

Da, asa e, nu se merita.
    Singurul motiv pentru care am facut acest lucru este de a-mi proteja cat de cat o investitie intr-un VW nou cu volan pe stanga, deoarece daca-l luam cu volan pe dreapta , in 4-5 ani pierd 60% din valoare aici in UK.
    Asa , fiind cu volan pe stanga, am toata Europa ca piata de desfacere ptr masina, deci in 4-5 ani daca pierd 20%-30% din valoare, fiind si Highline Full Options isi pastreaza pretul in timp datorita dotarilor.

Preturile masinilor cu volan pe dreapta in UK sunt foarte mici iar cele noi se devalorizeaza masiv in timp deoarece ei nu au unde sa le vanda, decat aici si in Irlanda...

Iar urmatoarea mea masina tot cu volan pe stanga va fi, doar ca sper ca pe aceea sa ajung sa o inmatriculez in Elvetia!!! :))

14. mcgeorgel

mcgeorgel New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Viorel, se poate un numar de de telefon, daca nu sunt prea indraznet ....Am incerct sa-ti scriu pe privat dar cica nu te gaseste. Daca nu sunt prea indraznet, lasa- mi pe privat

15. mcgeorgel

mcgeorgel New Member

Trophy Points:
    0

16. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Raspund pe forum cand am timp. Posteaza intrebarile pe care le mai ai si voi incerca sa raspund si eu, daca stiu raspunsurile, bineinteles.

17. Irina27

Irina27 New Member

Trophy Points:
    0
    @Viorel.C multumesc mult pentru informatii. As mai avea o intrebare. Dupa ce iti inregistrezi masina la HMRC prin NOVA cat timp ai la dispozitie sa trimiti toate actele la DVLA? Intreb deoarece am inteles ca trebuie sa merg in Romania sa aplic pentru Certificatul de Conformitate. Mi s-a spus ca trebuie sa duc personal documentele in original, dupa care ei vor face copie, nu le accepta trimise pe mail. Am decis sa le depun in Aprilie dar probabil pana primesc certificatul o sa mai dureze vreo doua saptamani. As vrea sa incep procedura deoarece deja stiu persone care au fost amendate pentru numere straine.

ps. Apropo pt cine are Peugeot - certificatul costa 100 Euro chiar daca e primul.

18. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Dupa ce faci NOVA la HMRC, iti vine acasa in 2-3 saptamani un raspuns. Din acel moment poti sa trimiti la DVLA actele ptr inmatriculare oricand vrei tu, nu exista un termen maxim , cu mentiunea ca din momentul cand ai facut NOVA nu mai ai voie sa circuli cu masina sub nicio forma(cu o exceptie, vezi mai jos), deoarece acela e momentul cand te-ai decis sa o importi permanent si deci nu mai esti in vizita/tranziT, nemaiaplicandu-se regula de 6 luni ca pentru Temporary Import. Cand faci NOVA, masina ta va fi permanent import.
    Sa iti comanzi online un set "Import Pack" de la DVLA si vezi ca scrie acolo in instructiuni ca dupa ce faci NOVA, nu mai ai voie sa circuli deloc cu numerele alea straine, cu exceptia unor curse doar catre un service unde ai pre-arranged appointment.

19. mcgeorgel

mcgeorgel New Member

Trophy Points:
    0
    deci dupa ce imi vine raspunsul de la NOVA nu mai am voie sa merg cu masina ? sau din momentul in care aplic pentru NOVA ?
    multumesc

20. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.

Share This Page