18 C
London
Thursday, August 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Inlocuire aplicatie yellowcard cu bluecard

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by flashvlad, Oct 4, 2012.

1. flashvlad

flashvlad New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi romani,

Am o intrebare care ma framanta.
    In martie am aplicat pt yellowcard, si desigur ca nici pana in prezent nu am primit nimic deoarece ei inca lucreaza la aplicatiile de pe 4 ianuarie.
    Eu am terminat masterul in anglia in septembrie si in curand acel yellowcard care ar veni nu o sa imi mai fie de nici un folos.
    Dupa terminarea studiilor am dreptul de full time work cu yellowcardul pentru 3 luni. Nu le voi mai prinde nici pe alea. (Pot lucra asa mai pe ascuns cu yellowcardul full time totusi pana mi-ar veni intr-un viitor indepartat bluecardul? Sau te prind astia imediat? )

Exista totusi sansa ca eu sa cer returnarea documentelor trimis pt aplicatia yellowcard, si sa le inlocuiesc cu documentele necesare pentru Blue card,
    astfel incat sa beneficiez de pozitia mea deja ocupata cand am trimis pt yellowcard? Si in felul acesta sa imi iau bluecardul mai repede?

Ce credeti?
    Multumesc anticipat !

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pe ascuns, nu.
    Cate luni ai de cand lucrezi si esti si student? Daca ai 8 ai dreptul la 4 luni dupa, sau in vacanta, full-time.
    Daca nu si nu, 20 de ore angajat si restul freelance (SE).

Bafta!

3. flashvlad

flashvlad New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pentru reply.
    Nu am muncit deloc pentru ca cum am precizat in postul initial, inca imi astept yellowcardul.
    Deci intrebarea mea de baza era daca as putea sa cer RETURN OF DOCUMENTS si sa le inlocuiesc cu documentele necesare pentru bluecard in loc de cele pentru yellowcard.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Doar daca ai documentele necesare pentru Blue.
    i.e. dovada ca ai terminat- diploma de master sau scrisoare cu antetul universitatii scrisa de Course Admin. si in care sa scrie ce ai absolvit, data si ca ai trecut toate modulele si finals.

Daca nu, mai asteapta. Daca da, mai intrebi? -limba-

5. flashvlad

flashvlad New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns Rebecca.
    Pai am terminat facultatea, si am toate actele necesare.
    Dar este intelept sa fac miscarea asta de inlocuire ?

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Normal ca este.
    Vezi ca ai doar 1 an la dispozitie, de la absolvire. Si la cum se misca ei...
    Daca ai oferta de munca de la angajator trimite-o cu actele.

7. flashvlad

flashvlad New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc fain !
    Deci ca sa fiu sigur 100% inainte de a o face si ca sa fiu sigur ca am explicat bine si ai inteles:
    Eu vreau sa cer RETURN OF DOCUMENTS pentru aplicatia de yellowcard care inca este in curs de procesare, si sa trimit inapoi la UKBA nu aceleasi acte pt yellowcard, si aplicatia si documente pentru blue card.
    Este safe? Nu ar trebui sa fac o aplicatie separata?

Multumesc anticipat

8. taipan

taipan New Member

Trophy Points:
    0
    Sal Vlad. Personal am obtinut Blue card ca urmare a unui an de studiu si lucru(drept obtinut ca student-yellow card fara restrictii pe piata muncii doar conditionat de 20 de ore saptamanale .. full in vacante..). Una din conditiile care se aplica pt blue.. este sa: FI LUCRAT LEGAL PT 12 LUNI. VA TREBUI SA INCLUZI IN APLICATIE SI PAY-SLIPS(fluturase pe romaneste). Fara ele, uita de bluecard. ca o recomandare.. prelungeste-ti scoala.Este costisitor.insa poti face si un curs de lb.engleza.. de 6 luni-1 AN.. depinde cat ai nevoie.si dupa ce lucrezi un an ca student vei putea aplica pt blue. good luck.

9. flashvlad

flashvlad New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Taipan.
    Te inseli in legatura cu blue cardul pentru ca poti aplica ca Highly skilled in urma terminarii unei facultati in UK, fie el bachelor, msc sau phd.

Share This Page